Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory Mundorf i ich jakość..


danny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem, w trakcie modyfikcacji kolumn (osobny wątek). Niedawno zakupiłem kondensatory Mundorf E-Cap RAW 10 uF.

Niewątpliwie to jedne, z najdroższcyh elektrolitów. Polecane. Dobre parametry.....Ale własnie, w teorii?

Wybór padł na nie po foliowcach, które w torze średnio-niskotonowym/niskotonowym nie nadają się. Pasmo jakby się rozjeżdza, basu mało, ogromna przestrzeń. Słychać, że jakby się "gubią".

Wracając do tematu. E-Capy mają 5% tolerancji...Zmierzyłem kondensatory (miernik auto, średnia półka lub niska). Kondensator 10 uF przy +/- 5% tolerancji granicznie powinien mieć 10,5 uF (w górę). Pomiar wskazał na ok. 12 uF!! (11,80-12,35 uF). Połączyłem je równolegle (kondy 10 uF ja potrzebuję 20 uF. Więc 4 pary). Każda, z par oscylowała pomiedzy: 23,80-24,15 uF. Trochę jestem zdziwiony i zaniepojony tym faktem. W zwrotnicy mają siedzieć 20 uF. Więc aby nie kupować 22 uF, to kupiłem specjalnie 2x10 uF (przepłacając), aby trzymać fabryczne wartości...A tu taka lipa!!

Więc....

1. Znajomego multimetr jest do bani (twierdzi, że mierzył dziesiątki kondów i "zgadzało się".

2. Moje kondensatory to podróby (mam zastrzeżenia do jakości ich wykonania. Jest OK, ale spodziewałem się lepszej jakości. Do foliowych brakuje). Ale jeśli ktoś je podrabia to raczej MCapy, a nie ECapy.

3. Mundorf (w sensie producent) to ściema i wypada na dobre  +/- 20% tolerancji!!!

W każdym razie wygląda na to, że kondy nie spełniają normy fabrycznej (biorąc pod uwagę wiarygodność pomiaru. Rozbieżnośc jest spora). Reklamować u sprzedawcy? Pisać do Mundorfa? Olać temat (bo miernik do bani)? Dodam, że nie mam jak dokonać pomiarów na innym urządzeniu.

 

Co o tym myślicie? Jakie macie doświadczenia?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20190430_000449.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak miernik dobry to nic tylko kondensatory do bani , używane nie wiem czy przyjmą reklamację , ja zawsze przed użyciem mierzę kondensatory ,cewki , rezystory takim 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  , działa zaskakująco poprawnie , pomierzyłem głownie czarne jantzeny 4,3   4,7  6,2  8,0  10  ,12  16 uf   , i wiele innych kondensatorów  elektrolitów od 47 do 10000 uf i nie spotkalem takiego żeby nie mieścił się w +- 5% ''najgorszy '' były elektrolity monacora 15uf pokazało 15,85 uf czyli i tak w normie podanej  +- 10% 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie parametru pojemności kondensatorów elektrolitycznych z dokładnością kilku procent zadziwiło mnie nadzwyczajnie.

Dlaczego - ano dlatego, że o metrologii mam jakieś pojęcie.

Pierwsze co przyszło mi do głowy to warunki pomiaru, co jest absolutną podstawą. Kondensatory elektrolityczne cechują się sporą zależnością pojemności od napięcia. Generalnie taki kondensator jest pewnym dynamicznym systemem którego parametry zmieniają się w zależności od wielu czynników i to w znaczący sposób, a w kondensatorze opartym o procesy elektrochemiczne ta zależność jest podstawowa.

Już tłumaczę prostym językiem dla laików- pojemność kondensatora próżniowego będzie stała niezależnie od temperatury i napięcia aż do przebicia. Dla kondensatora powietrznego będzie podobnie zakładając, że jest szczelny i nie ma zmian wilgotności powietrza. Gdy wprowadzamy inny dielektryk sytuacja zaczyna się komplikować. Mika, styroflex, poliester (mylar), polipropylen mają parametry stabilne w funkcji napięcia i czasu ale gorsze od powietrza. Zyskiem jest większa przenikalność dielektryczna, ale jest ona praktycznie stała względem zmian napięcia.

