Skocz do zawartości
IGNORED

TV czy projektor w kinie domowym


tajtus5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Powoli odliczam dni do rozpoczęcia budowy domu, gdzie ważnym elementem salonu ma być kącik kina domowego.

Salon połączony z kuchnią będzie miał 4,5x10 metrów. Całe audio ustawione na jednej z krótszych ścian. Siedząc na kanapie będziemy oddaleni około 3-3,5 metra od obrazu.

Chciałbym jak najwczesniej zaplanować ułożenie gniazd sieciowych, kabli, uchwytów itp.

Stąd podstawowe pytanie, chyba głównie do osób użytkujących duże rozmary TV w swoich 4 kątach - czy zdecydować się na TV 75 cali jako centrum rozrywki, czy połaczyć TV65 cali + jakiś budżetowy projektor?

Budżet będzie dość ograniczony...myślę że około 6 tys zł, więc albo całość pójdzie na TV, albo 50/50 na TV i projektor.

Na razie nie bierzmy pod uwagę kosztów ekranu projekcyjnego, głównie zalezy mi na opinii czy z 3 metrów TV 75 cali może być lepszym rozwiązaniem niż większy, ale pewnie słabszy jakościowo obraz z projektora.

 

Czekam na opinie ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Tv 75" będzie lepszą opcją.  Wybierając 65 i projo tak naprawdę obie opcje na pół gwizdka bo ani to dobry tv nie będzie ani projo.  Poza tym w salonie zakup projektora pociągnie za sobą dodatkowe koszta ( ekran ,zasłony,  wszelkie uchwyty itp) . Masz teraz chyba Samsunga 82nu8002 za 9 czy coś  nawet poniżej,  nie do pobicia w tej klasie i kasie . W sumie jeżeli będziesz dopiero zaczynał budowę to bez znaczenia bo trochę się z tym zejdzie ale tak czy inaczej w tych warunkach bierz tv .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też brałbym 75" i masz dobre bez dopłaty:
- JVC75VU10
- LG 75UK6500
- LG 65UM7100

i Za dopłatą
- Philips 75PUS8303
- TCL 75C7006
- Sony 75 XF8596


 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi.

Nasuwają mi się 2 pytania:

 

1. Dla odległości od widza 3-3,5 metra, jaka była by optymalna wielkość obrazu wyświetlanego przez projektor dla komfortowego oglądania? (tu głowniej chodzi mi różnicę w wielkości obrazu w porównaniu z TV 75 cali - czy nie będzie poczucia że obraz mógłby być większy)

2. Oczywiście bezpośrednie porównywanie obrazu z TV i projektora nie ma sensu, ale modele z jakiego przedziału cenowego mogą dać już namiastkę fajnej jakości, dobrej ostrości i naturalnego odwzorowania barw? Wiem, że elektronika to nie wszystko, liczy się też jakość ekranu, kolory ścian i dobre zaciemnienie pomieszczenia...

Ale chodzi mi o taki złoty/rozsądny środek, ile trzeba by było wydać, żeby mieć poczucie że zakup projektora w porównaniu do TV, był dobrym wyborem.

Czy inwestycja 5-6 tys zł w zestaw z ekranem da już fajną bazę do cieszenia się kinowym obrazem?

Wykorzystanie głównie na potrzeby filmów, czasem jakiś gier video.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do codziennych pierdół tv 50-55" do wartościowych seansów wieczornych proj rób tak zeby uzyskać 3.5m i dawaj śmialo 120" - no i nie słuchaj bzdetów że tylko to albo tamto - praktyk ci to mówi a Ty zrobisz jak uważasz, twój wybór twoje życie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jgx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani to ani tamto - czyli nic...
Tak wynika z podpowiedzi praktyka.
Przy jakości sygnału 4K np z Netflixa możesz brać telewizor nawet 100" - ale kasy nie wystarczy.

W Twoich warunkach i potrzebach w klasie cenowej wybrałbym 75".
Na więcej kasy ne wystarczy.
Projektor super , ale jako rzecz dodatkowa !.

