Skocz do zawartości
IGNORED

8K , 4K - wątek zbiorczy


stench

Rekomendowane odpowiedzi

Miało tu być o 8K, będzie jeszcze o 4K, zaczęlśmy dyskusję o 3D......a kończymy na????
Może faktycznie skończmy, bo tak naprawdę nie wiadomo czy na tym będzie koniec tego OT.  ?

 

Nie wierzę w cudowne możliwości i sztuczne kreowanie różnych "atmosfer akustycznych". Tzn. wiem że to jest możliwe, ale nie wierzę w doskonałość jakości takich sztucznych zabiegów.
Moje doświadczenia ze stereo skłaniają mnie do innego podejścia do tych spraw, bliższe purystom.
Wprawdzie od dawna nie bawię się w eksperymentowanie z muzyką, ale gdy to robiłem i miałem ciągły kontakt z dobrym sprzętem i nagraniami, zawsze miałem nieodparte wrażenie, że muzyka nagrana na dobry sprzęcie prostymi metodami (bez zbędnego przetwarzania w studiach, ingerencji wynalazków typu DSP) zawsze brzmiała najbardziej naturalnie.

 

16 godzin temu, Bobcat napisał:

Przecież napisałem że gros mocy przychodzi z falą bezpośrednią.

Ja tak napisałem Ty pisałeś w taki sposób:
 

19 godzin temu, Bobcat napisał:

(jak wspomimałem) tylko 5% informacji przychodzi po prostej falą bezpośrednią.

W dniu 9.06.2020 o 16:12, Bobcat napisał:

W sali koncertowej fala bezpośrednia na prostej orkiestra - słuchacz to jakieś 5% informacji.

 

Jakbyś zastrzegł że większość informacji o akustyce pomieszczenia pochodzi od fali odbitej to bym tego co piszesz nie kwestionował.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maju napisał:

Miało tu być o 8K, będzie jeszcze o 4K, zaczęlśmy dyskusję o 3D......a kończymy na????
Może faktycznie skończmy, bo tak naprawdę nie wiadomo czy na tym będzie koniec tego OT

Zgadało się o DSP przy okazji porównania 2D i 3D do stereo i wielokanału. Ponawiam wniosek aby wątek nazwać "Telewizja - nowe technologie. Wątek zbiorczy". Stworzy to szersze pole do dyskusji bez obawy OT. 

2 godziny temu, Maju napisał:

Nie wierzę w cudowne możliwości i sztuczne kreowanie różnych "atmosfer akustycznych". Tzn. wiem że to jest możliwe, ale nie wierzę w doskonałość jakości takich sztucznych zabiegów.

Yamaha przez długi czas robiła pomiary i analizy akustyki w rzeczywistych miejscach które potem pojawiły się jako poszczególne pozycje w menu DSP. Słuchałeś tego? Efekty naprawdę są spektakularne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że technika idzie do przodu i to co znam, pamiętam z początków tzw. wielokanału z dzisiejszymi osiągnięciami nie ma porównania.
Ale tak jak w telewizji rozwój wszelkich nowinek zależy od dostępu do źródeł, materiałów do odtwarzania jak i niskiej ceny. 
I taką doskonałość zawsze osiąga się na drogim sprzęcie, w przypadku odsłuchu wielokanałowego (np.5.1 czy aż  22.2) ilość tego sprzętu gwarantuje nieraz kolosalne wydatki. Wydatki niewspółmierne do uzyskanej poprawy nawet nie tyle dźwięku co tylko oddania lepszej akustyki pomieszczenia. A pamiętać należy że z takimi sytuacjami mamy do czynienia, na tyle wyraźnie by to miało duże znaczenie, zazwyczaj TYLKO przy nagraniach koncertowych. W nagraniach studyjnych akustyka bardzo często kreowana jest niestety sztucznie. DSP nawet najdoskonalsze nowej jakości do takich nagrań nie wniesie.....będzie inaczej a nie lepiej.

Ze stereo wyraźnie wygrać mogą jedynie takie nagrania wielokanałowe gdzie mamy do czynienia z nagraniami w których siedzimy niejako wewnątrz zdarzeń muzycznych.....więcej powiem, tylko takie uzasadniają zakup takiego sprzętu....to jest w KD.
Taki odsłuch w audio będzie czymś na zasadzie gadżetu lansowany dlatego porównuję to do holografii w przekazywaniu obrazu.....a stereo  (można do tego od biedy zaliczyć wielokanał gdzie muzyka, akcja dzieje się TYLKO przed słuchaczem) do 3D.

