Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa/kupno własnego bass shaker'a do KD


baron_bartek

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, przemak napisał:

Kupiłem sobie taki jeden na próbę. Się zobaczy. 

Co dokładnie kupiłeś? Czym chcesz napędzić?

Buttkicker odpisał mi, że do modelu advance należy dołożyć wzmacniacz pod subwoofer w klasie D 200-400W przy 4ohm. Teoretycznie nie trzeba też dokładać żadnych regulacji fazy, czy odcięcia, jedynie regulację "głośności" (co chyba też nie jest konieczne bo można sterwać procesorem AV) może warto pomyśleć nad DIY końcówka mocy klasa D? do 1k zł powinna wyjść całkiem wydajna jednostka. Jakieś opinie doświadczonych konstruktorów?

Czy rzeczywiście ustawienie fazy jest zbędne?

 

Pozdrawiam

Paweł

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ali jest sporo gotowców- sam do suba kupiłem wzmacniacz impulsowy na niedużej plytce. Przy zasilaniu +/- 50V ma dawać 125W na 8 i 250W na 4 ohmach. Do tego 300W toroid, 2x10000uF w zasilaczu i jest pałer.?

(Na fotce jeszcze tymczasowo skręcone do prób.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PawelMitsu napisał:

Buttkicker odpisał mi, że do modelu advance należy dołożyć wzmacniacz pod subwoofer w klasie D 200-400W przy 4ohm

Albo końcówkę mocy jak kolega porlick pisał (z tego co rozumiem, dużo mocniejsza od wzmaka subwoferowego, za to trzeba dołożyć filtr o ile sygnał nie jest filtrowany)

Ciekawe czy dałoby radę napędzić to z 12 calowego suba  velodyne CHt12 (rozumiem, że te wyjścia są po to by włąśnie napędzać pasywny dodatkowy sub). Tylko jak wtedy sterować głośnością? Jakieś urządzonko sterujące siłą sygnału pomiędzy? (+ od razu filtr zakresu?)

Godzinę temu, porlick napisał:

Na Ali jest sporo gotowców

Nawet bardzo sporo. Tylko z jakiegoś powodu są tam tylko maluszki, nie widziałem nic co by było odpowiednikiem butkickera, nie mówiąc już o czymś większym. Swoją drogą odpowiednik aurory wcale nie jest tańszy niż na zachodzie (heh, to znaczy rebrandowany na zachód ? ).

Przedyskutuje z kolegą praktykiem audio scenicznego budowę własnego rozwiązania, ale jeśli się okaże że np muszę nakupować trochę rzeczy to może się okazać, że 1000 zyli za butkickera zza granicy to całkiem niezły deal (żeby jeszcze był w stanie przewidzieć co wyjdzie z moich prób).

Swoją drogą fajnie że ten temat się rozwinął bo nie wiedziałem czy będą odpowiedzi i zainteresowani, to dość niszowe rozwiązanie z tymi shakerami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez baron_bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o gotowcach, miałem na myśli wzmacniacze. Tam i takie 400-1000W znajdziesz bez problemu.

Ten, co pokazałem, (200/4), to przy niektórych "maluszek".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, porlick napisał:

Ten, co pokazałem, (200/4), to przy niektórych "maluszek".

hmmm, patrzyłem ten od butkickera, na gigantanie wygląda, więc jak przypuszczam nie trzeba aż tak dużo mocy by napędzić shakera, tylko pewnie sporą głośność trzeba mu ustawić. Pisali, że wzmacniacze od butkickera się przepalają, być może to dlatego, że ktoś uniemiejętnie przykręci.... albo zamiast kanapą chce trząść pokojem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego myślisz że wystarczy nieduża moc? 

Zamierzasz wzbudzić coś (nie wiem kanapę czy co), co waży kilkadziesiąt kilogramów. Ciężar układu drgającego głosnika subwooferowego to powiedzmy 200g i jest wzbudzany kilkusetwatowym wzmacniaczem.. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, baron_bartek napisał:

Swoją drogą fajnie że ten temat się rozwinął bo nie wiedziałem czy będą odpowiedzi i zainteresowani, to dość niszowe rozwiązanie z tymi shakerami.

