Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory Mundorf i ich jakość..


danny

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Lech36 napisał:

Jak nie odpowiada Tobie metoda różnicowa to stosujesz metodę z przełącznikiem zmieniającym kondensatory w kompletnym torze. Zawsze jest rozwiązanie dużo precyzyjniejsze od tzw głębokiego wsłuchiwania się w celu wykrycia różnic. 

Może być to rozsądne rozwiązanie, ale trzeba to umiejętnie przeprowadzić. W układzie zasilania np. daca jak rozwiążesz takie przełączanie by otrzymać pożądaną informację :-)? Ja wiem jak to najlepiej zrobić. W diy można zbudować dwa identyczne daci z innymi kondensatorami zasilającymi, ale jest to koszt. Selektorem źródeł w zintegrowanym wzmacniaczu przełączać się między nimi.

4 minuty temu, Lech36 napisał:

Jasne, sprawny przełącznik spowoduje taką degradację że różnice przestaną być słyszalne. Zastanowiłeś się nad logiką swojego rozumowania ??

Twierdzisz, że jakikolwiek przełącznik da nam pożądaną informację? A ja jestem zdania, że często jakie podejście takie wyniki ? Najlepsze rozwiązania powstają z uwzględnieniem dbałości o szczegóły i o jakość elementów. Natomiast podejście, że się sprawdzi jakimkolwiek przełącznikiem świadczy ignorowaniu realnych problemów, z jakimi się boryka dzisiejsza technika... Chłamu na rynku nie brakuje ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam_85 napisał:

W układzie zasilania np. daca jak rozwiążesz takie przełączanie by otrzymać pożądaną informację

Ja się voodoo nie zajmuję. Nie badam wpływu elementów w zasilaczu na to co na wyjściu wzmacniacza. Kiedyś coś tam sprawdziłem a ponieważ wynik był negatywny tzn. brak zmian na wyjściu audio tego urządzenia to przestałem się tym zajmować. Oczywiście zasilanie jest wskazane robić najlepiej jak to jest możliwe, ale bez przesady choć w zasilaniu cyfry mogą być miejsca wymagające bardzo wysokich parametrów zasilania. 
Pamiętaj że kolumny głośnikowe to najsłabsze ogniwo systemu audio i to słabsze o rząd a nawet parę rzędów od każdego innego elementu takiego toru. Tu rzeczywiście trzeba do zagadnienia podejść poważnie a i tak wielu rzeczy nie da się sprowadzić poniżej progów percepcji ludzkiego słuchu.

11 minut temu, Adam_85 napisał:

Twierdzisz, że jakikolwiek przełącznik da nam pożądaną informację? A ja jestem zdania, że często jakie podejście takie wyniki ? Najlepsze rozwiązania powstają z uwzględnieniem dbałości o szczegóły i o jakość elementów. Natomiast podejście, że się sprawdzi jakimkolwiek przełącznikiem świadczy ignorowaniu realnych problemów, z jakimi się boryka dzisiejsza technika... Chłamu na rynku nie brakuje ?

A co z wynikiem osiągniętym w Wielkopolsce w słynnym teście porównawczym? Tam też były sprzęty z firm które trudno jest podejrzewać o brak staranności w doborze elementów. 

13 minut temu, Adam_85 napisał:

Natomiast podejście, że się sprawdzi jakimkolwiek przełącznikiem świadczy ignorowaniu realnych problemów, z jakimi się boryka dzisiejsza technika...

Technika ma dzisiaj znacznie mniej problemów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Problemem nadal są badacze amatorzy którzy nie potrafią podejść do testów porównawczych z odpowiednią starannością i potem muszą używać argumentów w stylu że przełącznik użyty do dorównania tak zdegraduje dźwięk że z porównania wyjdzie że różnic nie ma a oni bez przełącznika je "słyszą" w testach z przerwami czasowymi pomiędzy słuchaniem jednego sprzętu i drugiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Lech36 napisał:

A co z wynikiem osiągniętym w Wielkopolsce w słynnym teście porównawczym? Tam też były sprzęty z firm które trudno jest podejrzewać o brak staranności w doborze elementów. 

