Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  386 członków

Audio Physic Klub
IGNORED

Fan-Club Audio Physic


krzyżak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, lorecci napisał:

To ponownie uproszczenie - aby uzyskać bas z głośnika konieczne jest poruszenie dużej masy powietrza - duża membrana zrobi to przy znacznie mniejszym wychyleniu niż mniejsza.

Tak czy siak szkoły są 2 albo i jescze więcej ale im wyżej na drabinie jakości tym częściej spotykamy głośniki niskotonowe większe niż 20cm.

 

 

Jedno drugiemu nie przeczy, bo dużą powierzchnie uzyskujemy montując kilka mniejszych głośników o tym samym wychyle, które mają większą cewkę w stosunku do powierzchni membrany i lepiej ją kontrolują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój eksperyment z zastosowaniem kabli domofonowych miedzianych, zakończył się klapą. Tutaj opisałem wrażenia:

Pytanie mam obecnie kable Cordiala 2x2,5, czy polecacie jakieś kable w kwocie 50zł/m do sprawdzenia, które by polepszyły doznania muzyczne, ale nie podkręcały wysokich tonów. Czy w tej kwocie może to nie ma sensu i lepiej sobie głowy nie zawracać, a przeznaczyć tą kasę na nowego wzmaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Prewwit napisał:

Mój eksperyment z zastosowaniem kabli domofonowych miedzianych, zakończył się klapą. Tutaj opisałem wrażenia:

Pytanie mam obecnie kable Cordiala 2x2,5, czy polecacie jakieś kable w kwocie 50zł/m do sprawdzenia, które by polepszyły doznania muzyczne, ale nie podkręcały wysokich tonów. Czy w tej kwocie może to nie ma sensu i lepiej sobie głowy nie zawracać, a przeznaczyć tą kasę na nowego wzmaka?

Zacznij od wzmaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, baksiu napisał:

Jedno drugiemu nie przeczy, bo dużą powierzchnie uzyskujemy montując kilka mniejszych głośników o tym samym wychyle, które mają większą cewkę w stosunku do powierzchni membrany i lepiej ją kontrolują.

Mam wrażenie że na siłę chcesz udowodnić swoją tezę a ja twierdzę że różnie z tym bywa i jedni producenci radzą sobie z tym lepiej a inni gorzej lecz praktyka producentów kolumn pokazuje że flagowe konstrukcje mające w założeniu jak najlepiej odtwarzać pełne pasmo mają jednak głośniki niskotonowe o średnicy większej niż 18cm.

A co do teorii to zwróć uwagę że mały głośnik musi się bardziej wychylać żeby dostarczyć takie samo SPL, a jego dolne zawieszenie siłą rzeczy jest mniejsze a więc mniej liniowe przy konkretnym wychyleniu.

Pomiary zniekształceń nieliniowych na basie głośników 18cm pokazują że  mają z tym duże problemy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.04.2020 o 22:20, baksiu napisał:

No to kawał kolumny, gratuluję! Ten accu wygląda fajnie, jednak nie słuchałem niestety... można by też poszukać czegoś mocniejszego za podobną cenę... z mojego doświadczenia wynika, że mocny piec dobrze wpływa na jakość basu i mikrodynamikę przy średnich poziomach głośności. Avanti to kawał kolumny. Ja bym przywalił co najmniej 300W dobrej firmy i najlepiej, żeby prawie podwajał przy 4ohm, wtedy masz gwarancję dobrego prowadzenia membran ?

PS. Tempo6 błyskawicznie znalazły swojego nowego właściciela, będę je dobrze wspominał, były kapitalne w swojej cenie!

Baksiu pytanko takie. Mam AP Scorpio podłączone do NAD C368. Brakuje mi delikatnie mikrodynamiki przy cichym słuchaniu także robię zmianę wzmaka bo potrzebuje więcej mocy. Czy myślisz że przesiadka na C388 powinna załatwić sprawę czy polecisz coś innego jeszcze? Zaznaczę tylko że chce zostać w klasie D (zasilanie impulsowe i all in one). Myślałem też Naim Atom albo NAD M10 ale nie jestem przekonany co do mocy tych wzmacniaczy a też i cenowo mi to średnio odpowiada. Myślę że c388 mogłoby być optymalne. Wypowiedz się jeśli możesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nawet w nagłośnieniu profesjonalnym ostatnio częściej można spotkać multiplikację mniejszych głośników, niż stosowanie wielkich "dołów".