Mam w swoim systemie 2 kolumny podłogowe z łącznie 4 glośnikami na basie 8" i dosyć mocny wzmacniacz więc sam bas mi się podoba, jednak w kinie czuję niedosyst związany z właśnie z LFE (nie mam suba). Żeby uzyskać fajny efekt trzeba by było wydać - tak myślę - z 5k. Do tego cała zabawa z rozmieszczeniem subów.  Stąd właśnie pomysł na basshaker, co prawda rozwiązanie wydaje mi się trochę śmieszne (niepoważne?) ale czemu nie spróbować na własnej skórze. Więc dla mnie temat idealnie się wpasował.

 

problem jest taki, że nie ma tego jak przetestować, a nie mam 2k żeby wydać na eksperyment, który w razie niepowodzenia będzie wyrzuceniem kasy w błoto. 

 

Fakt, że rozwiązanie się jakoś nie wbiło w "mainstream" KD też w jakimś stopniu mnie zastanawia. Jeżeli to takie super rozwiązanie to dlaczego w polskim www nie ma żdanych informacji?

 

10 minut temu, micwoj napisał:

Dlaczego myślisz że wystarczy nieduża moc? 

Zamierzasz wzbudzić coś (nie wiem kanapę czy co), co waży kilkadziesiąt kilogramów. Ciężar układu drgającego głosnika subwooferowego to powiedzmy 200g i jest wzbudzany kilkusetwatowym wzmacniaczem.. 

dokładnie, też uważam, że musi być dużo mocy żeby shaker spełnił swoje zadanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PawelMitsu napisał:

am w swoim systemie 2 kolumny podłogowe z łącznie 4 glośnikami na basie 8" i dosyć mocny wzmacniacz

8 cali 8 calom nierówne pod kątem basu.

A jeśli te ósemki nie mają zejścia, to mają za to sporą efektywność. Żeby wyrównać głośność subwooferem, to musiałby być kolos. Może zwyczajnie zbuduj sobie dwa dorosłe suby 10cali. Na AWXach od STXa na przykład, to najtańsze co znam co może dać radę. Albo peerlesach XLS

Dobry sub potrafi urwać łeb...I w dobie tanich wzmacniaczy z Chin niekoniecznie musi cię zabić finansowo. Robiąc samemu, w 1000 za szt powinieneś sie spokojnie zmieścić. A możesz zacząć od jednego i zobaczyć czy to kierunek który masz na myśli. 

Tylko nie licz na to ze kupisz gotowego suba za 1000 i on załatwi temat, bo fabryczne są sporo droższe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micwoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, micwoj napisał:

8 cali 8 calom nierówne pod kątem basu.

Tak, zdaję sobie sprawę, jednak jest to już jakiś odnośnik. Rozumiem że 1000 zł diy (własna obudowa + wzmacniacz z chin)?

Pozdrawiam

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, micwoj napisał:

Dlaczego myślisz że wystarczy nieduża moc?  

Wychylanie się membrany z tego co obserwuje zależy od głośności a nie samej mocy, właściwie to za duża membrana robi mniejsze wychylenia (trudniej ją napędzić by skakała). Wydaje mi się, że od mocy ważniejsza jest głośność i co za tym idzie wychylenia (jasne, że moc przekłada się na głośność - poprostu wzmak musi być mocno podkręcony i co za tym idzie mieć oczywiście wystarczającą moc, ale nie sądzę by potrzeba było jakiegoś kolosa (proszę popatrzeć na wzmak od butkickera). Zapewne lepiej mieć zapas mocy by nie spalić wzmaka, więc jeśli to chińczyk to lepiej kupić większego.

2 godziny temu, micwoj napisał:

Zamierzasz wzbudzić coś (nie wiem kanapę czy co), co waży kilkadziesiąt kilogramów. Ciężar układu drgającego głosnika subwooferowego to powiedzmy 200g i jest wzbudzany kilkusetwatowym wzmacniaczem..  

Ja nie jestem fizykiem, ale przecież chodzi nie o to by kanapę przesuwać, ale by membrana/odważnik wchodziła w rezonans z kanapą do czego jest potrzebna odpowiednio niska częstotliwość?

