Skocz do zawartości
IGNORED

Moce na kanał a moć zasilacza-pobór mocy


janciownik

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, janciownik napisał:

Oki ... trochę info jest - dziękuję za obszerne wyjaśnienia, rozjaśniło mi się nieco w głowie ?

Nic z tego.Skończysz jak ci Xajas pozwoli.Na ten czas Xajas szykuje czytelnikom lobotomię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xajas napisał:

Z -> impedancja

ok, dzięki. Mnie uczyli, że to R, ale człowiek się uczy całe życie ?
 

1 godzinę temu, Warm Hoxton napisał:

Uważaj,żeby Twój trafok w piwnicy się nie stopił ,skoro proporcjonalnie rośnie temperatura.Straty zmieniają się w ciepło.

Człowieku znów piszesz tylko dla samego pisania, a nic do powiedzenia nie masz. To wyjaśnij nam panie wszystkowiedzący jak to jest, podaj obliczenia... Wskaż mi w którym miejscu napisałem, że proporcjonalnie rośnie temperatura?
Dla mnie tego się nie da policzyć, bo jest tu zbyt dużo zmiennych i w każdym wzmaku może być trochę inaczej. Jeden ma przewymiarowane trafo, inny ledwo ciągnie 4 ohmowe kolumny, więc na chłopski rozum to może mieć wpływ na sprawność. A policzyć się nie da, bo producenci nie podają tak dokładnych danych jaki jest pobór prądu z sieci przy takiej czy innej impedancji. Podają tylko max. i to nie wiadomo jak mierzony. Trzeba by zwyczajnie to pomierzyć samemu, a mało kto z nas ma do tego odpowiedni sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, qbakos napisał:

Dla mnie tego się nie da policzyć, bo jest tu zbyt dużo zmiennych i w każdym wzmaku może być trochę inaczej. Jeden ma przewymiarowane trafo, inny ledwo ciągnie 4 ohmowe kolumny, więc na chłopski rozum to może mieć wpływ na sprawność. A policzyć się nie da, bo producenci nie podają tak dokładnych danych jaki jest pobór prądu z sieci przy takiej czy innej impedancji. Podają tylko max. i to nie wiadomo jak mierzony. Trzeba by zwyczajnie to pomierzyć samemu, a mało kto z nas ma do tego odpowiedni sprzęt.

Długo to trwalo ale Qbakos w końcu wygoglował, że sprawność nie jest stała i zmienia się wraz z zmianą obciążenia.Zaliczone.

Kolejne zadanie.Rozpracuj straty zmienne,straty stałe i straty maksymalne.Właściwie to zostałeś intelektualnym liderem Waszego tercetu i możesz obarczyć zmiennymi Xajasa,stałymi Przemaka a sam spijesz śmietankę, weźmiesz maksymalne.Do roboty.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuje że nie ma tu opcji czarnej listy, bo byłbyś pierwszym który na nią trafi, a ja nie musiałbym czytać Twoich wypocin.

Nie rozumiesz co się pisze po polsku, co zostało już ustalone, więc i nie bardzo zrozumiałeś co napisałem. Brawo. Nie pisałem nic o żadnej zmianie obciążenia, tylko o sytuacji kiedy podłączasz kolumny o różnej impedancji. A teraz wersja uproszczona specjalnie dla ciebie, żebyś pojął: JEŚLI wzmacniacz ma za słabe trafo, czy tam innego rodzaju zasilanie, to sprawność może mu spadać przy prądożernych kolumnach. Jeśli jest solidnie zaprojektowany to sprawność powinna być w miarę stała przy zmianie impedancji (nie mówię o odchyleniach rzędu 1-2%). I tak, jest to tylko teoria, bo żeby to udowodnić trzeba by to pomierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Warm Hoxton napisał:

Właściwie to zostałeś intelektualnym liderem Waszego tercetu i możesz obarczyć zmiennymi Xajasa,stałymi Przemaka a sam spijesz śmietankę

Widzę, że było brane wczoraj i przeciągnęło się do dzisiaj. Wakacje, wiadomo. Ale proszę chociaż o spacje po znakach przestankowych (są przebłyski), może jak wytrzeźwiejesz i przeprosisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, przemak napisał:

Widzę, że było brane wczoraj i przeciągnęło się do dzisiaj. Wakacje, wiadomo. Ale proszę chociaż o spacje po znakach przestankowych (są przebłyski), może jak wytrzeźwiejesz i przeprosisz.

