Skocz do zawartości
IGNORED

8K , 4K - wątek zbiorczy


stench
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Bobcat napisał:

wyprze się samo

Do czasu aż 8K tak w nadawaniu jak i w kwestii zapisu treści znacznie nie potanieje nie liczyłbym na to że to nastąpi.
Jakość kojarzona z 4K staje się pomału standardem zapisu profesjonalnego i ilość tych materiałów nadal rośnie, jest ich sporo w archiwach. Poza tym takie treści w zdecydowanej większości zarejestrowane (przechowywane) są w jeszcze słabszej jakości.
Do przekazania tego nawet 4K niepotrzebne.....  :)

Moim zdaniem jeszcze przez długi czas tylko niektóre wartościowe (mam nadzieję) treści będą zapisywane w standardach UHD, zwłaszcza w 8K. Wydaje się że 4K jest standardem zadowalającym z naddatkiem większość i kolejne rewolucje w tej kwestii są im niepotrzebne.....całkowitego wyparcia bardzo dobrego przez lepsze bym nie oczekiwał patrząc na to jak często w ostatnich dekadach zwiększano rozdzielczość telewizji bardziej niż 8K oczekiwałbym 3D bez okularów.
W kinach też nie przyjął się jako dominujący standard zapisu porównywalny (w kwestii rozdzielczości) z 8K.....widać że ludziom rozdzielczość zbliżona do 4K wystarczała przez niemal cały czas istnienia kina i tak pozostaje do dzisiaj.
Tam też kosztów ponoszonych na podniesienie rozdzielczości nie rekompensował przyrost jakości.

Można też dawać dziesiątki przykładów z audio (i innych dziedzin) że takie próby "paliły na panewce" a nowe choć lepsze musiało pozostać niszowym, bo tylko koneserzy widzieli (słyszeli) różnicę!   
Mało tego, czasem gorsze (patrz MP3) wypierać się zdaje lepsze.....dlaczego? Bo na czym polega to gorsze nie wszyscy słyszą. Podstawową zaletą staje się tani (czasem nawet darmowy) dostęp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maju napisał:

Do czasu aż 8K tak w nadawaniu jak i w kwestii zapisu treści znacznie nie potanieje nie liczyłbym na to że to nastąpi.

Pytanie w jakim stopniu obecne kosmiczne ceny telewizorów 8K wynikają z obiektywnych kosztów produkcji a na ile jest to cena nowości skalkulowana z sufitu przez księgowych.

Odnoszę wrażenie że jesteś zauroczony 3D w równym stopniu jak ja 8K. Gdy te technologie nie zawojują rynku - obaj zostaniemy z ręką w nocniku jak te dziwolągi smętne. ?

Płyt BD i stosownych odtwarzaczy nadal nie ma. Jakiś czas temu mówiło się o technologii zapisu PBD, ale ostatnio sprawa ucichła. 

Nawiązując do OT o którym rozmawialiśmy: cały czas drążę temat czy na współczesnym amplitunerze można sobie zrobić quasi-quadro. I zdecydowanie przeważają zdania przestrzegające aby lepiej nie próbować bo można uszkodzić sprzęt. Gdy (mając na myśli to co Ty napisałeś) powołałem się że znam opinię kogoś kto się w to bawił i nigdy niczego nie uszkodził - odpowiedzi były jednobrzmiące: kiedyś końcówki mocy były zupełnie inaczej konstruowane i pracowały w innej klasie. Dlatego wtedy takie "zabawy" uchodziły na sucho. Teraz nie ujdą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bobcat napisał:

Nawiązując do OT o którym rozmawialiśmy: cały czas drążę temat czy na współczesnym amplitunerze można sobie zrobić quasi-quadro. I zdecydowanie przeważają zdania przestrzegające aby lepiej nie próbować bo można uszkodzić sprzęt. Gdy (mając na myśli to co Ty napisałeś) powołałem się że znam opinię kogoś kto się w to bawił i nigdy niczego nie uszkodził - odpowiedzi były jednobrzmiące: kiedyś końcówki mocy były zupełnie inaczej konstruowane i pracowały w innej klasie. Dlatego wtedy takie "zabawy" uchodziły na sucho. Teraz nie ujdą.

