Jump to content
T.Knecek75

Seas excel monitor speakers

Recommended Posts

Witam.  Mam takie pytanie bo zacząłem projekt z głośnikami Seas excel jako monitor , czy ktoś już przerabiał ten temat. 

Bo widzę że mają potencjał grają pięknie i czysto ale mają też rezonacje której trzeba się pozbyć bo słychać ja trochę na niektórych utworach.  

Z tego co zauważyłem to filtr 12 dB odpada lepiej się  skupić na 18bB .

Ma ktoś może jakieś propozycje 

Głośniki których użyłem to  T25CF001 i W15CY001.

Edited by T.Knecek75

Miałem kiedyś monitory  na 17cm Seas i Dynaudio D28 

Grało to ładnie ale to jedno małe ale.

Ten  rezonans jest bardzo mocny i były fragmenty muzyki które ten rezonans uniemożliwia słychać ich z przyjemnością.

Seas 15cm ma trochę wyżej ten rezonans więc łatwiej będzie coś wykombinować. 

Oczywiście były też próby  z pułapką  w zakresie tego pasma ok 3-4khz. Jednak pogarsza on inne aspekty brzmienia.

Szczerze życzę powodzenia i zadowolenia i udanego projektu.

Osobiście z monitorów kojarzę na tym Seasie ale chyba 17cm Jamo Concert 8 A z podłogowych Jamo Concert 11 oraz AP Avanti 2.

Jestem na etapie wykańczania obudowy na takich głośnikach tylko, że 3 drogi, które grają o niebo lepiej od 2 dróg. Zwrotka to bankowo 18dB i pułapka równoległa na rezonans i nic nie dzwoni.

dfc199139afa9d84f05a2591c42c5579_1456424382-1.thumb.jpg.56ac883affea3d36f0885e207804b0a5.jpg

Jest opis na I schemacie; to W15CY001 i problem rezonansu właśnie jest "leczony" 😉 

Na dole jest też alternatywny C 2011 dla starszych wersji z niższym rezonansem

Tak w ogóle, to trzeba się podpierać pomiarami, bo przy wąsko strojonych pułapkach

może się okazać, że rezonans się przesuwa w zależności od dostawy ...

Podobnie ze strojeniem BR - trzeba sobie pomierzyć Fs, bo często są nieciekawe

przygody z tym parametrem nawet wśród "markowych" producentów, niestety.

Edited by audioburak

... i zamiast IV RP jest PRL II

6 godzin temu, audioburak napisał:

Słyszałem takie kolumny na pokazach z firmy Joseph audio  Pearl 3 jak do tąd to jedne z najlepszych . Dlatego zdecydowałem się na expryment z tymi glosnikami.  Jego kolumny mają dwa basy średni i wysokotonowy podany filter to 2khZ i 130hZ . Dlatego padło to pytanie z mojej strony czy ktoś już to robił bo filtr  przy 2.5khZ odpada. 

O jakim rezonansie mowicie? Mam kolumny na Excelach, ale na tych ze srebrnymi wstawkami i w sumie nic ja tam nie słyszę. 

....Onkyo....Denon....Teac....Burmester....BMN....Sony....Straight Wire....Supra....Sommer...

W dniu 14.07.2019 o 18:15, T.Knecek75 napisał:

Jego kolumny mają dwa basy średni i wysokotonowy podany filter to 2khZ i 130hZ . Dlatego padło to pytanie z mojej strony czy ktoś już to robił bo filtr  przy 2.5khZ odpada

Nie rozumiem czemu odpada podział na 2.5? Ja mam u siebie 2.4 i jest ok. Tam u Josepha jest sredniotonowy 18cm więc podział ustawili sobie na 2kHz.

W dniu 14.07.2019 o 11:08, audioburak napisał:

Trochę już testuje te głośniki i najbardziej ładny dźwięk jest jak się z chodzi do 2 khZ dotyczy to jak i średnich tak i gwizdka.  Ja mam średni 15cm .

I co ważne żeby użyć filtra 18dB albo 24dB z pułapką rezonansu.

18dB / oct  z pułapką powinien wystarczyć, ale jak pisałem - najlepiej po pomiarach.

W ciemno ( rozrzut parametrów ) może być rzeczywiście lepiej przy 24 dB/oct

W dniu 19.07.2019 o 07:57, audioburak napisał:

18dB / oct  z pułapką powinien wystarczyć, ale jak pisałem - najlepiej po pomiarach.