1 godzinę temu, PawelMitsu napisał:

jednak w kinie czuję niedosyst związany z właśnie z LFE (nie mam suba). Żeby uzyskać fajny efekt trzeba by było wydać - tak myślę - z 5k

Hmmm. W KD 8 cali to niedużo, a nie pomyślałeś by kupić używany fajny sub i to nie załątwi sprawy (za swój velodyne 12 cali dałem chyba 1300 zł). Ludzie co mają 15 cali dadzą się porąbać że różnica nie do opisania. Polecają paradigm bo ma łupnięcie (velodyne uniwersalny raczej, podczas gdy np. rel jest do muzyki). Jak znajdę fajnego paradigma kiedyś to kupie.

Swoją drogą być możę paradigm 15 cali by mi załatwił sprawę shakera, ale nie chce by mnie sąsiedzi z widłami i pochodniami ganiali... musiałbym pewnie załatwić którego by czuli respekt jak to w stadzie, ale po co mi się potem tłumaczyć ?.

1 godzinę temu, PawelMitsu napisał:

Fakt, że rozwiązanie się jakoś nie wbiło w "mainstream" KD też w jakimś stopniu mnie zastanawia

Zgaduje, żę polska kraj biedny i na audiofili i kinofill patrzy się jak na wariatów w generalnej populacji - tutaj słabo nowinki dochodzą.... za to ile tego na ali?

1 godzinę temu, micwoj napisał:

Żeby wyrównać głośność subwooferem, to musiałby być kolos

To zależy od oczekiwań. Co to jest kolos? mój 12 cali to wg mnie przeciętniak, 15 cali mi chodiz po głowie - jak możesz coś polecić to mów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez baron_bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zostawiłem z przygody z kinem suba diy na TangBand WT944: 10', wielki skok membrany, dość niska efektywność i możliwość przyjęcia w szczycie grubo ponad 300W. Skrzynia ok 45l netto, w środku kratownica a'la matrix z B&W, grube scianki, głośnik "patrzy" w podłogę, całość waży ze 25kg, wzmacniacz 150W w sinusie (będzie większy, ale nie mam czasu na wymianę.)

Nie jestem fanem wyburzania basem- w salonie 40mkw mi wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PawelMitsu napisał:

Rozumiem że 1000 zł diy

Tak myślę. Głośnik 3-4stówki, chinol wzmacniacz i chinol zasilacz 2-3 stówki pewnie. Zakładam że filtrację i głośność załatwiasz amplitunerem. Za 3-4 stórki jakąś nieskomplikowaną budę zrobisz w niedrogim fornirze woskowanym czy lakierowanym na mat.  

2 godziny temu, baron_bartek napisał:

Co to jest kolos?

Żeby mieć podobną powierzchnię membrany co 2x8cali w kolumnach to przydałoby się przynajmniej 1x10. A kolumny są dwie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, micwoj napisał:

Żeby mieć podobną powierzchnię membrany co 2x8cali w kolumnach to przydałoby się przynajmniej 1x10. A kolumny są dwie..

Myślę, że jak już inwestować czas i pieniądze to można się machnąć na więcej niż 10 cali. Zresztą to nie ma chyba być odpowiednik kolumn tylko skok jakościowy (niestety wg mnie nie ma kina bez suba. Poprostu inaczej to gra, już nie mówiąć o dolby itd).

Zaoszczędzić można też kupująć popsuty sub (nawet skrzynie caraudio z mega obcięciem - nie włączać tego do muzyki). Naprawić lub lepiej  wymienić głośnik na porządniejszy / włożyć własny wzmak.

Mnie chodzi ten 15 po głowie, ale nawet w ramach eksperymentu wykombinuje w taki czy inny sposób bass shakera. Po przemyśleniach, wstawię poprzeczną deskę tak by była pod materacem i moim dupskiem i myśle, że będzie dobry efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, baron_bartek napisał:

Mnie chodzi ten 15 po głowie,

Nie znam głośników typowo subwooferowych rzędu 12-15 cali dostępnych do zakupu. Nie znaczy że nie ma, tylko że ja nie znam. Trzeba byłoby szukać chyba już w PA?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, micwoj napisał:

Nie znam głośników typowo subwooferowych rzędu 12-15 cali dostępnych do zakupu. Nie znaczy że nie ma, tylko że ja nie znam. Trzeba byłoby szukać chyba już w PA?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Heh... za 400 zł patrzcie co można kupić - ciekawe jakby to grało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hmm, odcięcie ma 30 hz.... jeśli to działa jak trzeba nadawałby się do robienie efektu trzęsienia ziemi, ale wątpie bya działało: waga 18 kg na taki sub?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez baron_bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

