Skocz do zawartości
IGNORED

Jak poprawić brzmienie?


Grafii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, przemak napisał:

Imponujące, 20dB nawet nie wszystkie korektory umią ?

Ale mam sporo absorberów, krótki ogłoś i kocham moją potęgę,

Profesjonalista jesteś, masz doświadczenie jak m/w wygląda charakterystyka LIVE ?
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, .:Gerard:. napisał:

jak m/w wygląda charakterystyka LIVE ?

Kreska najbardziej jak się da. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Ale mam sporo absorberów, krótki ogłoś i kocham moją potęgę,

Profesjonalista jesteś, masz doświadczenie jak m/w wygląda charakterystyka LIVE ?
 

Ja nie jestem profesjonalista, ale moge Ci pokazac, jak wygladaja "profesjonalnie" zalecane przebiegi/standardy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

Kreska najbardziej jak się da. 

Przy nagrywaniu chyba aby przesterów nie było,
właśnie pomieszczenie czy otoczenie podbija własną charakterystyką dzięki której doznajemy emocje 
a przy kresce uszy więdną

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Przy nagrywaniu chyba aby przesterów nie było,
właśnie pomieszczenie czy otoczenie podbija własną charakterystyką dzięki której doznajemy emocje 
a przy kresce uszy więdną

 

Niezupelnie.

To sa zalecane przebiegi mierzone na miejscu odsluchu (traget curve) a nie "przy nagrywaniu".

Uszy wiedna przy tak podbitych wysokich tonach jak na twoim wykresie czyli bez spadku az do 15kHz :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Przy nagrywaniu chyba aby przesterów nie było,
właśnie pomieszczenie czy otoczenie podbija własną charakterystyką dzięki której doznajemy emocje 
a przy kresce uszy więdną

 

Trudno, taki lajf. Podbicie sobie dołu o 20dB trochę zmienia postrzeganie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, xajas napisał:

Niezupelnie.

To sa zalecane przebiegi mierzone na miejscu odsluchu (traget curve) a nie "przy nagrywaniu".

Uszy wiedna przy tak podbitych wysokich tonach jak na twoim wykresie (liniowo az powyzej 10kHz) ? 

A według mnie masz nie tylko braki na basie a dodatkowo ubogo, a dołki i ząb na wysokich zafałszowuje wysoki zakres

 

3 minuty temu, przemak napisał:

Trudno, taki lajf. Podbicie sobie dołu o 20dB trochę zmienia postrzeganie ?

Tym sie różnimy, ze dla profesjonalisty LIVE to liniowo ograniczona a dla mnie dynamika jest"nieograniczona"
Idz na koncert a potem napisz czy to zagrało liniowo, czy jednak niskie pasmo dominowało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, .:Gerard:. napisał:

Pazur to jest u mnie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

......

A według mnie masz nie tylko braki na basie a dodatkowo ubogo, a dołki i ząb na wysokich zafałszowuje wysoki zakres

To zobacz jak to wyglada jesli uzyje tej samej (troche bezsensownej ) skali/zakresu 0-140dB

FG3.thumb.JPG.c6ae607cc946ebae876709848f8a655a.JPG

Myslisz ze Twoje "dolki" mniej falszuja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Tym sie różnimy, ze dla profesjonalisty LIVE to liniowo ograniczona a dla mnie dynamika jest"nieograniczona"
Idz na koncert a potem napisz czy to zagrało liniowo, czy jednak niskie pasmo dominowało

Pasmo nie ma nic wspólnego z dynamiką, to raz. Dwa to że większość realizatorów koncertowych wali basem bez opamiętania mając podobne upodobania jak ty nie oznacza, że wszystkim się to musi podobać ani że system ma mieć taki kontur wpisany w preset. Nawet głuche basoluby (a są tacy) nie zagrają na źle nastrojonym systemie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, iro III napisał:

Czyż w takim przypadku (pomijając już słabowity bas) na takim "kompromisie" nie cierpi ŚREDNICA?