Im dalej idziemy w stronę większych przenikalności dielektrycznych tym gorzej ze stabilnością i powtarzalnością parametrów, co gorzej - pojawiają się nieliniowości względem napięcia. O ile pojemność kondensatora teflonowego czy styrofleksowego jest stała jakie by nie przyłożyć napięcie, to z ceramikiem niobowym czy z elektrolitem już jak nie jest.

W związku z tym podawanie pojemności kondensatorów nieliniowych z natury bez informacji o warunkach pomiaru jest jedynie informacją orientacyjną. Dodawanie do tego tolerancji 2% to czysty marketing, bajka dla jelonków, jest to fizycznie niemożliwe.

Mierzenie takiego z natury nieliniowego kondensatora określonym miernikiem może dać wrażenie powtarzalności parametrów, ale zmierzenie innym miernikiem może dać inny wynik, przy czym oba pomiary są prawidłowe. Po prostu warunki pomiaru były inne (np. napięcie).

Próbowałem znaleźć dane producenta na temat warunków pomiaru. Nie znalazłem, może źle szukałem, ale niepokojące jest to, że dla sporo tańszych kondensatorów można znaleźć więcej informacji. Dla mnie to dzwonek ostrzegawczy i syndrom voodoo.

Niech ktoś zainteresowany wyśle maila z prośbą o kartę katalogową, ciekaw jestem odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolejnym magicznym parametrem jest "stratność". Jak widzę, że olejak na 1200V ma identyczne parametry jak foliowiec na 100V?, tylko gdzie są podane warunki pomiaru, dla jakich napięć i prądów to pomierzyli? 

Normalnie magia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2019 o 21:39, danny napisał:

Wybór padł na nie po foliowcach, które w torze średnio-niskotonowym/niskotonowym nie nadają się. Pasmo jakby się rozjeżdza, basu mało, ogromna przestrzeń. Słychać, że jakby się "gubią".

Temat jest o wiele bardziej złożony. Kondensatory w zwrotnicy służą do różnych rzeczy  i w różnych miejscach się różnie zachowują.

Ja w filtrowaniu używam całą baterie różnych kondensatorów, między innymi foliowe.

Po drugie różne kondensatory nawet o tej samej pojemności, mają różne charakterystyki przenoszenia, tym bardziej zmienia się ona przy ich łączeniu.

Tak że jeśli wymieniasz jakiś kondensator nawet na tą samą pojemność to już zaczynasz modelować zwrotnice - miłej zabawy,

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuhaj najpierw ych kondensaoró«w i daj im chwilęna rozegranie się, Sama pojemnośc niewiele znaczy. U mnie w kolumnach Zastąpiły stare jyż Rubycony i grają rewelacyjnie. Rownież siedzą na srednich i wysokich. Mam tam małe warosci bo 2,2 uF więc mogłrm sobie pozwolić na eksperymenty z foliami. Otóz wszystkie folie wypadły dosc blado. Podobnie jak opisałeś, plasko, mgliście i bez polotu. Jakoś tak zapiaszczyście. RAW poprawiły brzmienie japońskich Sansui. Jest więcej głebi i powietrza. Lepsza separacja.

Drugim, a włąciwie juz trzecim punktem w jakim zastosowałem te kondy to katody Lamp 6f8g i 2a3. Dłygo przerzucalem rozne kondy, az wreszczie te RAW dały to czego szukałęm. W porownaniu do ałęj reszty, nawet tak zacnych jak Audio Note, RAW-y grają pełnym pasmem, podczas gdy np AN czy Elna tylko środkiem. RAW gra bardziej kontrastowo i dikladnie pokazuje skraje pasma. Reszya kondensatorow bardzo obcina. Nie poleam wersji PLAIN zy jakos tak. Mulą i zagęszczają srodek do tego stonia, ze wszystko jest zamazane. RAW-y to peardy. Również kiedyś sceotycznie podchodziłem do tej marki, ale po ostatnich doświadczeniach mam smaka na 1 uF wyższyh lotów. JAkiiś zloto srebrny w oleju bym przygarnął za psie pieniądze, albo oś w ten desen jakby ktoś miał, to bardzo proszę na priv. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pojemność kondensatora  niewiele znaczy ? , decyduje o częstotliwości w której ma zadziałać filtr na nim zbudowany , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 uF podbije ci pasmo o 1-1,5 dB. Obyś tylko takie problemy miał przy odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jarekb napisał:

jak pojemność kondensatora  niewiele znaczy ? , decyduje o częstotliwości w której ma zadziałać filtr na nim zbudowany , 