 

 



 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie korzystam z leciwego już Sharpa 46 cali, dlatego zamysł jest by w nowym lokum był nowy TV, a konkretniejszą różnicę wielkości odczuję dopiero na 65 cali i więcej.

W mojej głowie zrodził się jeszcze jeden pomysł związany z zakupem projektora i optymalizacja podatkową w JDG - wtedy mógłbym rozejrzeć się z jednej strony za TV, a z drugiej za projektorem w cenie katalogowej około 4-5 tys zł (uwzględniając ulgi podatkowe zmieściłbym się w budżecie)

Co do jakości, to idziemy w kierunku 4K, więc w wypadku TV na codzień to w dzisiejszych czasach standard. W filmach sądzę że wystarczył by mi na spokojnie projektor full HD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie sam przeanalizować za i przeciw. W każdym razie ja brałbym tv max 55" - do codziennych pierdół wystarczy z tej odległości. To obecnie najpopularniejszy rozmiar więc nie wydasz majątku. A do wieczornych seansów bierz projektor. Żaden tv nie da takiego obrazu jak proj. Z 3,5 m dasz radę uzyskać 110-120" w zależności od zoomu danego modelu. A uwierz mi, że to robi efekt, a nie żadne 75" z tv.

Doczytałem, że masz teraz tv 46"... to w takim razie w ogóle bym się zastanowił czy go zmieniać. Jeśli matryca jest ok i wszystko działa to szkoda kasy na nowy tv parę cali większy. Lepiej przeznaczyć kasę na lepszy projektor i ekran.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kapusta7 napisał:

Kup kolego Samsunga 82NU8002

Tak, za 11K zł... świetny pomysł. Przeczytaj najpierw jaki budżet ma założyciel tematu. Poza tym za tą kasę miałby już wypasiony projektor z 4K, więc o czym tu mówić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, tajtus5 napisał:

1. Dla odległości od widza 3-3,5 metra, jaka była by optymalna wielkość obrazu wyświetlanego przez projektor dla komfortowego oglądania? (tu głowniej chodzi mi różnicę w wielkości obrazu w porównaniu z TV 75 cali - czy nie będzie poczucia że obraz mógłby być większy)

Obraz zawsze jest za mały ?

Pamiętaj, że masz jeszcze możliwość zakupu uchwytów z wysięgnikiem. Ja osobiście na codzień oglądam 55" z 3 m, jeżeli oglądam jakiś dobry film to wysuwam tv dalej od ściany (bliżej widza) o ok 40 cm (na pełnym wysuwie, matrycę mam 85 cm od ściany czyli jakieś 2,1 m od oczów)

Ważne jest aby odpowiednio ustawić podświetlenie matrycy, wtedy nawet po 3h seansach nie ma oznak zmęczenia.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że jest to metoda dla co najwyżej 1-2 (góra 3) widzów. Przez przybliżenie obrazu, kolejne skrajnie siedzące osoby widzą ekran ze sporych kątów.

Na twoim miejscu poszedłbym do jakiegoś marketu z RTV, dosłownie wziął jakieś krzesło i z miarką w ręku ustawiałbym się na preferowanej pozycji (zasymulował warunki w domu). Po takim czymś będziesz już miał jakąś wiedzę jaki rozmiar potrzebujesz. Do tego przyjmij sobie margines na wysunięcie ekranu o 20-50cm od ściany (czyli przybliżasz krzesło do matrycy o właśnie o te wartości) Pamiętaj, że TV w marketach ustawione są w trybie dynamicznym i oglądanie 65" z 2,5m może być śmiertelne dla oczów ? więc poproś sprzedawcę o zminimalizowanie podświetlenia. Pamiętaj też, że pełny obraz 16:9 jest zdecydowanie większy niż 2,39 : 1 lub 21:9. Więc testuj na "kinowych" produkcjach.

