Skocz do zawartości
IGNORED

Pomoc w wyborze kabla zasilającego do DACa.


Kamil Jędrusik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, sls napisał:

Zresztą trudno mówić o granicy rozsądku gdy za tymi grubymi kablami nie stoi żadna podstawa teoretyczna.

Co więcej, fizyka nie zna zjawisk powodujących "lepszość" wypasionych sieciówek.

Dlaczego w bez porównania bardziej zaawansowanym sprzęcie, np medycznym, czy laboratoryjnym, stosuje się "normalne" przewody?

Chyba już wiem- wykształceni technicznie w cudowne sieciówki nie wierzą.

3 minuty temu, Mysza 13 napisał:

Jak muchy do g....

...to się zlatują spece od audiovoodo, by jeden przez drugiego szpanować wiedzą tajemną. Nawiasem mówiąc, nie mającą zadnych podstaw naukowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, przemak napisał:

Ale znasz ten test? Bo jest dość ciekawy. Radzi sobie i ajfon i wyjście analogowe z płyty głównej i drogi dac. Różnice są, ale w która stronę? 

Nie znam

ale z ciekawości sobie taki zrobię 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, morawka napisał:

wedlug mnie warto zadbać o każdy element systemu

Dodaj jeszcze "mający wymierny wpływ na jakość dźwięku", np akustyka w pomieszczeniu, albo odpowiedni "wsad", czyli dobrze zrealizowane nagrania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Mysza 13 napisał:

Jak muchy do g....

Muchy są jednak bardziej inteligentne od antykablarzy..

Jesli juz jestesmy przy muchach i g...

 

W Niemieckim jest takie powiedzenie, ktore znakomicie pasuje do danej sytuacji

"Können taused Fliegen irren?"

w przetlumaczeniu:

"Czy tysiace much moga sie mylic?"

Czyli, jesli tysiace much (kablarzy) zajada g...  (twierdzi, ze slysza sieciowki), to dowod na to, ze g.. smakuje (ze slychac roznice)?

Zycze kablarzom smacznego :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, morawka napisał:

kable to kosmetyka

I jak kosmetyka, nie dający wiele, jeśli uprzednio nie zadba się o podstawy.

8 minut temu, morawka napisał:

wrażliwe są na nie tylko naprawdę dobre systemy

Wręcz przeciwnie- im sprzęt jest lepiej skonstruowany, tym wpływ przewodów dąży do zera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja to tak jakby Kaczyński chciał przekonać Schetyne ze ma lepszy program, i tak każdy zostanie na swoich pozycjach 

Przeciez jest ten wątek audiomity gdzie możecie kablować się do woli

na koniec pytanie do autora wątku:

Kamil, pomogli ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, morawka napisał:

No właśnie , ludzie są różni ...

jesli nawet nie ma podstaw teoretycznych, ale ktoś mając Pytona Pana Edmunda , będzie się czuł lepiej niż ze zwykła komputerowka i będzie miał "wrażenie" ze gra mu lepiej, to tak się nastawi psychicznie ze jego odbiór muzyki może być naprawdę lepszy.

....

kable to kosmetyka...

Dodam "kosmetyka wlasnego ego"

Mysle ze trafiles sedno sprawy.

Jesli ktos z innymi sieciowkami twierdzi ze "lepiej sie czuje", to w pelni sie z tym zgadzam i popieram (dopoki jacys oszusci nie wyciagaja biednym nieswiadomym ciulaczom ostatnie grosze z kieszeni)

Ale czy objektywnie te sieciowki poprawiaja dzwiek, tutaj mam swoje watpliwosci.

 

23 godziny temu, morawka napisał:

Węglowe maja dźwięk przybrudzony

wiatrowe pełen szumów 

 

Zapomniales

- gazowe

- olejowe

- wodne

- sloneczne

- ...

 

Pelne pole do popisu dla "tuningu"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Mysza 13

(Konto usunięte)
4 minuty temu, xajas napisał:

Jesli juz jestesmy przy muchach

Muchy robią to w jakimś [uzasadnionym] celu...

Jaki cel ma facet niesłyszący ,,kabli e.t.c" , żeby tracić energię i czas na malowanie doktoranckich wywodów , jak to kable nie grają ..