Nie,  nie w ciemno. Zakupiłem przyrząd do mierzenia,  bo w ciemno dużo zabawy jednak trzeba mierzyć i słuchać żeby to było dobrze 

Witam, stary wątek ale może autor jeszcze czyta. Dawno temu robiłem zwrotkę do tego Seasa. Łączyłem z magnezowym Audaxem. Przyznam, że trzeba było się nagimnastykować ze zwrotnicą. Tego Seasa T25CF001 nie znam ale to kopułka z ferrofluidem. Próbujesz połączyć ogień z wodą - może coś fajnego wyjść. T25CF001 powinien pozwolić na niski podział ok. 2kHz czyli mniej strome filtrowanie W15CY001 jest możliwe z pułapką na rezonanse. Gdybyś szukał kogoś do projektu zwrotnicy i Radom jest po drodze to chętnie pomogę.

Pozdrawiam, Konrad

Seas Audax.jpg

• Like 1

Klon Accuphase 7100 + RME ADI-2 DAC i Daphile

Kolumny CNC Audio SATORI i inne...

Witam.  Podłączyłem je w końcu ale po różnych próbach i porażkach. Nie było łatwo zwrotnica 12db na bas odpada a gwizdek jest trudny donustawienia na 18db . W końcu w15 podłączony jest na 18 dB a t25 na 12 dB.  Grają naprawdę świetnie ale parę miesięcy mi to zajęło. Ale tak naprawdę to trzeba ciąć koło 2100hz .

W dniu 15.08.2019 o 16:18, KonradRak napisał:

Seas Audax.jpg

Bardzo ładny monitor.

Natalia Lubrano /Respect/  CYRUS/PMC

Witam, stary wątek ale może autor jeszcze czyta. Dawno temu robiłem zwrotkę do tego Seasa. Łączyłem z magnezowym Audaxem. Przyznam, że trzeba było się nagimnastykować ze zwrotnicą. Tego Seasa T25CF001 nie znam ale to kopułka z ferrofluidem. Próbujesz połączyć ogień z wodą - może coś fajnego wyjść. T25CF001 powinien pozwolić na niski podział ok. 2kHz czyli mniej strome filtrowanie W15CY001 jest możliwe z pułapką na rezonanse. Gdybyś szukał kogoś do projektu zwrotnicy i Radom jest po drodze to chętnie pomogę.

Pozdrawiam, Konrad

Seas Audax.jpg

Jak widać tak to wyszlo . Nie źle.  Ale jest trochę problem z tymi glosnikami,  grają pięknie bardzo neutralne tylko trzeba uważać żeby nie rezonowaly. 

IMAG0421.jpg

Edited by T.Knecek75
Opis
  • Like 1

Jak jeszcze zapodasz, że sam się uporałeś również ze stolarką, 7x lakierowaniem  ... 😉 

Śliczności !

Pozdrawiam, Konrad

Seas Audax.jpg

Nie,  niestety nie.  Dużo szlifowania a potem omleina naturalnego drzewa.  Później beica natryskowa i lakiernik samochodowy to malował. 

Nie wszystko jest moja zasługą.

To fakt.  Naprawdę czysty dźwięk aż czasem za czysty. Ale to wina rezonansu.  Szkoda że piszą że przenoszą do 3khz ale niestety już przy 2500kh zaczynają brzmieć trochę nie naturalnie.  Ale za to przy 2 khz są naprawdę super.  Piękny pełny dźwięk i piękna dynamika.  Polecam 

Sprawdziłem też ten schemat,  Ale niestety nie gra.  Ktoś to poskładał .

Ale coś jeszcze brakuje tu.

Screenshot_20190912-183028.png

14 minut temu, zibii napisał:

No fajne kolumienki Ci wyszły. Mi się brzmienie magneziaków zawsze podobało. 

Mi też to nie jesteś sam. 

Godzinę temu, T.Knecek75 napisał:

To fakt.  Naprawdę czysty dźwięk aż czasem za czysty

Posłuchaj accutonów to zmienisz zdanie na temat czystości jest jeszcze bardziej czysto😀.

15 godzin temu, zibii napisał:

Posłuchaj accutonów to zmienisz zdanie na temat czystości jest jeszcze bardziej czysto😀.

Słyszałem,  na wystawie bardzo czysto graj.  Jak by ktoś chciał schemat tych monitorów to mogę podać.  Mam dwa jeden który producent zaleca i ten co nad nim pracowałem 

18 godzin temu, T.Knecek75 napisał:

Jak widać tak to wyszlo . Nie źle.  Ale jest trochę problem z tymi glosnikami,  grają pięknie bardzo neutralne tylko trzeba uważać żeby nie rezonowaly. 

IMAG0421.jpg

Co to za kolumny z tyłu?

Monitory bardzo fajne👍.