Skocz do zawartości
IGNORED

dobór wzmacniacza/amplitunera


Erni_89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam konto na tym serwisie już długo, lecz czasowo jakoś zawsze było słabo, więc i nawet wiedzy teoretycznej nie nabyłem zbyt dużo. Niestety nadszedł czas, że potrzebuję porady. Sytuacja wygląda następująco: amplituner, który do tej pory mi służył, lepiej i gorzej, padł, a muzyki i filmów na głośnikach z monitora nie dam rady dłużej słuchać. Czas na zmianę, tylko nie wiem kompletnie na co.
Czytając artykuły i fora, opinie itd rośnie mi tylko mętlik w głowie, amplituner - zły, dobry, stary denon dobry, a potem, że zły, lepiej wzmacniacz stereo, potem, że jednak nie, lepiej wielokanałowy ?
poradźcie dobrzy ludzie coś.

Kolumny jakie posiadam to 2x altusy 75 (oryginalne, spawne, tylko zawieszenie wymieniałem w niskotonowych), i 2x 2pary kolumn 4ohmowych (mocy być może 50-60W jedna) połączonych szeregowo,  do tego subwoofer aktywny niewielkiej mocy, ale fajnie uzupełniał najniższe częstotliwości. Pomieszczenie w którym stoją ma ok 30m^2. Wiem, że to nie jest hi-end, ale tyle mi wystarczało, chociaż, miałem żal, do dotychczasowego amplitunera za brak mocy. Teraz już wiem, że bajki typu 6x100W itp można sobie w .... wsadzić, tym bardziej jeśli maksymalny pobór mocy wynosi 300W. 
Co chciałbym uzyskać? Ogólnie nie chcę wymieniać kolumn, nie mam na to czasu, wolałbym zostać póki co przy tym co jest. Nie chciałbym rezygnować z przestrzennego dźwięku w filmach, a jednocześnie chciałbym mieć zasób mocy, żeby jak mi przyjdzie ochota rozbujać wszystkie kolumny tak, żeby poczuć. Chociaż i tak głównie muzyki słucham dosyć cicho, a wtedy zależałoby mi na jakości, chciałbym położyć się na kanapie na środku pokoju i czuć się w centrum np koncertu ulubionego zespołu, albo w środku lasu jeśli puszczę sobie jakieś odgłosy natury ? . Muzyka jakiej słucham to różności, od metalu, przez hip hop, dubstep, po klasykę (jeśli to w ogóle istotne). Nie wiem czy taka kombinacja, jaką bym chciał uzyskać jest możliwa, bez większej ingerencji.  Rozważę wszelkie propozycje, cenowo celuję sam nie wiem w co, bo mogę się pokusić o wydanie kilku tysięcy, jeśli będzie warto. W grę wchodzi wszystko, używane, nowe itp

Czekam z niecierpliwością na wasze porady i dziękuję ślicznie jeśli się pojawią. 
Kłaniam się nisko Erni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Czuć, że jesteś przywiązany do tych głośników, ale w dużej mierze to one mogą Cię ograniczać. Jednakże gdyś chciał przy nich zostać, to sądzę że inwestycja większa niż 2000 zł, to mija się z celem. Mój typ to Nad C326. Klasyk, w muzyce na pewno się sprawdzi. Zresztą nawet gdyby miał służyć do filmów, to również nie będzie źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Należałoby się zastanowić nad tym czy potrzebujesz kino domowe czy stereo bo to nie jest do końca jasne. Jeśli dźwięk przestrzenny to jednak kino domowe ale wtedy przydałby się również głośnik centralny aby mieć już prawdziwe 5.1. Jeśli chcesz mieć tylko 4 głośniki to jednak bardziej stereo ale słuchanie w systemie 4 kolumn raczej się nie sprawdza i wtedy stereo to już dwa dobrze wysterowane kanały. Pamiętajmy, że amplituner kina domowego w muzyce wypadnie słabiej niż sprzęt stereofoniczny ale jako jedyny ma szanse dać prawdziwy dźwięk przestrzenny. Jeśli stereo to dochodzi kolejne pytanie na które nikt za Ciebie nie odpowie - czy potrzebujesz amplitunera (radio, funkcje sieciowe, streamingowe itd) czy samego wzmocnienia bo posiadasz już potrzebne źródła do odtwarzania muzyki. Ostatecznie niektóre wzmacniacze stereofoniczne oraz większość amplitunerów stereo mają wyjścia na dwie pary kolumn aby móc grać jednocześnie na 4 kolumnach. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w stanie wysterować osobno głośności dla nich oraz że moc spada wtedy o połowę. Myślę, że powinieneś odwiedzić dobry salon audio i zobaczyć jakie to są różnice oraz jakie są możliwości bo tutaj możemy dyskutować na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi ?

Pozdrawiam,

Michał.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Erni_89 napisał:

Nie chciałbym rezygnować z przestrzennego dźwięku w filmach, a jednocześnie chciałbym mieć zasób mocy, żeby jak mi przyjdzie ochota rozbujać wszystkie kolumny tak, żeby poczuć. Chociaż i tak głównie muzyki słucham dosyć cicho, a wtedy zależałoby mi na jakości,

Tu jedno drugie wyklucza z tymi kolumnami. Zalecał bym zakup wzmacniacza np NAD C326 BEE, ale no wtedy rozstajemy się z kinem. Jeśli chcemy kino i dobry napęd to amplituner AV + końcówka mocy. W gruncie rzeczy pomyślał bym nad zmianą kolumn. Trzeba obrać jakiś kierunek, dobrze było by też przybliżyć budżet na te zmiany bo jeśli nie ma limitu to zakup Anthem'a lub Arcam'a i po sprawie. Ewentualnie inną elektronikę kina i zepnij na końcówkę mocy np Roksana K3, ale w ten czas dojdziesz do momentu w którym bez wymiany kolumn nie obejdzie się.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam dobrzy ludzie za odpowiedzi :) tak jak myślałem... żeby to miało tzw "ręce i nogi" będę musiał i kolumny w przyszłości wymienić. A to już grubsza sprawa, muszę sobie odpowiedzieć na pytania. Zaciekawił mnie temat amplitunera + końcówka mocy, muszę się dokształcić w tym temacie. Niestety ostatnio jestem zawalony robotą i w wolnym czasie tylko jem i śpię. Także, na razie chyba zdecyduję się na coś zastępczego, a na poważnie podejdę do tematu jak już będę miał nakreśloną ścieżkę. 
Możecie się wypowiedzieć na temat Denona AVC-3800? Pojawiło się ogłoszenie niedaleko za 900zł. Mógłbym w weekend podjechać i go obejrzeć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.