Nie wystarczy takim bystrzachom sama świadomość i satysfakcja , że się okablują za dychę , a ci ,,inteligentni inaczej" wydają furę kasy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Mysza 13 napisał:

Muchy robią to w jakimś [uzasadnionym] celu...

Jaki cel ma facet niesłyszący ,,kabli e.t.c" , żeby tracić energię i czas na malowanie doktoranckich wywodów , jak to kable nie grają ..

Nie wystarczy takim bystrzachom sama świadomość i satysfakcja , że się okablują za dychę , a ci ,,inteligentni inaczej" wydają furę kasy ?

To dziala na opak,

Takie bystrzachy wydaja fure kasy na te sieciowki, by sie pochwalic na forum swoim zawansowanym High-Endowskim systemem.

Zwykle sieciowki za 10zl nie wywieraja na nikim wrazenia ;-)

Czyli najwazniejsza jest:

- cena (im drozsze tym lepsze)

- wyglad (musza sie blyszczec i miec conajmniej  trzy rozne obciagajace koszulki)

- grubosc (wszystko ponizej grubowsci weza ogrodowego to tylko druciki dla biedoty i amatorow) 

- nazwa (bez wlasciwych hasel w nazwie typu: gold, pro, grade, audiophile, ultimate to tylko syf niegodny audiofila)

Jesli te warunki sa spelnione, to mozesz zaprosic swoich buddys na odsluchy i oczekiwac poklepywania po ramieniu, i to nawet bez wlanczania sprzetu ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Mysza 13 napisał:

,,ponizej grubowsci weza ogrodowego"- Niestety - mam takie właśnie , jak napisałeś [Shunyatki Diamondback + Copperhead] - Czyli SYF !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Wstyd! There is a room for improvement ;-)

Mozna zaczac od tuningu. Obciagnac gruba koszulka i wypchac piaskiem albo inymmi woodo-srodkami. I juz jest problem rozwiazany 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie cos rozsadnego. Jedyna zaleta rosnacego wieku to rosnace doswiadczenie (i wyciag z konta).

Witam w klubie emerytow :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie poniosło z tymi kabla za grube $$.

Ochłonąłem i kupiłem Wireworlda Aurore z drugiej ręki.

Teraz jeszcze coś do listwy i mogę dać sobie siana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kamil Jędrusik napisał:

Trochę mnie poniosło z tymi kabla za grube $$.

Ochłonąłem i kupiłem Wireworlda Aurore z drugiej ręki.

Teraz jeszcze coś do listwy i mogę dać sobie siana.

a jaki ty masz dac i resztę systemu ?

Jakie wrażenia poi wpięciu Aurory ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, McGyver napisał:

Ta, a hot dogami najesz się tak samo jak sznyclem wiedeńskim ?

Na końcu rezultat taki sam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Dawid Hare napisał:

a jaki ty masz dac i resztę systemu ?

Jakie wrażenia poi wpięciu Aurory ?

Mam Hegla HD25, siedzę tylko w słuchawkach więc reszta toru raczej wrażenia tu nie zrobi ?

Dowiem się jakie wrażenia jak Hegel wróci z wypożyczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rafal735r napisał:

Na końcu rezultat taki sam ?

O szczegóły trzeba by zapytać muchy.

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, przemak napisał:

No a test napedow popularyzowny kiedyś przez @triode? Tam jest ajfon i sobie radzi. 

nie wiem o czym piszesz.

urządzeń,które pełnią rolę transportu-mam aktualnie trzy.. + dvd  w szufladzie.

Jeszcze w temacie wątku  ?

Mz. całe to hobby polega na zbieraniu doświadczeń.Więc dlaczego nie sprawdzić co daje porządna sieciówka? bezpiecznik? czy też inny gadżet?

Dopóki można wypożyczyć i nie kosztuje absurdalnych pieniędzy :)

Na rynku jest cała masa dobrze zrobionych akcesoriów- kosztują bardzo umiarkowane pieniądze.

Przysłowiowy już bezpiecznik-tyle co słodka bułka...więc dlaczego ,nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, triode napisał:

nie wiem o czym piszesz

Ten do którego nie można tak łatwo podać linka. A może nie ty? To przepraszam.

