Skocz do zawartości
IGNORED

Czy ważniejsze są dobre komponenty zwrotnicy czy dobry, markowy głośnik?


audiorabbit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, audiorabbit napisał:

Witam serdecznie

Czy w kolumnach stereo bardziej istotne są dobre elementy zwrotnicy- porządne kondy, cewki itd. czy większy wpływ będzie miał dobry głośnik z wysokiej serii?

Podam przykład- tak ogólnie, bez wsadzania kija w mrowisko. Dobrą opinią cieszą się np. Kef R900, czytam ,że to udana konstrukcja, dobrze brzmiąca. Zestaw zakładam kosztuje +-10 tyś zł. Równocześnie czytam ,że zwrotnica cyt." jest z elementów za zeta", a więc to nie dobre elementy zwrotnicy są odpowiedzialne za dźwięk? Co więc ważniejsze? Dobre elementy zwrotnicy czy wysoki model głośnika? Czy warto upgradować zwrotnicę wymieniając Jej elementy czy najpierw wymienić głośnik na wyższy model?

Czy głośnik musi być markowy ?

I co znaczy markowy ?

Od początku lat 90tych zachwycałem się Scan Speakami , miałem i robiłem na nich kolumny do czasu aż posłuchałem Harpii Amstaff na tanich Dytonach i tweeterze Seasa . I jakie było moje zdziwienie gdy ten tweeter za 170zł grał lepiej niż Scan za 660zł .

Później Amstaffy modyfikowałem co podłapał konstruktor proponując takie modyfikacje na etapie budowy kolumn .

Zrobiłem tez od podstaw Amstaffy na bogato , bezkompromisowo gdzie same części z obudowami wyniosły 8000zł . Grały jeszcze lepiej ...

Kefy R900 miałem i modyfikowałem ( cena za części + gniazd  + okablowanie + wygłuszenie to 3600zł ). Dało to dużo , bardzo dużo .

W pewnym momencie sprzedałem cały sprzęt i trafiłem na Heco Aurora 1000 . Kolumny w cenie części do R900 ...

Grają u mnie już ponad rok , co chwila zmieniam elektronikę a one wciąż potrafią mnie czymś zachwycić .

Nie czuję potrzeby zmian .

 

 

Duży producent może sobie wynegocjować dobre ceny przy dużym zamówieniu a czy dzisiaj jest ciężko projektować dobry głośnik , jak widać można i bdb i tanio .

To samo obudowy czy zwrotnice .

Jak widać da się .

Tylko czasem się śmieję jak widzę w sklepie 80cm pierdziawki na 17cm głośniczku nazywane kolumnĄ podłogową i tak do nastu tysięcy ...

 

Oczywiście i je da się poprawić chociażby lepszym okablowaniem czy elementami ale tak jest w kolumnach do dużych kwot . Dopiero te najdroższe miewają części z górnej półki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanwialem dlaczego nikt nie porównuję jakiegoś systemu do sluchawek. W moim przypadku zawsze przesiadka ze słuchawek na kolumny była bolesna. Teraz już nie tak bardzo. Zależy do których się porównuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi mi do głowy jeszcze jeden przykład. Rebel Sentiment. Koszt części i cena gotowych głośników to niemalże bandycka przebitka, Dziesięciokrotna? Chyba wiele się nie pomyliłem. A te głośniki naprawdę potrafią zagrać jak jasna cholera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, muda44 napisał:

Później Amstaffy modyfikowałem co podłapał konstruktor proponując takie modyfikacje na etapie budowy kolumn

Moje Harpie tuningowal konstruktor, ale z tym podłapaniem to chyba lekko przesadzasz ?

zgadzam się jednak co do przykładu z Harpia Amstaff, szczególnie aplikacji wysokotonowego aluminiowego Seasa. Zmieniły mój pogląd na aluminiowe przetworniki, i to całkowicie...

Natomiast same kolumny są genialnie zestrojone, bardzo równo w każdym paśmie.   Zwrotnice rozbudowane, ale zaprojektowane zgodnie ze sztuką , na dobrych elementach. Co z tego że siedzą w nich tańsze przetworniki Dayton, sporo tańsze od Scanow, jak w pomiarach i tak wypadają bardzo dobrze. Zresztą grają tak, że nie jednego wyznawcę drogich Scanow zawstydzily.

Ładowanie drogich przewodników z myślą że to gwarantuje dobry efekt to hipokryzja. Podstawa to przyzwoite przetworniki, ale tak samo strojenie i konstrukcja zwrotnic oraz odbudowy są bardzo ważne. Wszystko ma znaczenie. Całość gra, a nie same przetworniki!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Dawid Hare napisał:

Cena ceną, ale ładowanie drogich przewodników z myślą że to gwarantuje dobry efekt to hipokryzja.