Nieprawda, końcówki mocy wspolczesnych amplitunerów, pomijając impulsowe, są dokładnie takie same, jak kiedyś. 

Robiąc quasi quadro na zasadzie wydzielenia sygnału różnicowego i wzmocnienia go, amplituner kd do niczego Ci się nada, bo nie masz pełnego dostępu do przedwzmacniacza i nie "wejdziesz z zewnątrz" swoim sygnałem do końcówek mocy. Mając sprzęt dzielony na przedwzmacniacz, nawet kinowy, i wielokanałową końcówkę mocy, mógłbyś zrobić co zechcesz, tylko po co, skoro kd oferuje dźwięk wielokanałowy ze stereo poprzez DPL II?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, porlick napisał:

Robiąc quasi quadro na zasadzie wydzielenia sygnału różnicowego i wzmocnienia go, amplituner kd do niczego Ci się nada, bo nie masz pełnego dostępu do przedwzmacniacza i nie "wejdziesz z zewnątrz" swoim sygnałem do końcówek mocy. Mając sprzęt dzielony na przedwzmacniacz, nawet kinowy, i wielokanałową końcówkę mocy, mógłbyś zrobić co zechcesz

Może się mylę, ale wydaje mi się że nie masz racji. Sygnału różnicowego nie tworzy się po przedwzmacniaczu i nie poddaje wzmocnieniu. Dodatkową parę (tylnych) głośników włącza się po końcówkach mocy amplitunera pomiędzy plus (czerwony) wyjścia na głośnik L a plus (czerwony) wyjścia na głośnik R.

45 minut temu, porlick napisał:

tylko po co, skoro kd oferuje dźwięk wielokanałowy ze stereo poprzez DPL II?

Dlatego że dostaję czysty, klarowny, z dużą ilością powietrza i dobrą sceną elegancki dźwięk przestrzenny. Wynalazki Dolby to ograniczone pasmo w tylnych kanałach, przesunięcia fazowe i opóźnienia czasowe tamże. Lata zabawy z tym umocniły mnie przekonaniu że są bardzo dobre do kina domowego. Do muzyki niekoniecznie (mimo że w DPL II jest tryb Music).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bobcat napisał:

Dodatkową parę (tylnych) głośników włącza się po końcówkach mocy amplitunera pomiędzy plus (czerwony) wyjścia na głośnik L a plus (czerwony) wyjścia na głośnik R.

Dokładnie tak się robi, gdy chcesz sobie zrobić "tyły", mając wzmacniacz stereo, ale pisałem o wydzieleniu w ten sposób sygnału i wzmocnieniu go w dwóch kanałach at kd. Tam sygnał obrabia się już niskopoziomowy, w przedwzmacniaczu. Tak samo działały niegdyś dostępne "przystawki" do wzmacniaczy, czy at stereo, które rozszerzały ich możliwości o analogowe DPL.

To zresztą podstawa pierwszego, analogowego DPL, gdzie z L+P i L-P powstają kanały odpowiednio C (oraz po "przycięciu" Sub) i R. W DPL II dzieje się dokładnie tak samo, ale w domenie cyfrowej. Oczywiscie w obu wersjach DPL sygnał tylny musi być odszumiony przez stłumienie skraju pasma oraz opóźniony, by słuch odebrał tylko pole dźwiękowe, bez precyzyjnej lokalizacji. Bez tego dźwięk jednoczesny w np L i R zaburzylby odbiór sceny stereo, bo dzwiek tylny wpłynie na lokalizację i zamiast np muzyka grającego na scenie, będzie słyszał go ganiającego z boku. ?

Ale to nie nt 8k, więc EOT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, porlick napisał:

To zresztą podstawa pierwszego, analogowego DPL, gdzie z L+P i L-P powstają kanały odpowiednio C (oraz po "przycięciu" Sub) i R.