Dzieki za to, że doceniłeś moje starania. Ja dopiero uczę się lać wodę na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Warm Hoxton napisał:

Dzieki za to, że doceniłeś moje starania. Ja dopiero uczę się lać wodę na forum.

Widzisz, i można dbać o formę. Teraz będzie trudniej, treść...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, przemak napisał:

Widzisz, i można dbać o formę. Teraz będzie trudniej, treść...

Bolesne słowa z ust mojego idola.

Przemak- średnia 8 postów dziennie. Od trzech lat, świątek, piątek. W tym wątku nawet nie udaje, że coś wie. Ważne, że licznik bije.

Xajas już się rakiem wycofuje ze strachu przed kompromitacją. Przemak nie musi, bo jego wypowiedzi są jak  "Jestem za, a nawet przeciw." I licznik bije.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

Bolesne słowa z ust mojego idola.

Przemak- średnia 8 postów dziennie. Od trzech lat, świątek, piątek. W tym wątku nawet nie udaje, że coś wie. Ważne, że licznik bije.

Xajas już się rakiem wycofuje ze strachu przed kompromitacją. Przemak nie musi, bo jego wypowiedzi są jak  "Jestem za, a nawet przeciw." I licznik bije.

Daj znać, jak wytrzeźwiejesz, to coś napiszę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, przemak napisał:

jak wytrzeźwiejesz

Powtarzasz się.W całym wątku nie napisałeś niczego co miałoby związek z postem autora.Natomiast uparcie krążysz wokół mnie, puszczasz oko, docinasz Twoim zdaniem zalotnie.Taki chamski podryw i molesting.Wydaje Ci się, że swój poznał swego.Rozczaruję Cię.Nie przesadzam z procentami, nie zażywam narkotyków i zdecydowanie jestem hetero.

Napisz po prostu dlaczego moc pobierana ampli podawana przez producenta różni się tylko nieznacznie od deklarowanej mocy oddawanej.Jeżeli nie wiesz,to też to napisz. Będzie kolejny post na liczniku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

Napisz po prostu dlaczego moc pobierana ampli podawana przez producenta różni się tylko nieznacznie od deklarowanej mocy oddawanej.

Napisałem:

W dniu 5.07.2019 o 22:52, przemak napisał:

moc rms, kiedyś chętnie używana, zastępowane jest innym sposobem pomiaru, opartym na innym współczynniku kształtu, bardziej realnym. Kwestia umowy. W każdym razie bez określenia sposobu pomiaru mocy wyjściowej trudno cokolwiek wyrokować o poborze prądu.

Konkretnie to jest nie do określenia. Po pierwsze - o jakiej mocy wyjściowej mówimy - RMS czy jakiejś innej? Długioczasowej czy chwilowej? O jakim poborze prądu mówimy - chwilowym czy długoczasowym? Zasadniczo współczesne końcowki mocy rzadko mają podawaną moc RMS, raczej podaje się moc dla współczynnika kształtu (dokładniej crest factor) równego 4 czyli 12dB, sygnał do pomiaru mocy RMS czyli sinus ma współczynnik kształtu 3dB. Taki pomiar ma więcej wspólnego z rzeczywistym sygnałem muzycznym i oczywiście może być mylący zwłaszcza przy ocenie poboru prądu z sieci, bo wzmacniacz o jakiejśtam mocy jakośtam zmierzonej faktycznie może pobierać z sieci mniej niż oddaje, bo z sieci idzie sinus więc pobierana jest moc RMS, a oddawana jakaśtam.