 Ale nie tych prawdziwych „dolow“.  

Masz przyklady na to? 

 

 

 

 

Mam AP Scorpio podłączone do NAD C368. Brakuje mi delikatnie mikrodynamiki przy cichym słuchaniu...

 Mysle ze to nie jest problem „mikrodynamiki“, tylko niezalezny od sprzetu psychoakustyczny efekt „izofonow“ (patrz krzywe Fletcher-Munsona)   

 

 

https://pl.qwe.wiki/wiki/Fletcher%E2%80%93Munson_curves

 

 

Rozwiazaniem jest wzmacniacz z funkcaja Loudnes/Contour albo z korekcja Bass/Treble albo DSP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Moontan napisał:

Czesc ...chlopaki jak tam stosujecie ustawienie kolumn metoda Audio Physic czy olewacie raczej temat?

Ja u siebie mam kolumny ustawione po bokach biurka 2m od siebie, od kolumn siedzę około 1,3-1,5m. Kolumny mam ustawione według miarki można powiedzieć co do mm ?. Ja duże zmiany jeżeli chodzi o przestrzeń zauważyłem i odbieranie wysokich i średnich tonów, jeżeli chodzi o kąty ustawienia kolumn. Mam je w tej chili ustawione po takim kątem że jak siedzę przy biurku to kąt przecięcia osi kolumn wychodzi z metr za mną, dla mnie takie ustawienie daje najlepszy dźwięk przestrzenny. Dużą poprawię odbioru wysokich i średnich tonów, są jakby bardziej bezpośrednie wtedy, uzyskałem pod podłożenie pod przód kolumn klocków drewnianych 4cm, tak że uzyskałem kąt około 8 stopni, to sprawdziło się też przy poprzednich kolumnach. Najlepiej samemu próbować co pasuje, ja nie czytałem żadnych poradników, sam eksperymentowałem.

Bardzo ważne jest też poprawianie akustyki pokoju, dywan na podłogę, a zwłaszcza zawieszenie firanki na szerokość całej ściany z oknem sprawiło, że nie mam żadnych pogłosów w pokoju. (tutaj wytapetowane ściany też na pewno robią swoje, ale trudno mi ocenić jak bardzo wpływają, ponieważ zawsze miałem tapetę)

Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.03.2020 o 20:47, baksiu napisał:

Zdecydowanie lepiej siedzieć między głośnikami, niż stawiać je w narożnikach, pod ścianą i przysłaniać zwalistą szafką rtv... na prawdę gorzej pod względem akustycznym postawić się nie da... na pewno mają wiele więcej do zaoferowania, tego jestem pewien ?

Z bólem serca po oddelegowaniu córek do ich pokoju na większość wieczoru, postanowiłem na próbę przestawić swój sprzęt grający do dużego pokoju o powierzchni ponad 20 m2 , dając głośnikom powietrza dookoła ile sobie chciały a nawet więcej  i jakież było moje zdziwienie, że nie zagrały wcale wyraźnie lepiej niż w pokoiku w którym słucham na co dzień ! Z jednej strony byłem trochę zaskoczony  sytuacją z drugiej cieszę się, że dotychczasowy czas spędzony z głośnikami nie był czasem zmarnowanym akustycznie :-) 

Jak widać, nie zawsze oczywiste rady ( jak wyżej ) sprawdzają się . Akustyka i specyfika kolumn to chyba mocno skomplikowane zależności i czasami wyłamują się ze schematu. 

Co ciekawe mogłem też porównać bezpośrednio , stawiając obok, drugie swoje kolumny Avance Dana 670AV i kolejna ciekawostka, zagrały niewiele gorzej/porównywalnie a basem , jego zejściem pokonały Yary ! Choć mają ok 30% mniejszą kubaturę od AP ! Nie wspomnę że dziś kosztują mniej niż 2/3 tego co Yary a nowe kosztowały połowę tego co Audio Physic !

