Skocz do zawartości
IGNORED

8K , 4K - wątek zbiorczy


stench
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

14 minutes ago, konradskala said:

A jaka jest deklarowana żywotność diod w matrycach LED a jaka panelu OLED?

Nie wiem ale wiem jedno - deklarowana zywotnosc często ma niewiele wspolnego z rzeczywistoscią. I to tyczy się praktycznie wszystkiego. Producenci lubią zawyzac zywotnosc. Zarowki, lodowki, pralki wszystko wedlug producentow ma działac latami ale najlepiej (dla producenta) jak się zepsuje zaraz po gwarancji i często tak wlasnie jest 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez brewka87

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, brewka87 napisał:

deklarowana zywotnosc często ma niewiele wspolnego z rzeczywistoscią

No dobrze. Patrząc na dotychczasowe deklaracje producentów w zakresie żywotności diod LED (na razie nie uwzględniając Twojego doświadczenia)  - poniższa wartość jest powszechnie spotykana czy wskazuje na gorszy/lepszy wynik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 000h to prawie 12 lat ciągłej eksploatacji 24h na dobę. Zazwyczaj padają/padały wczesniej i to przy znacznie słabszej eksploatacji. Z moich obserwacji wynika ze jest to często wina złej konstrukcji matrycy, gdzie diody mają słabo odprowadzane ciepło. Piszę o starszych modelach tv z podswietleniem led, bo tych nowszych (duze przekątne) to nawet nie podejmuję się naprawiac ze względu na rozmiary.

Diody z dobrze odprowadzanym ciepłem mogą działac długo ale to delikatnie mowiąc nie jest w interesie samych producentow 😉 sprzęt juz z załozenia ma się zepsuc po jakims konkretnym (zaplanowanym dosc precyzyjnie) czasie i nie jest to zadna teoria spiskowa tylko powszechna praktyka w wielu dziedzinach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. W sprzęcie codziennego użytku trafienie trwałego produktu graniczy z cudem.

W telewizorach jest dokładnie tak jak piszesz. W pogoni za coraz wyższą jasnością zapomina się o odprowadzaniu ciepła i w efekcie skraca żywotność matrycy. Rzecz jasna są modele z ulepszonym/dodatkowym radiatorem na plecach, ale to nie są tanie rzeczy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, brewka87 napisał:

Losowy?? Jestem elektronikiem i w chwili obecnej mam u siebie chyba 6 tv z padniętym podswietleniem. Wypalają się pojedyncze diody lub np całe paski. To nie są rzadkie usterki, a jedne z częsciej występujących po paru latach uzytkowania..

Potwierdzam to w 100%....wystarczy wejść na strony handlujących takimi paskami a zauważymy jaka jest skala problemu.

Znam ten problem z własnego doświadczenia.....zazwyczaj zaczyna się od tego że taka kończąca swój żywot dioda zaczyna świecić bardziej na niebiesko.
Potem to tylko przybywa tych plam.
Wklejałem tu wielokrotnie zdjęcia użytkowników tych telewizorów,  "zadowolonych" z tego co ich spotkało.

Nie zgodzę się z opinią naszego oponenta w sprawie OLED, jakoby tamte wypalenia były gorsze niż te padnięte diody.....to nieprawda, na wypalenia OLED mamy wpływ a te diody padają niezależnie od naszych starań.
Nigdy nie przesadzałem z podświetleniem w tv a diody i tak padały jak muchy.

11 godzin temu, brewka87 napisał:

Z moich obserwacji wynika ze jest to często wina złej konstrukcji matrycy, gdzie diody mają słabo odprowadzane ciepło.

Dokładnie....czytałem też że niektóre diody zasilane były zbyt dużym prądem, napięciem co powodowało szybsze zużycie.

Ja trafiłem na telewizor z tak skopanym chłodzeniem matrycy, że zanim wypaliły się diody zaczęła się brudzić kurzem matryca.....czyli pełnia szczęścia.   :))

 

 

12 godzin temu, brewka87 napisał:

Diody z dobrze odprowadzanym ciepłem mogą działac długo ale to delikatnie mowiąc nie jest w interesie samych producentow 😉 sprzęt juz z załozenia ma się zepsuc po jakims konkretnym (zaplanowanym dosc precyzyjnie) czasie i nie jest to zadna teoria spiskowa tylko powszechna praktyka w wielu dziedzinach.