Znasz moje zdanie na temat tego testu. Ale pomińmy to. Dopóki sam nie będę miał możliwości prześledzić budowy urządzenia to nie będę się na ich temat wypowiadał ? Więc tym bardziej nie podejmę dyskusji. Praktyka producentów jest różna. Ostatnio naprawiam trochę bardzooo drogiego sprzętu i widzę jakie są realia od podszewki ? 

14 minut temu, Lech36 napisał:

Ja się voodoo nie zajmuję. Nie badam wpływu elementów w zasilaczu na to co na wyjściu wzmacniacza. Kiedyś coś tam sprawdziłem a ponieważ wynik był negatywny tzn. brak zmian na wyjściu audio tego urządzenia to przestałem się tym zajmować. Oczywiście zasilanie jest wskazane robić najlepiej jak to jest możliwe, ale bez przesady choć w zasilaniu cyfry mogą być miejsca wymagające bardzo wysokich parametrów zasilania. 

Zasilanie jest mega ważne, a dobór właściwych kondensatorów istotny. Źle dobrane kondensatory robią fatalną robotę, więc ignorowanie tego aspektu technicznego może być sporym błędem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_85 napisał:

Praktyka producentów jest różna.

Praktyka producentów często wynika z ograniczeń związanych z patentami i wzorami użytkowymi, niemniej można dojść do identycznych wyników za pomocą bardzo różnych aplikacji o bardzo różnej złożoności. Dawałem kiedyś przykład dwóch ekstremalnie różnych wzmacniaczy końcowych zaliczanych do hi-endu. Jeden to ekstremalnie skomplikowany wzmacniacz z firmy Krell a drugi to ekstremalnie prosty wzmacniacz z firmy Acoustat. Dwie filozofie a efekt praktycznie taki sam, przynajmniej w domenie słuchu bo na papierze możliwe że różnice między nimi były.

9 minut temu, Adam_85 napisał:

Zasilanie jest mega ważne, a dobór właściwych kondensatorów istotny. Źle dobrane kondensatory robią fatalną robotę, więc ignorowanie tego aspektu technicznego może być sporym błędem.

Nie ignoruj, rób tak jak uważasz że będzie najlepiej. Ja tak robię ale nie wpadam w przesadę bo to nie ma sensu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lech36 napisał:

Praktyka producentów często wynika z ograniczeń związanych z patentami i wzorami użytkowymi, niemniej można dojść do identycznych wyników za pomocą bardzo różnych aplikacji o bardzo różnej złożoności. Dawałem kiedyś przykład dwóch ekstremalnie różnych wzmacniaczy końcowych zaliczanych do hi-endu. Jeden to ekstremalnie skomplikowany wzmacniacz z firmy Krell a drugi to ekstremalnie prosty wzmacniacz z firmy Acoustat. Dwie filozofie a efekt praktycznie taki sam, przynajmniej w domenie słuchu bo na papierze możliwe że różnice między nimi były.

Widzisz, pytanie z czego wynikało to, że tych różnic nie było. Nie udało mi się spotkać dwóch tak samo grających wzmacniaczy, co najwyżej różnice były małe. Tak jak kiedyś pisałem bardzo dużo zależy od systemu w związku z tym ciężko się wypowiadać o takim przypadku jaki opisujesz.

29 minut temu, Lech36 napisał:

Technika ma dzisiaj znacznie mniej problemów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Problemem nadal są badacze amatorzy którzy nie potrafią podejść do testów porównawczych z odpowiednią starannością i potem muszą używać argumentów w stylu że przełącznik użyty do dorównania tak zdegraduje dźwięk że z porównania wyjdzie że różnic nie ma a oni bez przełącznika je "słyszą" w testach z przerwami czasowymi pomiędzy słuchaniem jednego sprzętu i drugiego.