Szacun więc dla Avance :-)

 Testy robiłem z udziałem Yaqina MS-30L , muzyka flac z kompa za pomocą NuForce Air daca. 

Ciekawy jestem,czy jakiś zdecydowanie mocniejszy wzmak ( np Vincent SV 237 ) zmieniłby obraz tego doświadczenia ?

OI000222.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, yamaha-mr napisał:

Jak widać, nie zawsze oczywiste rady ( jak wyżej ) sprawdzają się . Akustyka i specyfika kolumn to chyba mocno skomplikowane zależności i czasami wyłamują się ze schematu. 

Zgadzam się dużo zależy od akustyki pokoju, a u każdego z nas jest inaczej. Przed zakupem moich pierwszych podłogówek do mojego pokoju 12m2 w necie znalazłem dużo informacji, że do takiej powierzchni zaleca się monitory, że podłogówki są za duże i będzie buczenie basu, u mnie nic takiego nie ma miejsca. Podłogówki też trzeba odpowiednie dobrać, tak jak u mnie jeden woofer robi dobrą robotę z basem, może jak by było ich więcej to by się pojawiło jakieś buczenie, ale to już bym musiał sprawdzić, ale nie mam takiej potrzeby bo mi obecnie ilość niskich tonów jest odpowiada.

 

Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, yamaha-mr napisał:

Jak widać, nie zawsze oczywiste rady ( jak wyżej ) sprawdzają się . Akustyka i specyfika kolumn to chyba mocno skomplikowane zależności i czasami wyłamują się ze schematu. 

Nawet często ten schemat przekreślają.

17 minut temu, Prewwit napisał:

Zgadzam się dużo zależy od akustyki pokoju, a u każdego z nas jest inaczej. Przed zakupem moich pierwszych podłogówek do mojego pokoju 12m2 w necie znalazłem dużo informacji, że do takiej powierzchni zaleca się monitory, że podłogówki są za duże i będzie buczenie basu, u mnie nic takiego nie ma miejsca. Podłogówki też trzeba odpowiednie dobrać, tak jak u mnie jeden woofer robi dobrą robotę z basem, może jak by było ich więcej to by się pojawiło jakieś buczenie, ale to już bym musiał sprawdzić, ale nie mam takiej potrzeby bo mi obecnie ilość niskich tonów jest odpowiada.

Ja mam podobne doświadczenia w niedużo większym pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, yamaha-mr napisał:

Z bólem serca po oddelegowaniu córek do ich pokoju na większość wieczoru, postanowiłem na próbę przestawić swój sprzęt grający do dużego pokoju o powierzchni ponad 20 m2 , dając głośnikom powietrza dookoła ile sobie chciały a nawet więcej  i jakież było moje zdziwienie, że nie zagrały wcale wyraźnie lepiej niż w pokoiku w którym słucham na co dzień ! Z jednej strony byłem trochę zaskoczony  sytuacją z drugiej cieszę się, że dotychczasowy czas spędzony z głośnikami nie był czasem zmarnowanym akustycznie ?

Jak widać, nie zawsze oczywiste rady ( jak wyżej ) sprawdzają się . Akustyka i specyfika kolumn to chyba mocno skomplikowane zależności i czasami wyłamują się ze schematu. 

Co ciekawe mogłem też porównać bezpośrednio , stawiając obok, drugie swoje kolumny Avance Dana 670AV i kolejna ciekawostka, zagrały niewiele gorzej/porównywalnie a basem , jego zejściem pokonały Yary ! Choć mają ok 30% mniejszą kubaturę od AP ! Nie wspomnę że dziś kosztują mniej niż 2/3 tego co Yary a nowe kosztowały połowę tego co Audio Physic !

Szacun więc dla Avance ?

 Testy robiłem z udziałem Yaqina MS-30L , muzyka flac z kompa za pomocą NuForce Air daca. 

Ciekawy jestem,czy jakiś zdecydowanie mocniejszy wzmak ( np Vincent SV 237 ) zmieniłby obraz tego doświadczenia ?

