Skocz do zawartości
IGNORED

IC do NAD c352 i smsl Sanskrit 10 /Dali 450


Patrykowski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wygląda następująco. Mam Dali 450, DAC smsl (gra ciepło i szczegółowo) i od niedawna NADa c352. Wcześniej miałem c350 i sprawiał wrażenie trochę zmulonego. Teraz jest sporo lepiej, więcej góry, szczegółów ale też jakby zbyt dźwięcznie. Się zastanawiam czy uszy się jeszcze nie przyzwyczaiły - czy tamten 350 był taki zajechany - czy po prostu między tymi wzmacniaczami jest taka różnica. 

Może ktoś polecić jakieś kable IC, żeby trochę uspokoić tę wyższą średnicę bo wydaje mi się że o nią chodzi, chociaż może się mylę. Kupiłem do poprzedniego c350  Mogami 2549 i zastanawiam się czy tutaj będą pasować ( ostatnie zlodowacenie). Może ktoś miał podobne doświadczenia z tymi wzmacniaczami?

Kabel głośnikowy mam teraz czystą, polską miedź - 2x2,5mm2. Do c350 miałem domofonowy, 10x0,5 po 5 żył na kanał. Jak podłączyłem c352 było tak jakoś za chudo, bez mięska. Z c350 było inaczej. IC mam teraz jakiś Prowire za 50 zł. Nie wiem co sobą reprezentuję.

Wkleję tu jeszcze swój post z DIY.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Patrykowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałem NAD'a 352 , ale jego następców tj. NAD 355 i NAD 356 już tak. I w tych dwóch modelach średnica była nieciekawa , chodzi szczególnie o ten wyższy podzakres. Generalnie wyższa średnica była szklista i na dodatek wysunięta dość mocno do przodu. Dla mnie osobiście niezbyt przyjemna. Taka "plastikowa".

Oczywiście kwestia doboru kolumn, ale z tymi NAD'ami słuchałem kilku par i było raz lepiej , raz gorzej, ale mi osobiście właśnie ta wyższa średnica i te niskie tony tych wzmacniaczy strasznie nie odpowiadały.

Jeżeli Twój NAD 352 nie szczędzi tej wyżej średni jak późniejsze modele to to może być przyczyną a Dali 450 mają tego zakresu pasma pod dostatkiem.W tej sytuacji NAD jeszcze się do tego dokłada..

Do tych kolumn trzeba wzmacniacza zdecydowanego , szybkiego, dynamicznego z uspokojonym zakresem właśnie wyższej średnicy. Będzie wtedy elegancko.Np. NAIM jak najbardziej, szczególnie w wersji najnowszej - 5si. Dodatkowo to zupełnie inny poziom grania niż te szare NAD'y

Z nowszymi NAD'ami tj 356, 355 bym tych kolumn raczej nie łączył. Te wzmaki nie dość , że ryczą średnicą to grają dość miękko i niezbyt szybko. No chyba , że ktoś lubi misiowate granie.

Ale tak jak pisałem, może model 352 gra zupełnie inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Passion22 napisał:

Nigdy nie słyszałem NAD'a 352 , ale jego następców tj. NAD 355 i NAD 356 już tak. I w tych dwóch modelach średnica była nieciekawa , chodzi szczególnie o ten wyższy podzakres. Generalnie wyższa średnica była szklista i na dodatek wysunięta dość mocno do przodu. Dla mnie osobiście niezbyt przyjemna. Taka "plastikowa".

Oczywiście kwestia doboru kolumn, ale z tymi NAD'ami słuchałem kilku par i było raz lepiej , raz gorzej, ale mi osobiście właśnie ta wyższa średnica i te niskie tony tych wzmacniaczy strasznie nie odpowiadały.

Jeżeli Twój NAD 352 nie szczędzi tej wyżej średni jak późniejsze modele to to może być przyczyną a Dali 450 mają tego zakresu pasma pod dostatkiem.W tej sytuacji NAD jeszcze się do tego dokłada..

Do tych kolumn trzeba wzmacniacza zdecydowanego , szybkiego, dynamicznego z uspokojonym zakresem właśnie wyższej średnicy. Będzie wtedy elegancko.Np. NAIM jak najbardziej, szczególnie w wersji najnowszej - 5si. Dodatkowo to zupełnie inny poziom grania niż te szare NAD'y

Z nowszymi NAD'ami tj 356, 355 bym tych kolumn raczej nie łączył. Te wzmaki nie dość , że ryczą średnicą to grają dość miękko i niezbyt szybko. No chyba , że ktoś lubi misiowate granie.