Eee tam, inżynierskie przesądy ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jaro_747 napisał:

Eee tam, inżynierskie przesądy ;-).

no fakt  patrząc na pomiary kolumn np cabasse , triangle  , czy musi być linia prosta żeby zacieszać się muzyką ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2019 o 21:39, danny napisał:

Witam,

Jestem, w trakcie modyfikcacji kolumn (osobny wątek). Niedawno zakupiłem kondensatory Mundorf E-Cap RAW 10 uF.

Niewątpliwie to jedne, z najdroższcyh elektrolitów. Polecane. Dobre parametry.....Ale własnie, w teorii?

Wybór padł na nie po foliowcach, które w torze średnio-niskotonowym/niskotonowym nie nadają się. Pasmo jakby się rozjeżdza, basu mało, ogromna przestrzeń. Słychać, że jakby się "gubią".

Wracając do tematu. E-Capy mają 5% tolerancji...Zmierzyłem kondensatory (miernik auto, średnia półka lub niska). Kondensator 10 uF przy +/- 5% tolerancji granicznie powinien mieć 10,5 uF (w górę). Pomiar wskazał na ok. 12 uF!! (11,80-12,35 uF). Połączyłem je równolegle (kondy 10 uF ja potrzebuję 20 uF. Więc 4 pary). Każda, z par oscylowała pomiedzy: 23,80-24,15 uF. Trochę jestem zdziwiony i zaniepojony tym faktem. W zwrotnicy mają siedzieć 20 uF. Więc aby nie kupować 22 uF, to kupiłem specjalnie 2x10 uF (przepłacając), aby trzymać fabryczne wartości...A tu taka lipa!!

Więc....

1. Znajomego multimetr jest do bani (twierdzi, że mierzył dziesiątki kondów i "zgadzało się".

2. Moje kondensatory to podróby (mam zastrzeżenia do jakości ich wykonania. Jest OK, ale spodziewałem się lepszej jakości. Do foliowych brakuje). Ale jeśli ktoś je podrabia to raczej MCapy, a nie ECapy.

3. Mundorf (w sensie producent) to ściema i wypada na dobre  +/- 20% tolerancji!!!

W każdym razie wygląda na to, że kondy nie spełniają normy fabrycznej (biorąc pod uwagę wiarygodność pomiaru. Rozbieżnośc jest spora). Reklamować u sprzedawcy? Pisać do Mundorfa? Olać temat (bo miernik do bani)? Dodam, że nie mam jak dokonać pomiarów na innym urządzeniu.

 

Co o tym myślicie? Jakie macie doświadczenia?

Kondensatory elektrolityczne z pewnoscia maja rorzut +/-20%, podawanie mniejszej tolerancji to jakis marketing

ten mierniek LCRT 4 - super

W dniu 12.05.2019 o 21:39, danny napisał:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20190430_000449.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesław.........

"Kondensatory elektrolityczne z pewnoscia maja rorzut +/-20%, podawanie mniejszej tolerancji to jakis marketing"

Nie interesuje to klienta...Parametry są podane na produkcie- Mają się ZGADZAĆ!! Tymbardziej, że kondensatory tej marki kosztują 5-10x więcej...Bo to rzekomo Hi-End.

Ponadto właściwie kondensatory wielu  marek, które DEKLARUJĄ owe 20%, zazwyczaj mieszczą się, w 10% i to jest normalne.

Więc z wyżej wymienionych powodów skoro ma mieć 5% to ma mieć 5%. Koniec kropka.

"ten mierniek LCRT 4 - super"?????

