Jump to content
IGNORED

LM-Fet hybrydowy wzmacniacz audio.

Recommended Posts

22 minuty temu, andrejos1 napisał:

Ja go właśnie popełniam i za może 2 tygodnie będzie gotowy

Popełniasz jednocześnie wiedząc już jak gra ;) widać szybką motywację, jak długo płytki czekały na swoją kolej? 

U mnie mały upgrade może komuś się przyda :

-kondensatory 100nf  Mundorf MCap EVO Silver Gold Oil 

- wyjściowy Mundorf Classic 1uf , połączenie SRPP 

- rezystor w katodzie lampy pierwszej - 475 R

-rezystor w sprzężeniu 12k

-rezystor anodowy lampy pierwszej warto sprawdzić w zakresie 22k -68k :)  dla lamp ecc81 i ecc82  tutaj jest spore pole manewru można uzyskać bardzo ciekawy lampowy charakter . 

2 godziny temu, andrejos1 napisał:

Ja go właśnie popełniam i za może 2 tygodnie będzie gotowy

To fajnie, nie zapomnij zaprezentować swoje dzieło i napisać co usłyszałeś 😉

No to ja już zaczynam kompletować części 🙂

• Like 1
  • 2 weeks later...

Cześć Wam,

dzisiaj nadszedł ten dzień abym mógł dodać wpis pod tytułem: "projekt zakończony"  😎 

W pierwszym akapicie chcę bardzo podziękować kolegom:

# Rysiu126 za wsparcie merytoryczne oraz przesłanie swojego prototypowego wzmacniacza do odsłuchu - porównania i podjęcia tym samym decyzji o "ładowaniu" kolejnych $$ w następny wzmacniacz (a zrobiłem ich już trochę i szczerze mówiąc już mi się nie chciało robić kolejnego do wystawki 😎 )

# Borys za bardzo duże wsparcie oraz bardzo fajne wytłumaczenie koncepcji wzmacniacza tego jak i wielu innych co powstawać będą 😉 

# Gawron za sprzedaż i organizację PCB

Tak jak napisałem, Rysiu podesłał mi swój wzmacniacz do odsłuchu i porównania, posłuchałem i decyzja zapadła - robię!!!

Do tematu podszedłem poważnie, bo tak jak pisałem jak robić kolejny mimo braku już powoli zapału, to zrobić na bogato abym później nie myślał że mogłem lepiej.

Tym samym koszt wykonania tego wzmacniacza w moim wykonaniu to ponad 4500zł.

Teraz trochę danych technicznych (zmian co do oryginalnego schematu) :

1. Rezystor katodowy lampy wejściowej (e82cc) 475R  (rezystor anodowy 68K 2W pozostał - przy takim ten wzmacniacz brzmiał najlepiej) (prąd anodowy 2,5mA)

2. Lampy sterujące zmienione na 6N30  EH

3. Rezystory anodowe lamp 6n30 zmienione na 1k8  2W   (rezystor katodowy pozostał bez zmian - 330R) (prąd anodowy około 15mA)

4. Napięcie anodowe wszystkich lamp podniesione do 240V 

5. Rezystor sprzężenia zwrotnego zmieniony na 12k

6. Przy żarzeniu lamp 6n30 został usunięty mostek prostowniczy 2A w/g oryginalnego projektu z pcb zasilacza i zmieniony na duży przykręcony do płyty montażowej ze              względu na dużą temperaturę traconą - tym samym mimo dużego radiatora na stabilizatorze LT1086 SK104 63mm  dołożony dodatkowy (bez dodatkowego temp                   wynosiła 78 stopni  bo dokładce 48 stopni)

Wzmacniacz idealnie mieści się w obudowie z modushopa : Obudowa DISSIPANTE 4U - 1NPDA04400B - panel 10mm

Brzmienie: 

Najlepsze jakie było mi dane słyszeć wśród wzmacniaczy DIY  i wśród 99% wzmacniaczy "firmowych" . W skrócie:  

- ogromna dynamika

- przepiękne nasycenie barw

- ogromna scena

- totalna cisza w głośnikach bez sygnału 

No i mała foto relacja:

pełna dokumentacja tutaj: 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )    hasło LMFET

20210421_142719.jpg

20210423_221834.jpg

20210424_105739.jpg

20210427_214933.jpg

20210430_154528.jpg

20210430_182246.jpg

• Thanks 5

Dzięki za podzielenie się wrażeniami 🙂 jedynie czego nie mogę namierzyć w obudowie to zabezpieczenia? (DC, prądowe, opóźnione załączanie, natychmiastowe odłączanie, termicznej) Zasilacz jeśli dobrze widzę to klasyczny - mostek + kondensatory.

Jakie masz napięcie zasilające końcówki?

Edited by gavron04

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio

Zabezpieczenie to ta czerwona pcb plus przekaźniki przy terminalach (tak aby skrócić drogę sygnału) opóźnienie załączania to 20sec  ustawione w/g potrzeby (po tym czasie wzmacniacz już jest stabilny)  po wyłączeniu zasilania następuje natychmiastowe odłączenie przekaźników wyjściowych (teraz są inne niż na zdjęciach - obecnie 4120 na 12V  40A).

Co do temperatury to przy prądzie spoczynkowym 150mA temperatura radiatora każdego z kanałów po 5 godzinach grania to 36 stopni tylko - więc zrezygnowałem z tego

20210427_214926.thumb.jpg.eaf7d521df52fb4bda3946172e8e8ef9.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Już namierzyłem na zdjęciach 🙂 jak możesz to wstaw zdjęcia na Flickr, zdecydowanie wygodniej będzie przeglądać.

Napięcie na zdjęciach widzę bez obciążenia 58VDC.

Bardzo fajny pomysł z pomalowaniem złączek 🙂

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio

nie znałem flickr - ale już jest :  

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Napięcie z obciążeniem też 58V  😎 

tak, pomalowanie złączek (czekając na kolejne paczki z komponentami) pozwala uniknąć głupich pomyłek 😉

Edited by andrejos1

Słuchałem ten wzmacniacz kilka razy w różnych konfiguracjach i zawsze grał bardzo dobrze. Uważam, że warto tą konstrukcję budować. 

Nie mając wzmacniacza lampowego i znając możliwości lmfeta, budowałbym bez zastanowienia. 

Polecam

• Like 1

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?