Moja rada jest taka: jeżeli określisz, że jakiś TV jest za duży to znaczy, że ten jest dobry ? ten, który nazwiesz, że jest ok, stanie się za jakiś czas za mały. Ja gdybym teraz kupował TV to bym się kierował właśnie tą zasadą.

Pozdro!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że rozmowa sie rozkręciła.

Już od jakiegoś czasu chodząc do marketów RTV próbowałem się przymierzać do 65 i 75cali i ta róznica między nimi nie wydawała się jednak znaczna...

Tak się zastanawiam, że chyba czeka mnie jednak zaadaptowanie salonu pod projektor (w gruncie rzeczy zawsze o nim marzyłem),.Mimo że ceny TV spadają i robią się przystepne, róznica 2-3 tys zł na 10 calach chyba nie jest tego warta.

Dokładając trochę więcej i szukając oszczędnościach w podatkach/ sprzecie outletowym jeśli się trafi...można mieć prawie 2x większą przekątną w tych samych pieniądzach.

Niestety o odbiornikach za 10-12 tys nie mam co na razie marzyć, bo przy budowie domu są inne ważniejsze rzeczy, ale trochę kombinując mam nadzieję że efekt będzie zadowalający w moim mniejszym budżecie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, qbakos napisał:

Tak, za 11K zł... świetny pomysł. Przeczytaj najpierw jaki budżet ma założyciel tematu. Poza tym za tą kasę miałby już wypasiony projektor z 4K, więc o czym tu mówić.

11 tysięcy ? ?

Czytałem pierwszy i wiem jaki jest budżet. 

wypasiony projektor 4k za 11 klocków ? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, qbakos napisał:

Tak, za 11K zł... świetny pomysł. Przeczytaj najpierw jaki budżet ma założyciel tematu. Poza tym za tą kasę miałby już wypasiony projektor z 4K, więc o czym tu mówić.

raczej fake 4k i to od epsona albo jakiegoś innego średniaka.

W tym budżecie zdecydowanie TV, na projektory nawet nie patrz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kapusta7 napisał:

Czytałem pierwszy i wiem jaki jest budżet. 

Może kupi za 10K... co za różnica? Skoro czytałeś tym bardziej nie rozumiem Twojego postu. Tak czy tak jest niezłą głupotą płacić tyle za tv jeśli w tej cenie można mieć proja, która po pierwsze da lepszy obraz, po drugie dużo większy bez dopłacania fortuny za każdy cal.

I tak, za 10-11K można mieć już niezły model projektora, choćby seria Sony HW. Nie opowiadajcie bajek, że to słabe projektory. Rozumiem, że niektórzy mają tu JVC za 30K i chcą się pochwalić, ale zejdźcie trochę na ziemię...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, qbakos napisał:

I tak, za 10-11K można mieć już niezły model projektora, choćby seria Sony HW. Nie opowiadajcie bajek, że to słabe projektory. Rozumiem, że niektórzy mają tu JVC za 30K i chcą się pochwalić, ale zejdźcie trochę na ziemię...

w tej kasie masz stare modele sony HD.

8 godzin temu, qbakos napisał:

Może kupi za 10K... co za różnica? Skoro czytałeś tym bardziej nie rozumiem Twojego postu. Tak czy tak jest niezłą głupotą płacić tyle za tv jeśli w tej cenie można mieć proja, która po pierwsze da lepszy obraz, po drugie dużo większy bez dopłacania fortuny za każdy cal.

bez ekranu będziesz miał papkę nie obraz, zwłaszcza że to salon.

75PUS8303 - 9000 zł / 75'' ~ 120 zł / cal
Projektor + ekran 100'' - 14 000 zł ~ 140 zł / cal

to raczej przy projektorze "dopłacasz fortunę za każdy cal"

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektor w salonie?

Bezsens...

Czy chcesz wymalowac sciany salonu na szaro/czarno/ciemno -> bez tego kontrasty sa do du..szy

Czy chcesz zawieszac szpecacy staly albo rolowany ekran na czolowej sciane salonu?

Czy chcesz zawieszac szpetny projektor (+ kable) na srodku sufitu salonu?