To jest podstawa pierwszego analogowego Dolby Surround. DPL to czasy późniejsze, w porównaniu z tamtym miał dodane układy Gain Control.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Bobcat napisał:

Pytanie w jakim stopniu obecne kosmiczne ceny telewizorów 8K wynikają z obiektywnych kosztów produkcji a na ile jest to cena nowości skalkulowana z sufitu przez księgowych.

To cena nowości.
Kiedyś @arkadowski pisał tu jaka była cena pierwszych płaskich telewizorów, wcale nie tak wielkich jak obecnie telewizorów.....pisał o ile pamiętam też co do tego telewizora dodawano w promocji.
Przy tamtych cenach obecne telewizory (bijące na głowę jakością i wielkością) nie wydają się aż tak drogie.   

W masowej produkcji 8K pewnie nie będzie wiele droższe od 4K.....tylko jak dodamy do tego wielkość ekranu i lepszą technologię (by w salonach wykazać wyższość 8K nad 4K) to te ceny wcale nie muszą być małe.  

22 godziny temu, Bobcat napisał:

Odnoszę wrażenie że jesteś zauroczony 3D w równym stopniu jak ja 8K. Gdy te technologie nie zawojują rynku - obaj zostaniemy z ręką w nocniku jak te dziwolągi smętne. ?

Nie "tęsknię" do 3D aż tak jak piszesz.....   :)

Mam jedynie świadomość że to kolejny i konieczny etap zmierzający do perfekcyjnego obrazu. Dlatego od czasu do czasu nasłuchuję informacji czy coś w tej kwestii drgnęło.
Myślę że jak 8K nie wypali aż tak jak na to liczą producenci to za jakiś czas pojawią się telewizory 8 (lub więcej) K z funkcją 3D bez okularów......mam taką nadzieję, choć ta cisza koło prac nad takimi telewizorami nie napawa optymizmem.  ?

22 godziny temu, Bobcat napisał:

Nawiązując do OT o którym rozmawialiśmy: cały czas drążę temat czy na współczesnym amplitunerze można sobie zrobić quasi-quadro. I zdecydowanie przeważają zdania przestrzegające aby lepiej nie próbować bo można uszkodzić sprzęt. Gdy (mając na myśli to co Ty napisałeś) powołałem się że znam opinię kogoś kto się w to bawił i nigdy niczego nie uszkodził - odpowiedzi były jednobrzmiące: kiedyś końcówki mocy były zupełnie inaczej konstruowane i pracowały w innej klasie. Dlatego wtedy takie "zabawy" uchodziły na sucho. Teraz nie ujdą.

 

@porlick ci już odpowiedział, a w zasadzie w dużej mierze powtórzył to co ja wcześniej pisałem.
Nie wyobrażam sobie by dobrze zaprojektowany i tym samym dobrze grający wzmacniacz w stereo po czymś takim mógł ulec uszkodzeniu, jakby coś takiego nastąpiło to znaczy że dobrze że ten wzmacniacz wysiadł, bo nic nie był warty.   :)))
 

Powiem na koniec kończąc ten OT.
Im bardziej poznawałem na czym polega dobre stereo, co powoduje że dźwięk jest dobry, co się na taki dźwięk składa, tym mniej mnie bawiły takie eksperymenty.....teraz mi to nawet przez myśl nie przejdzie by w ten sposób "upiększać" muzykę.   :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Maju napisał:

tym mniej mnie bawiły takie eksperymenty.....teraz mi to nawet przez myśl nie przejdzie by w ten sposób "upiększać" muzykę.   ?

Co ja zrobię że mnie to cały czas bawi.