Zakończmy na tym ten OT.... .w założonym temacie (niżej) nikt  nie zmienił zdania, jakie od początku miał, ja też nie zmienię.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Maju napisał:

ilość tego sprzętu gwarantuje nieraz kolosalne wydatki. Wydatki niewspółmierne do uzyskanej poprawy nawet nie tyle dźwięku co tylko oddania lepszej akustyki pomieszczenia.

Dlatego jako kompromisowy "złoty środek" światowy przemysł fonograficzny umówił się że wielokanał pure audio będzie nagrywany jako 5.1 a nie więcej.

17 minut temu, Maju napisał:

Ze stereo wyraźnie wygrać mogą jedynie takie nagrania wielokanałowe gdzie mamy do czynienia z nagraniami w których siedzimy niejako wewnątrz zdarzeń muzycznych...

Masz na myśli "obecność" w sali koncertowej czy intencjonalne posadzenie słuchacza pośród orkiestry? Robi się  takie eksperymenty jako nowy element wyrazu artystycznego, komplementarny do dotychczas istniejących.

21 minut temu, Maju napisał:

tylko takie uzasadniają zakup takiego sprzętu....to jest w KD.

Pisałem wielokrotnie że sprzęt do kina domowego i do słuchania wielokanałowej muzyki to nie do końca to samo.

OK, kończymy offtopa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc.....właśnie mamy to co mamy dlatego iż u podstaw nie bywa dążenie do wzorca jaką jest najwyższa jakość, a wygrywa raczej zwykła komercja.
Wcale nie musiano dzielić KD i wielokanałowego audio.....prawa fizyczne rozchodzenia się dźwięków, zasad akustyki należy w obu przypadkach przestrzegać, bo one są jedne......nie tylko dla stereo.

Co do reszty nie będę rozwijać tematu, wszystko dość jasno opisałem w poprzednim poście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Maju napisał:

Kończąc.....właśnie mamy to co mamy dlatego iż u podstaw nie bywa dążenie do wzorca jaką jest najwyższa jakość, a wygrywa raczej zwykła komercja.
Wcale nie musiano dzielić KD i wielokanałowego audio.....prawa fizyczne rozchodzenia się dźwięków, zasad akustyki należy w obu przypadkach przestrzegać, bo one są jedne......nie tylko dla stereo.

Co do reszty nie będę rozwijać tematu, wszystko dość jasno opisałem w poprzednim poście.

No jakoś nie możemy skończyć gdyż to co napisałeś wymaga kilku słów komentarza. 

"Wcale nie musiano dzielić KD i wielokanałowego audio.....prawa fizyczne rozchodzenia się dźwięków, zasad akustyki należy w obu przypadkach przestrzegać, bo one są jedne".

 Jest oczywistą prawdą, że prawa fizyki i akustyki są jedne. Rzecz w tym, że dźwięk do wielokanałowej muzyki nagrywa się inaczej niż dźwięk do filmów. Na przykład różnie (na innych kątach) są rozstawione mikrofony. Jeżeli chcemy przestrzegać zasady naturalności brzmienia to rozstawienie głośników u słuchacza musi odzwierciedlać rozstawienie mikrofonów w studio nagraniowym. Ponadto głośnikom surround tu i tam stawia się inne zadania. W kinie domowym są to kanały pomocnicze dla przekazywania efektów specjalnych. Mają tam być głośniki dające dźwięk rozproszony (bipolar, a najlepiej dipolar) stojące co najmniej metr wyżej ponad uszami słuchacza. W wielokanałowej muzyce są to pełnoprawne kanały jak wszystkie inne, mają tam być głośniki takie same jak na przodzie, o bezpośredniej charakterystyce emitowania dźwięku (direct), stojące na wysokości uszu słuchacza. 

Kino domowe jest nowym pomysłem. Muzyka wielokanałowa - kontynuacją dawnej kwadrofonii. Właśnie aby zminimalizować różnice sprzętowe dostosowano ją do wymogów stawianych przez KD godząc się na 5.1 zamiast (jak teoretycznie być powinno) klasyczne 4.0. Choć znam podobnych mnie maniaków wielokanału którzy twierdzą że muzyka w 4.0 brzmi lepiej niż w 5.1 i nawet współczesne nagrania 5.1 puszczają na cztery głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie skończymy.....można by poprosić Moderację by ten OT przenieść do dedykowanego tematu?
Co ty na to??