Co do sprawności - to teoretyczna sprawność (np te 67% czy iletam) dotyczy stopnia końcowego przy optymalnym wysterowaniu. Przy nieoptymalnym wysterowaniu zawsze jest mniejsza, a w ogólności biorąc pod uwagę cały wzmacniacz na pewno jest mniejsza, bo cały wzmacniacz pobiera sporo prądu bez względu na sygnał - przekaźniki, światełka, polaryzacja i prądy stopni wejściowych, źródła prądowe, przedwzmacniacz itp.

W szczególności to:

W dniu 8.07.2019 o 17:52, Warm Hoxton napisał:

poczytał w necie o wzmacniaczach AB gdzie jak byk napisane jest 50-60% sprawności.I tak na swój chłopski rozum dopasował.Rzecz w tym,że strata nie rośnie tak mocno jak rośnie moc oddawana.Po podkręceniu głośności na max. strata rzędu 20% nie jest niczym nadzwyczajnym

jest nieprawdą, "straty" 20% może mieć końcówka w klasie D, ale nie AB.

Natomiast to:

W dniu 6.07.2019 o 16:10, Warm Hoxton napisał:

zastanawiam się czy przy odciętych kolumnach ta rezerwa musi być duża,skoro prądożerne niskie tony ogarnia sub.

dość łatwo oszacować. Przyjmuje się, że sygnał muzyczny ma rozkład szumu różowego, czyli spada 3dB/okt. Czyli każda kolejna wyższa oktawa potrzebuje połowę mocy poprzedniej. Tak więc nawet zakładając, że sub przetwarza tylko jedną najniższą oktawę 40-80Hz a resztę kolumny, to jak łatwo bez liczenia zauważyć, sub będzie miał połowę mocy calego systemu, czyli przy tej samej głośności wzmacniacz główny będzie pracował z połową mocy (oczywiście filtrowany/nieodtwarzający tych częstotliwości).

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemak napisał:

zakładając, że sub przetwarza tylko jedną najniższą oktawę 40-80Hz

Tyle że tam nie ma zbyt dużo dźwięków. Jak się ogląda spektrum muzyki za dłuższy okres czasu, to poniżej 100Hz moc spada. Nadal większa część obciążenia pójdzie na kolumny.

Duże subwoofery przyszły z KD, gdzie jest wymaganie, żeby kanał suba osiągał maksymalną głośność o 10dB większą niż kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, popej napisał:

Tyle że tam nie ma zbyt dużo dźwięków. Jak się ogląda spektrum muzyki za dłuższy okres czasu, to poniżej 100Hz moc spada. Nadal większa część obciążenia pójdzie na kolumny.

Duże subwoofery przyszły z KD, gdzie jest wymaganie, żeby kanał suba osiągał maksymalną głośność o 10dB większą niż kolumny.

Może w heavy matalu tam nic nie ma, ale w ogólnie pojętej muzyce rozrywkowej jest po równo, a 40Hz to i tak wysoko ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, przemak napisał:

Taki pomiar ma więcej wspólnego z rzeczywistym sygnałem muzycznym i oczywiście może być mylący zwłaszcza przy ocenie poboru prądu z sieci, bo wzmacniacz o jakiejśtam mocy jakośtam zmierzonej faktycznie może pobierać z sieci mniej niż oddaje, bo z sieci idzie sinus więc pobierana jest moc RMS, a oddawana jakaśtam.

Wszystko fajnie opisałeś, ale tego to za cholerę nie rozumiem, albo jest tu jakiś błąd. Jak wzmacniacz może pobierać z sieci mniej niż oddaje??? To miałby chyba sprawność powyżej 100%

5 godzin temu, popej napisał:

Tyle że tam nie ma zbyt dużo dźwięków. Jak się ogląda spektrum muzyki za dłuższy okres czasu, to poniżej 100Hz moc spada.