Widocznie miałeś zbyt mało doczynienia z półsprawnymi (bo inaczej tego nazwać nie można) elementami pasywnymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często jest tak, że to co po pstryknięiu przyciskiem jest łaaaaał...., to w dłuższych odsłuchach "wyhodzi uszami". Trzeba sie dłużej wsłuchać, aby wiedzieć jak nasz słuch i mózg na to zareaguje. To trochę tak, jak dzieci nie słuchają wydzierającej się nauczyielki, ale z zaciekawieniem słuchają zwykłej rozmowy. Aby można było słuhać godzinami, sprzęt musi grać "szeptem". A tego szeptu nie usłyszysz od razu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że wtrącę swoje 5 groszy:

Godzinę temu, Adam_85 napisał:

Kiedyś coś tam sprawdziłem a ponieważ wynik był negatywny tzn. brak zmian na wyjściu audio tego urządzenia to przestałem się tym zajmować

No właśnie!. Mimo to usilnie przekonujesz, że elementy te i ich dobór nie mają dużego znaczenia. Potrzeba praktyki, szczególnie że w urządzeniach takich elementów jest przynajmniej po kilka, a charakter wzajemnie na siebie oddziałuje, tworząc coś w rodzaju "mikstury". Ślepe testy na niewiele się zdają, bo trzeba słuchać muzyki, a nie elementów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze jakis rozowy szum w slepych testach z przelacznikiem odda charakter kazdego elementu. Trzeba tez wliczyc pomieszczenie odsluchowe i jego odbicia. Nawet kolor dywanu ma znazenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bartek_k napisał:

Przepraszam, że wtrącę swoje 5 groszy:

No właśnie!. Mimo to usilnie przekonujesz, że elementy te i ich dobór nie mają dużego znaczenia. Potrzeba praktyki, szczególnie że w urządzeniach takich elementów jest przynajmniej po kilka, a charakter wzajemnie na siebie oddziałuje, tworząc coś w rodzaju "mikstury". Ślepe testy na niewiele się zdają, bo trzeba słuchać muzyki, a nie elementów.

Zacytowales jakby mnie, ale to jest tekst kolegi @Lech_36

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem bipolarne RAW i PLAIN Mundorfa i nie dopatrzyłem się problemu z nietrzymaniem pojemności. Miernik za 150zł. Generalnie żadne mundorfy nigdy mnie nie porwały, ale to dobre kondensatory. Chyba, że mówimy o zasilaniu i M-Lythic AG, o nich mam bardzo dobre zdanie. Natomiast do zwrotnic Supreme wydają się co najmniej dobre, ale chyba wolę czerwone Jantzeny Superior. Nic powyżej Supreme niestety nie słuchałem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam_85 napisał:

Tak jak kiedyś pisałem bardzo dużo zależy od systemu w związku z tym ciężko się wypowiadać o takim przypadku jaki opisujesz.

Znowu voodoo teorie o systemie, zacznij w końcu badać temat a nie tylko wstawiać teksty oparte o subiektywne wrażenia. 

3 godziny temu, Adam_85 napisał:

Widocznie miałeś zbyt mało doczynienia z półsprawnymi (bo inaczej tego nazwać nie można) elementami pasywnymi.

Jasne, półsprawnymi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam_85 napisał:

Zacytowales jakby mnie, ale to jest tekst kolegi @Lech_36

Tak, oczywiście przepraszam, coś mi się chyba z Twojej odpowiedzici zacytowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Znowu voodoo teorie o systemie, zacznij w końcu badać temat a nie tylko wstawiać teksty oparte o subiektywne wrażenia. 

?

Teorie o systemie? Może jednak Ty weź się za robotę zamiast pisać na forum rzeczy, które świadczą o teorii popartej niewielką praktyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję zamknąć temat, bo jakaś zbiorowa paranoja się w kraju rozchodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Jasne, półsprawnymi ?