19 minut temu, Maju napisał:

Nie wyobrażam sobie by dobrze zaprojektowany i tym samym dobrze grający wzmacniacz w stereo po czymś takim mógł ulec uszkodzeniu

Tę opinię należy uznać za wyjątek. Albowiem zgodny chór wszystkich z którymi na ten temat rozmawiam odradza mi takie eksperymenty ze współczesnym sprzętem pod rygorem uszkodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobcat napisał:

zgodny chór wszystkich z którymi na ten temat rozmawiam odradza mi takie eksperymenty

Posłuchaj dobrej rady.....bo lepiej nic nie robić jak się ma coś popsuć.....mam oczywiście na myśli dźwięk.   :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie.
Jakiś test się pojawił....jakieś takie mało konkretne, słabe to.
Jedynie to niżej to mnie zainteresowało, małe 8K jednak nie chcą.

"...ciekawostka, według nieoficjalnych informacji ze sklepu, klienci, którzy decydują się na QLED 8K, najczęściej wybierają model 75-calowy w cenie 30 tys. zł. "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maju napisał:

Posłuchaj dobrej rady.....bo lepiej nic nie robić jak się ma coś popsuć.....mam oczywiście na myśli dźwięk.   :)))

Tu się różnimy gdyż moim zdaniem to nie jest psucie dźwięku, a wprost przeciwnie. Boję się tylko coś naprawdę popsuć w sprzęcie.

48 minut temu, Maju napisał:

klienci, którzy decydują się na QLED 8K, najczęściej wybierają model 75-calowy w cenie 30 tys.

Ciekawe ilu się skusi na Sony tej samej wielkości za 73 tys zł, nie mający nawet technologii QLED.

Ale jednak ktoś te telewizory 8K kupuje. Mimo tak podkreślanego w dyskusji braku kontentu w tej rozdzielczości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony robi 75'??
A te 73 tyś. to czasem nie za 85 cali??

Edycja:
Nie, 85 cali kosztuje ok. 50000 zł.

A cóż to za rewelacja to QLED jak zostało pobite przez 8K Sony w technologii LED.....patrz test tego Sony który niedawno cytowałem.
 

32 minuty temu, Bobcat napisał:

ktoś te telewizory 8K kupuje

Kupują zapaleńcy których stać wydać taką kasę by mieć nowość ze znaczkiem 8K.

 

32 minuty temu, Bobcat napisał:

Tu się różnimy

Wiele musisz się nauczyć w kwestii audio....widać jeszcze nie dane ci było nie tyle usłyszeć co zrozumieć na czym dobry dźwięk polega.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Maju napisał:

Wiele musisz się nauczyć w kwestii audio....widać jeszcze nie dane ci było nie tyle usłyszeć co zrozumieć na czym dobry dźwięk polega.

Albo Ty musisz się nauczyć. Znowu rozmawiasz tonem arbitra, wzorca i punktu odniesienia. 

32 minuty temu, Maju napisał:

A cóż to za rewelacja to QLED jak zostało pobite przez 8K Sony w technologii LED.....patrz test tego Sony który niedawno cytowałem.

Zawsze gdy czytam ochy i achy nad jakimś konkretnym modelem zastanawiam się czy nie jest to aby tekst sponsorowany. Widziałem QLED i jego odpowiednik LG czyli Nano Cell. Obraz jest (co by nie mówić) znacząco, zauważalnie lepszy od zwykłego LCD. Sony pokazał ile można wyciągnąć z takiego zwykłego LCD. Zgoda, ale za jaką cenę? 73000 zł. Tej samej wielkości QLED z porównywalnie doskonałym obrazem kosztuje 30000 zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tak małego Sony za 73 tyś. 
Przecież ten o którym wspominamy 8K 85" kosztuje ok. 50 tyś.....skąd wziąłeś tą cenę????

32 minuty temu, Bobcat napisał:
Godzinę temu, Maju napisał:

Wiele musisz się nauczyć w kwestii audio....widać jeszcze nie dane ci było nie tyle usłyszeć co zrozumieć na czym dobry dźwięk polega.

Albo Ty musisz się nauczyć. Znowu rozmawiasz tonem arbitra, wzorca i punktu odniesienia. 