 

 

11 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Posłuhaj najpierw ych kondensaoró«w i daj im chwilęna rozegranie się, Sama pojemnośc niewiele znaczy. U mnie w kolumnach Zastąpiły stare jyż Rubycony i grają rewelacyjnie. Rownież siedzą na srednich i wysokich. Mam tam małe warosci bo 2,2 uF więc mogłrm sobie pozwolić na eksperymenty z foliami. Otóz wszystkie folie wypadły dosc blado. Podobnie jak opisałeś, plasko, mgliście i bez polotu. Jakoś tak zapiaszczyście. RAW poprawiły brzmienie japońskich Sansui. Jest więcej głebi i powietrza. Lepsza separacja.

Drugim, a włąciwie juz trzecim punktem w jakim zastosowałem te kondy to katody Lamp 6f8g i 2a3. Dłygo przerzucalem rozne kondy, az wreszczie te RAW dały to czego szukałęm. W porownaniu do ałęj reszty, nawet tak zacnych jak Audio Note, RAW-y grają pełnym pasmem, podczas gdy np AN czy Elna tylko środkiem. RAW gra bardziej kontrastowo i dikladnie pokazuje skraje pasma. Reszya kondensatorow bardzo obcina. Nie poleam wersji PLAIN zy jakos tak. Mulą i zagęszczają srodek do tego stonia, ze wszystko jest zamazane. RAW-y to peardy. Również kiedyś sceotycznie podchodziłem do tej marki, ale po ostatnich doświadczeniach mam smaka na 1 uF wyższyh lotów. JAkiiś zloto srebrny w oleju bym przygarnął za psie pieniądze, albo oś w ten desen jakby ktoś miał, to bardzo proszę na priv. 

U mnie nie grały mgliście. Nic takiego nie pisałem. Grały bardzo przejrzyście, klarownie, z olbrzymią przestrzenią, stereofonią...Prawie cud, miód, malina....Ale.....Druga strona medalu to było: Brak głębi, barwy i zbyt mało niskich..Co istotne (dlatego uważam, że zazwyczaj w zwrotnicy wymiana elektolitu jest tylko sensowa na wysokich) ten bas był nie poprawnie wybrzmiewający (tak jakby nie współpracował, z reszta pasma). Stwierdziłem, że nie mają tam zastosowania foliowce. Z RAW-awi zobaczymy.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Jaro747 już dobrze wytłumaczył na czym polega problem przy pomiarach elementów LC. Pojemność/Indukcyjność silnie zależy od warunków pomiaru/pracy i podawanie jej bez określenia warunków w jakich została zmierzona rodzi takie problemy. Pojemność zależy od:

1. Prądu AC który przez kondensator przepływa

2. Napięcia stałego jaki go polaryzuje

3. Częstotliwości

Tak więc możesz mieć 3 mierniki, wszystkie dokładne i sprawne i mieć rozrzut pomiaru na poziomie 30%. A jak wsadzić do kolumny i dasz im w palnik to jeszcze inną pojemność będą miały.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2019 o 20:06, Jaro_747 napisał:

Eee tam, inżynierskie przesądy ;-). 

wszyscy się z tym zgadzamy

Lecz jak się ogląda datesheet rożnych kondensatorów to parametry pracy przy różnych częstotliwościach są inne dla tych samych pojemności i o tym też należy pamiętać.

I często tu jest TA MAGIA wymieniaczy, ze modelujemy parametry np zwrotnicy nie zmieniając ich wartości tylko rodzaj

--------------------------------

Mimo wszystko zaskakuje mnie używanie w zwrotnicy na torze wysoko tonowym elektrolitów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcin32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcin32 napisał:

Mimo wszystko zaskakuje mnie używanie w zwrotnicy na torze wysoko tonowym elektrolitów ?