Też mam takie wrażenie, że przy normalnej muzyce, a nie jakiejś dziwnej odmianie techno jest tam raczej mało mocy. A szum różowy ma tam właśnie najwyższą wartość... dziwna sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, qbakos napisał:

Wszystko fajnie opisałeś, ale tego to za cholerę nie rozumiem, albo jest tu jakiś błąd. Jak wzmacniacz może pobierać z sieci mniej niż oddaje??? To miałby chyba sprawność powyżej 100%

Wszystko zależy od metody pomiaru mocy. Jak pisałem, obecnie odchodzi się od pomiaru mocy rms, bo ma to mały związek z muzyką. Na przykład mamy wzmacniacz obsługujący pasmo sub, w którym gra praktycznie tylko stopa o troszkę basu albo odwrotnie. Czyli dwa razy na sekundę przez powiedzmy 200ms mamy pełną moc (nawet nieważne jaką), a przez ponad połowę czasu pracy wzmacniacz milczy i ładuje kondensatory. Dokładnie tak samo jest z pełnopasmową muzyką, ona jest bardzo daleka od sinusoidy więc tak mierzona moc wyjściowa jest większa od mocy RMS. Z jednej strony wygląda to na oszustwo, ale co robić ?

32 minuty temu, qbakos napisał:

Też mam takie wrażenie, że przy normalnej muzyce, a nie jakiejś dziwnej odmianie techno jest tam raczej mało mocy. A szum różowy ma tam właśnie najwyższą wartość... dziwna sprawa.

Wrażenie może być różne i może nawet słuszne, są różne nagrania też, ale trzeba wziąć pod uwagę że do tego dołu moc jest potrzebna. Nie wiem, jakie tam macie analizatory, na moich jest kreska aż do częstotliwości na której zdecydowano ciąć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemak napisał:

Jak pisałem, obecnie odchodzi się od pomiaru mocy rms, bo ma to mały związek z muzyką.

Zależy z jakim sprzętem masz do czynienia. Ja tam wszędzie w testach widzę moc znamionową lub RMS, co jest chyba tym samym. I uważam, że dobrze, bo jest to jakiś standard używany od lat. Niech każdy zacznie teraz mierzyć po swojemu to będzie jeden wielki bałagan i dezinformacja. Standardy są dobre, bo dają możliwość porównywania pewnych sprzętów, nawet jeśli taki pomiar ma nie mieć dużo wspólnego z rzeczywistym użytkowaniem.

Ale odchodząc od tego nadal nie pasuje mi to zdanie. Podłączając watomierz do gniazdka z którego zasilany jest wzmacniacz oraz sumując moc oddawaną ze wszystkich końcówek na wyjściu, to ta pierwsza zawsze będzie wyższa - nie ma siły żeby było inaczej.

3 godziny temu, przemak napisał:

Wrażenie może być różne i może nawet słuszne, są różne nagrania też, ale trzeba wziąć pod uwagę że do tego dołu moc jest potrzebna. Nie wiem, jakie tam macie analizatory, na moich jest kreska aż do częstotliwości na której zdecydowano ciąć. 

Większość z nas to raczej słuchacze, my nic nie nagrywamy :) Wystarczy włączyć analizator widma i widać, że przy 90% utworów jest spadek na niskim basie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, qbakos napisał:

Zależy z jakim sprzętem masz do czynienia. Ja tam wszędzie w testach widzę moc znamionową lub RMS, co jest chyba tym samym. I uważam, że dobrze, bo jest to jakiś standard używany od lat. Niech każdy zacznie teraz mierzyć po swojemu to będzie jeden wielki bałagan i dezinformacja. Standardy są dobre, bo dają możliwość porównywania pewnych sprzętów, nawet jeśli taki pomiar ma nie mieć dużo wspólnego z rzeczywistym użytkowaniem.

Ale odchodząc od tego nadal nie pasuje mi to zdanie. Podłączając watomierz do gniazdka z którego zasilany jest wzmacniacz oraz sumując moc oddawaną ze wszystkich końcówek na wyjściu, to ta pierwsza zawsze będzie wyższa - nie ma siły żeby było inaczej.

