Jump to content
stench

8K , 4K - wątek zbiorczy

Recommended Posts

Smugi też miałem po psikaczach. Wypróbuj chusteczki do okularów. Na wielki ekran możesz brać 2 na raz. Są tanie.

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

W dniu 15.07.2020 o 09:57, stench napisał:

Pojawiły się nowe modele LG model 20.

Warto przechodzić na nowe(w stosunku do 19) przy założeniu tej samej kasy za przekątną w stosunku do potencjalnej lepszości ?

tzn czy z 65 cali za 4000 kupię coś lepszego niż ubiegłoroczny model 8500 albo czy za 6000 coś lepszego niż 9800 ?

Możesz odpowiedniki w normalnych cenach poszukać wśród telewizorów Philips - ale jeszcze nie wszystkie modele na ten rok są w sprzedaży.

@stench porównałeś modele NanoCell z  oferty tego- i ubiegłorocznej? Podesłałem linki do najbardziej kompleksowych i (moim zdaniem) najlepszych, najbardziej rzetelnych testów: kanadyjskich rtings.com. Możesz  tam zestawić wszystko z wszystkim. Różnice są mało istotne, niewielkie, przeważnie poniżej progu zauważalności naszych zmysłów. Jak wspominałem: niektóre parametry są w modelach 2020 trochę lepsze, ale niektóre są trochę gorsze. Na przykład pokrycie przestrzeni barw (zarówno DCI P3, jak Rec 2020) jest modelach 2019 lepsze, a co by nie mówić NanoCell ma się (przynajmniej ja) przede wszystkim dla piękna kolorów.

Tegoroczna oferta ma nowy tryb obrazu: Filmmaker Mode. Mówi się o nim że "daje obraz dokładnie taki, jaki widział reżyser". Otóż mam do tego typu stwierdzeń ambiwalentny stosunek, a mówiąc językiem mniej wyszukanym: traktuję je jako marketingowy bełkot. Albowiem identycznie to samo mówiono o wszystkich trybach filmowych, jakie do tej pory wprowadzano: Film, Kino, Prawdziwe Kino, Kino Domowe, Hollywood, THX i co tam jeszcze. Za każdym razem dopiero ten nowowprowadzany tryb miał dać obraz zgodny z zamysłem reżysera. To znaczy te poprzednie tego warunku nie spełniały mimo zapewnień? Czym zatem były te reklamowe slogany? Wszystko wskazuje że marketingową ściemą. Na jakiej podstawie miałbym wierzyć że teraz jest inaczej?

Pozostaje aspekt ekonomiczny. Zeszłoroczne modele są jeszcze cały czas dostępne i w przykładowym rozmiarze 55" SM8500/8600 możesz dostać za 2800 zł. Ich bezpośredni następca Nano86 jeszcze długo będzie trzymać cenę nowości 4200 zł. Warto płacić 50% więcej za tak bardzo mało istotne zmiany?

xavian

Nie porównywałem , ale w tej kwestii Twoja opinia jest dla mnie wystarczająca do zamknięcia rozważań.

Na razie nie kupuję lecz po obserwacji tv rodziców wiem, że musiałbym kupić 65 cali.

Co też wiem, to że nowsze tv lepiej skalują obraz niż starsze fhd.

• Like 1

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Modele ubiegłoroczne miały Gen 2 procesora Alpha 7 (4K) lub Alpha 9 (8K). Tegoroczne mają Gen 3 o (jak deklaruje producent) większej mocy obliczeniowej. Ile jest w tym prawdy a ile marketingowego bełkotu - nie wiem. Faktem jest, że w żadnym teście (zarówno polskim, jak i zagranicznym - a trochę tego przerzuciłem z ciekawości) nie znalazłem nawet wzmianki o lepszym w tym roku upscalingu materiałów o niższej rozdzielczości do 4K. W niektórych (też nie wszystkich) testach natomiast jest wspomniane że Gen 3 jest nieznacznie lepszy w grach.