i mnie równiez zaskoczyło, bo zaden foliowy nie xagrał lepiej od oryginalnego przez produenta kolumn wstawionego elektrolita. Zakładają ze jest tak ze względów ekonomicznych, to i w dzisiejszych czasach lichy foliowiec nie zagra lepiej od wybitnego elektrolita. Moze parametry nie zaskakują pozytywnie, ale w odsłuchach zdecydowanie wypada leiej elektrolit. Grają jako filtr dolno i gornoprzepustowy dla tubowyh od 7-9k, ale kaskadowo wiszą na nich również wysokotonóki poprzsedzone małymi foliami. W tej samej kolumnie jest też filtrowany dredniotonowy 1-7k. Jest bardziej przejrzysty od być moze wyschnietego już Rubycona. w tym miejscu tani (15uf) foliowy również sie nie sprawdził. Moze jakiś za 1000pln sztuka zagra na poziomie tych elektrolitów, ale pytanie po co inwestawać taką kasę zmniejszając objetość pudeł tych kolumienek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcin32 napisał:

wszyscy się z tym zgadzamy

Lecz jak się ogląda datesheet rożnych kondensatorów to parametry pracy przy różnych częstotliwościach są inne dla tych samych pojemności i o tym też należy pamiętać.

I często tu jest TA MAGIA wymieniaczy, ze modelujemy parametry np zwrotnicy nie zmieniając ich wartości tylko rodzaj

--------------------------------

Mimo wszystko zaskakuje mnie używanie w zwrotnicy na torze wysoko tonowym elektrolitów ?

Hmmm...

To miał być żart.

Gdyby Kolega zajrzał w w mój profil to z pewnością by się zorientował - z wykształcenia jestem inżynierem elektrykiem :-). Ale cieszy mnie każde krytyczne podejście oparte na myśleniu i wiedzy ponieważ jest źródłem postępu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Kris_54701 napisał:

Zakładają ze jest tak ze względów ekonomicznych, to i w dzisiejszych czasach lichy foliowiec nie zagra lepiej od wybitnego elektrolita.

A jak włączysz tego lichego foliowca i tego wybitnego elektrolita przez przełącznik i zaczniesz przełączać to słyszysz różnicę? Zakładam oczywiście że eksperyment robisz dla dokładnie identycznej pojemności obu kondensatorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie że o przełącznik się rozchodzi, bo calkiem brzmienie kolumny się zmienia. Po około5 minutach, bo tyle zajmuja wymiana tych kondensatorów mozna w ciemno rozróżnic który jest który. To już nie jest zmiana typu słyszę albo może mi się wydaje. To tak jakbyś inne kolumny do pokoju wstawił. Wygrzewanie też niewiele pomaga. Sprawdzone kilkukrotnie w obie strony. To samo jest przy zmianie na inne elekrolity. Kazdy mniej lub bardziej różni się od reszty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kris_54701 napisał:

Po około5 minutach, bo tyle zajmuja wymiana tych kondensatorów mozna w ciemno rozróżnic który jest który

5 minut uruchamia inne czynniki które mogą wpłynąć na postrzeganie brzmienia. Nie mają one nic wspólnego z techniką tych kondensatorów użytych w porównaniu. Dlatego test nie może mieć przerw czasowych żeby był obiektywny.

5 minut temu, Kris_54701 napisał:

To już nie jest zmiana typu słyszę albo może mi się wydaje.

Dobrze by było jeszcze znaleźć jakąś wiarygodną teorię dlaczego tak się dzieje? Przy identycznych pojemnościach jest to ciekawe zagadnienie zwłaszcza w domenie słuchu ludzkiego który jak wiadomo ma swoje ograniczenia nawet u bardzo wprawnych osób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po długim nawet czasie kilku lat, o ile sięgam pamieią, to jestem w stanie opisać brzmienie kazdego kondensatora. Jesli róznice są ledwie dostrzegalne, to i owszem, trzeba przełącznika zeby to wyhwycić. Róznica pomiędzy nimi jest dosy spora. Może to się wiązać z minimalną róznicą pojemności stosując w kolumnie. Ale na przykład w katodzie lampy +/- 10% nie ma zadnego znaczenia, a jednak kondensator brzmi zupełnie inaczej. Nie jestem elektronikiem i nie potrafie wytłumaczy o rózni te kjondensatory od siebie, za to uszy mam w miarę jeszcze ok. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, boomaga napisał:

To żart, prawda? Z tym obiektywnym testem?