Coś przewodzi, ale ma problemy ze stykiem, miałem m.in. takie przełączniki i gniazda zasilające. To jest oczywiste, że działa, ale np. gniazdo przy poruszeniu kablem potrafiło iskrzyć.. robi się opór na styku i ciężko takie połączenie nazwać sprawnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Znowu voodoo teorie o systemie, zacznij w końcu badać temat a nie tylko wstawiać teksty oparte o subiektywne wrażenia. 

Lechu, Ty ciągle o tym badaniu rzeczywistości narzędziami pomiarowymi. W życiu nie wszystko da się zbadać w ten sposób! Wyjdź troszkę poza Swoje ograniczenia myślowe i rozważ np. samochody usportowione. Przykładowo 2 z nich w podobnym budżecie mają powiedzmy po 200 kilkadziesiąt koni i jakiś moment obrotowy, przy czym jeden ma te parametry wyższe. Znasz miarodajny test/pomiar, który wyłoni lepszy? Konie są zmierzone, moment obrotowy też, a wsiadasz do teoretycznie gorszego i Twoje doznania są lepsze. Lepiej w zakrętach, przyjemniej w środku, mniej awaryjny, tańszy serwis i jeszcze niech będzie - lepsze rozłożenie momentu obrotowego. I co daje ten naukowy pomiar mocy i momentu?

Co więcej, w warsztatach gdzie są ludzie obeznani z tematem, np. przygotowują auta do rajdów, wiedzą, że zmiana niektórych elementów może wprowadzać pożądane zmiany, mimo że wydaje się to nielogiczne. Ale żeby to wiedzieć, trzeba siedzieć w temacie i mieć duże doświadczenie i wiedzę. Troszkę na odwrót jak Ty, w temacie który ciągle podważasz. Sam przyznajesz, że coś tam próbowałeś ale Ci nie wyszło, więc to nie może działać, a np. Adam85, z którym polemizujesz(?) nie może mieć racji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie czy ktos dokonywał porownan mikrofonem odsluchowym przy wymianie jednego kondensatora na przyklad. Jest slyny test porownawczy na Hundle..... i nikt chyba nie zaprzezy rożnic w brzmieniu pomiedzy tam opisywanymi kondensatorami. Czy te różnice wyjdą w pomiarach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_85 napisał:

Coś przewodzi, ale ma problemy ze stykiem, miałem m.in. takie przełączniki i gniazda zasilające.

Wiem zdarzają się takie historie, ale do testów używa się przełączników sprawnych, to chyba oczywiste.

Godzinę temu, Adam_85 napisał:

Teorie o systemie? Może jednak Ty weź się za robotę zamiast pisać na forum rzeczy, które świadczą o teorii popartej niewielką praktyką.

Z Twojego pisania też nie widać dużej praktyki. To oczywiście moja ocena, ale zostawiasz na forum dużo znaków o tym świadczących. Jest nas w takim razie na forum dwóch z niewielką praktyką. Oczywiście w moim przypadku prawdopodobnie praktyka w Twojej ocenie (pisanej) jest bliska zeru ;-). Twoja ocena mi nie przeszkadza.

Godzinę temu, bartek_k napisał:

Znasz miarodajny test/pomiar, który wyłoni lepszy? Konie są zmierzone, moment obrotowy też, a wsiadasz do teoretycznie gorszego i Twoje doznania są lepsze. Lepiej w zakrętach, przyjemniej w środku, mniej awaryjny, tańszy serwis i jeszcze niech będzie - lepsze rozłożenie momentu obrotowego. I co daje ten naukowy pomiar mocy i momentu?

Wszystkie te wcześniejsze parametry wynikają z techniki samochodu i są mierzalne. Nikt rozsądny nie będzie się w tej dziedzinie opierał na subiektywnych doznaniach bo to może być niebezpieczne. Naukowy pomiar mocy i momentu i ich rozkład w funkcji obrotów pozwala np. zmniejszyć zużycie paliwa w codziennej jeździe. Wyobrażasz sobie samochód zaprojektowany na podstawie odczuć subiektywnych? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Wiem zdarzają się takie historie, ale do testów używa się przełączników sprawnych, to chyba oczywiste.