Ale tak jak pisałem, może model 352 gra zupełnie inaczej.

Dzięki za odpowiedź :) A czy musi być koniecznie 5si? Pierwsza wersja 5ki dużo gorsza? A powiesz o Audiolab 8000A/S, Densen B100, Linn Intek? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem NAIM'a 5i (5i-2 nie miałem) i mam m.in. NAIM'a 5si. Ten pierwszy w stosunku do 5si miał mocniej podaną wyższą średnicę. Ten najnowszy gra bardziej "ułożonym", kulturalniejszym dźwiękiem z zachowaniem PRAT'u, dynamiki, drive'u.

Densen B100 również bardzo fajnie zagrał z tymi Dali 450. Generalnie muzykalne połączenie. Słuchałem tego zestawu w 19m2 i grało to dźwiękiem rysowanym grubszą kreską, dobrze nasyconym. Czasem mi tylko otwartości i szybkości w tym secie brakowało. Ale ja słucham dużo różnej muzyki w tym też Heavy Metalu, a tutaj dobry rytm, szybkość jest ważna.

Audiolaba i Linn Intek nie słyszałem.

Dali 450 to bardzo fajne kolumny, trzeba tylko dobrać odpowiednią elektronikę (jak do wszystkich kolumn zresztą).

Zdecydowanie te kolumny grają znacznie lepiej z lepszymi wzmacniaczami niż z tej najniższej półki.

PS. Również z Roksan Caspian w wersji Mk2 fajnie grały. Dynamiczny, pełny dźwięk bez ostrości. Warto odsłuchać. Natomiast z tymi nowszymi Caspianami już ich nie słuchałem więc się nie wypowiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Patrykowski napisał:

Sytuacja wygląda następująco. Mam Dali 450, DAC smsl (gra ciepło i szczegółowo) i od niedawna NADa c352. Wcześniej miałem c350 i sprawiał wrażenie trochę zmulonego. Teraz jest sporo lepiej, więcej góry, szczegółów ale też jakby zbyt dźwięcznie. Się zastanawiam czy uszy się jeszcze nie przyzwyczaiły - czy tamten 350 był taki zajechany - czy po prostu między tymi wzmacniaczami jest taka różnica. 

Może ktoś polecić jakieś kable IC, żeby trochę uspokoić tę wyższą średnicę bo wydaje mi się że o nią chodzi, chociaż może się mylę. Kupiłem do poprzedniego c350  Mogami 2549 i zastanawiam się czy tutaj będą pasować ( ostatnie zlodowacenie). Może ktoś miał podobne doświadczenia z tymi wzmacniaczami?

Kabel głośnikowy mam teraz czystą, polską miedź - 2x2,5mm2. Do c350 miałem domofonowy, 10x0,5 po 5 żył na kanał. Jak podłączyłem c352 było tak jakoś za chudo, bez mięska. Z c350 było inaczej. IC mam teraz jakiś Prowire za 50 zł. Nie wiem co sobą reprezentuję.

Wkleję tu jeszcze swój post z DIY.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pierwsze co bym zrobił to na próbę odwrócił w gniazdku kabel zasilający o 180 stopni - podać fazę na " drugi bolec ".

Może będzie lepiej , może gorzej , sam oceń . To samo DAC.

Kable głośnikowe zmienić na Chorda Clearway bez wtyczek a dopiero wtedy myśleć o IC .

 

 

NAD C35O a C352 to dwa zupełnie inaczej grające wzmacniacze . C350 gra spokojniej , cieplej z większym dociążeniem .

C352 gra zwinniej , szybciej , bardziej środkiem .

C356BEE fabryczny faktycznie wrzeszczy górną średnicą dlatego najlepszym dla Ciebie by był C356BEE z modem .  Tam już nic nie wrzeszczy nie ma agresji a jest barwa i rozdzielczość . Poszukaj takiego wśród używanych . Dopłacisz kilka stów ale warto .

 

Można też pomyśleć o 326BEE . Ten fabryczny nie drze się jak 356BEE , brzmieniowo powinien podejść ale znowu jak trafisz 356BEE po modzie w fajnej cenie to wskoczysz na zupełnie iny poziom .

Możesz też wypożyczyć ze sklepu demo 326BEE i sprawdzić . Jak C350 zamula a C352 wrzeszczy to ten powinien bardziej pasować .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, muda44 napisał:

Możesz też wypożyczyć ze sklepu demo 326BEE i sprawdzić . Jak C350 zamula a C352 wrzeszczy to ten powinien bardziej pasować .