Zapomnij o takich szrotach przez duże „S”

Aby to robiło robotę tak jak trzeba to za głośnik trzeba by wydać 3-4 tys zł do tego wzmacniać 2kw kolejne tyle oraz obudowa z mdf 40mm zbrojona w tedy taka 15-18” ma racje bytu... a taki purtnik to na śmieci... płyta to paździerz, głośnik blacha z malutkim magnesikiem, skok membrany 3-5 mm to jest huk !!! mała ilość zwoi na karkasie, brak wentylacji cewki ... można by wymieniać i wymieniać chcesz wydać kasę na śmietnik ??? Proszę bardzo piszesz ze masz 4x8 cali to w sumie masz powierzchnie membrany 12 cali... ale i tak są ograniczone wiec sumując masz 10 cali głośnik w ilu metrach kw???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcinos89 napisał:

Zapomnij o takich szrotach przez duże „S”

Aby to robiło robotę tak jak trzeba to za głośnik trzeba by wydać 3-4 tys zł do tego wzmacniać 2kw kolejne tyle oraz obudowa z mdf 40mm zbrojona w tedy taka 15-18” ma racje bytu... a taki purtnik to na śmieci... płyta to paździerz, głośnik blacha z malutkim magnesikiem, skok membrany 3-5 mm to jest huk !!! mała ilość zwoi na karkasie, brak wentylacji cewki ... można by wymieniać i wymieniać chcesz wydać kasę na śmietnik ??? Proszę bardzo piszesz ze masz 4x8 cali to w sumie masz powierzchnie membrany 12 cali... ale i tak są ograniczone wiec sumując masz 10 cali głośnik w ilu metrach kw??? 

To nie ja pisałem że mam 4x8 cali, tylko kolega PawelMitsu ;). Widocznie nie rozpoznałeś ciutki ironii w moim poście lub ja ją wyraziłem zbyt subtelnie ?.

Jakbym już koniecznie chciał szrota to bym poszukał największego możliwego caraudio z największym możliwym odcięciem,a  nie takie.... no powiedzmy coś czym można się może chwalić kolegom z klasy, jaki to ma się power.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PawelMitsu napisał:

Co dokładnie kupiłeś? Czym chcesz napędzić?

Buttkicker odpisał mi, że do modelu advance należy dołożyć wzmacniacz pod subwoofer w klasie D 200-400W przy 4ohm. Teoretycznie nie trzeba też dokładać żadnych regulacji fazy, czy odcięcia, jedynie regulację "głośności" (co chyba też nie jest konieczne bo można sterwać procesorem AV) może warto pomyśleć nad DIY końcówka mocy klasa D? do 1k zł powinna wyjść całkiem wydajna jednostka. Jakieś opinie doświadczonych konstruktorów?

Czy rzeczywiście ustawienie fazy jest zbędne?

 

Pozdrawiam

Paweł

 

 

 

Kupiłem ten z Ali za trzysta. Wzmacniacz jakiś D będę miał albo dokupie. Co do fazy to się w sumie nie zastanawiałem, ale i tak w moim przypadku to nie ma znaczenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcinos89 napisał:

Proszę poczytać i się samemu przekonać...

Do czego ma się przekonywać przekonany ? Nawet nie trzeba mieć wiedzy w temacie by wiedzieć, że najtańszy produkt nie będzie wiele wart.

3 minuty temu, Marcinos89 napisał:

ja pisze ogólnikowo jeżeli bym pisał do kogoś to bym to pisał a tak jedno zdanie do jednej osoby a drugie do drugiej tak wyszło 


Bez stresu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez baron_bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

https://www.grobi.tv/audiohifi/ibeam-reckhorn/1224/ibeam-vt200-grobi-edition-mit-reckhorn-a-409-verstaerker-schwarz?c=18

za 500€ można kupić coś takiego w Niemczech 

3 minuty temu, baron_bartek napisał:

Do czego ma się przekonywać przekonany ? Nawet nie trzeba mieć wiedzy w temacie by wiedzieć, że najtańszy produkt nie będzie wiele wart.