Czasami takie rzeczy nie wychodzą od razu. Trzeba jednak trochę w temacie siedzieć by się przekonać, że coś jest nie tak i to akurat przez taki kwiatek. Czy naprawdę muszę pisać, że taka wada może się ujawnić po jakimś czasie? Nie wiesz, że najgorsze są usterki właśnie takiego typu?  Oczywiście wszystko zależy od okoliczności, wprowadzając jedną zmienną i wraz z nią dziwne symptomy nasuwa przyczynę, ale nie zawsze tak jest.

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Z Twojego pisania też nie widać dużej praktyki. To oczywiście moja ocena, ale zostawiasz na forum dużo znaków o tym świadczących. Jest nas w takim razie na forum dwóch z niewielką praktyką. Oczywiście w moim przypadku prawdopodobnie praktyka w Twojej ocenie (pisanej) jest bliska zeru ;-). Twoja ocena mi nie przeszkadza.

Lechu po prostu nie miałeś okazji poznać kogoś kto dysponuje odpowiednim budżetem i ma możliwości przerzucać / sprawdzac różne rzeczy. A co Ty sam sprawdziłeś to sam wiem jakie ograniczenia nasuwa własne podwórko. Jak się tematem interesujesz i masz w okolicy więcej znajomych z podobnym hobby, ludzie mają różne podejście, różne rzeczy sprawdzali, można w każdej chwili wsiąść w samochód i się samemu przekonać. Nikt nie będzie jeździł po znajomych i szukał dziury w całym. Jest różnica ale jest lipa to nikt sobie nie zawraca gitary, chyba że szczególnie coś go interesuje. Nie ma różnicy to w ogóle nie ma tematu, albo ktoś przejmuje i potwierdza ten fakt. Jest też trzecia opcja, że coś robi różnicę, intryguje wtedy się jeździ w odwiedziny. Mam wrażenie, że jesteś osamotniony w temacie i odrealniony, ale może się myle. Ważne, że Twój zestaw Cię cieszy, ale wcinanie się we wszystko co Ci nie leży na bazie testów sprzed x lat nie jest żadną mocna podstawa do takiego podejścia. To jest Twoja wizja i Twoje wygodnictwo, nie mieszaj w kolejnym wątku, który bagatelizujesz. Oczywiście czasem to nie są duże zmiany, ale kilka małych zmian składa się na większą i ludzie czasem chcą w spokoju sobie o tym popisać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla łatwiejszego zrozumienia dodam tylko, że to podobnie jak masz w swoim domowym laboratorium czy całym domu jeżeli sam mieszkasz. Wchodzisz i zaraz zauważasz, że kombinerki nie są na swoim miejscu, a miernik ma skręcone kable w odwrotną stronę. Z kolei jeśli wejdziesz do mojego pokoju, wyjdziesz na chwilę po piwo do kuchni, w tym czasie przestawie w szafkę na drugą ścianę, DACa zamienię miejscami ze wzmacniaczem a na dodatek zwinę dywan i majtki powieszę na lampie, to nawet nie zauważysz zmiany. To samo jest kiedy tak pstrykasz przełącznikiem co pięć sekund, a muzyka leci dalej. Jeszcze gorzej kiedy to nie twój system i jesteś tym półsprawnym oceniającym. Trza się wsłuchać w nagranie, a wtedy usłyszysz zmianę sprzętu. Dodam jeszcze tylko, że ostatecznie to nasz mózg przetwarza dostarczane informacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