326 nie będzie za słaby do tych Dali?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tak jak pisze Kolega @muda44. W mojej opinii również NAD 326 nie drze "japy" jak 356. Gra na pewno równiej. Co ciekawe, pomimo , że NAD 356 jest droższy , to mi o wiele bardziej pasował ten NAD 326. Wiadomo ma swoje wady, ale patrząc na inne (nowe) konkurencyjne wzmacniacze w jego cenie to naprawdę sporo sobą reprezentuje. 

Co prawda nie słyszałem jego z Dali 450, ale faktycznie mogłoby sie zgrać.

Kwestia mocy. Dali 450  są kolumnami dość wysokoskutecznymi (91 db) więc kwerstia metrażu i głosności przy jakiej lubisz słuchać. Jak masz około 20m2 i nie robisz koncertów w domu to powinien być ok. Chociaż wiem z doświadczenia , że te kolumny potrafią odwdzięczyć się piękniejszym dźwiękiem kiedy podłączymy bardzo wydajny wzmacniacz.

NAD'a 356, czy też 355 na pewno odradzam , ale po modzie to faktycznie mogłaby być dobra droga. Co prawda sam nie miałem okazji słuchać tych wzmacniaczy po przeróbce, ale czytając opinie to może być dobry trop.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Patrykowski napisał:

326 nie będzie za słaby do tych Dali?

Wypożycz demo ze sklepu i sam oceń .

Jednemu wystarczy 20W a innemu 250W będzie mało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, muda44 napisał:

Wypożycz demo ze sklepu i sam oceń .

Jednemu wystarczy 20W a innemu 250W będzie mało

Chyba tak zrobię ale pytam czy on jest w stanie te Dali sensownie napędzić? Nie słucham głośno, raczej chodzi mi o jakość przy niższych poziomach vol.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Patrykowski said:

Chyba tak zrobię ale pytam czy on jest w stanie te Dali sensownie napędzić? Nie słucham głośno, raczej chodzi mi o jakość przy niższych poziomach vol.

W takim przypadku jak najbardziej powinien dać radę. Też bez przesady. Te Dali to nie Dynaudio Contour, tutaj byłby o wiele większy problem z ich napędzeniem ?

Wypożyczyć zawsze możesz, przynajmniej nie ma ryzyka jakby coś w dźwięku nie podeszło, ale powinno być naprawdę całkiem ok. Daj znać po testach jak się zdecydujesz wypożyczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się mocno, czy "efekty uboczne" o których piszesz, próbując je leczyć np. kablami nie są

przypadkiem "zasługą" tylko kolumn. Wzmacniacz to też tylko wzmacniacz.

Czytając ten wątek wróciłem do zamkniętych tematów ( 2 ) tuningu 450' i chyba jednak

można te przypadłości wyleczyć tanio i dość prostymi sposobami.

Bez kupowania wzmacniacza i żonglerki kablami - sądząc po efektach a nawet pomijając

pomysł wymiany kopułki na coś z innej ligi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, że niby lepiej kastrować te Dali z wyższej średnicy? Ale jak, czytałem kilka wątków o ich tuningu ale nie zarejestrowałem zabiegów z takim rezultatem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jeszcze raz, słuchałem tych kolumn ze wzmacniaczami takimi jak Naim 5si, Roksan Caspian Mk2, Denen B100 i w żadnym z tych połączeń, nie było problemu z wyższą średnicą. Ba czasem nawet jej brakowało.

Słuchałem też tych kolumn z takimi wzmacniaczami jak NAD 355, NAD 356, Rotel Ra 971, Rotel Ra 985 BX i tutaj problem już był z tym podzakresem. Mianowicie dawał dość mocno o sobie znać.

Kupisz inne kolumny i  z danym wzmacniaczem będzie za dużo niskich tonów to też poddasz przeróbce takie kolumny? Później kupisz inny wzmacniacz i się okaże , że jest za mało niskich tonów ?

Ze wszelkimi modyfikacjami kolumn byłbym ostrożny, no chyba , że chcesz je zatrzymać ze sobą już raczej do końca, w innym przypadku będzie Ci je znacznie ciężej sprzedać.

Nie można zapominać o akustyce. Jak ona leży to żaden set dobrze nie zagra.

Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Passion22 napisał:

Napiszę jeszcze raz, słuchałem tych kolumn ze wzmacniaczami takimi jak Naim 5si, Roksan Caspian Mk2, Denen B100 i w żadnym z tych połączeń, nie było problemu z wyższą średnicą. Ba czasem nawet jej brakowało.

Słuchałem też tych kolumn z takimi wzmacniaczami jak NAD 355, NAD 356, Rotel Ra 971, Rotel Ra 985 BX i tutaj problem już był z tym podzakresem. Mianowicie dawał dość mocno o sobie znać.