Za ta odpowiedz masz plusa, bo w końcu ktoś tu normalnie napisał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcinos89 napisał:

Za ta odpowiedz masz plusa, bo w końcu ktoś tu normalnie napisał...

Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marcinos89 napisał:

Proszę bardzo piszesz ze masz 4x8 cali to w sumie masz powierzchnie membrany 12 cali... ale i tak są ograniczone wiec sumując masz 10 cali głośnik w ilu metrach kw???

18 mkw. Przekonuje mnie opcja DIY ponieważ można będzie łatwo drugą sztukę w przyszłości dorobić. Myślałem właśnie nad 2x 10".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

To źle myślałeś... minimum 2x 12” jeżeli ma dawać kopa... ja miałem w 24m2 15” z klipscha i monitor audio rx-8 i jeden szału nie robił, w tym samym pokoju były 4x110 sw i jeszcze było ok ale brakło zejścia... 

Edytowane przez Marcinos89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PawelMitsu napisał:

18 mkw. Przekonuje mnie opcja DIY ponieważ można będzie łatwo drugą sztukę w przyszłości dorobić. Myślałem właśnie nad 2x 10".

To zależy jaki chcesz osiągnąć efekt. Trzęsienie ziemi? Im jeden większy niżej schodzący sub tym lepiej. Mniej rozlazły bas? Postaw suba na kolcach by go uspokoić (no i rezonansy rzecz jasna zmniejszysz). Coś innego? Można kombinować z dwoma subami i postawić jeden główny i drugi wspomagający, z różnymi odcięciami/parametrymi.charakterystykami.... możliwości nieskończone, ale nic się nie uda jak to nie będą porządne suby (noooo.... ten od chamówy i trzęsienia nie musi być porządny tylko duży i ciężki - nie żartuje, sub który ma trząść musi waży ć a przynajmniej kiedyś tak było, teraz jest miniutaryzacja).

Do muzy poprostu nie włączasz suba, lub nie włączasz obydwu.... główny sum może być do muzy (10 cali starczy spokojnie do normalnej muzy i nie tylko) a pomocniczy do kina (12 cali jest ok, jak go dobrze ustawisz, ale czuje niedosyt).

Ja narazie mam niezły sub, ale chce więcej wrażeń stąd pomysł na shaker i ten wątek na forum, bo na porządnego suba trzeba wydać parę tysiaków jak już tutaj wspomniano, a ma też inne wady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez baron_bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa takie: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

kupiłem kiedyś mocno okazyjnie za dosłownie jakieś grosze i dają radę. Mam dwie sofy po 3 siedzenia każda i zamontowałem po jednym pod środkowym siedzeniem. Spokojnie wystarcza, mebel się nie rozjeżdża :) Dają fajny efekt a chodzą na połowę mocy, prawdę mówiąc, przy wyższych poziomach efekty były już denerwujące.

Napędzane są wzmacniaczem Crowna w klasie D. Sygnał jest brany z wyjścia subwoofera, ale obrabiam go nieco w procesorze DSP zanim trafi na shakery: wyrównanie poziomu, obcięcie częstotliwości etc.. - chodzi o to, by efekt był taki sam, czy słucha się bardzo głośno czy cicho. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pacman napisał:

Napędzane są wzmacniaczem Crowna w klasie D. Sygnał jest brany z wyjścia subwoofera, ale obrabiam go nieco w procesorze DSP zanim trafi na shakery: wyrównanie poziomu, obcięcie częstotliwości etc.. - chodzi o to, by efekt był taki sam, czy słucha się bardzo głośno czy cicho. 

Czyli sygnał masz tak jak ja kombinowałem, ale dodatkowo we wzmacniaczu shakera masz jeszcze dsp? (ja planowałem jakiś filtr, lub korektor) Możesz dać model wzmacniacza?

Fajnie udało ci się to trafić. Allegro? Olx? Sam bym kupił jakieś używki i się pobawił.

Całkiem ciekawe jest też to co mówisz, że zbyt mocne denerwuje - jest to dość jasne i oczywiste, ale nie da się przewidzieć iel będzie denerwujące póki się nie przetestuje na własnej skórze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, baron_bartek napisał:

Czyli sygnał masz tak jak ja kombinowałem, ale dodatkowo we wzmacniaczu shakera masz jeszcze dsp? (ja planowałem jakiś filtr, lub korektor) Możesz dać model wzmacniacza?