Tak dla łatwiejszego zrozumienia dodam tylko, że to podobnie jak masz w swoim domowym laboratorium czy całym domu jeżeli sam mieszkasz. Wchodzisz i zaraz zauważasz, że kombinerki nie są na swoim miejscu, a miernik ma skręcone kable w odwrotną stronę. Z kolei jeśli wejdziesz do mojego pokoju, wyjdziesz na chwilę po piwo do kuchni, w tym czasie przestawie w szafkę na drugą ścianę, DACa zamienię miejscami ze wzmacniaczem a na dodatek zwinę dywan i majtki powieszę na lampie, to nawet nie zauważysz zmiany. To samo jest kiedy tak pstrykasz przełącznikiem co pięć sekund, a muzyka leci dalej. Jeszcze gorzej kiedy to nie twój system i jesteś tym półsprawnym oceniającym. Trza się wsłuchać w nagranie, a wtedy usłyszysz zmianę sprzętu. Dodam jeszcze tylko, że ostatecznie to nasz mózg przetwarza dostarczane informacje.

Leszek i te klony pawłaxyz tego nie rozumieją. Im wystarczy hi-fi, że jest równe pasmo przenoszenia, nie słychać szumów i wyraźnych zniekształceń  THD.

Może nie grać, byle parametry były dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adam_85 napisał:

W układzie zasilania np. daca jak rozwiążesz takie przełączanie by otrzymać pożądaną informację :-)? Ja wiem jak to najlepiej zrobić. W diy można zbudować dwa identyczne daci z innymi kondensatorami zasilającymi, ale jest to koszt. Selektorem źródeł w zintegrowanym wzmacniaczu przełączać się między nimi.

Miałem okazję posłuchać kilku tak przygotowanych urządzeń. (Dzięki kolegom ) Dwa wzmacniacze tej samej firmy, jeden nieco modyfikowany w pre i zasilaniu drugi nie, i dwa identyczne daci diy zbudowane konsekwentnie na różnych podzespołach. O ile w wzmacniaczach różnice były słabe bez szału i można było się pomylić w testach, to w dac'ach juz tak nie..Konsekwentnie bo jeden cały na elnach i rezach jednego typu i konsekwentnie bo drugi identyczne płytki pcb całe na nichiconach i rezach drugiego typu. Pstryk/Pstryk i wszystko stało się jasne.  Dwa różne urządzenia..   Nie wiem tylko czy w tych urządzeniach dac,  wszystkie elementy miały zgodność w parametrach.. Raczej nie sądzę bo koszt tego przedsięwzięcia byl i tak dość znaczny 278 elementów. Nie mniej  odmienność cechująca oba daci  to zupełnie odwrotne jakby cechy. Poza tym różnice w takich dziwnych miejscach m.in jak drażniące wyostrzenia na formantach! lub nie w wokalistyce/chóry.. Nikt mi nie powie i nie przekona..

Co do mundorfów, nie spotkałem wadliwych szt i jakiś rozstrzałów w parametrach ale nie przepadam za nimi, wolę stare siemensy sikorel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Фома
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adam_85 napisał:

Czasami takie rzeczy nie wychodzą od razu. Trzeba jednak trochę w temacie siedzieć by się przekonać, że coś jest nie tak i to akurat przez taki kwiatek. Czy naprawdę muszę pisać, że taka wada może się ujawnić po jakimś czasie?

Jeszcze raz, do testów porównawczych należy używać sprawnych przełączników a nie uszkodzonych. W ogóle należy używać sprawnych przełączników nie tylko do testów porównawczych. Jak są niesprawne to należy je usprawnić lub wymienić. Jak sprawdza się sprawność przełącznika to chyba osobom z doświadczeniem nie muszę tłumaczyć. Poza tym większość przełączników ma zdolności do samoczyszczenia styków. Tylko przekaźniki mają ograniczone możliwości samoczyszczenia styków. Wystarczy taki np. przełącznik obrotowy kilka razy obrócić od końca do końca i praktycznie styki są oczyszczone choć mogą być wyjątki odporne na takie działanie. W przedwzmacniaczu mam sporo przełączników obrotowych i z żadnym jeszcze nie miałem problemów a te przełączniki mają ponad 30 lat. Problemy mam natomiast z przełącznikiem rewersu w magnetofonie szpulowym. Niestety kupiłem go z którejś tam ręki i styki "isostatów" które odpowiadają za przełączanie kompletów głowic co jakiś czas tracą zdolność przewodzenia i operacja kilkukrotnego przełączenia nie pomaga, trzeba stosować chemię. Dobrze byłoby je wymienić ale jest to operacja wyjątkowo karkołomna i nie bardzo chce mi się ją wykonać, dlatego na leniwca psikam sprayem i działam dalej choć ostatnio ten sprzęt nie jest przeze mnie często używany.  