No to tym razem od końca.
Kino domowe jest tylko dlatego nowym pomysłem że zbyt długo dominowały na rynku malutkie telewizory.
Idea obrazu i dźwięku przestrzennego ma już 80 lat. Film Disneya (lata 40 ub. wieku) co ciekawe nagrano tylko na 3 ścieżkach a odtworzono na 54 głośnikach. Nowe techniki zapisu dźwięku potrafią to zrobić na 2 ścieżkach.
Kwadrofonia powstawała później, w latach 70, jak czytam......pamięć musiałem odświeżyć.   :))

Nie dziwi mnie opinia "maniaków" że coś co ma mniej kanałów może lepiej brzmieć. 
Jakość dźwięku nie ma nic wspólnego z ilością kanałów.

To że w KD głośniki tylne traktowane są nieco po macoszemu wynika z faktu skierowania tego gadżetu do masowego odbiorcy którego mamiono tanim efekciarstwem. Z kolei użycie przenoszących pełne pasmo głośników w wielokanałowym audio wydaje się też zbędne skoro zazwyczaj przenoszą one wyższe pasmo dźwięków tworzących tzw. "atmosferę muzyczną".
Do KD można stosować tradycyjne głośniki, ustawia się je wtedy na wysokości uszu. 
Można by więc zamiennie stosować taki zestaw identycznych głośników do KD jak i do audio, oczywiście po ewentualnej małej korekcie ustawień tych głośników w pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Pozornie można odnieść wrażenie, że zwiększenie liczby głośników w pomieszczeniu oraz liczby kanałów ścieżek dźwiękowych jest prostym lekarstwem na niedomagania klasycznej stereofonii i tym samym umożliwia to uzyskanie w relatywnie prosty sposób najlepszego dźwięku. Otóż nic bardziej mylnego. Problemy wzrastają proporcjonalnie do liczby zainstalowanych głośników, co jest zwykłą konsekwencją ich jeszcze silniejszego oddziaływania z pomieszczeniem odsłuchowym."

Kolejny dowód na to że jakość dźwięku i ilość głośników (ścieżek dźwięku) ma się nijak do jakości tegoż.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maju napisał:

Kolejny dowód na to że jakość dźwięku i ilość głośników (ścieżek dźwięku) ma się nijak do jakości tegoż.  

Dlatego wielu zgadza się z tezą że z warunkach domowych optymalna ilość kanałów (i głośników) to 5.1. Dalsze dalsze powiększanie konfiguracji daje malejące (asymptotycznie do zera) przyrosty jakości i efektu przestrzennego, za to generuje (w stopniu więcej niż proporcjonalnym) dodatkowe koszty.

16 minut temu, Maju napisał:

skończymy.....można by poprosić Moderację by ten OT przenieść do dedykowanego tematu?
Co ty na to??

Popieram. Dobry pomysł. Tylko do jakiego?

19 minut temu, Maju napisał:

Kwadrofonia powstawała później, w latach 70, jak czytam......pamięć musiałem odświeżyć.   :))

Pra-początki kwadrofonii to pomysły Petera Scheibera opatentowane w 1969. Nie znalazły się one wprawdzie wprost w ofercie rynkowej, ale stworzyły teoretyczne podstawy dla innych systemów które pojawiły się w I połowie lat 70-tych. Początek końca kwadrofonii to rok 1975.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje że zaczynamy wyczerpywać temat a i audio wielokanałowe przegrało próbę czasu.....o czym tu pisać??
KD w wersji strawnej dla audiofila posiada niewielu, audio wielokanałowe jeszcze mniej,  większość ma gadżety które z jakością dźwięku się rozminęły.   :))

Dlatego zamiast inwestować w jakieś 5.1 wolałbym w lepsze stereo, które też przy oglądaniu filmów potrafi się (nie tyle efekciarstwem co jakością dźwięku) odpłacić. 
Ja tyle w tej sprawie, skończyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam pewnego kabla hdmi, mam 10m i jest na styk, potrzeba mi 12m w przystepnej cenie co bedzie dzialac, przesle 4k itd.  ktos cos ? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hifibloke napisał:

Szukam pewnego kabla hdmi, mam 10m i jest na styk, potrzeba mi 12m w przystepnej cenie co bedzie dzialac, przesle 4k itd.  ktos cos ? 