Kupisz inne kolumny i  z danym wzmacniaczem będzie za dużo niskich tonów to też poddasz przeróbce takie kolumny? Później kupisz inny wzmacniacz i się okaże , że jest za mało niskich tonów ?

Ze wszelkimi modyfikacjami kolumn byłbym ostrożny, no chyba , że chcesz je zatrzymać ze sobą już raczej do końca, w innym przypadku będzie Ci je znacznie ciężej sprzedać.

Nie można zapominać o akustyce. Jak ona leży to żaden set dobrze nie zagra.

Przynajmniej takie jest moje zdanie.

No właśnie ja raczej nie chcę ich modyfikować, tez uważam, ze lepiej spinać sprzęt ori. Te Naim 5si, Roksan Caspian Mk2, Denen B100 to raczej, na dzień dzisiejszy, nie mój pułap cenowy; mam tak ok 1500 na wzmaka. Czy może jakaś końcówka by podeszła w tej cenie + wpięcie tego SMSL'a 10? Czy to jest w ogóle zgodnie "ze sztuką", końcówka + taki DAC bez preampa? Teraz mi nawet to nieźle gra, w sensie wpięcie tego DACa w końcówki NADów. W 350 była większa różnica niż 352, chyba bo 350 sprzedałem jakiś czas temu a 352 mam od kilku dni :) Czy jest możliwe, że jak ten 352 stał "chwilę" nie używany to musi trochę pograć, żeby doszedł do siebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie NAD'y jakie miałem a były to NAD 355, NAD 356, NAD 326, NAD 375 zawsze grały lepiej po mniej więcej 30 min -40 min od włączenia. I to nie była żadna autosugestia. Po rozgrzaniu grały barwniej, "kulturalniej", mniej sucho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Passion22 napisał:

Wszystkie NAD'y jakie miałem a były to NAD 355, NAD 356, NAD 326, NAD 375 zawsze grały lepiej po mniej więcej 30 min -40 min od włączenia. I to nie była żadna autosugestia. Po rozgrzaniu grały barwniej, "kulturalniej", mniej sucho.

Co tam się w nich tak grzeje, nawet "na luzie"?

Mam Arcama Alpha 10 i 9 na oku, co myślisz/cie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Patrykowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Patrykowski napisał:

No właśnie ja raczej nie chcę ich modyfikować, tez uważam, ze lepiej spinać sprzęt ori. Te Naim 5si, Roksan Caspian Mk2, Denen B100 to raczej, na dzień dzisiejszy, nie mój pułap cenowy; mam tak ok 1500 na wzmaka. Czy może jakaś końcówka by podeszła w tej cenie + wpięcie tego SMSL'a 10? Czy to jest w ogóle zgodnie "ze sztuką", końcówka + taki DAC bez preampa? Teraz mi nawet to nieźle gra, w sensie wpięcie tego DACa w końcówki NADów. W 350 była większa różnica niż 352, chyba bo 350 sprzedałem jakiś czas temu a 352 mam od kilku dni :) Czy jest możliwe, że jak ten 352 stał "chwilę" nie używany to musi trochę pograć, żeby doszedł do siebie?

Sprzęt który nawet był używany powinien pograć z 3 popołudnia i dopiero wtedy być oceniany .

Godzinę temu, Patrykowski napisał:

Co tam się w nich tak grzeje, nawet "na luzie"?

 

Tak są zaprojektowane  .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj napisać do Kolegi @p01i z tego forum:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

On miał właśnie Dali 450 z Arcam Alpha 10, może podzieli się dokładniej z wrażeń takiego set'u.

Sądząc jednak po jego opinii zbytnio mu nie podeszło to zestawienie.

Pozwolę sobie zacytować powyższego Kolegę:

Quote

Nieco gorzej grają z Arcamem Alpha 10, który jest raczej neutralny (a na pewno nie jasny), wysokie są matowe, średnica cofnięta przez co dźwięk traci na analityczności, ale za to charakterystyczny wykop basowy Arcama potrafi zrobić wrażenie.

Jednak jak wiadomo w audio jest wiele zmiennych {tor, akustyka}, do tego dochodzą nasze własne gusta i wszystko może wyglądać u Ciebie zupełnie inaczej.

2 hours ago, Patrykowski said:

Znajomy ma do sprzedania Arcam Alpha 10, dla mnie za 1250 - to dobra cena?

Jeżeli to znajomy to najlepszym wyjściem byłoby pożyczyć ten wzmacniacz i po prostu sprawdzić u siebie jak zagra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.