Czy chcesz za kazdym razem zaciemniac wszystkie okna w pomieszczeniu, zeby cos widziec?

 

I po co to wszystko? By miec obraz wiekszy o kilka cali niz TV? By sie pochwalic ze masz KD?

Zaoszczedz  sobie ten zbedny wydatek i wsadz kase w lepszy/wiekszy  TV + pozadny/potezny Soundbar. Wtedy nawet nie potrzebujesz szpecacych 7.1 albo 5.1 glosnikow/systemow.

A do tego pozadny zestaw Stereo.

Jesli nie masz dedykowanego pomieszczenia na KD , to ekran i projektor to nieporozumienie. 

 

Wszyscy skupili sie na kasie i co mozna za posiadany budzet kupic, a nikt nie rozwaza tego, na ile na dluzsza mete jest to praktyczne i uzyteczne.

 

Ja mialem KD w dedykowanym pomieszczeniu (z ekranem, projektorem, 5.1, ....) ponad 15 lat i zlikwidowalem wszystko na rzecz Stereo, a filmy ogladam w salonie na TV, bo to o wiele praktyczniejsze i przyjemniejsze. De facto tego KD wogole nie uzywalem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jeżeli chodzi o audio, to na tę chwilę nie zamierzam nic dokładać/dokupować. Mam z jednej strony wzmacniacz stereo, który napedza fronty i wzmacniacz wielokanałowy do napędzania tyłów i centrala. Jedynie chodzi mi po głowie możliwość zmiany subwoofera, ale to ocenie już po przeprowadzce. To wszytsko spięte jest z komputerem który robi za HTPC.

Pozostaje tylko temat obrazu.

TV 75 cali jest uniwersalny i teoretycznie wystarczający pod względem wielkości.

Jednak decydując się na TV65 cali, mogę wrzucić sobie w koszty firmowe projektor...wtedy stać mnie na taki do 5 tys zł (cena półkowa), albo może nawet troszkę więcej jeśli byłby to jakiś model outletowy.

Nie mniej, postawmy sobie pytanie jaki odbiór może zapewnić projektor za 5 tys zł w porównaniu do TV 75cali.

 

Co do salonu, będzie troche czerni, troche szarości...ale też na pewno bieli. Styl taki troche loftowy, więc na pewno wieszak na suficie z projektorem dałoby radę jakoś ugrać w przestrzeni.

Co do okien, to będzie jedno duże balkonowe na którym i tak będę musiał zamontować jakieś żaluzje. Poza tym z oglądaniem filmów i tak zazwyczaj czekam do wieczora gdy jest już ciemno, więc kwestia zaciemnienia pomieszczenia racej odchodzi na 2 plan.

Pamiętajmy, że to nie jest budowanie salki kinowej w piwnicy (niestety nie będę jej mieć), tylko jednak pójście w kompromis.

Nie oczekuję od takiego rozwiązania, jakości obrazu jak z projektora za 20k, ale czegoś co da przyjemność w odbiorze filmu który zapuszczę sobie gdy zrobi się już ciemno ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wiele osób wyleczyło się z projektorów do salonów. Czasy kiedy TV powyżej 65" były nieosiągalne dla zwykłych Kowalskich i projektor był jedyną możliwością na "kinowy" rozmiar chyba mijają.

Projektor - jak najbardziej ale rzeczywiście ilość adaptacji jakie trzeba ponieść stają się mało sensowne i problematyczne w pomieszczeniu typu salon. Więc tylko do w 100% przygotowanych pomieszczeń.

 

@tajtus5 pamiętaj, najważniejsza jest proporcja ekranu do widza. Jeżeli osiągniesz kinową proporcję za pomocą TV to w czym leży problem?