 

Jeśli ma być przyszłościowo,to może jakiś HDMI optyk ?,20  i 50 metrów ...potaniały ostatnio, cieniutkie, można zwinąć .. z przesyłem nie ma problemów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, hifibloke napisał:

To jest 1k-1,5k za kabelek......

nie ... 50,60 funtów .. 20 metrów,z Ali jeszcze taniej ..

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darulok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2020 o 11:02, Bobcat napisał:

Yamaha przez długi czas robiła pomiary i analizy akustyki w rzeczywistych miejscach które potem pojawiły się jako poszczególne pozycje w menu DSP. Słuchałeś tego? Efekty naprawdę są spektakularne.

Nie nazwał bym ich spektakularnymi, raczej bajer, który nie przetrwał próby czasu. Idę raczej za @Maju, mam taką Yamahę DSP i używam 2 programów, jeden to "sport", który fajnie rozdziela sygnał stereo na przestrzenny przekierowując odgłos kibiców na front surround oraz komentarz na centralny. Drugi to po prostu "party", który wysyła sygnał stereo także na surround - na imprezę się nadaje, nic skomplikowango i rewolucyjnego. Cała reszta to bezużyteczny bajer, który miał jedynie nakręcić nieświadomych klientów.

Po co Ci sztucznie wykreowana akustyka z jakiejś hiper hali z Tokyo jeżeli nagranie orkiestry np z tego miejsca już narzuca pewną akustykę. Dodając do tego wpływ akustyki pomieszczania, w którym się słucha robi się z tego jakiś kompletny bigos. Może inaczej słuchasz płyty ACDC i włączasz program DSP "church", żeby zobaczyć jak ACDC gra w kościele? Nie ma sensu poprawiać czegoś co robią profesjonaliści, a jeżeli pro coś zj**... to żaden DSP tego nie naprawi.

Ok, możesz zawsze stwierdzić ża cały system mam słaby i dlatego tak "hejtuje" to DSP bo nie słuchałem na czymś lepszym ale ten bajer się po prostu logiki nie trzyma. Chyba, że ty masz jakiś inny pomysł na osiągnięcia inżynierów Yamaha, szczerze chętnie poznam, może coś nowego z tego wyjdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, PawelMitsu napisał:

Nie nazwał bym ich spektakularnymi, raczej bajer, który nie przetrwał próby czasu.

Szanowny Potrójny Pawle. Tylko częściowo mogę się z Tobą zgodzić. Czy jest to bajer? W pewnym sensie tak. Moim zdaniem bardzo ciekawy. Nie tylko po to aby posłuchać jak brzmi AC/DC w katedrze czy orkiestra symfoniczna w małym klubie jazzowym. Czy przetrwał próbę czasu? Jak najbardziej. Bardzo wiele amplitunerów, tych współczesnych, ma kilkupozycyjny DSP z różnymi otoczeniami akustycznymi. I zdaniem licznych osób daje to z nagrań stereo znacznie ciekawszy, lepszy efekt końcowy niż uprzestrzenianie na siłę poprzez układy typu Dolby ProLogic II czy DTS Neo:6. Czy nazwiemy taki efekt spektakularnym jest sprawą do dyskusji i zależy od osobistego gustu. Czy akustyka z DSP kłóci się z akustyką pokoju odsłuchowego? Absolutnie nie. Amplitunery o których mowa mają systemy kalibracji akustycznej systemu w konkretnym pomieszczeniu, za pomocą dołączonego mikrofonu analizują akustycznie to pomieszczenie po to aby jego akustykę własną zniwelować, pozostawiając wyłącznie atmosferę konkretnej lokalizacji DSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bobcat napisał:

Szanowny Potrójny Pawle. Tylko częściowo mogę się z Tobą zgodzić. Czy jest to bajer? W pewnym sensie tak. Moim zdaniem bardzo ciekawy. Nie tylko po to aby posłuchać jak brzmi AC/DC w katedrze czy orkiestra symfoniczna w małym klubie jazzowym. Czy przetrwał próbę czasu? Jak najbardziej. Bardzo wiele amplitunerów, tych współczesnych, ma kilkupozycyjny DSP z różnymi otoczeniami akustycznymi. I zdaniem licznych osób daje to z nagrań stereo znacznie ciekawszy, lepszy efekt końcowy niż uprzestrzenianie na siłę poprzez układy typu Dolby ProLogic II czy DTS Neo:6. Czy nazwiemy taki efekt spektakularnym jest sprawą do dyskusji i zależy od osobistego gustu.