Jednak ty ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

Ten do którego nie można tak łatwo podać linka. A może nie ty? To przepraszam.

nie wiem o co chodzi ?

tak na marginesie

 to lipa ?

7 minut temu, przemak napisał:

Ten do którego nie można tak łatwo podać linka. A może nie ty? To przepraszam.

Jednak ty ?

 

to był test..internetowy

Zasadnicze pytanie w tym teście było:czy można odróżnić źródła cyfrowe.?

sam sobie odpowiedziałeś. ?

..w odróżnieniu od kolegów z twojej piaskownicy.którzy tylko głośno krzyczą ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.07.2019 o 12:24, Kondzio13 napisał:

A ja znalazlem...furutech 762, kupujesz z metra do tego dobre wtyki I za 1000 zl masz 1,5 m kabelka, ktorego  pozytywny wplyw na brzmienie jest bezdyskusyjny...

Zakładając że trafisz z tym brzmieniem do swojego zestawu a jak nie to jak jakimś cudem go sprzedasz to za mniej niż pół ceny .

Ciężko sprzedać kable DIY .

W dniu 21.07.2019 o 12:32, sls napisał:

W ścianie mam od licznika ze 20 metrów drutu po 5 PLN za metr i metr kabla za 3 tysiące PL ma wybić mój system na wyższy poziom, takie bajki to dzieciom w przedszkolu można opowiadać. Tak samo realne jak czarnoksiężnik z krainy Oz.

Pomyśl , skoro ileś tam osób które w większości mają kiepskie instalacje pisze pozytywnie o tych ostatnich metrach zasilania to coś w tym musi być .

Sprawdź i sam oceń . Chyba że Ciebie po prostu na taki kabel ( nawet wypożyczenie ) nie stać i dlatego tworzysz wpisy jak powyższy ?

?

 

A teraz ciekawostka .

Typowy wzmacniacz i odtwarzacz CD w których masy sygnałowe są połączone z obudową a te z bolcem ochronnym gniazda i kablem PE.

I tu pytanie . Czy sygnał audio latający sobie masą sygnałowa kabla RCA będzie też sobie latał przez sieciówki oraz gdzie mu łatwiej będzie latać ?

 

?

 

Zdjęcie z sieci ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, muda44 napisał:

A teraz ciekawostka .

Typowy wzmacniacz i odtwarzacz CD w których masy sygnałowe są połączone z obudową a te z bolcem ochronnym gniazda i kablem PE.

I tu pytanie . Czy sygnał audio latający sobie masą sygnałowa kabla RCA będzie też sobie latał przez sieciówki oraz gdzie mu łatwiej będzie latać ?

 

?

 

Zdjęcie z sieci ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Typowy wzmacniacz i cd są w tzw. II klasie ochronności, a więc nie mają i nie mogą mieć żyły ochronnej PE (norma m.in. 60364-4-41) więc nie trafione ?.

9 godzin temu, porlick napisał:

Co więcej, fizyka nie zna zjawisk powodujących "lepszość" wypasionych sieciówek.

Dlaczego w bez porównania bardziej zaawansowanym sprzęcie, np medycznym, czy laboratoryjnym, stosuje się "normalne" przewody? 

Chyba już wiem- wykształceni technicznie w cudowne sieciówki nie wierzą.

Dokładnie, w mojej branży, automatyka/elektroenergetyka, też są drogie kable za 1mb, np. ÖLFLEX CLASSIC 100 450/750V 4G185, który u producenta kosztuje około 200zł za 1mb ale przy zakupie 100m tyle, że ma on 4 żyły z czystej miedzi, po 185mm2 każda i teraz porównajcie to do kabli audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez radmorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, muda44 napisał:

Typowy wzmacniacz i odtwarzacz CD w których masy sygnałowe są połączone z obudową a te z bolcem ochronnym gniazda i kablem PE.

To jest nieprawda. Tak na marginesie w sieci mamy 230V a nie 220V od nie pamiętam bodaj 15lat a sygnał/prąd płynie a nie lata jakby co.