Ja mam swój sposób na określenie tej proporcji. (Proszę się nie śmiać ?Idziesz do kina, kupujesz miejsce na środku (lub inne które uważasz za referencyjne najlepiej rano - nie ma ludzi i możesz sobie swobodnie polatać po sali). Bierzesz jakąś linijkę i wystawiasz wyprostowaną rękę. Zamykasz jedno oko i patrzysz gdzie na linijce kończy i zaczyna się ekran. Następnie idziesz to marketu RTV i robisz ten sam trik z odległości, z której planujesz oglądać TV i patrzysz jaki TV mieści się w tych granicach co ekran w kinie. Ogólnie ludzie mogą na to różnie reagować ale ch. z tym, ty masz mieć dobrze.

Jeżeli jakiś TV mieści się w tym wymiarze i budżecie - świetnie! 

Jeżeli jednak nie mieści się w budżecie to szukasz mniejszego i przybliżasz się aż osiągniesz zadowalający efekt (np. o 40 cm). Następnie szukasz uchwytu, który daje możliwość takiego odsuniecia od ściany aby skorygować właśnie tę różnicę (40 cm).

nie ukrywam nie jestem optykiem i nie wiem jakie prawa rządzą takim eksperymentem ale mi się to fajnie sprawdza ?.

Wiem, że obraz z projektora ma swój urok ale parametry jakie wyciągniesz tv w zwykłym salonie będą lepsze niż projektorze.

 

tyle ode mnie.

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tajtus5 napisał:

Jednak decydując się na TV65 cali, mogę wrzucić sobie w koszty firmowe projektor...wtedy stać mnie na taki do 5 tys zł (cena półkowa), albo może nawet troszkę więcej jeśli byłby to jakiś model outletowy.

Nie mniej, postawmy sobie pytanie jaki odbiór może zapewnić projektor za 5 tys zł w porównaniu do TV 75cali. 

do 10k możesz ładować bez problemu,  musisz kupić projektor i ekran ARL a na to kasy nie starczy więc nie kombinuj. Z własnego doświadczanie wiem że projektora za ~4 tyś + MS 100'' ustępuje pod wieloma względami nawet średniej klasy TV, do tego dochodzi dyskomfort w postaci hałasu, problemów z ustawieniami itd. Jedyna zaleta to wielkość i plastyka obrazu. TV lepsza ostrość, 4k a zwłaszcza HDR, lepszy kontrast, brak smużenia, często obsługa interpolacji itd.

8 minut temu, tajtus5 napisał:

Co do salonu, będzie troche czerni, troche szarości...ale też na pewno bieli. Styl taki troche loftowy, więc na pewno wieszak na suficie z projektorem dałoby radę jakoś ugrać w przestrzeni.

Wszystko da się zrobić, ściany nie muszą być czarne a lepsze projektory możesz montować praktycznie przy suficie. Niestety nie ten budżet.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,

Ogólnie potrafię sobie wyobrazić sens Twojego eksperymentu - może wypróbuję ?

 

 

Czyli co, lepiej zainwestować w dobry uchwyt i zmniejszy różnicę odległości między ekranem a oczami, niż bawić się po prostu w większy ekran?

Jak ma się postęp technologi i coraz to lepszej jakości projektory(wyższa jasność, lepsze kontrasty, rozdzielczość itp...) do użytkowania ich w typowo domowych warunkach?

Pytanie dla kogo są projektory w cenach 3 tys? 5 tys? Skoro wychodzi że najlepszym rozwiązaniem jest dedykowana salka...a raczej jesli ktoś decyduje się na taką, to będzie go stać na projektor za 10 tys i więcej, żeby wpełni wykorzystać potencjał miejsca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, tajtus5 napisał:

Czyli co, lepiej zainwestować w dobry uchwyt i zmniejszy różnicę odległości między ekranem a oczami, niż bawić się po prostu w większy ekran?