13 godzin temu, Adam_85 napisał:

Lechu po prostu nie miałeś okazji poznać kogoś kto dysponuje odpowiednim budżetem i ma możliwości przerzucać / sprawdzac różne rzeczy.

Skąd taka pewność? 

13 godzin temu, Adam_85 napisał:

Mam wrażenie, że jesteś osamotniony w temacie i odrealniony,

Mylne wrażenie, ale ważne że Twoje ;-). Widzisz jak audiofilska wyobraźnia potrafi wypaczyć ocenę stanu rzeczywistego ;-).

12 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Trza się wsłuchać w nagranie, a wtedy usłyszysz zmianę sprzętu.

Przede wszystkim zobaczysz zmianę sprzętu, to podstawa "słyszenia". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bogdan_ napisał:

Leszek i te klony pawłaxyz tego nie rozumieją. Im wystarczy hi-fi, że jest równe pasmo przenoszenia, nie słychać szumów i wyraźnych zniekształceń  THD.

No to może czas najwyższy żeby na poważnie zastanowić się jakie cechy techniczne sprzętu decydują o jego rozpoznawalności na ucho. Skoro w analogu wystarcza próg 1% dla THD i równe pasmo 20 Hz- 20 kHz a w cyfrze te parametry są dużo dużo lepsze to co powoduje że sprzęty o których parametry są dużo lepsze od tych podanych wyżej można rozpoznać na słuch? Test różnicowy dla kabli rca został przedstawiony. Nie wykrył on żadnych niezbadanych przez naukę zjawisk które mogą wpłynąć na rozpoznanie kabli. Oczywiście wiele elementów technicznych które wpływają na możliwość dostrzeżenia zmiany w dźwięku w domenie słuchu zostało omówionych w różnych wątkach, ale to są tylko techniczne zasady współpracy poszczególnych elementów zestawu audio. Poznanie tych zasad nie jest skomplikowane, wystarczy czytać to forum no i oczywiści nie mieć nauki gdzieś ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Lech36 napisał:

Skąd taka pewność? 

Wnioski same się nasuwają po Twoich wpisach.

56 minut temu, Lech36 napisał:

Mylne wrażenie, ale ważne że Twoje ;-). Widzisz jak audiofilska wyobraźnia potrafi wypaczyć ocenę stanu rzeczywistego ;-).

Być może Twoja wyobraźnia faktycznie to robi. Każdy niech się wypowiada za siebie w tej kwestii ?

56 minut temu, Lech36 napisał:

Przede wszystkim zobaczysz zmianę sprzętu, to podstawa "słyszenia". 

Czyli na odsłuchy i na koncerty tylko z solidną przepaską na oczach ? Przydałoby się jeszcze dobre pranie mózgu by wyzbyć się świadomości gdzie się jest i co się robi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lech36 napisał:

No to może czas najwyższy żeby na poważnie zastanowić się jakie cechy techniczne sprzętu decydują o jego rozpoznawalności na ucho. Skoro w analogu wystarcza próg 1% dla THD i równe pasmo 20 Hz- 20 kHz a w cyfrze te parametry są dużo dużo lepsze to co powoduje że sprzęty o których parametry są dużo lepsze od tych podanych wyżej można rozpoznać na słuch?

Toż to uszkodzony smartfon powinien według Ciebie wystarczyć do słuchania. Jesteś totalnie odrealniony, jak byś nigdy nie był na żadnej wystawie. Tam są dziesiątki zestawów to hi-fi i każdy gra inaczej.