To tak jak jak wpieprzyć irański kawior dp paprykarzu szczecińskiego. Będzie drogo i do dupy. Czasem lepiej się sprawdzi zwykła makrela

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, billy idol said:

nie wiem czy cię dobrze zrozumiałem

 

od wzmacniacza bedzie zależeć to jak szybko głośnik wygasi drgania ?

 

tak ?

 

?

Przede wszystkim od wzmacniacza choć nie w 100%. Dziwne się to z pozoru wydaje ale taka jest prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Edson napisał:

Przede wszystkim od wzmacniacza choć nie w 100%. Dziwne się to z pozoru wydaje ale taka jest prawda.

nie uzyska maxymalne wychylenie , tylko wygasi

od maksymalnego wychyenia do pozycji spoczynkowej

za to odpowiada wzmacniacz , tak ?

 

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba napisać do Scana że nie potrzebnie produkuje te Elipticory, revelatory czy illuminatory. Zdzierstwo jak Discovery grają tak samo, albo i lepiej! ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, rafal735r napisał:

Trzeba napisać do Scana że nie potrzebnie produkuje te Elipticory, revelatory czy illuminatory. Zdzierstwo jak Discovery grają tak samo, albo i lepiej! ?

a czy ktoś napisał że grają tak samo?

Może po prostu nie każdy "konstruktor" kolumn potrafi wykorzystać ich potencjał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam polskiego konstruktora który jest bardzo popularny na naszym rynku i on bardzo rzadko stosuje głośniki Scana.

Twierdzi że to trudne głośniki szczególnie dla słabych wzmacniaczy A w ich budowie nie ma nic nadzwyczajnego.Z tego co widzę bazuje  na Vifie  Seasach.

Nigdy nie widziałem też w tej firmie kolumny na głośniku Seasa Excel ale na glosniku MAGNEZOWYM.Pewnie z uwagi na jego trudna aplikację i stosunkowo nwysoki rezonans własny w paśmie już ok 3-4khz który skutecznie utrudnia zgranie z wysokotonowym.

Jak widać nie z każdego składnika mozna zrobić dobre danie które każdemu odpowiada.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 godziny temu, rafal735r napisał:

Trzeba napisać do Scana że nie potrzebnie produkuje te Elipticory, revelatory czy illuminatory. Zdzierstwo jak Discovery grają tak samo, albo i lepiej! ?

Bez obrazy kolego,ale nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Może gdzieś tam słyszałeś revelatora lub iluminatora ale na pewno nie ellipticora. Są chyba tylko dwie osoby które były na odsłuchu tych paczek i mogą cię oświecić. Tak więc nie snuj teorii spiskowych na temat ellipticorow.

 

Z jednym się zgodzę , kolega @Dawid2011 i jego konstruktor mają rację. Wszystkie scany grają fajnie z mocnymi i wydajnymi piecami. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, paul klacska napisał:

Bez obrazy kolego,ale nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Może gdzieś tam słyszałeś revelatora lub iluminatora ale na pewno nie ellipticora. Są chyba tylko dwie osoby które były na odsłuchu tych paczek i mogą cię oświecić. Tak więc nie snuj teorii spiskowych na temat ellipticorow.

 

@Dawid2011

Chyba ty nie zrozumiałeś mojego posta. Przeczytaj jeszcze raz, może zalapiesz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre głośniki i identyczne zwrotnice z precyzyjnie wyselekcjonowanych elementów.

Ponoć brytyjska firma PMC selekcjonuje elementy o tolerancji +/- 5% z których wykonywane są zwrotnice w ten sposób, że po faktycznych pomiarach do jednej grupy daje te których faktyczna wartość wynosi od -5  do -3% (od wartości nominalnej) do drugiej grupy te o wartości -2 do +2%, a do trzeciej - od+3 do +5. Podzespoły nie mieszczące się w tolerancji odrzuca.

W zwrotnicach sparowanej pary głośników stosuje wyselekcjonowane elementy z jednej grupy. Dzięki temu, ale oczywiście nie tylko, głośniki PMC świetnie budują przestrzeń.

       

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako założyciel tego tematu dziękuję za tak liczne wypowiedzi i opinie.  Nieco uściślę moje rozważania.  Mam kolumny podłogowe dwudrożne  na głośniku nisko-średniotonowym Usher 8935A . Czy to dobry głośnik i warto modyfikować zwrotnicę czy warto wymienić np na Scana a dopiero potem przeprojektować zwrotnicę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, audiorabbit napisał:

Jako założyciel tego tematu dziękuję za tak liczne wypowiedzi i opinie.  Nieco uściślę moje rozważania.  Mam kolumny podłogowe dwudrożne  na głośniku nisko-średniotonowym Usher 8935A . Czy to dobry głośnik i warto modyfikować zwrotnicę czy warto wymienić np na Scana a dopiero potem przeprojektować zwrotnicę?

bez doswiadczenia nie dasz rady,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co im jest, że aż chcesz grzebać ?