Skraje pasma odwracają uwagę od bezcennej średnicy no i trzeba puszczać specjalne nagrania, a tak to wystarczy pasmo do 50 Hz, a czasem i to za dużo. Nagrania nisko schodzące bez odpowiedniego głośnika brzmią inaczej, bo z reguły rzadko coś tak nisko łupie, więc jak się pojawi taki niski pomruk od razu zwraca uwagę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

To zobacz jak to wyglada jesli uzyje tej samej (troche bezsensownej ) skali/zakresu 0-140dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Myslisz ze Twoje "dolki" mniej falszuja?

Jestem pewny, masz stonowana gore a to podbicie na końcu wprowadza prawdopodobnie ostrość,

Jak przyciszę Super Tweeter i zmienię mu polaryzacje to mam podobnie jak u Ciebie, jestem świadomy ze w tym zakresie minimalne przesunięcia to duza różnica, dlatego napisałem "prawdopodobnie"

Uwierz ze masz ubogo na basie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, J.Jerry napisał:

 bo z reguły rzadko coś tak nisko łupie, więc jak się pojawi taki niski pomruk od razu zwraca uwagę.

Byl bys zdziwiony, ile intrumentow (akustycznych) tak "nisko lupie"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

5 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Jestem pewny, masz stonowana gore a to podbicie na końcu wprowadza prawdopodobnie ostrość,

....

Uwierz ze masz ubogo na basie

Podbicie powyzej 18kHz nie wprowadza zadnej ostrosci, a juz napewno nie w moim wieku ;-)

Ale faktem jest ze w porownaniu z Twoim basem to jestem "ubogi"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, przemak napisał:

Pasmo nie ma nic wspólnego z dynamiką, to raz. Dwa to że większość realizatorów koncertowych wali basem bez opamiętania mając podobne upodobania jak ty nie oznacza, że wszystkim się to musi podobać ani że system ma mieć taki kontur wpisany w preset. Nawet głuche basoluby (a są tacy) nie zagrają na źle nastrojonym systemie. 

Nie lubie lejącego sie basu czy ogólnie narzucającego sie jakiegoś zakresu, rozdzielczość to jedna z podstaw, nieproszone wybrzmia nie dla mnie

Gdybyś u mnie posłuchał, to byś wiedział o czym mowie, 42Hz mam zdecydowanie za duzo podbite ale ogólnie niski zakres mam jak lubie

Jak miałem inna elektronikę to nasilenie było mniejsze i dopiero przy głośnym słuchaniu żyło
teraz przy cichym czy średnim poziomie jest super, przy głośnym trochę za dużo, ale znośnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, xajas napisał:

Byl bys zdziwiony, ile intrumentow (akustycznych) tak "nisko lupie"

Nie wątpię, że naturalne dźwięki nie mają granic od dołu, tylko mam na myśli co maluje analizator widma na nagraniach, których jednocześnie słucham. Te niskie dźwięki są efekciarskie, to czasem sobie lubię posłuchać, ale mogę bez nich żyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, xajas napisał:

.......

Podbicie powyzej 18kHz nie wprowadza zadnej ostrosci, a juz napewno nie w moim wieku ?

 

Możliwe ze zle odczytuje
Na przykładowej skali wygląda jakby od 13kHz zaczynało iść do góry

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Grafii napisał:

Producent był u mnie w domu i słuchaliśmy ponad godzinę, ale to było ok 1-1,5 roku temu. Wtedy nie dostrzegałem tego, albo nie miałem takich potrzeb. Pan Grzegorz twierdził ze bas jest bardzo dobry (CG + K2).