W telewizorach tańszych nie ma co liczyć na fajerwerki i stosowanie diod które nas przeżyją.....choć dobre ich chłodzenie na pewno sprawę załatwia.
Oszczędności zawsze będą czynione w tym asortymencie i niestety nie wiadomo na co można trafić....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, trwałość sprzętu RTV-AGD nie stoi na wysokim poziomie, chyba nawet nie na średnim.

Ale zdarzają się rodzynki: OLED LG serii G ma 5 lat gwarancji na matrycę, bez względu na to, co jej będzie dolegać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, konradskala said:

OLED LG serii G ma 5 lat gwarancji na matrycę, bez względu na to, co jej będzie dolegać.

5 lat na matrycę to juz kawalek czasu jest. Przy zalozeniu ze nie będą padac płyty głowne 😉 spotkałem się z przypadkiem telewizora własnie od LG, ze padały płyty a matryca była sprawna i telewizor szedł na smietnik bo zdobycie sprawnej w ludzkich pieniądzach graniczyło z cudem. Akurat w tym modelu o ktorym pisze częsc elektroniki matrycy, tak zwany T-con (timming controller) zamiast na osobnej płytce (jak w większosci modeli tv) zrealizowany był na płycie głownej co uniemozliwiało wykorzystanie takiej matrycy z inną elektroniką. 

Producenci czasem stosują taki zabieg dając dluugą gwarancję na komponent co do ktorego są pewni, ze nie padnie w tym czasie ale za to moze pasc cos innego, co sprawi ze ten pierwszy będzie bezuzyteczny.

Sprawna matryca z niesprawną elektdoniką sterującą to tylko bezuzyteczna tafla szkła 😉 a jesli się okaze ze elektronika jest słabym punktem takiego oleda to moze szybko zniknąc z rynku częsci zamiennych... i nawet gwarancja 10 lat na matryce nic tu nie pomoze 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Panowie proszę o wrzucenie fotki ze "statystykami dla nerdów" które można włączyć podczas oglądania materiałów wideo na youtube np dla tego filmu 

 

Prośbę kieruję do osób posiadających nową serię LG oled, Sony, no i fajnie jak by ktoś z posiadaczy tv 8K również wrzucił takie foto z materiału 8K. 

Chodzi o te informacje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, bl4ck napisał:

Panowie proszę o wrzucenie fotki ze "statystykami dla nerdów" które można włączyć podczas oglądania materiałów wideo na youtube np dla tego filmu 

 

Prośbę kieruję do osób posiadających nową serię LG oled, Sony, no i fajnie jak by ktoś z posiadaczy tv 8K również wrzucił takie foto z materiału 8K. 

Chodzi o te informacje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parametry z powyższego filmu:

 

Bez nazwy 1 kopia.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co mi to 🙂 nie zrozumiałeś pytania chodzi o zrobienie zdjęcia TV działająca aplikacją YT i włączonymi statystykami nerda.

W lg c2 już wiem jak wygląda sprawa także ktoś z Sony jakbym wrzucił... będzie spoko. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

😢

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma się czemu dziwić. Cenowo zupełnie nieoplacalne, użytkowo nadal bezużyteczne. Rezygnacja ze sprzedaży raczej podyktowana marginalnym zainteresowaniem klientów, bo unijne obostrzrnia można obejść. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze trochę mi szkoda. Potencjał był.. tylko nie z taką "dostępnością" materiałów, a już na pewno nie z takimi cenami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie obejrzal bym z 10 filmów w 4K i porównał z tymi samymi w 8K. 

Aha, zapomialem - nie ma żadnych filmów w 8K. To nie porównam i niczego nie zobaczę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem...

"Żelazny zestaw" demówek z 10-cio krotnie przyciętym bitratem. Wypas 8K. 

A nawet jakbym poświęcił tydzień, obejrzał je wszystkie, tak do końca internetu - co dalej? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
14 godzin temu, konradskala napisał:

co dalej? 

Możesz wyświetlać fotografie albo jakiś statyczny obraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, stench napisał:

Możesz wyświetlać fotografie albo jakiś statyczny obraz.

Owszem, można. Oglądając fotki z nosem przy ekranie pewnie będzie można zauważyć jakieś różnice.  I na tym koniec.