Chyba, że nie mają ani szybkości, melodii, ani zejścia  ....

bo coś z tego asortymentu muszą mieć ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, paul klacska napisał:

Mi to zabrzmiało jakby teoryzował. ???

nie ma się o co pieklić, po prostu nie zrozumiałeś ironii.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, muda44 napisał:

Od początku lat 90tych zachwycałem się Scan Speakami , miałem i robiłem na nich kolumny do czasu aż posłuchałem Harpii Amstaff na tanich Dytonach i tweeterze Seasa . I jakie było moje zdziwienie gdy ten tweeter za 170zł grał lepiej niż Scan za 660zł .

seas 27tbfc to tani i moim zdaniem rewelacyjny glosnik, bardzo wazna jednak jest jego aplikacja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bumpalump
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Dawid Hare napisał:

Moje Harpie tuningowal konstruktor, ale z tym podłapaniem to chyba lekko przesadzasz ?

 

Poczytaj w klubie .

Najpierw konstruktor twierdził że to skończone kolumny . Kupiłem i przerobiłem swoje , później dla innych a więc był rynek na takie wersje więc powstawały u źródła .

Szkoda że się tak skończyło ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, muda44 napisał:

Poczytaj w klubie .

Najpierw konstruktor twierdził że to skończone kolumny . Kupiłem i przerobiłem swoje , później dla innych a więc był rynek na takie wersje więc powstawały u źródła .

Szkoda że się tak skończyło ...

czytałem, czytałem...

ja mam jednak nieco inaczej zrobione, od tego co ty zmieniałeś, bo cała wysokotonówka ma zwrotnicę jak w Monk. Do tego inne pierdoły, włącznie z wytłumieniem skrzynek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 hours ago, billy idol said:

nie uzyska maxymalne wychylenie , tylko wygasi

od maksymalnego wychyenia do pozycji spoczynkowej

za to odpowiada wzmacniacz , tak ?

 

?

Tak, konkretnie to jego impedancja wyjściowa, która im niższa tym lepsza by właśnie zwierała głośnik w fazie gdy ten generuje napięcie. Bo trzeba wiedzieć, że głośnik jest pobudzany przez wzmacniacz ale dzięki pracy zawieszenia (wymuszanie ruchu membrany a co za tym idzie cewki w magnesie )sam też staje się generatorem napięcia i to napięcie zamyka się przez obwód wzmacniacza. Przy duzej impedancji wyjściowej wzmacniacza bas staje się rozlazły i nie do zniesienia choć dla niektórych jest to pewnego rodzaju muzykalność i tak lubią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Dawid Hare napisał:

czytałem, czytałem...

ja mam jednak nieco inaczej zrobione, od tego co ty zmieniałeś, bo cała wysokotonówka ma zwrotnicę jak w Monk. Do tego inne pierdoły, włącznie z wytłumieniem skrzynek.

Chyba jednak nie Monk ( one były zupełnie inaczej strojone ) i w tej lepszej wersji ( z tym dużym polipropylenem ) właśnie robiłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, muda44 napisał:

Chyba jednak nie Monk ( one były zupełnie inaczej strojone ) i w tej lepszej wersji ( z tym dużym polipropylenem ) właśnie robiłem ?

Monk, cała zwrotnica na wysokotonowy przerobiona przez Pana Jerzego osobiście:)  

Sorry ale nie jesteś dla mnie autorytetem w strojeniu kolumn i projektowaniu zwrotnic (bez urazy). 

Wracając do tematu i cytując J. Herzyka, "jest to maksimum co można osiągnąć z tego Seasa".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, muda44 napisał:

Chyba jednak nie Monk ( one były zupełnie inaczej strojone )

"Zwrotnica głośnika wysokotonowego została całkowicie zmieniona na taką jak w kolumnach Monk ( cena 40 000,- ).

Zastosowane w szeregu z głośnikiem kondensatory to Mundorf Supreme, rezystory Ohmite"

żeby nie było, że coś wymyślam, kopiuje treść e-maila ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bliżej tematu ... a rzecz na razie tylko o wooferze.

Kilka pytań, poza określeniem - co Ci w nich nie odpowiada:

Czy mają ok 20, góra 23 litry.      Czy są mocno tłumione

Na ile są strojone i czy przynajmniej średnicą BR 55 mm.

Zwrotnica dla woofera jest w następnej kolejności.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.