Tak jak pisałem wcześniej, przybliżanie ekranu ma też swoje wady (kąty widzenia dla widzów na skrajnych miejscach) musisz sam ocenić ile osób będzie na codzień uczestniczyć w seansach (nie uwzględniaj rodzinki która przyjedzie raz na rok tylko pod codzienny użytek)

Oczywiście trzeba też liczyć że dobry uchwyt, który pozwoli odsunąć TV od ściany na odległość 40-60 cm musi być stabliny i porządny (licz około 800-1300 zł) na taki sprzęt. Ja osobiście używam uchwytu marki Edbak (uchwytu do zastosowań profesjonalnych). W grę wchodzi matryca o wielkości 65"-82", która swoje waży.

zacytuję swoją wypowiedź z innego wątku:

"Ja mam model z wysięgnikiem na 800 mm - PWS4 (zależało mi aby mocno odsunąć od ściany TV Sony 55" o wadze 20kg) obciążenie uchwytu do 80kg (wytrzyma więcej) cena: 750 zł.

Jak potrzeba sprzętu do zadań specjalnych to RPWS1 (wysięg 700 mm) lub RMSA1 (wysięg 800 mm). Oba mają udźwig do 120 kg.

Żadnych luzów, porządne podzespoły. Niestety cena też adekwatna do jakości ale i tak tańszy od Vogels:

RPWS1 ok 1300 zł"

29 minut temu, tajtus5 napisał:

Jak ma się postęp technologi i coraz to lepszej jakości projektory(wyższa jasność, lepsze kontrasty, rozdzielczość itp...) do użytkowania ich w typowo domowych warunkach?

To są wszystko dane, które stają się prawdziwe w referencyjnych warunkach (bdb ekran, nieodbijające światła ściany sufity itp.), których raczej w salonie nie osiągniesz.

29 minut temu, tajtus5 napisał:

Pytanie dla kogo są projektory w cenach 3 tys? 5 tys? Skoro wychodzi że najlepszym rozwiązaniem jest dedykowana salka...a raczej jesli ktoś decyduje się na taką, to będzie go stać na projektor za 10 tys i więcej, żeby wpełni wykorzystać potencjał miejsca.

Dobre pytanie. Nie zawsze jest jednak tak, że jak ktoś ma osobne pomieszczenie to będzie chciał wydać 10, 20 lub 30k na projektor. W dobrze zaadaptowanym pomieszczeniu proj za 5k będzie dawał lepszy efekt niż niezaadaptowanym pomieszczeniu proj za 10k. W momencie gdy trzeba zagospodarować taką salkę od 0 to ilość komponentów i prac jest tak duża (materiały budowlano-wykończeniowe, koncówki mocy, procesory, suby, głośniki, źródła, kable itp), że oszczędność na każdym elemencie ok 10%-30% może decydować czy taką salkę w ogóle zbudować. Osobną salkę można zbudować za 1mln zł ale i za 40 tys. Takie jest moje zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, ze ktos, kto jeszcze nie mial i nie budowal takiego „pseudo-kina“, nie zdaje sobie z tego sprawy, jak upierdliwe jest uzywanie takiego kina. I jaki tego efekt?

Ani porzadne kino, ani porzadny TV.

 

BTW.

Po co jakies dodatkowe wysiegniki?

Czy przy 80“ odleglosc 3-3,5m to za daleko?

Jak idziecie do prawdziwego kina, czy kupujecie bilety na miejsca w pierwszym rzedzie?

Ja wole dalsze rzedy ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tutaj tez siedzicie z nosem przed samym ekranen?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pathe_kuechlin_events_09.thumb.jpg.a4894500907c34f309e59041e4ad489d.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, xajas napisał:

Czy przy 80“ odleglosc 3-3,5m to za daleko?

Tego nie wiem, ludzie mają różne potrzeby. Pokazuję autorowi, że są różne sposoby na "podrasowanie" wielkości ekranu. W mojej Opiini 82" przy 3 metrach to już jest niezły format, tylko autor tematu nie ma chyba tyle budżetu więc pomyślałem o 75" + wysięgnik.

21 minut temu, xajas napisał:

Jak idziecie do prawdziwego kina, czy kupujecie bilety na miejsca w pierwszym rzedzie?

Ja wole dalsze rzedy ?