Niestety mimo iż uwielbiam swój stary wzmacniacz to nie jestem entuzjastą DSP oferowanego przez Yamaha. Cenie ten sprzęt za inne jego aspekty. Racja, może zbyt pochopnie stwierdziłem i generalizowałem że jest to niepotrzebny bajer, jak widać są osoby które sobie to chwalą.

 

13 minut temu, Bobcat napisał:

Czy akustyka z DSP kłóci się z akustyką pokoju odsłuchowego? Absolutnie nie. Amplitunery o których mowa mają systemy kalibracji akustycznej systemu w konkretnym pomieszczeniu, za pomocą dołączonego mikrofonu analizują akustycznie to pomieszczenie po to aby jego akustykę własną zniwelować, pozostawiając wyłącznie atmosferę konkretnej lokalizacji DSP.

a nie jest tak, że kalibracja może poprawić co najwyżej 20% w kwestiach korekcji akustyki, a pozostałe 80% to jednak fizyczny aspekt właściwości akustycznych danego pomieszczenia (Oczywiście szacunki procentowe nie są dokładne bo nie mam takich danych, raczej obrazuję swoje odczucie)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PawelMitsu napisał:

a nie jest tak, że kalibracja może poprawić co najwyżej 20% w kwestiach korekcji akustyki, a pozostałe 80% to jednak fizyczny aspekt właściwości akustycznych danego pomieszczenia

Jeżeli dobrze zrozumiałem materiały Yamaha - w amplitunerach z DSP nie. Tu teoretycznie i w założeniu samej akustyki własnej Twojego pokoju odsłuchniego ma w ogóle nie być. To znaczy ona plus to co przyjdzie z DSP mają razem stworzyć u Ciebie np. Metropolitan Operę. Abyś zamknąwszy oczy myślał że się tam znalazłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie każda osoba lubiąca dźwięk przestrzenny, z którą rozmawiałem i która miała styczność z DSP, mówi że nagranie stereo słuchane w ustawieniu np. Concert Hall brzmi nieporównanie lepiej niż to samo na Dolby ProLogic II czy DTS Neo:6, gdyż te dają efekty nie tyle efektowne co efekciarskie, rażą sztucznością i na dłuższą metę stają się najpierw nużące, potem irytujące,  następnie wku....jące a na koniec nieakceptowalne. W przeciwieństwie do tego DSP słucha się fajnie gdyż brzmi naturalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Bobcat napisał:

Jeżeli dobrze zrozumiałem materiały Yamaha - w amplitunerach z DSP nie. Tu teoretycznie i w założeniu samej akustyki własnej Twojego pokoju odsłuchniego ma w ogóle nie być.

tak, masz rację. Odniosłem się do kalibracji, a nie efektów Yamaha DSP

12 minut temu, Bobcat napisał:

W zasadzie każda osoba lubiąca dźwięk przestrzenny, z którą rozmawiałem i która miała styczność z DSP, mówi że nagranie stereo słuchane w ustawieniu np. Concert Hall brzmi nieporównanie lepiej niż to samo na Dolby ProLogic II czy DTS Neo:6, gdyż te dają efekty nie tyle efektowne co efekciarskie, rażą sztucznością i na dłuższą metę stają się najpierw nużące, potem irytujące,  następnie wku....jące a na koniec nieakceptowalne. W przeciwieństwie do tego DSP słucha się fajnie gdyż brzmi naturalnie.

szanuję Twoje preferencje, nie są zbieżne z moimi i tyle ? DTS neo:6 nawet nie miałem okazji słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, PawelMitsu napisał:

DTS neo:6 nawet nie miałem okazji słuchać.

Ale z pewnością o tym słyszałeś. Konkurencyjna odpowiedź  firmy DTS na Dolby ProLogic II. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wracamy do bicia piany o wyższości stereo nad 5.1 czy odwrotnie......  ?

 

Ci co nie słyszą zła jakie wprowadzają wszelkiego rodzaju gadżety w sprzęcie wielokanałowym niech się w to bawią.

Ci co to słyszą i słyszą różnicę w jakości dźwięku (między 5.1 a stereo za tą samą kasę) na korzyść stereo pozostaną sobie przy stereo.