Wiem o czym mówię, bo te zabawy z dźwiękiem przez wiele lat prowadziłem....teraz ten stracony czas mnie tylko śmieszy.
Najpierw zauważyłem dużą sztuczność niektórych nagrań, potem to samo w tych które wydawały się brzmieć lepiej.....jak raz zrozumiesz w czym rzecz to nie ma odwrotu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Maju napisał:

Przecież ten o którym wspominamy 8K 85" kosztuje ok. 50 tyś.....skąd wziąłeś tą cenę????

Masz rację. Moja pomyłka. Co nie zmienia faktu, że klasyczny LCD z którego udało się wyciągnąć max wszystkiego kosztuje tyle, a QLED z porównywalnie doskonałym (jeśli nie lepszym) obrazem nieco ponad połowę tej kwoty.

42 minuty temu, Maju napisał:

Wiem o czym mówię, bo te zabawy z dźwiękiem przez wiele lat prowadziłem....teraz ten stracony czas mnie tylko śmieszy.
Najpierw zauważyłem dużą sztuczność niektórych nagrań, potem to samo w tych które wydawały się brzmieć lepiej.....jak raz zrozumiesz w czym rzecz to nie ma odwrotu. 

Znów ten nieznośny belferski ton pouczania autorytetu oraz depozytariusza jedynie słusznego punktu widzenia. Nigdy się tego nie oduczysz?

Nie neguję Twoich doświadczeń w przedmiotowej kwestii. Problem polega na tym że opisujesz wyłącznie swoje subiektywne odczucia i spostrzeżenia wynikające z Twojego gustu i Twoich upodobań. Moje odczucia i moje spostrzeżenia są diametralnie odmienne. A doświadczenie w słuchaniu quasi-quadro jako niegdysiejszy posiadacz najpierw Merkurego a potem  Radmora mam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Bobcat napisał:
Godzinę temu, Maju napisał:

Przecież ten o którym wspominamy 8K 85" kosztuje ok. 50 tyś.....skąd wziąłeś tą cenę????

Masz rację. Moja pomyłka. Co nie zmienia faktu, że klasyczny LCD z którego udało się wyciągnąć max wszystkiego kosztuje tyle, a QLED z porównywalnie doskonałym (jeśli nie lepszym) obrazem nieco ponad połowę tej kwoty.

Znowu nie piszesz dokładnie....niestety każdy cal ponad pewien rozmiar bardzo dużo i coraz więcej kosztuje

82" QLED 40 tyś.
85" LED 50 tyś. 

Nieco większy i z tego co piszą testujący lepszy od QLED.

40 minut temu, Bobcat napisał:

Problem polega na tym że opisujesz wyłącznie swoje subiektywne odczucia i spostrzeżenia wynikające z Twojego gustu i Twoich upodobań. Moje odczucia i moje spostrzeżenia są diametralnie odmienne. A doświadczenie w słuchaniu quasi-quadro jako niegdysiejszy posiadacz najpierw Merkurego a potem  Radmora mam.

O gustach się mówi gdy ktoś preferuje jakiś rodzaj przekazu muzycznego, np. bardziej jasny lub ciemny czy też lubi "lampowy" dźwięk....nie można o tym mówić gdy ingeruje się w nagranie zmieniając to co założył reżyser.
Ponadto dodając do dźwięku kanał tylny a do niego te składowe których rolą było budowanie sceny przed słuchaczem do kanału tylnego nie poprawia akustycznie nagrania, niszczy je.
Całe szczęście że nie bezpowrotnie.   :)))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Maju napisał:

O gustach się mówi gdy ktoś preferuje jakiś rodzaj przekazu muzycznego, np. bardziej jasny lub ciemny czy też lubi "lampowy" dźwięk....nie można o tym mówić gdy ingeruje się w nagranie zmieniając to co założył reżyser.
Ponadto dodając do dźwięku kanał tylny a do niego te składowe których rolą było budowanie sceny przed słuchaczem do kanału tylnego nie poprawia akustycznie nagrania, niszczy je.

Ty będziesz decydował co jest gustem a co nie? No proszę Cię...