I to mnie nie dziwi bo CG mają dobry bas i grają obszernie co nie znaczy , że w każdym pomieszczeniu tak musi być. Są to kolumny "audiofilskie" strojone według filozofii S16Hz z lekkim "plusem" na basie.  Nie masz też co oczekiwać "tąpnięć" niskiego basu powiedzmy 30Hz bo to przy tych monitorach (jak innych w podobnym litrażu) nie będzie możliwe. Od tego są kolumny podłogowe. Ja widzę to tak , że posłuchałbym  Canto z Cayinem A55TP. Miałem takie zestawienie i brzmiało to świetnie. Jak to nie będzie to i basu będzie mało to szukałbym podłogówek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria i pomiary, odpowiednie pomieszczenie oraz dobrze dobrana elektronika i okablowanie jest , podstawą ale bardzo ważne jest dobrze zrealizowane nagranie. Bez tego nie będzie odpowiedniego basu czy średnicy urzekającej barwą. Jak w nagraniu jest bas to i subwoofera  nie potrzeba. Jak nagranie jest lipnie zrealizowane to nawet najlepsze ustawienie sprzętu i jego konfiguracja nie pomoże. Kolejną sprawą jest przyzwyczajenie naszego słuchu do określonego dźwięku z naszego latami dopieszczanego sprzętu. po jakimś czasie następuje zwykłe znudzenie. Dlatego ta choroba jest nieuleczalna. raz potrzebujemy tzw. pazura w okolicach 40 Hz i za jakiś czas w okolicach 5-8 kHz. Dlatego często podoba nam się system u kolegi bo jest inny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

BAT VK 500BAT-PAK + BATVK51SE + Lumin T2 + GATO CDD1 + Spendor D7.2, okablowanie FadelArt, Acoustic Zen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Silver_85 napisał:

 Ja widzę to tak , że posłuchałbym  Canto z Cayinem A55TP.

Czekałem na to kiedy ktoś to wreszcie powie.

Interes musi się kręcić ; )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rochu

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, rochu napisał:

Czekałem na to kiedy ktoś to wreszcie powie.

Średnio mnie interesuje na co Ty akurat czekasz. Jest to sprawdzone połączenie czy Ci się to podoba czy nie. Jeśli w tym zestawieniu te kolumny nie zagrają założycielowi wątku (oczywiście chodzi o wypożyczenie wzmacniacza , a nie zakup w ciemno) to proponuje sprzedać kolumny i szukać innych raczej podłogowych. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, .:Gerard:. napisał:

Nie lubie lejącego sie basu czy ogólnie narzucającego sie jakiegoś zakresu, rozdzielczość to jedna z podstaw, nieproszone wybrzmia nie dla mnie

Gdybyś u mnie posłuchał, to byś wiedział o czym mowie, 42Hz mam zdecydowanie za duzo podbite ale ogólnie niski zakres mam jak lubie

Jak miałem inna elektronikę to nasilenie było mniejsze i dopiero przy głośnym słuchaniu żyło
teraz przy cichym czy średnim poziomie jest super, przy głośnym trochę za dużo, ale znośnie

Jak lubisz to co komu do tego. Ale obiektywnie to dobrze nie jest. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Silver_85 napisał:

Średnio mnie interesuje na co Ty akurat czekasz. Jest to sprawdzone połączenie czy Ci się to podoba czy nie. Jeśli w tym zestawieniu te kolumny nie zagrają założycielowi wątku (oczywiście chodzi o wypożyczenie wzmacniacza , a nie zakup w ciemno) to proponuje sprzedać kolumny i szukać innych raczej podłogowych. 

 

OK, starałem się być powściągliwy ale to powiem.

 

Byłem właścicielem czterech różnych zestawów kolumn S16Hz. Sporo innych S16Hz słyszałem u siebie w ramach krakowskich odsłuchów.

Wszystkie te które dane mi było słyszeć miały tak zestrojony bas aby było go dużo. Dzięki temu np takie CG spokojnie dawały wrażenie że są w stanie nagłośnić nawet 28m2 pomieszczenia otwartego na resztę domu.

Stąd wzięło się że np taki Minas świetnie zgrywa się z taką lebiegą jak Amplifon WT40 bo potrafił zamaskować niedostatki tego ostatniego.

A gdy tego ostatniego zabrakło na rynku wymyślono Cayna, też raczej cienkiego w niskich zakresach.