Fajnie udało ci się to trafić. Allegro? Olx? Sam bym kupił jakieś używki i się pobawił.

Całkiem ciekawe jest też to co mówisz, że zbyt mocne denerwuje - jest to dość jasne i oczywiste, ale nie da się przewidzieć iel będzie denerwujące póki się nie przetestuje na własnej skórze.

Wzmacniacz mam Crown'a XLS 1502 (chyba taki - piszę z pamięci), a DSP mam QSC - podłączone do kina domowego, i każdy kanał idzie przez nie do końcówek mocy. Można tam budować sobie ścieżki sygnałów "z klocków" i są tam między innymi takie, które pozwalają na wyrównanie poziomu i zabawę z pasmem. Fazę też można płynnie regulować. 

Za te shakery to chyba dałem coś koło 200zł/szt - leżał jeden na allegro, później dokupiłem na OLX. Jakoś może szczególnie na nie nie polowałem ale trafiły się.

Moim zdaniem regulacja głośności to kluczowa sprawa - jak jest za cicho to nie ma efektu, nie czuć za bardzo drgań, a za głośno, też jest niedobrze :) Zakres gdzie jest ok, jest dość wąski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, baron_bartek napisał:

To zależy jaki chcesz osiągnąć efekt. Trzęsienie ziemi? Im jeden większy niżej schodzący sub tym lepiej.

Efekt typowo kinowy, tzn. jak jest eksplozja to żeby czuć to na skórze, jak w jednej z ostatnich scen w Szeregowcu Rayanie jedzie Tiger to chciałbym czuć, że to jest maszyna ważąca 70 ton. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie wymagania potrzebują funduszy. ? Problem polega na tym że nie potrafię się zpozycjonować bo z subami nie mam doświadczenia i nie wiem co mogło by spełnić moje oczekiwania.

W muzyce nie potrzebuję suba.

PS Bohater z tematu "bezkompromisowy sub" robi wrażenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pacman napisał:

Moim zdaniem regulacja głośności to kluczowa sprawa - jak jest za cicho to nie ma efektu, nie czuć za bardzo drgań, a za głośno, też jest niedobrze ? Zakres gdzie jest ok, jest dość wąski.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc, że ważniejsza jest głośność od mocy (parę postów wcześniej w tym wątku).

Zakres głęboki w dół pewnie by mi się podobał, chciałbym osiągnąć efekt jak pisałem na początku, nie tyle trzęsienie, co głębokie przeszywające drgania... coś czuje, że żeby zbudować ten system shakerów znów będę musiał potestować trochę różnych urządzeń ?

3 godziny temu, PawelMitsu napisał:

jak w jednej z ostatnich scen w Szeregowcu Rayanie jedzie Tiger to chciałbym czuć, że to jest maszyna ważąca 70 ton

Exacly ! ? Dam, plusa za tą wypowiedź bo trafia w sedno lepiej niż ja to opisywałęm ? Ja akurat polecam Mad Max 4 bo cały praktycznie film w kinie czułęm głębokie drgania (tani chwyt aby podnieść ciśnienie, ale za to jaki skuteczny ? )

3 godziny temu, PawelMitsu napisał:

W muzyce nie potrzebuję suba.

Ja akurat tak, bo niby mam castle knight 4, i niby one powinny mieć niezły bas, ale w moim pomieszczeniu jest on tak szczupły, że pożal się boże (jak kupowałem to odsłuchując w pomieszczeniu sprzedającego bas był naprawdę niezły... w ogóle moje pomieszczenie to dramat, 3,5 metra wysokości 44 metry i ściana w samym środku, a za łóżkiem kuchnia ?)...

Tak sobie myśle, że w przyszłości naprawdę zrobię system na 2 suby, jeden do audio i wysokiego basu a drugi efekciarski do kina + oczywiście shaker

6 godzin temu, pacman napisał:

Za te shakery to chyba dałem coś koło 200zł/szt - leżał jeden na allegro, później dokupiłem na OLX. Jakoś może szczególnie na nie nie polowałem ale trafiły się.

A z ciakawości mogę wiedzieć jak szukałeś? wpisałem i tu i tu bass shaker i oddzielnie i osobno i nic nie ma. Zakładam że tak robiłaś i poprostu się trafiło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez baron_bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.