OI000222.JPG

Masz niezłą szklarnię w tym salonie, a ustawienie nadal hmm, na pewno noe o to mi chodziło... tak na środku tego dywanu spróbuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Different napisał:

Chętnie wrócę do posiadania AP więc szukam obecnie Virgo 2 lub Tempo 6. Może ktoś chce sprzedać ? ?

To dwa różne typy prezentacji! Starsze z blaszaną, wyraźną górą i staromodnym nieco monitorowym basem. Te nowsze to gładka, aksamitna góra i potężny bas, dzięki temu mamy większą dynamikę. Lepiej posłuchaj obu, bo się zdziwisz ? No i przedział cenowy inny, te starsze ok 3kzl, te nowsze 2x droższe, o różnicach wizualnych nie wspomnę, te pierwsze to nieciekawe głębokie kloce z archaiczną podstawą!

Edytowane przez baksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale życie jest przewrotne ? Usłyszałem po raz pierwszy Scorpio II i poszła strzała amora prosto w serce. Była przestrzeń, potęga, detal i ciepło w jednym (jak ogień i woda). Już stoją u mnie....Jako wcześniejszy sceptyk AP teraz poległem i z pokorą zapisuje sie do klubu ?

Edytowane przez tomgda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, reszta toru ? Ogólnie to miałem kupić nowy wzmacniacz do kolumn które miałem (pylon diamond 28-zlego słowa nie powiem) a kupiłem nowe kolumny do starego wzmacniacza heh. 

O wzmacniaczu (Marantz PM6004 +streamer NA7004) który mi został ze starego zestawu nawet nie ma co dyskutować. Odrazu do zmiany. Nawet nie podłączam AP do niego bo jeszcze uszkodzi przetworniki. Trochę gotówki muszę na nowo uzbierać na "zabawki" więc jest chwila czasu do pomyślenia nad nowym wzmacniaczem i źródłem.

Co możecie polecić ?

Wzmacniacz musi mieć korektor barwy żeby w razie co nieco odjąć /dodać (zależnie od płyty) i musi podkreślać przestrzeń AP.

Streamer musi mieć Tidal i niezawodne sterowanie z telefonu.

P S fotkę jakaś wrzucę potem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, tomgda napisał:

No właśnie, reszta toru ? Ogólnie to miałem kupić nowy wzmacniacz do kolumn które miałem (pylon diamond 28-zlego słowa nie powiem) a kupiłem nowe kolumny do starego wzmacniacza heh. 

O wzmacniaczu (Marantz PM6004 +streamer NA7004) który mi został ze starego zestawu nawet nie ma co dyskutować. Odrazu do zmiany. Nawet nie podłączam AP do niego bo jeszcze uszkodzi przetworniki. Trochę gotówki muszę na nowo uzbierać na "zabawki" więc jest chwila czasu do pomyślenia nad nowym wzmacniaczem i źródłem.

Co możecie polecić ?

Wzmacniacz musi mieć korektor barwy żeby w razie co nieco odjąć /dodać (zależnie od płyty) i musi podkreślać przestrzeń AP.

Streamer musi mieć Tidal i niezawodne sterowanie z telefonu.

P S fotkę jakaś wrzucę potem ?

Ja mogę Ci przede wszystkim wzmak o dużej mocy . Może być integra lub Pre/Power ale raczej mocny . Teraz moje AP podpiete są pod Hegla Pre/power i jest rewelacyjnie i choć to najmniejsza moc jaką mam 2×160 to jestem pod dużym wrażeniem . Przestrzeń i dynamika ? . Mam Meridiana 557 2×200 i też to gra fajnie z tym że bardziej po ciepłej stronie , ale to też fajna rzecz . Audi Gd 2×250w teraz mam na Olx też mogę polecic jest to dżwięk nieco pomiędzy ciepławym Meridianem a dosć mocno dynamicznym i całkiem rozdzielczym Heglem . Mistrzostwo świata to wzmak TOA P300D ale obawiam się ze w Polsce nie do dostania . I ten ostatni ma dość głośne trafo bo to już wzmak estradowy może być . Na tym słuchałem AP takich jak masz Ty teraz . Odradzić mogę Yamache 2100 . Fajny wzmak generalnie ale dżwięk juz nie jest naturalny . 