Zależy jak mierzysz moc. Jeżeli jest to moc RMS, to oczywiste jest, zasada zachowania energii działa. Ale jeżeli moc wyjściowa mierzona jest inaczej?

5 godzin temu, qbakos napisał:

Wystarczy włączyć analizator widma i widać, że przy 90% utworów jest spadek na niskim basie.

Owszem, ale poniżej tych 40Hz czy niżej. Od 40Hz już jest. Zwiększ wielkość okna fft anaizatora ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh - zadałem miałem wrażenie proste pytanie, a czuje się jak na studiach na Analizie Matematycznej ?

Organoleptycznie u mnie wyglądało to tak z doświadczenia - zachciało mi się kiedyś zmian, więcej bajerów typu radio internetowe i HDMI - pożyczyłem jakieś onkyo z górnej półki (nowe około 8 tysi ze 3 lata temu), i zauważyłem, że aby zagrało podobnie "głośno" musiałem znacznie bardziej w prawo przekręcić niż na Yamaszce to raz, dwa, że miałem wrażenie znacznie mniejszej dynamiki, trzy, że nawet na opór w prawo nie było w stanie dobić kolumn, a Jamo D7 nie należą raczej do bardzo wymagających kolumn. Różnica wynosiła z dobre 30%. Wtedy po raz pierwszy zwróciłem uwagę na pobór mocy, bo mam cały sprzęt pod UPS-a podpięty i znacznie mniejsze obciążenie pokazywał. Onkoy miało wpisane pobór coś 500 W. Ciekawostką jest to, że Yamaha mimo że ma podany maks 1050W, potrafi 1,3 capnąć z sieci...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. - nie mogę edytować - ostatnio wpadł mi w okoli CA Azur 751R V2 - i ciekawostką jest, że z tyłu jest napisane że "Rated Power Consumption" 685W, a w instrukcji 1700...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przez to że nie ma żadnego standardu jak to powinno być mierzone, więc panuje wolna amerykanka. To 1700 z instrukcji to może być moc w piku, czyli max jaką wzmacniacz chwilowo może pobrać, a te 685W to pewnie moc RMS.

Słabszy sprzęt w większości przypadków będzie grał mniej dynamicznie, co w kinie ma spore znaczenie. Oczywiście zależy to też od kolumn, ale gdy podmieniamy tylko wzmacniacz to sam sprawdziłeś, że tak właśnie jest. Pokrywa się to też z moimi doświadczeniami, gdzie każda wymiana sprzętu na mocniejszy dawała wyraźnie bardziej dynamiczne granie.

Z ciekawości, pamiętasz ile pobierał ten Onkyo jak max. podkręciłeś głośność?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to nie przekraczało 400W w pikach na wskaźniku w UPS-ie, a dodatkowym "bodźcem" do zapamiętania tematu poboru prądu (czytaj-rachunków) był mój katastrofalny błąd w postacie omówienia tego z małżonką ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, janciownik napisał:

Ciekawostką jest to, że Yamaha mimo że ma podany maks 1050W, potrafi 1,3 capnąć z sieci...

No, w końcu. Przecież pisałem, że moc podawana nie jest mocą maksymalną. Obejrzałem swoje pięć ampli i jeden wzmacniacz. Nigdzie nie jest napisane max. a na wzmacniaczu CAV moc pobierana w ogóle nie jest oznaczona. Nie sugerowałbym się manualami, nie stanowią oferty handlowej. Nieistotne dla bezpieczeństwa użytkownika sprzętu bzdury  producentowi niczym nie zagrażają.