Zauważ ponadto że model 65" jest w porównaniu z 55" o ok. 40% droższy.

Z aktualnych spostrzeżeń z eksploatacji mojego mogę napisać że:

- Kontrast podbiłem na 100 (max, fabrycznie jest 95);

- jednak wróciłem do fabrycznej Jasności 50 (na 100); 

- oraz fabrycznego ustawienia Koloru 55 (również na 100);

- TruMotion powróciłem do fabrycznego Wyczyść.

Z początku wydawało mi się to za jasne i za mocne kolory. Może wynikało to z przesiadki z poprzedniej plazmy, a może (tak się zastanawiam) z działania Artificial Intelligence) która docyzelowuje i dopieszcza obraz do konkretnych warunków oświetleniowych mojego pokoju. W każdym razie ani twarze nie są przekolorowane, ani nasycenie kolorów za mocne. Za to stały się (w moim subiektywnym odczuciu) jeszcze bardziej soczyste i piękniejsze. Reszta nastaw bez zmian, tak jak napisałem w pierwotnym opisie. 

Absolutnie nieprawdziwa jest zasłyszana opinia o braku detali w ciemnych scenach i ciemnych fragmentach obrazu. Są i oddane bardzo dobrze w pełnej skali jasności i właściwą szczegółowością. Warunkiem jest sygnalizowane przeze mnie ustawienie parametru Poziom Czerni w pozycji Wysoki. Nie widzieć czemu fabrycznie jest Niski, a wtedy w opisanych scenach czy miejscach obrazu faktycznie mamy niemal jednolitą czarną plamę 

Również wspomniana w moim opisie "nadgorliwość" działania układu Lokalne Przyciemniane LED w pozycji Wysokie dała się zauważyć przez cały czas od mojego pierwszego wpisu (to już trzy miesiące) może parę razy, w bardzo szczególnych i występujących sporadycznie sytuacjach. Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia przy codziennym oglądaniu, ale warto ten parametr ustawić właśnie tak. Przy fabrycznym (zalecanym również w niektórych testach) ustawieniu Średnie opisywane zjawisko jest mniej dostrzegalne, ale kontrast jest trochę gorszy.

Ogólnie to porównuję obecny NanoCell z poprzednią plazmą. Owszem, tam czerń była głębsza, kontrast większy. Tutaj (jak wspominałem) wcale nie jest źle, znacznie lepiej niż to, co niektórzy opisują, czego się spodziewałem i na co byłem przygotowany. Ale ten dramatycznie ciemny obraz plazmy... I ten brak pełnej bieli na dużych białych fragmentach obrazu, które tak naprawdę były lekko szarawe... Natomiast kolory tutaj są nieporównanie piękniejsze.

Witaj Bobcat,

Jak dobrze kojarzę to porównujesz z plazmą Panasonic v lub g30?

Miałem przez chwilę g30 , później vt60(super jakość i czerń względem g30) i z tej vt60  miałem tyle radochy że obecny OLED już mi tego nie dał, może stary się robię 🙂ale Oleda szczególnie Panasonic nadal  bardzo polecam. 

• Like 1

Bobcat , nanocel 55 robi robotę to znaczy Tato pomimo, że najpierw chciał mniejszy i tańszy po odpaleniu stwierdził że jest super i rewelacja i ogląda z 2,5 m i nawet przez chwilę nie miał wątpliwości, że mu dobrze wybrałem.

A co do zakupów to Wam powiem , że po tej koronahecy to jest mocno dziwnie. TZN wielu produktów powszechnie dostępnych 6 miec temu całkiem brak.

Przeglądałem 65sm9800 - pusto, szukałem kumplowi pewnego modelu przerzutki xt - brak, szukałem płociówki Daiwa aqualite 3,90- też nie ma.

Podaż wielu produktów mocno spicniała.