Rzecz w tym, że ja w nic nie ingeruję. Ani nie dodaję czegoś sztucznie stworzonego czego w nagraniu nie ma. Sygnał S w każdym nagraniu jest. Ja go tylko wydobywam. Wbrew temu co piszesz nie niszczy to nagrania. Wręcz przeciwnie: wzbogaca go i właśnie poprawia akustycznie.

Ty tego nie lubisz? OK. Szanuję Twój punkt widzenia. Ja to lubię. Potrafisz uszanować mój? Czy może dlatego że jest odmienny nie zasługuje na szacunek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Bobcat napisał:

w nic nie ingeruję

Gdybyś wydobywał jedynie pogłosy i to co składa się na sygnały które ten tylny głośnik powinien przenosić to spoko. 
Ale w sygnale L-R znajdziesz tzw. dźwięki szeroko brzmiące.....te które są emitowane w skrajnych pozycjach i tylko tam powinny zaistnieć. Ty je wydobywasz i wciskasz do kanału tylnego w którym one nie powinny się znaleźć. Tworzysz sztuczny twór, zmieniasz  nagranie, to nic wspólnego z gustem niema.

Zresztą po co ja o tym piszę setny raz....gdyby byłoby to tak proste i doskonałe wszyscy by to robili,  a teraz w dobie taniej elektroniki taki  udoskonalony poprawiający dźwięk stereo system (np. cyfrowy) sprzedawałby się jak świeże bułeczki......gdyby to naprawdę poprawiało, dodawało nową jakość a nie epatowało tanim efektem, ambient to taki surround dla ubogich, podobnie działający jak poprawiacz ostrości w telewizorach.....dodaje pewne elementy tam gdzie niekoniecznie były tworząc złudzenie lepszej jakości lub nowej jakości.  :)
 

Żaden taki prymitywny wynalazek nie poprawi brzmienia doskonałych nagrań stereo, niczym tych nagrań nie ubogaci, zaburzy jedynie ich perfekcję, harmonię.....może coś dodać do słabszych nagrań, ale też nie zrobi z nich doskonałości.
Kropka, tyle w tym temacie.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Maju napisał:

Kropka, tyle w tym temacie.

Banałem jest powtórzenie że w stereo tworzą się pozorne obrazy dźwiękowe i pozorne źródła dźwięku. Na przykład wokal nagrany po równo na kanał L i R pojawi po środku między nimi, tak jak gdyby był tam głośnik C choć w rzeczywistości takowego nie ma. Jeżeli wydobędę sygnał S = L - R i dam go na głośniki tylne to wcale nie znaczy że będę słyszał jakieś niezależne dźwięki z tyłu. Przecież przód cały czas gra i w takim ( przykładowo) głośniku L mam sygnał L = M + S. Dodanie z tyłu jeszcze dodatkowo składowej S spowoduje akustyczne zsumowanie się tych dźwięków, czyli w efekcie rozszerzenie bazy z przodu: pojawią się pozorne źródła dźwięku na lewo od głośnika L.  Ale nadal będą one umiejscowione z przodu. Analogiczne rozumowanie można przeprowadzić dla R, pojawią się pozorne źródła dźwięku na prawo od głośnika R. Mogą się też pojawić pozorne źródła bliżej słuchacza niż linia łącząca przednie głośniki. Pytam: co tu jest sztucznego? Czy tworzy się coś nowego czego w materiale źródłowym nie ma? Odpowiedź jest przecząca: nie, nie tworzy się. Układ quasi-quadro jedynie wydobywa istniejącą informację źródłową i lepiej ją "zagospodarowuje", pełniej, doskonalej przekazuje niż byłyby to w stanie zrobić klasyczne dwa głośniki. Dźwięki tylko z tyłu mogą się pojawić jedynie wtedy gdy reżyser celowo nagrał coś po równo na L i R, z tą samą mocą ale w przeciwfazie. Czasami można spotkać tego typu "zabawy". Na dwóch głośnikach taki dźwięk pojawi się "niewiadomo skąd", z kierunku niemożliwego do zdefiniowania. Na quasi-quadro - jednoznacznie z tyłu.