Ci których stać na dobre lub doskonałe jedno i drugie, to sobie takie zintegrowane czy osobne systemy ku własnemu zadowoleniu kupią.

Skończmy te dywagacje, bo nikt tu jeszcze nikogo w tych sprawach nie przekonał.

Wielokanałowe audio się nie przyjęło....oznacza to że nie przyniosło żadnego wyraźnego postępu w jakości.
Wszystko co lepsze od CD też szybko się nie przyjmie, głównie z powodu ceny i zalewu internetu plikami które zajmują niewiele pamięci.
Niewiele osób potrafi dobre pliki  od CD odróżnić.....niewiele osób ma taki sprzęt (o słuchu muzycznym nie wspomnę) by to było wyraźnie słychać. 
Sam po blisko kilkunastoletniej przerwie w poważnym testowaniu nagrań i sprzętu bałbym się stanąć do takich ślepych testów......


O czym tu dalej gadać???

 

Można wrócić bliżej tematu.....choć to też pozostaną niektórzy na swoich stanowiskach.

I pozostanie tak że jedni będą uważać 3D za niepotrzebny gadżet, choć wiadomym jest że obrazowi w ówczesnych telewizorach brakuje trzeciego wymiaru a nie kolejnej niepotrzebnej (na razie, patrz wielkość obecnych tv) rozdzielczości (8K).
I znajdą się tacy (jak ja) którym (z wielu powodów) do płaskiego obrazu 2D a nawet 3D, gdzie akcja dzieje się na ograniczonej wielkością płaskim ekranie, wystarczyłoby doskonalsze jakościowo stereo zamiast odzywającego się sporadycznie  efekciarskiego 5.1.

 

O 8K nie pogadamy, nadal o tym cicho, niewiele się dzieje.....4K  tu doklejono by temat nie wykitował.  :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Maju napisał:

nie słyszą zła jakie wprowadzają wszelkiego rodzaju gadżety w sprzęcie wielokanałowym

O ile w przypadku Dolby ProLogic II czy DTS Neo:6 mówienie o gadgecie wprowadzającym zło może być zasadne o tyle dla DSP Yamaha sprawa tak jednoznaczna już nie jest.

8 minut temu, Maju napisał:

Wielokanałowe audio się nie przyjęło....oznacza to że nie przyniosło żadnego wyraźnego postępu w jakości.

Do pewnej ilości kanałów postęp w jakości jest, ale na przeszkodzie staje cena. No i problemy z rozstawianiem większej ilości głośników w warunkach domowych.

24 minuty temu, Maju napisał:

obrazowi w ówczesnych telewizorach brakuje trzeciego wymiaru

Ówczesnych? Z jakiego okresu? Nie miało być przypadkiem współczesnych?

26 minut temu, Maju napisał:

do płaskiego obrazu 2D a nawet 3D, gdzie akcja dzieje się na ograniczonej wielkością płaskim ekranie, wystarczyłoby doskonalsze jakościowo stereo zamiast odzywającego się sporadycznie  efekciarskiego 5.1.

Nawet jestem w stanie się z tym zgodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powspominajmy....

Było przyzwoite jakościowo mono w telewizji, potem można było oglądać coś w tv i słuchać w radio ("stereo i w kolorze"), potem mieliśmy niezły NICAM i jak się wydawało że wszystko idzie w dobrym kierunku olano jakość w telewizji......poszli w ilość. 
Mamy ogólnodostępne multum gó.....ych programów z jeszcze gorszym dźwiękiem.  :))

Nadają dla pasjonatów KD, czy posiadaczy dekoderów DD+  które w wersji stereo niekoniecznie musi lepiej brzmieć od NICAM a nam zafundowali kiepskie AC-3.

Owszem są jakieś jakościowe wyjątki nagrywane na Blu-ray, ale dla szarego zjadacza chleba puszczany jest dźwięk gorszy niż ten jaki był już dostępny w końcówce ub. wieku......niestety.


Żadne Hi-End-owe  sprzęty, czy  DSP Yamahy nie spowodują że taki dźwięk będzie strawny.....  ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maju napisał:

Było przyzwoite jakościowo mono w telewizji

Kiedy??? Od zawsze dźwięk w telewizji to była "kaszana".

3 godziny temu, Maju napisał:

potem można było oglądać coś w tv i słuchać w radio ("stereo i w kolorze")

Proteza.