 

I to się sprzedaje. Rozumiem, że taki był zamysł i zapewne robione to było pod odbiorcę, który oczekuje że będzie maił wreszcie basssssss...

Problem jest jednak wtedy gdy podepnie się takie S16Hz do czegoś innego, zwłaszcza tranzystora.

Puchaty, obszerny, nieco wlokący bas po prostu zabija nudnym dźwiękiem.  Wypchnięta do przodu niższa średnica i zero timingu, żadnego PRAT.

Tak na prawdę coś gra a nic się nie dzieje.

U mnie S16Hz podpięty do Naima, który sam z siebie jest raczej ofensywny, powodował po prostu nudę. I nie było to jedynie moje własne odczucie.

 

Samo zastosowanie dobrych czy nawet najlepszych komponentów (czym szczyci się S16Hz) nie spowoduje sukcesu.

Wsad materiałowy jest ważny ale intelektualny jednak ważniejszy.

W przeciwnym razie mamy drogie, opakowane w ładną skrzynkę zwykłe NIC.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
50 minut temu, Silver_85 napisał:

Ja widzę to tak , że posłuchałbym  Canto z Cayinem A55TP.

Czemu fanowi NAIMa na siłę próbujecie wcisnąć Chińską lampę? Akurat ten Cayin, moim zdaniem nie jest najgorszy (jeśli zdzierży się KT88 za którymi nie przepadam) to proponowanie go fanowi NAIMa to kpina. Po prostu jak komuś się podoba szkoła grania NAIMa to nie zainteresuje go lampowy Chińczyk.

Trzymajcie się tematu i jeśli forumowicz szuka kolumn, to doradźcie mu kolumny a nie chińskie wzmacniacze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor wątku jest fanem Naima ? To czemu ma Roksana ? 

I chyba pytał :

 

"Pytanie co trzeba by zmienić? Wzmacniacz czy głośniki? Co polecacie?" 

 

Gdzie napisał że chce koniecznie zmienić kolumny ? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
5 minut temu, Silver_85 napisał:

Autor wątku jest fanem Naima ? To czemu ma Roksana ? 

I chyba pytał :

 

"Pytanie co trzeba by zmienić? Wzmacniacz czy głośniki? Co polecacie?" 

 

Gdzie napisał że chce koniecznie zmienić kolumny ? 

 

OK, masz rację, faktycznie rozważa zakup wzmacniacza. 

Zareagowałem, bo co drugi Twój post na forum to do znudzenia powtarzanie "Cayin + Canto" i ten nachalny marketing zaczyna przeszkadzać coraz większej grupie forumowiczów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez plastik1989

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, plastik1989 napisał:

ten nachalny marketing zaczyna przeszkadzać coraz większej grupie forumowiczów

Jak na razie przeszkadza to Tobie. 

2 minuty temu, plastik1989 napisał:

bo co drugi Twój post na forum to do znudzenia "Cayin + Canto"

Nie jest to prawda. Wystarczy wejść w moje posty i nie jest to co drugi to po pierwsze , a po drugie to chyba mam prawo polecić zestawienie , które się u mnie sprawdziło?  Psuje Ci tym jakieś biznesik ?  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Silver_85 napisał:

Jak na razie przeszkadza to Tobie.

Mnie też przeszkadza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde ale skoro to razem bardzo dobrze gra, to czemu Paweł ma o tym nie pisać? Przecież wielu producentów kolumn zaleca wzmaki konkretnych firm jako pewne, bardzo dobre zestawienia. Tak samo robią producenci piecyków. Nie zaszkodzi wypożyczyć i sprawdzić. Przecież przez wpisy na forum i tak nikt nikogo nie zmusi był kupił Cayina...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Silver_85 napisał:

Jeszcze nie tak dawno tak nie było. 

Kiedyś musiało się to zmienić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Adam 38 napisał:

Kurde ale skoro to razem bardzo dobrze gra, to czemu Paweł ma o tym nie pisać?

Bo tu na forum nie wolno już pisać o S16hz, Cayinie i polecać tego zestawienia bo to jest perfidny marketing. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.