 

Teraz, muda44 napisał:

Pomyśl , skoro ileś tam osób które w większości mają kiepskie instalacje pisze pozytywnie o tych ostatnich metrach zasilania to coś w tym musi być . 

Ci co biorą placebo podczas badań medycznych też często czują się lepiej chociaż łykają cukier puder zamiast terapeutyka. Niewykluczone że jak się patrzy na gruby wypasiony kabel to lepiej się słyszy bo w ślepym teście obawiam się nikt nie rozróżni jakim kablem zasilającym podłączony jest system.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, radmorek napisał:

Typowy wzmacniacz i cd są w tzw. II klasie ochronności, a więc nie mają i nie mogą mieć żyły ochronnej PE (norma m.in. 60364-4-41) więc nie trafione ?.

Widziałeś kolego choćby streamer CA SM6, albo dajmy na to taki słuchawkowiec Cayin HA-3 w środku?

Nie błyskaj normą, bo bredzisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety większość sprzętu ma bolec. Telefon mi poprawił na "boleć" - skąd on wie, że to boli? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, przemak napisał:

Niestety większość sprzętu ma bolec. Telefon mi poprawił na "boleć" - skąd on wie, że to boli? ?

Sama obecność bolca w gnieździe wzmacniacza czy innego sprzętu nie znaczy że jest on podłączony.

Np. Luxman DA-250, DA-06 mają bolec ale niepodłączony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2019 o 15:17, Kamil Jędrusik napisał:

Mam na oku trzy kable zasilające, Vovox Textura, Purist Audio Design Musaeus, Hidiamond D3.

Oczekuje od kabla bardzo dobre szybkości i dynamiki, dobrej sceny i holografii, możliwe neutralnego grania, braku rozjaśnienia.

Proszę o pomoc w doradzeniu.

bierz tego pytona pana Edmunda. W ostatnim numerze magazynu "HiF i Muzyka" zdobyl pierwsze miejsce w ich slynnym tescie kabli pt. "co siostry Godlewskie najchetniej wzielyby w usta" i wyroznienie za to, ze jako jedyny sie nie miescil.

Aha, nie zapomnij o wazelinie, on ciasno wchodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez haile
aaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kondycjoner Helion 1750XP z kablem sieciowym grubym jak kciuk i powiem uczciwie nie jestem w stanie usłyszeć ŻADNYCH różnic w stosunku do stosowanej wcześniej taniej listwy komputerowej, ani gdy podłączę wzmacniacz bezpośrednio do gniazdka. Zaznaczam, że nie jestem kablosceptykiem i uważam - w oparciu o własne doświadczenia, próby i odsłuchy (a nie opinie zasłyszane w internecie), że wpływ kabli głośnikowych i interkonektów na brzmienie MOJEGO SYSTEMU jest oczywisty i bezdyskusyjny (żadne placebo). Jednakże w przypadku kondycjonerów, listw czy kabli sieciowych nie jestem w stanie tego stwierdzić, po prostu moje zmysły nie są w stanie tego wychwycić i kropka. Być może w bardziej zaawansowanych systemach i innych (lepszych) warunkach akustycznych takie różnice są do wychwycenia. Nie neguję tego, bo nie mam do tego podstaw, a moja wiedza w tym zakresie jest znikoma. Wychodzę z założenia, że skoro szereg firm produkuje tego typu urządzenia i okablowanie i od wielu lat znajdują one swoich nabywców, to coś musi być na rzeczy. Np. mój kolega potwierdza pozytywny wpływ okablowania sieciowego na brzmienie jego zestawu audio, który jest znacznie droższy i bardziej zaawansowany technicznie aniżeli mój. Natomiast zakupu samego kondycjonera nie żałuję, przynajmniej moje urządzenia pracują w optymalnych sieciowych warunkach,  a majtku na to ustrojstwo nie wydałem.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha CX-1000, Yamaha MX-1, Yamaha CDX-1030, Yamaha T-80, Yamaha PF-800 (Yamaha MC-5), Yamaha NS-690II, Yamaha HP-3, Bluesound Node 2, Helion 1750 XP, okablowanie: 2x AudioQuest Quartz, AudioQuest Topaz, AudioQuest Indigo Blue, Nordost Moonglo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.