3 godziny temu, Maju napisał:

potem mieliśmy niezły NICAM i jak się wydawało że wszystko idzie w dobrym kierunku olano jakość w telewizji......poszli w ilość

W jakim aspekcie stereo NICAM było lepsze od A2? W żadnym. Za to było znacznie bardziej skomplikowane.

3 godziny temu, Maju napisał:

Nadają dla pasjonatów KD, czy posiadaczy dekoderów DD+  które w wersji stereo niekoniecznie musi lepiej brzmieć od NICAM a nam zafundowali kiepskie AC-3.

DD+ czy nawet AC-3 (czyli DD) dają techniczną możliwość dźwięku znacznie lepszego jakościowo od dawnego NICAM. A że się z tego nie korzysta i na ścieżce dźwiękowej umieszcza coś o żenującej jakości - to nie wina systemu, lecz realizatorów programu.

3 godziny temu, Maju napisał:

Żadne Hi-End-owe  sprzęty, czy  DSP Yamahy nie spowodują że taki dźwięk będzie strawny....

Z pustego nawet Salomon nie naleje. Dobry sprzęt tylko bezlitośnie obnaży techniczną nędzę materiału. 

Ale z dobrego stereo DSP Yamaha potrafi wykreować cuda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli twierdzisz że teraz z taką kompresja AC-3 jest lepsze od NICAM to nie mamy o czym rozmawiać.
Pamiętam jak dziś jak porównywałem te same audycje z naziemnej w NICAM i z satelity w AC-3.....to ostatnie to porażka.
Mniejsza była  różnica między CD a NICAM niż między tym ostatnim a AC-3.....słychać to wprawdzie było tylko na dobrze zrealizowanych dźwiękowo audycjach, ale było to wyraźne.
Nie wiem czy dekoder NICAM w moim dawnym telewizorze był tak dobry czy to co teraz wstawiają do telewizorów tak podłe ale to co niegdyś wychodziło z wyjść liniowych było znacząco lepsze.

Poza tym wiele stacji puszcza (być może puszczało, od dawna nie sprawdzałem) dźwięk w kilku wersjach.....jest na przykład AC-3 i mpeg 2 obydwa z kiepskim bitrate, zajmują pasmo nie wiem po co zamiast dać jedną fonię a porządną. ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W AC-3 mogą być różne kompresje. Przeważnie stosuje się najmniejszy bitrate to, a nie sam kodek, odpowiada za złą jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2020 o 10:29, Maju napisał:

E tam, są tu tacy zauroczeni, co widzieli 8K i 55" z chęcią by kupili.
I nie ważne że takiej wielkości telewizor w wersji 4K (jak sam twierdzi) pow. 2.2 m zaczyna nie mieć sensu, bo do tej granicy widać jeszcze różnicę między HD a 4K.....pewnie dalej uważa że 8K te same zasady fizyki (co HD i 4k) nie dotyczą.    ?

Rzucam zupełnie losowy typ - 90 cali to minimum, aby móc uzasadnić 8K. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2020 o 15:57, qasd napisał:

Rzucam zupełnie losowy typ - 90 cali to minimum, aby móc uzasadnić 8K. ?

Będą produkowane również 55" 8K. Mimo sprzeciwu jednego tu na Forum którego producenci olali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już takie produkują......to tylko kolejny dowód na to że liczy się kasa zbijana na naiwnych zapatrzonych na kolejne K i nie dostrzegających absurdów. Skoro 55" 4K zaczyna nie ma już sensu z normalnej odległości oglądania to jakim cudem 8K może mieć.....  :))))
To tylko dowód na to, że producenci olali opinie fachowców, opinie tych którzy dawno już teoretycznie i badaniami praktycznymi wykazali jakie rozdzielczości i z jakich odległości mają sens.

Podobnie jak nas gdzieś mają nadawcy.
Tam liczy się też kasa, tyle że z reklam jakie z dziesiątków (mnożonych ponad wszelką miarę) stacji spływa.
Tak się w tym zapędzili, że oszczędzają na paśmie (bitrate) i stąd podły skompresowany niemal maksymalnie dźwięk AC-3 czy MPEG.
NICAM 728 na szczęście nie miał takich możliwości i wtedy jeszcze oszczędzanie na paśmie nie sięgało absurdów, dlatego jakoś jeszcze to brzmiało.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Maju napisał:

producenci olali opinie fachowców

"Czyli moją."

(-) Maju

Nie możesz przeboleć że stało się inaczej niż to, co ty uważasz za słuszne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.