Pozdrawiam i zadowolenia życzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem na próbę do obecnego wzmacniacza i już jest wow. Coś pięknego. Nasycona bliska średnica, pomruki basowe sięgają piekła i są szybkie, dźwięki wychodzą ze ściany jak Fredy Kruger raz z boku, raz z sufitu, raz za uchem az patrzysz kątem oka czy to urojenia czy prawda. Pierwszej kolumny które mi grają na "direct". Jest pięknie. Strach pomyśleć jak będzie na dobrym wzmacniaczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie. Fajnie że znalazłeś kolumny, które Ci tak wybitnie podpasywały.

Ja natomiast testuję u siebie Hegla H80 z Yarami. Na razie krótko go testowałem, ale już jakieś ogólne wrażenia są. Gdy muzyka leciała przez wbudowany DAC w nim wszystko fajnie, ale dźwięk nie miał życia, taki sterylny, takie brzmienie mi w ogóle nie pasuje. Dopiero podłączenie go przez ifi idac2  po RCA sprawiło, że muzyka nabrała życia, przyjemnej barwy, odmieniło to brzmienie tego wzmacniacza. W porównaniu do Onkyo lepiej kontrolowany bas i głębszy, jest moc, bałem się że brak regulatora tonów będzie problemem, ale o dziwo nawet gdyby był to bym go nie ruszał, jest go tyle ile trzeba w każdym rodzaju muzyki. Lepsza jest stereofonia i góra gra bardziej szczegółowa. Duży minus za ten wbudowany DAC, bo zabiera emocje i życie z muzyki, ale całe szczęście że mam inne źródła.

Jeszcze po głowie chodzi mi kupno Roksana KA-1/K2 i porównanie z Hegel,  bo chcę sobie złożyć porządny zestaw na lata.

 

Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tomgda napisał:

Ale życie jest przewrotne ? Usłyszałem po raz pierwszy Scorpio II i poszła strzała amora prosto w serce. Była przestrzeń, potęga, detal i ciepło w jednym (jak ogień i woda). Już stoją u mnie....Jako wcześniejszy sceptyk AP teraz poległem i z pokorą zapisuje sie do klubu ?

Witam użytkownika S2, też od miesiąca są u mnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Prewwit napisał:

Witaj w klubie. Fajnie że znalazłeś kolumny, które Ci tak wybitnie podpasywały.

Ja natomiast testuję u siebie Hegla H80 z Yarami. Na razie krótko go testowałem, ale już jakieś ogólne wrażenia są. Gdy muzyka leciała przez wbudowany DAC w nim wszystko fajnie, ale dźwięk nie miał życia, taki sterylny, takie brzmienie mi w ogóle nie pasuje. Dopiero podłączenie go przez ifi idac2  po RCA sprawiło, że muzyka nabrała życia, przyjemnej barwy, odmieniło to brzmienie tego wzmacniacza. W porównaniu do Onkyo lepiej kontrolowany bas i głębszy, jest moc, bałem się że brak regulatora tonów będzie problemem, ale o dziwo nawet gdyby był to bym go nie ruszał, jest go tyle ile trzeba w każdym rodzaju muzyki. Lepsza jest stereofonia i góra gra bardziej szczegółowa. Duży minus za ten wbudowany DAC, bo zabiera emocje i życie z muzyki, ale całe szczęście że mam inne źródła.

Jeszcze po głowie chodzi mi kupno Roksana KA-1/K2 i porównanie z Hegel,  bo chcę sobie złożyć porządny zestaw na lata.

 

Bo Dac w H80 to popierdówka . Lepiej mocna integra od Hegla bez dac i do tego ewentualnie hd12 hd20 lub starszy hd11 lub coś innego . A moc to przy tej firmie podstawa . Chociaż teraz wskoczyłem znowu na H2 2×160 i jest gittolo?

Wczoraj mi poszedł z przed nosa H1mkIV w salonowym stanie srebrny jakieś 1400zł  . Ale pojawił się i jak zadzwoniłem po 5min to już sprzedany . Hegel tu gdzie jestem to idzie jak woda i coraz mniej go na rynku wtórnym .

Edytowane przez Riczi75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.