Jump to content
harychorzow84

Modyfikacja Harman Kardon HD 760

Recommended Posts

Witam,czy jest szansa coś w tym odtwarzaczu poprawić lub wymienić?Jakieś drobne modernizacje co wniosą coś nowego do dźwięku?

Na moje ucho i tak gra on całkiem fajnie ale wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia :)

Na moje amatorskie oko (ucho),myślałem o wymianie kondensatorów filtrujących na zasilaniu,są tam Jamicony które nie cieszyły się popularnością w Audio ale czy jest sens? Czy coś to wniesie?

Chodzi mi też po głowie zasilenie sekcji audio osobnym transformatorem chodź do końca nie jestem przekonany bo widzę że ten oryginalny ma trzy osobne uzwojenia ale w moim poprzednim cd (HD 750) dałem osobne trafo i efekt był mocno na plus.

HD 760 współpracuje ze wzmacniaczem HK 680 i monitorami własnej roboty,basu mi nie brakuje,średnica też jest ok ale często brakuje mi detaliczności na wysokich (na jednym utworze są ok na innym za krzykliwe),może wspólnymi siłami coś wymyślimy,dodam że nie jestem elektronikiem (lutownica nie jest mi obca,podstawy czytania schematów - dam radę)bardziej bawię się w to z zamiłowania.

Wszelkie sugestie mile widziane :)

Edited by harychorzow84

Ktoś kiedyś na forum sugerował wymianę kondensatorów na wyjściu audio (zaznaczone na schemacie na czerwono) na Black Gate N tylko ich nigdzie nie ma a jak już są to w absurdalnych cenach,oryginalnie są Nichicon muse 16v 10uf.

Bez tytułu.png

1 hour ago, harychorzow84 said:

A tu zaznaczone Jamicony nad którymi się zastanawiam czy wymienić.

2.png

Zaznaczam, że nie jestem elektronikiem. Doświadczenie mam też malutkie. Na twoim miejscu zacząłbym od wymiany tych nichiconow. To są prawdopodobnie kondensatory separujące składową stałą. W kilku urządzeniach ich wymiana dała mi naprawdę dobre rezultaty. Spróbuj Elna Simlic II tej samej pojemności + dla porównania 4.7uf, jak to zmieni na lepsze to idź w kondy MKP. Później możesz zobaczyć co da wymiana jamicon na Panasonic FC.

A napiszcie mi gdzie kupujecie kondensatory bo na all... ro jest tego trochę ale to co potrzebuje musiałbym kupować u różnych sprzedawców i niektórych egzemplarzy wogole nie ma a fajnie by było zamówić w jednym miejscu i spokój. 

W rzeczywistości istotną poprawę możesz uzyskać przy zastosowaniu innej analogówki

Zabawy z kondensatorkami dają lepszy efekt placebo 🙂

Edited by kolmen
  • Like 1

wstaw wimy 4,7 uF i posłuchaj - reszty bym nie ruszał 

Taaa...

Bawić się można.

Kiedyś mój Kolega zmuszony do podziwiania jakiegoś szczególnie genialnego (oczywiście w opinii autora) apgrejdu po dłuższej analizie stwierdził z uznaniem:

"Tak. Tak. Dobre...

No nie pogorszy to, nie pogorszy..."

Bo co ten elektrolit może zmienić, skoro problemy z zasilaniem są tam, gdzie jest zasilany układ i jego bocznikowanie i odsprzęganie? Jamicony to nie jest szczyt techniki, ale akurat tam wystarczą elektrolity o szczebelek lepsze. Jakąś rzeczywista różnicę może zrobić otoczenie przetwornika C/A i I/V i temu bym się przyjrzał.

Oczywiście nie upieram się, że mam rację.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Przy dacu jest całkiem przyzwoicie, naliczylem 24 Sanyo Os con. 

Wczoraj na wyście sygnału dałem jakieś stare MKP 4,7uf 100v firmy "Noname" 😀 i muszę powiedzieć że zmianę w dźwięku słychać ale czy na plus czas pokaże bo moje uszy były przyzwyczajone do czegoś innego, na tę chwilę napewno bas jest mniej dokladny(dudniący), średnie na plus ładny wokal, więcej detali a wysokie to zależne od piosenki raz jest lepiej raz gorzej. Więc wygląda że w tym kierunku można iść i narazie na tym się skupie, dam tym kondziom jeszcze trochę pograć i zobaczymy 😀

Podaj producenta 7815 i 7915 (IC06, IC07), to z datasheet podam Ci optymalne wartości C, te po 100 µF na wyjściach są na pewno do wyjebania.

To samo przy IC08 i IC09.

Edited by terminus

Nocny Kochanek

Przecież to świetny cd-ek. Po co go psuć? 

• Like 1

Grado Black - Cyrus DAD1.5 -> Cyrus ONE HD -> Arcus TM65. Słuchawki: Korg DAC 100m, O2, K701, K501, K272, SR225.

W dniu 4.09.2019 o 22:34, terminus napisał:

Podaj producenta 7815 i 7915 (IC06, IC07), to z datasheet podam Ci optymalne wartości C, te po 100 µF na wyjściach są na pewno do wyjebania.

To samo przy IC08 i IC09.

Hej, wszystkie IC06 do 09 są JRC.

Na wyjściu sygnału testuje od trzech dni Mundorfa mcap 4,70uf/250v i z godziny na godzinę jest coraz lepiej. 

W dniu 5.09.2019 o 05:15, Misio38 napisał:

Przecież to świetny cd-ek. Po co go psuć? 

Jasne że jest świetny ale są rzeczy które można poprawic po fabryce 😀

Miałem kiedyś tego CD-ka, jedyną zaletą była możliwość grania płyt HDCD. KIng Crimson w tej wersji grało swietnie, ale tylko w porównaniu ze zwykłymi wydaniami. Kiedy posłuchałoi się lepszych CD to na nic był dekoder HDCD, jednak liczy się cały odtwarzacz.

Zobaczymy czy coś więcej da się z niego wykrzesać. Kolejny dzień na Mundorfie i naprawdę jest fajnie, jednak te Nichicon Muse były gorsze choć miały swój klimat ale Mcap jest lepszy na tę chwilę. 

Kolejny raport, dziennie kilka godzin słuchania na mcap 4,70uf/250v i jest dobrze, basik fajny słabszy ale za to zróżnicowany, najlepiej jest na średnicy, za to często się zdarza zapiaszczona Góra, może to jeszcze kwestia wygrzania? 

Nie zwalaj wszystkiego na kondensator; piasek to zwykle cecha innych elementów toru ...

Co najwyżej możesz chwalić przejrzystość kondensatora, który to ujawnia 😉 

U mnie niemal zupełnie zniknął po wymianie na BB OPA 2604.

... i zamiast IV RP jest PRL II