Dlaczego takich układów nie ma na rynku? Wydaje się, że odpowiedzi należy szukać w przyczynach fiaska eksperymentu w kwadrofonią z połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia i również niepowodzenia popularyzacji muzyki 5.1 w czasach współczesnych. Rynek po prostu przyzwyczaił się że pure audio to stereo i tak ma być. 

Tak więc znowu próbujesz teoretyzować ale dowiodłeś że nie tylko masz zerowe doświadczenie w temacie, lecz również o samej teorii masz pojęcie mgliste, żeby nie powiedzieć żadne. Coś tam czytałeś, jak mówi przysłowie: niby wiesz że dzwonią, ale nie wiesz w których kościele. A ja jako niegdysiejszy posiadacz najpierw Merkurego, potem Radmora słuchałem i bawiłem się quasi-quadro przez wiele lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobcat napisał:

Ale nadal będą one umiejscowione z przodu.

Nie, jeśli tylne głośniki będą zbyt blisko sluchacza. W takim prostym układzie nie masz opóźnienia na tyłach, więc jesli ucho zbyt szybko usłyszy "skrajny" dźwięk z tyłu, zamiast z przedniego głośnika, cała panorama stereo się posypie. Przerabiałem to wieki temu i dopóki nie wykonałem tyłów z wykorzystaniem odbić, by znacznie zwiększyć różnice odległość, którą dokonywał dźwięk z tyłu do ucha, nie dało się słuchać normalnie.

Kiedyś obiło mi się o uszy, że w takim układzie, zamiast na tyle, dodatkowe głośniki montowano dokładnie po bokach słuchacza, żeby panorama stereo nie przesunęła się do tyłu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ustawić miejsce odsłuchu tak, że odległość do tyłów będzie większa niż do przodów.

Słuchacz z przednich głośników słyszy nie dźwięk który nazywasz "skrajnym" (rozumiem że chodzi o S) lecz L = M + S albo R = M - S. Samo "gołe" S masz w Lt (albo -S w Rt jako że są one w przeciwfazie). Zjawisko o którym piszesz (scena stereo się sypie) występowałoby gdyby w L i Lt (albo R i Rt odpowiednio) było identycznie to samo. A nie jest. Szczerze mówiąc używając sprzętu jaki wymieniłem poprzednio nigdy zjawiska "sypania się" sceny stereo z przodu nie zauważyłem. Natomiast pozorne źródła dźwięku na lewo od L lub na prawo od R, jak również bliżej mnie niż głośniki główne - miałem stale. Zdarzały się również dźwięki tylko w tyłu na niektórych nagraniach. Przy koncertach oklaski odzywały się zawsze z tyłu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobcat napisał:

nazywasz "skrajnym"

Nazwałem tak dźwięk skrajny w stereo, czyli tylko z L lub P.

Godzinę temu, Bobcat napisał:

L = M + S albo R = M - S

Mylisz sposob nagrywania stereo z zasadami stereofonii. Obecnie prawie wszystko nagrywa się wielomikrofonowo, czesto różne sciezki w innym czasie, i później montuje. Z systemem mikrofonowym MS nie ma to nic wspólnego.

Nic nie piszą o 8k i szukasz tematów zastępczych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, porlick napisał:

Z systemem mikrofonowym MS nie ma to nic wspólnego.

Ale wszystko można sprowadzić do MS.

 

49 minut temu, porlick napisał:

Nic nie piszą o 8k i szukasz tematów zastępczych?

Poniekąd ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Bobcat napisał:

Tak więc znowu próbujesz teoretyzować ale dowiodłeś że nie tylko masz zerowe doświadczenie w temacie, lecz również o samej teorii masz pojęcie mgliste, żeby nie powiedzieć żadne. Coś tam czytałeś, jak mówi przysłowie: niby wiesz że dzwonią, ale nie wiesz w których kościele. A ja jako niegdysiejszy posiadacz najpierw Merkurego, potem Radmora słuchałem i bawiłem się quasi-quadro przez wiele lat.