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

28 minut temu, darulok napisał:

Witaj Bobcat,

Jak dobrze kojarzę to porównujesz z plazmą Panasonic v lub g30?

Miałem przez chwilę g30 , później vt60(super jakość i czerń względem g30) i z tej vt60  miałem tyle radochy że obecny OLED już mi tego nie dał, może stary się robię 🙂ale Oleda szczególnie Panasonic nadal  bardzo polecam. 

Witaj @darulok.

Tak. Porównuję z Panasonic G30. Obraz był piękny, nie dam złego słowa powiedzieć. Ale... Jak mawia klasyk: lepsze jest wrogiem dobrego. Oceniając całościowo, wszystkie aspekty, obecny obraz NanoCell podoba mi się bardziej. Mimo że niektóre parametry (zwłaszcza czerń i kontrast) były tam lepsze. Ale były też minusy które powodują że ogólna ocena obecnego wypada lepiej. 

OLED nie chciałem z przyczyn które wielokrotnie podawałem.

2 godziny temu, Bobcat napisał:

OLED nie chciałem z przyczyn które wielokrotnie podawałem.

Wiem że cię nie przekonam ale mając oledowy obraz niemal idealny a warunkach kinowych wręcz fantastyczny , można się poświęcić i ,,deko uważać,, na te potencjalne wypalenia. Ja nie chwaląc się , zrobiłem teraz skok w bok i czekam na projektor x7900  🙈 Zobaczymy co z tego będzie , montaż w poniedziałek.Pozdrawiam 😉

W dniu 24.07.2020 o 21:02, stench napisał:

Bobcat , nanocel 55 robi robotę to znaczy Tato pomimo, że najpierw chciał mniejszy i tańszy po odpaleniu stwierdził że jest super i rewelacja i ogląda z 2,5 m i nawet przez chwilę nie miał wątpliwości, że mu dobrze wybrałem.

A co do zakupów to Wam powiem , że po tej koronahecy to jest mocno dziwnie. TZN wielu produktów powszechnie dostępnych 6 miec temu całkiem brak.

Przeglądałem 65sm9800 - pusto, szukałem kumplowi pewnego modelu przerzutki xt - brak, szukałem płociówki Daiwa aqualite 3,90- też nie ma.

Podaż wielu produktów mocno spicniała.

Czy te nanoCell da się zobaczyć na YT w jakimś teście porównawczym? Czy to zmiana na tyle niewielka, że tylko gołym okiem?

1 godzinę temu, qasd napisał:

Czy te nanoCell da się zobaczyć na YT w jakimś teście porównawczym? Czy to zmiana na tyle niewielka, że tylko gołym okiem?

Wpisz w wyszukiwarce na YouTube 

nanocell vs oled

poda Ci mnóstwo takich porównań.

są już jakieś źródła w 8K ? oprócz japońskiej telewizji
filmów w 8K nie ma jeszcze?

Godzinę temu, Fanek napisał:

powrót do przeszłości 🙂🙂😁😁

7 godzin temu, Fanek napisał:

Na YouTube i w innych serwisach streamingowych zaczynają się pokazywać. 

11 godzin temu, Bobcat napisał:

Na YouTube i w innych serwisach streamingowych zaczynają się pokazywać. 

Na YT tak jakieś dema, a w innych serwisach jakich??

Chodzi mi bardziej o to, czy na YT można zobaczyć nie tylko porównanie, ale różnice? Bo NanoCell na wystawie się niespecjalnie wyróżnia i trudno wypatrzyć na czym polega ta nowość w NanoCell?

Przecież w każdym porównaniu pokazywane są różnice. NanoCell wyróżnia się przede wszystkim pięknem kolorów oraz stosunkiem jakości obrazu do ceny. W mojej subiektywnej ocenie daje 90% jakości OLED za połowę ceny tego ostatniego. Na dodatkowy plus zapisać należy brak wad OLED oraz fakt że technologie z kropką kwantową umożliwiają większą jasność.

• Like 1