Jump to content
Miky

Pianka T-30

Recommended Posts

Witam,

Właśnie przymierzam się do wymiany kanapy w moim pokoju odsłuchowym. Zauważyłem że większość kanap jest wypełniona pianką T-30, podobno o gęstości 80kg/cm3. Z racji tego, że nie chciałbym przegłuszyć pomieszczenia (czas pogłosu jest już "na granicy") chciałbym spytać czy wiecie coś więcej na temat tej pianki z punktu widzenia akustycznego i czy nie powinienem się rozejrzeć za jakimś innym materiałem wypełniającym? Obecnie też mam dość sporą, starą "piankową" kanapę, która podejrzewam robi trochę bigosu w zakresie tłumienia i nie chciałbym powtórki z rozrywki. Pozdrawiam!

51 minut temu, Miky napisał:

Witam,

Właśnie przymierzam się do wymiany kanapy w moim pokoju odsłuchowym. Zauważyłem że większość kanap jest wypełniona pianką T-30, podobno o gęstości 80kg/cm3. Z racji tego, że nie chciałbym przegłuszyć pomieszczenia (czas pogłosu jest już "na granicy") chciałbym spytać czy wiecie coś więcej na temat tej pianki z punktu widzenia akustycznego i czy nie powinienem się rozejrzeć za jakimś innym materiałem wypełniającym? Obecnie też mam dość sporą, starą "piankową" kanapę, która podejrzewam robi trochę bigosu w zakresie tłumienia i nie chciałbym powtórki z rozrywki. Pozdrawiam!

Pianka t30 ma tyle, ile wskazuję nazwa, więc 30kg/m3 😉 Poza tym pianka tapicerska jest zwykle pianką o zamkniętych porach i właściwości akustyczne w zakresie niższych częstotliwości ma zerowe. 

• Like 1

nagrywamy.com

Chodziło mi raczej o zniwelowanie tłumienia w zakresie góry i średnicy, bo tu jest za sucho i głównym podejrzanym jest właśnie ta kanapowa pianka (małe pomieszczenie), stąd szukam ewentualnej alternatywy w zakupie 🙂 

Typowa gabka tapicerska T30 to zwykła pianka, nie jest pianką o zamkniętych porach. Czasami jedna strona pianki, może mieć warstwę zamykająca ale ona zwykle jest na bokach. Używam takich pianek do tłumienia w kolumnach.

W dniu 12.06.2019 o 14:06, Miky napisał:

Chodziło mi raczej o zniwelowanie tłumienia w zakresie góry i średnicy, bo tu jest za sucho i głównym podejrzanym jest właśnie ta kanapowa pianka (małe pomieszczenie), stąd szukam ewentualnej alternatywy w zakupie 🙂 

Za "sucho", czyli masz pogłos i sybilanty, dlatego potrzebujesz więcej wytłumienia, czy chcesz je ograniczyć, bo nie rozumiem.

Jeśli chcesz ograniczyć pochłanianie to kup kanapę ze skóry, lub zmień obicie obecnej. Skóra będzie odbijała wysokie częstotliwości wydłużając czas pogłosu, przez co będziesz miał żywszy dźwięk.

Ustroje dopasowane do Twego wnętrza.

facebook.com/AcousticL

www.AcousticLab.pl