Dlaczego żart, test porównawczy z przerwą czasową pomiędzy próbkami jest już zaliczany do porównania subiektywnego a więc takiego które ma małe szanse do doprowadzenia do właściwych wniosków.

2 minuty temu, Kris_54701 napisał:

po długim nawet czasie kilku lat, o ile sięgam pamieią, to jestem w stanie opisać brzmienie kazdego kondensatora. Jesli róznice są ledwie dostrzegalne, to i owszem, trzeba przełącznika zeby to wyhwycić.

O.K. wierzę na słowo ;-).

3 minuty temu, Kris_54701 napisał:

Nie jestem elektronikiem i nie potrafie wytłumaczy o rózni te kjondensatory od siebie, za to uszy mam w miarę jeszcze ok. 

Pamiętaj że w procesie słyszenia nie tylko uszy biorą udział.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Lechu hmmm jakby Ci to powiedzieć. 

Przełącznik który zmienia konda natychmiast, ok zgoda. Ale co wtedy z muzyką? nie leci już inny kawałek? (czyt. dalsza część)?

Jak to porównywać coś co jest z zasady już inne?

Zresztą zaczynając od początku, należy zadać pytanie: Audio i obiektywne testy? ha coś nowego :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ylko ja tak mam, ale często w tłumie ludzi jestem w sanie usłyszeć znajomą osobę. Na pewno kazdy się z tym spotkał. w audio jest tak samo. Nie słysze na przykłądzie zmianę filtrów yfrowych daca, bo słuch już na 13k się skończył. Mało tego czy to w kolumnie, czy w katodzie dany kondensator ma ten sam charakter brzmienia. To się nie zmienia. Zapewne kazdy też zna słynny test kondensatorów na anglojezycznej stroie. Włąsciwie to nawet nie wiem w jakiej aplikacji są odsłuchiwane, ale miałem zaszczyt kilka par gościc u siebie z tej obszernej listy i w kilku przypadkach moje spostrzezenia się pokrywaja. To samo jest z opisami na naszym forum. Kazdy gra inaczej.

To samo tyczy się rezystorów ale to juz motzny oftop

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, boomaga napisał:

Przełącznik który zmienia konda natychmiast, ok zgoda. Ale co wtedy z muzyką? nie leci już inny kawałek? (czyt. dalsza część)?

A po dłuższej przerwie potrzebnej na wymianę kondensatora to co z muzyką? A zmysły działają w tej przerwie podpowiadając to i owo ;-).

2 minuty temu, Kris_54701 napisał:

Może ylko ja tak mam, ale często w tłumie ludzi jestem w sanie usłyszeć znajomą osobę. Na pewno kazdy się z tym spotkał. w audio jest tak samo.

Tak, ja np. usłyszałem dzwonek do drzwi maskowany głośną muzyką a koledzy deklarujący słyszenie zmian wnoszonych przez kable nie usłyszeli (ta sama sesyjka hobbystyczna) ;-). Dlaczego tak się stało. Oczywiście to już było wyjaśniane wielokrotnie, ale w sposób mało przekonywujący. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, boomaga napisał:

Jak to porównywać coś co jest z zasady już inne?

zazwyczaj uzywam kilka bardzo rózniących się od siebie albumów. Różne gatunki, rózne realizacje. Kiedy róznica jest bardzo mała, rzeczywiście łąwo się pogubic. Wydaje się ze jest ok, niby tak jak było. Dopiero po powrocie słychać różnice. Ostatnimi czasy powrót do starego daca był tylko dosłownie na kilka sekund. Róznica przepaśc, choć w swiadomosci miałem, ze moze to by adrenalina i takie tam. Absolutnie ni bardziej mylnego. Zresztą kazdy kto miał styznośc z 9038 potwierdxzi ze ta kostka gra zupełnie inaczej od wszystkiego. Tu nie potrzeba laboratoriów, ale dobrego w miarę przejrzystego i neutralnego toru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Z muzyką i audio, jest podobnie jak z perfumami. Trzecie z kolei i niewiele czujesz. Trzeba trochę odpocząć od dźwięku, żeby wychwycić niuanse. Po za tym taki przełącznik jaki by audiofilski nie był, degraduje niestety dźwięk.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.