Bobcat czytałem i sprawdzałem to doświadczalnie......a przede wszystkim (i na szczęście) poważnie zająłem się szukaniem lepszej jakości dźwięku co stało się (było, bo "pogoń za króliczkiem" mnie znudziła) dla mnie najważniejsze.
Szybko do mnie dotarło, że nie po drodze dobremu stereo z takimi eksperymentami.  Nawet odfiltrowywanie niższych składowych, regulacja głośności i wprowadzanie opóźnienia do tego kanału (kanałów) nie wprowadziło niczego co by spowodowało bym się tym dalej bawił.....do dobrego stereo nie ma to startu!     

Takie eksperymenty nie poprawiają nic w sferze jakości.....ale jak widać Ty takie półśrodki lubisz.....to sobie podkręcaj ostrość i stosuj trzeci głośnik wolna droga.  :))

To Ty nie masz pojęcia o nagraniach skoro nie wiesz (dotychczas nie usłyszałeś) że w sygnale różnicowym wielu nagrań jest mieszanka pogłosów jak i dźwięków które w tylnym kanale znaleźć się nie powinny......miłej zabawy w  "poszerzanie bazy" "udoskonalanie stereo".   :))

17 godzin temu, porlick napisał:

Nic nie piszą o 8k i szukasz tematów zastępczych?

Piszą, ale za mało optymistycznie by zacytował.....   :))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Maju napisał:

.do dobrego stereo nie ma to startu!     

Takie eksperymenty nie poprawiają nic w sferze jakości.....ale jak widać Ty takie półśrodki lubisz...

To jest Twoje zdanie do którego jak każdy masz prawo. Moje jest inne i jak każdy mam do niego prawo.

Oczywiście (tradycyjnie) rozmawiasz z pozycji wyższości dając do zrozumienia, że Twoje zdanie jest jedynie słuszne albowiem Ty masz rację zawsze i z definicji.

25 minut temu, Maju napisał:

Piszą, ale za mało optymistycznie by zacytował.....

Skoro piszą pesymistycznie to dlaczego natychmiast nie podchwyciłeś i tryumfalistycznie nie zamieściłeś tutaj?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kilka dni coś podaję.....wiele z tego się powtarza, więc nie ma sensu tu pisać ciągle o tym samym byś mnie o czepialstwo nie posądzał.   :))


 

10 minut temu, Bobcat napisał:

rozmawiasz z pozycji wyższości

Nie, to Ty zarzuciłeś mi że nie mam wiedzy a zwłaszcza doświadczenia w tych sprawach dlatego wyjaśniam kolejny raz na czym opieram swoje zdanie.
To Twój problem że moje doświadczenie w sprawie odsłuchów stereo tak odbierasz......masz jeszcze czas na zdobywanie tych doświadczeń.....rób to raczej u siebie lub w gronie pasjonatów sprzętu i dźwięków dobrej jakości a nie na pokazach takiego sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Maju napisał:

masz jeszcze czas na zdobywanie tych doświadczeń...

Z mojego subiektywnego punktu widzenia zgromadziłem zasób wystarczający. Dlatego lubię quasi-quadro. A prawdziwą kwadrofonię jeszcze bardziej.

Twoja ocena mojego zasobu mnie nie interesuje. Tobie on nie musi odpowiadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat się ucieszy;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Maju napisał:

Bobcat się ucieszy;

Dziękuję za zamieszczenie.

A były tu głosy że dzisiejsza elektronika się nie wyrabia, może nasze wnuki doczekają... Może...

Jak tam panowie pesymiści i sceptycy? Znowu pudło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bobcat napisał:

Znowu pudło.

Tak, dawno było wiadomo że może to być za jakiś czas możliwe.....tak jak wiadomo że 100 Mbit/s to niezbyt dużo jak na 8K i że całymi mux-ami dysponują nieliczni. O takich którzy mają ich wiele i których stać na taki eksperyment jeszcze nie słyszałem....w  Polsce to wręcz marzenie ściętej głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.