Dotychczas członkowie boysbandu Xajas,Qbakos i Przemak bredzili o sprawności. Sprawność zasilacza nie ma decydującego wpływu na różnicę pomiędzy  mocą oddawaną a deklarowanym poborem skoro pobór nie jest maksymalny. Jak najbardziej może być rzędu 20%. A oni o szumie. Różowym. Raczej nikt nie zrozumiał pełnych mądrych wyrażeń przypowieści ekipy XQP. I bardzo dobrze, bo były nie na temat. Przemak jedynie fajnie odpowiedział na moje pytanie dotyczące roli suba w zasilaniu systemu. Na tym się zna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

Przemak bredzili o sprawności. Sprawność zasilacza nie ma decydującego wpływu na różnicę pomiędzy  mocą oddawaną a deklarowanym poborem skoro pobór nie jest maksymalny. Jak najbardziej może być rzędu 20%.

Sprawność zasilacza miałeś na myśli, powiadasz? A kto pisał "poczytał w necie o wzmacniaczach AB gdzie jak byk napisane jest 50-60% sprawności.I tak na swój chłopski rozum dopasował.Rzecz w tym,że strata nie rośnie tak mocno jak rośnie moc oddawana.Po podkręceniu głośności na max.strata rzędu 20% nie jest niczym nadzwyczajnym"? 

4 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

oni o szumie. Różowym. Raczej nikt nie zrozumiał pełnych mądrych wyrażeń przypowieści ekipy XQP. I bardzo dobrze, bo były nie na temat. Przemak jedynie fajnie odpowiedział na moje pytanie dotyczące roli suba w zasilaniu systemu

O szumie było w wyjaśnieniu, które się tobie spodobało. Mógłbyś się zdecydować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemak napisał:

Sprawność zasilacza miałeś na myśli, powiadasz?

Przemak, nieprecyzyjne wyrażenie spróbowałeś wykorzystać do mini hejtu.  Swoją tezę poprzedziłem spostrzeżeniem o tym, że moc deklarowana nie jest mocą maksymalną i oczywisty jest kontekst z którego wyrywasz co chcesz. Czytałeś to, bo natychmiast  napisałeś o kl.D.  Dlaczego nie pośmiałeś się z Xajasowych teorii o stałej sprawności. On już wie o tym, że nie zauważył w niemieckim źródle słowa keine. Przyłączyłeś się do twoim zdaniem dowcipnych i mądrych kozaków pokopać leżącego i oberwałeś razem z nimi. Jeżeli chcesz się zrehabilitować to przyznaj się do błędu i pisz fajne rzeczy jak o subie, ja chętnie poczytam. Znaki przestankowe już dobre, co nie ? PAX.

3 godziny temu, przemak napisał:

O szumie było w wyjaśnieniu, które się tobie spodobało. Mógłbyś się zdecydować. 

Faktycznie na Wasze posty patrzę tak piąte przez dziesiąte, bo dopóki zdecydowanie nie zdementujeciem wspomnianej teorii to wszystko co piszecie wygląda jak zasłona dymna kompromitacji XQP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popełniłem żadnego błędu i nie muszę się do niczego przyznawać. 

2 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

Faktycznie na Wasze posty patrzę tak piąte przez dziesiąte, bo dopóki zdecydowanie nie zdementujeciem wspomnianej teorii to wszystko co piszecie wygląda jak zasłona dymna kompromitacji XQP.

I to w zasadzie powinno wystarczyć, ja bym się tak nie chwalił, że nie wiem na co odpowiadam, bo to znaczy, że nie wiesz, o czym piszesz. Ja natomiast czytam to, na co odpowiadam, na przykład odpowiedziałem tobie na niechlujny i niecytowalny post dość wyraźnie 

"Rzecz w tym,że strata nie rośnie tak mocno jak rośnie moc oddawana." 

"Owszem, ale o sprawności 80% trudno mówić" 

Ja jestem jeden i piszę sam, za to odpowiadam. Nie wiem, po co liczba mnoga w poście skierowanym do mnie, moja żona tu nie pisze. Kompromitujesz się póki co ty. 

2 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

Dlaczego nie pośmiałeś się z Xajasowych teorii o stałej sprawności

Pozwolisz, że sam będę decydował co pisać. 