Nie będzie ani lepszych kolorów, ani lepszego HDR-u, ani większej ilości stref wygaszania ani żadnej dedykowanej dla 8K technologii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, konradskala napisał:

Nie będzie ani lepszych kolorów, ani lepszego HDR-u, ani większej ilości stref wygaszania ani żadnej dedykowanej dla 8K technologii.

No właśnie.....nawet to się nie sprawdza, to czego się bałem, o czym niegdyś pisałem (a nasz oponent stanowczo potwierdzał) że najlepsze technologie nie będą aplikowane do 4k (nazywane latami przez ww. przejściówką) a tylko do 8K. Tak myślałem, bo był taki czas że producenci bardzo mocno to 8K promowali i tylko tam nowinki sie pojawiały....

Widać że mnie faktycznie zwykły "teoretyk-gawędziarz",  nie mający zielonego pojęcia o trendach, ludzkich potrzebach i celowości wprowadzania tej nowej wspaniałej rozdzielczości.....   🙂

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.03.2023 o 12:16, konradskala napisał:

Nie będzie ani lepszych kolorów, ani lepszego HDR-u, ani większej ilości stref wygaszania ani żadnej dedykowanej dla 8K technologii.

Perspektywa pakowania najlepszych technologii tylko do telewizorów 8K było słabą perspektywą dla zwykłego użytkownika, który chciał mieć dobry tv. Trzeba by płacić dodatkowo za coś, co przy normalnych warunkach jest bez sensu. To tak, jakby chcieć kupić wypasiony samochód z 500 konnym silnikiem, ale nie dało by się go w pełni wyposażyć, bo dobre wyposażenie może występować tylko w wersji 1000KM. Chcesz mieć pełne wyposażenie, to dopłać do mocy, która nie jest Ci potrzebna, bo inaczej dostaniesz golasa. Z tej perspektywy uśmiercenie 8K jest dobrą perspektywą dla normalnych użytkowników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby racja, ale w TV 8K doplacasz do rozdzielczosci matrycy i niczego więcej. Ba, nawet jakbyś chciał coś więcej to i tak nic nie dostaniesz, bo niczego więcej od 4K w 8K nie ma. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, konradskala napisał:

Niby racja, ale w TV 8K doplacasz do rozdzielczosci matrycy i niczego więcej. Ba, nawet jakbyś chciał coś więcej to i tak nic nie dostaniesz, bo niczego więcej od 4K w 8K nie ma. 

Tak, wiem. Podałem hipotetyczną sytuację, gdyby producenci chcieli "zmusić" do kupna tv 8K. Wtedy telewizory 4K byłyby specjalnie "kastrowane" z wielu opcji, żeby nie było wyjścia i klient byłby zmuszony do 8K, żeby móc cieszyć się pełną jakością, chociaż sama rozdzielczość praktycznie nic by nie poprawiała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, S_Mac napisał:

Podałem hipotetyczną sytuację, gdyby producenci chcieli "zmusić" do kupna tv 8K. Wtedy telewizory 4K byłyby specjalnie "kastrowane" z wielu opcji, żeby nie było wyjścia i klient byłby zmuszony do 8K, żeby móc cieszyć się pełną jakością,

To co nazywasz hipotezą przez niedługi czas miało miejsce i niektórzy (Samsung) najmocniej promujący 8K coś takiego zastosowali w swojej produkcji.....na szczęście szybko zauważyli że to co wypaliło gdy HD zastępowali i wprowadzali 4K, nie musi się udać przy 8K.

Zastosowali inną taktykę i 8K zaczęli wprowadzać do telewizorów niższej klasy, mniejszych rozmiarów.....a to już była kompletna porażka.
8k w Nano Cell i 55 calach komu to (poza wiadoma osobą) byłoby potrzebne.....   :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bobcat napisał:

Miałeś choć raz okazję oglądać 8K?

Pisałem o tym już kilka razy. Miałem okazję nie tylko oglądać 8K, ale też bezpośrednio porównywać 8K vs 4K (oba tv 75 cali, odległość około 2m) i nie było żadnych widocznych różnic, co potwierdzał nawet sam sprzedawca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzialem, chociaz z 1 m lepiej widac.

Na 100 calach juz bysmy mieli roznice.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bubusia

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.