Jump to content
qot

Chromcast Ultra

Recommended Posts

Witam

Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat jakości tego urządzenia - raczej jakości muzyki? Było wiele pisane na temat wersji sprzed 2 lat chromcasta audio i korzystanie z wyjścia optycznego. Zastanawiam się nad nowa wersja urządzenia (po za możliwościami video w stylu 4K) zwłaszcza, że urządzenie audio juz ma nie być rozwijane, a aplikacja do "Ultra" korzysta z streamingowych serwerów jak Spotifi czy Dezer.

11 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

Wyjście optyczne

Tak wiem ale to przy chromecast audio. Nowa wersja ma tylko wyjście HDMI. Zastanawiałem się czy po rozłączeniu sygnału na oddzielnie audio i video jakość dźwięku jest OK. Chodzi mi o właśnie ten nowy model "Ultra"

https://www.x-kom.pl/p/364244-odtwarzacz-multimedialny-google-chromecast-ultra-4k-black.html?gclid=EAIaIQobChMI5rb5zYqi4gIVBUkYCh3vNgp2EAMYASAAEgKqW_D_BwE

Tak wiem ale to przy chromecast audio. Nowa wersja ma tylko wyjście HDMI. Zastanawiałem się czy po rozłączeniu sygnału na oddzielnie audio i video jakość dźwięku jest OK. Chodzi mi o właśnie ten nowy model "Ultra"
https://www.x-kom.pl/p/364244-odtwarzacz-multimedialny-google-chromecast-ultra-4k-black.html?gclid=EAIaIQobChMI5rb5zYqi4gIVBUkYCh3vNgp2EAMYASAAEgKqW_D_BwE

Coś będzie zależało od odbiorcy sygnału, ale raczej będzie dobrze:
HDMI nie może przesyłać dźwięk bez obrazu. Własny zegar ma tylko obraz. Dźwięk idzie na przemian z obrazem według zegara wideo. Żeby nie było jittera trzeba żeby częstotliwość ścieżki audio pasowała do rozdzielczości wideo. Standard HDMI jest zaprojektowany tak że 44,1Khz oraz 48KHz idealne pasują do FullHD. Gdy mamy obraz FullHD i dźwięk z częstotliwością próbkowania 44,1 albo 48, wszystko będzie dobrze.
Przy 4k raczej też będzie dobrze bo 4K to 4xfullhd. Problem może występować przy obrazie 720p.
Ponieważ Chromecast oddaje obraz FullHD albo 4K, problemów raczej nie będzie.
Osobiście przesyłam dźwięk przez HDMI (176KHz i FullHD) i jittera nie słyszę w ogóle.

A jak się sprawdza steamingowanie muzyki w tyn Ultra? Aplikacje Tidal czy Spotyfi muszą więc iść przez TV i po (np. optyku) na DACa. Czy to ma sens czy lepiej zastosować Chromecasta Audio i od razu słać dźwięk do DACa? Zakładam, że słuchamy tylko w 44,1 i 48 Khz. No i czy aplikacja Googla może czytać DLNA? 

Nie używam spotify i tym podobnych, ale myśle że do samej muzyki nie ma sensu Ultra choćby z tego powodu, że aby posłuchać muzyki musisz włączać TV. Poza tym po drodze z hdmi do toslinka w TV sygnał przechodzi pewnie przez jakiś układ kombajn, nie wiadomo jak taktowany i jakiś zwiększony jitter pewnie to powoduje. Czy to słychać nie będę się wypowiadać 😉 Mam CromecastAudio podpięty po optyku bezpośrednio w głośniki aktywne i słucham czego chce. Dla plików z kompa starczy użyć odpowiedni player. Jeśli chodzi o przeglądarki to działa tylko Chrome o ile wiem. Ze smartfona natomiast robię lustro, czy cast, różnie to nazywają w różnych modelach, i czego bym nie słuchał idzie na Chrome. Jeśli zdecydujesz się na audio pomyśl od razu o przejściówce toslink bądź odpowiednim kabelku.

W cenie tego Ultra masz Xiaomi mi box s z wbudowanym chromecastem i wyjściem optycznym. (Tak jak w przypadku chr. audio potrzebna przejściówka.