Oczywiście pierwsze najgorsze, ale ostatnie też nie jest najlepsze. Każdy ma swoje preferencje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że teraz tajtus5 już ma niezły mętlik w głowie. Piszemy o wiadomych rzeczach, pewnie że projektor nie ma funkcjonalności tv. Dlatego pisałem że do codziennego oglądania wystarczy średniej wielkości tv, a proj do "zadań specjalnych" - tylko wtedy ma to sens. Jeśli chce się to wszystko upchnąć w jednym salonie to trzeba przemyśleć czy to się uda, bo bez choćby minimalnego przystosowania pomieszczenia projektor mocno traci sens. Teraz pytanie czy żona zaakceptuje ciemne kolory, grube rolety i różne instalacje na suficie :)

Myślę że w budżecie 6 tyś będzie ciężko kupić nowy projektor + ekran. Ale gdyby zaakceptować używki i zwiększyć budżet o 2 tyś to już miałoby sens.
 

6 godzin temu, fetek napisał:

w tej kasie masz stare modele sony HD.

Jakie stare? Ma najwyższy model Sony HW65 z FullHD lub Epsona z interpolowanym 4K... co kto woli. Sam brałbym Sony, bo jak chyba wszyscy wiedzą mam w głębokim poważaniu całe 4K :)

6 godzin temu, fetek napisał:

75PUS8303 - 9000 zł / 75'' ~ 120 zł / cal
Projektor + ekran 100'' - 14 000 zł ~ 140 zł / cal

to raczej przy projektorze "dopłacasz fortunę za każdy cal"

Bez sensu wyliczenie... w ten sposób można wszystkiego dowieść. Czemu dajesz obraz 100" przy projektorze? Wystarczy odsunąć proj pół metra i rośnie Ci przekątna. Z TV raczej tego nie zrobisz. Chcesz mieć więcej cali to płacisz jak za zboże. 

5 godzin temu, PawelMitsu napisał:

Ja mam swój sposób na określenie tej proporcji. (Proszę się nie śmiać ?Idziesz do kina, kupujesz miejsce na środku (lub inne które uważasz za referencyjne najlepiej rano - nie ma ludzi i możesz sobie swobodnie polatać po sali). Bierzesz jakąś linijkę i wystawiasz wyprostowaną rękę. Zamykasz jedno oko i patrzysz gdzie na linijce kończy i zaczyna się ekran. Następnie idziesz to marketu RTV i robisz ten sam trik z odległości, z której planujesz oglądać TV i patrzysz jaki TV mieści się w tych granicach co ekran w kinie.

Czyli jednym słowem mierzysz kąty obrazu w polu widzenia. Ciekawa metoda, ja to liczyłem w excelu, ale efekt pewnie podobny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, qbakos said:

Coś czuję, że teraz tajtus5 już ma niezły mętlik w głowie. Piszemy o wiadomych rzeczach, pewnie że projektor nie ma funkcjonalności tv. Dlatego pisałem że do codziennego oglądania wystarczy średniej wielkości tv, a proj do "zadań specjalnych" - tylko wtedy ma to sens. Jeśli chce się to wszystko upchnąć w jednym salonie to trzeba przemyśleć czy to się uda, bo bez choćby minimalnego przystosowania pomieszczenia projektor mocno traci sens. Teraz pytanie czy żona zaakceptuje ciemne kolory, grube rolety i różne instalacje na suficie ?

No i faktycznie jestem w kropce, tak jak przed założeniem tematu ?

Moja narzeczona, nie chce mnie już słuchać i ten temat ją nie obchodzi ?

Kiedyś narzekała po co tak duży TV, ale gdy zobaczyła taki w markecie, to sama mi powiedziała pewnego dnia że jednak fajny. Jeśli mam jej mówić o kupnie mniejszego i adaptacji salonu pod projektor, to wole sobie nie myśleć co sobie pomyśli...

 

Może i faktycznie najprostrze rozwiązanie to kupno wysięgnika i lekkie oszukanie wzroku zmniejszeniem odległości, w końcu 75 cali to sporo..

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.