3 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

Znaki przestankowe już dobre, co nie ?

Jak widać, nie do końca. Ale już lepiej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2019 o 12:32, janciownik napisał:

Rated Power Consumption"

Zdaje się, że znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie.Moc znamionowa.

I z Wiki .

W elektrotechnice i inżynierii mechanicznej moc znamionowa sprzętu to najwyższy pobór mocy, jaki może przepływać przez poszczególne urządzenia. Według określonej dyscypliny termin „moc” może odnosić się do mocy elektrycznej lub mechanicznej. Moc znamionowa może również obejmować średnią i maksymalną moc, która może się różnić w zależności od rodzaju sprzętu i jego zastosowania.

Ograniczenia mocy są zazwyczaj ustalane przez producentów jako wytyczne, chroniące sprzęt i upraszczające projektowanie większych systemów, zapewniając poziom działania, w którym sprzęt nie zostanie uszkodzony, dopuszczając pewien margines bezpieczeństwa.

Czyli nasze ponoć rachityczne amplitunery są jednak dużo mocniejsze niż sugeruje liczba na tabliczce, która to jest wartością z dupochronem.

A ponoć "Konkretnie to jest nie do określenia''. Jest, i to w dwóch słowach. Moc znamionowa. Bez nocnych wyliczeń, bez bajdurzenia o różnych metodach pomiaru mocy oddawanej i bez dzikiej fantazji z różowym szumem.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. moc wyjściowa wzmacniacza to tak krótko upraszczając U^2/R. R to opór kolumny. U to napięcie zasilające końcówki mocy.  

2. Jak wzmacniacz dostaje impuls, to końcówki pobierają prąd z kondensatorów, a trafo stara sie je naładować. 

3. W amplitunerach zwykle trafa są "miękkie" czyli przy dużym poborze prądu spada napięcie jakie dają na wyjściu. To po to żeby ograniczyć niezbędną powierzchnię radiatora chłodzącego końcówki. 

 I teraz. Jest nagły, krótki impuls. Końcówka łyka łatwo dostępny prąd z kondensatora i daje chwilowo te powiedzmy 170W.

Impuls się przedłuża, końcówka rozładowuje kondensatory, trafo stara się je doładować, ale musi w tym celu wygenerować duży prąd. Więc napięcie na jego wyjściu spada. I końcówka dostaje już nie Uznamionowe^2/Rm tylko np. (Uznamionowe-10V)^2/R. I moc w dłuższej chwili spada. 

Przy pomiarach RMS podajemy sinus przez dość długi czas. Przez to końćówka dostaje mniejsze napięcie i generuje mniejszą moc. A jak tę moc rozdzielimy jeszcze na więcej kanałów, to napięcie na trafie spada znacznie i się robi te 40W/końcówkę ze 170 nominalnych. 

I to dobrze, bo radiator może oddać znacznie mniej ciepła niż generuje 5 końcówek generujących moc nominalną. 

 

A odnośnie poboru mocy: pewnie to jest moc jaką trafo potrafi oddać w trybie ciągłym nie smażąc się. Trafo krótkotrwale potrafi zwykle oddać 2x wiecej mocy niż nominalnie. 

W domu zwykle swoją drogą słucha się zwykle ze średnią mocą pojedynczych watów. jednak impulsowo jest to wielokrotnie więcej. 

Więc te 170W to jest fajnie, bo potrafi oddać duży impuls. I nie ma w normalnym użytkowaniu takiej mocy ciągłej. Producenci amplitunerów z tego korzystają montując mniejsze trafa i mniejsze radiatory, które generują kawał ceny wzmacniacza/ampli. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, micwoj napisał:

1. moc wyjściowa wzmacniacza to tak krótko upraszczając U^2/R. R to opór kolumny. U to napięcie zasilające końcówki mocy.  

Co to za znak ^ ?

Jak sprawdzić napięcie zasilające końcówki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.