Mój pierwszy CD to była Fonica z THD 0.04%. Już wtedy jak się przesiadłem na inny z mniejszymi THD to odczułem dużą poprawę, a słuchałem na biernych kolumnach, słabych przewodach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bogdan_

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Adam_85 napisał:

Wnioski same się nasuwają po Twoich wpisach.

Właśnie widzę że te wnioski całkowicie rozmijają się z rzeczywistością. Jeżeli w ten sam sposób wyciągasz wnioski w audio to nic dziwnego że ciągle "słyszysz" zmiany. 

34 minuty temu, Adam_85 napisał:

Być może Twoja wyobraźnia faktycznie to robi.

Eliminacją wyobraźni w testach porównawczych zajmują się procedury techniczne a wielu hobbystów procedury ma gdzieś.

36 minut temu, Adam_85 napisał:

Czyli na odsłuchy i na koncerty tylko z solidną przepaską na oczach

 Jak takie są Twoje wnioski z dyskusji to ja nie mam uwag. Każdy chodzi na odsłuchy i koncerty jak chce i z czym chce. Ostatnio na koncercie Watersa sprawdzałem poziom dźwięku w miejscu gdzie siedziałem. Oczywiście z grubsza aplikacją na komórkę, ale dosyć wiarygodną aplikacją.  W domu z miejsca siedzenia uzyskuję podobne poziomy bez nadmiernych zniekształceń. Oczywiście najczęściej słucha się dużo ciszej, ale jak chcę mieć namiastkę koncertu to też mogę to sobie zrobić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Lech36 napisał:

Właśnie widzę że te wnioski całkowicie rozmijają się z rzeczywistością. Jeżeli w ten sam sposób wyciągasz wnioski w audio to nic dziwnego że ciągle "słyszysz" zmiany. 

To nie jest wniosek, to jest przypuszczenie ?  Przez internet i tak nie da się tego zweryfikować. Jednak sam najpierw piszesz o wrażeniu, a później o wyobraźni. To nie jest to samo ? Czy tak jak skojarzyłeś te dwa słowa we wcześniejszym wpisie, tak samo budujesz swoje techniczne wnioski?

6 minut temu, Lech36 napisał:

Eliminacją wyobraźni w testach porównawczych zajmują się procedury techniczne a wielu hobbystów procedury ma gdzieś.

Czyli sam sobie wmawiasz co masz słyszeć i to już nie jest poruszanie się na podwalinach psychoakustyki ?

6 minut temu, Lech36 napisał:

 Jak takie są Twoje wnioski z dyskusji to ja nie mam uwag. Każdy chodzi na odsłuchy i koncerty jak chce i z czym chce. Ostatnio na koncercie Watersa sprawdzałem poziom dźwięku w miejscu gdzie siedziałem. Oczywiście z grubsza aplikacją na komórkę, ale dosyć wiarygodną aplikacją.  W domu z miejsca siedzenia uzyskuję podobne poziomy bez nadmiernych zniekształceń. Oczywiście najczęściej słucha się dużo ciszej, ale jak chcę mieć namiastkę koncertu to też mogę to sobie zrobić. 

Lechu, przecież sam napisałeś:

1 godzinę temu, Lech36 napisał:

Przede wszystkim zobaczysz zmianę sprzętu, to podstawa "słyszenia". 

Jeżeli miałaby to być prawda to się tyczy wszystkiego, a nie tylko tego, co Ci nie leży ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam_85 napisał:

To nie jest wniosek, to jest przypuszczenie

Wniosek taki sam jak Twój wcześniejszy, materiałem jest to co piszesz.

3 minuty temu, Adam_85 napisał:

Czy tak jak skojarzyłeś te dwa słowa we wcześniejszym wpisie, tak samo budujesz swoje techniczne wnioski?

Moje wnioski techniczne i praktyczne pokrywają się z tym co wie nauka. Na razie nie stwierdziłem rozbieżności pomiędzy moją wiedzą teoretyczną i praktyczną a tym co może na te tematy powiedzieć nauka.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.