Jump to content
baron_bartek

Budowa/kupno własnego bass shaker'a do KD

Recommended Posts

2 godziny temu, przemak napisał:

Głośniczek spory, ciężki

Jak ciężkie to znaczy dobre 🙂 .... szczególnie jeśli ma być to basshaker - butkicker też swoje waży, ale nie więcej niż wygląda.

Wzmacniacz za 50 złociszy? (nowy?)

Fajny wzmacniaczyk, wygodny, ale mocowo- maleństwo.

Do tego, konkretnego zastosowania, super.

Edited by porlick

Nie mam teraz czasu, ale musiałem chociaż przymierzyć - zmieści się 😉

IMG_20190813_000240.jpg

nagrywamy.com

Teraz, baron_bartek napisał:

Czemu akurat takie? Z ciekawości jak mały zadziala?

To raz, ale są małe i zmieszczą się pod siodelkiem perkusyjnym, taki pomysł, może wystarczy. BTW dzisiaj zmontowałem wzmacniacz, zamiast wzmacniacza do subwoofera dałem pełnopasmową i okazuje się, że to słaby pomysł, bo ten shaker gra pełnym dość pasmem i słychać wszystko, a nie o to chodziło 😉 Natomiast całość drży mocno, jest nieźle, trzeba pomyśleć o solidnym mocowaniu głosnika. 

nagrywamy.com

6 minut temu, przemak napisał:

zamiast wzmacniacza do subwoofera dałem pełnopasmową

Tak, będzie drgać średnicą, na ekranie postać gada a trzęsie fotelem.

Te małe o tyle niegłupie, że być może będzie łatwiej osiągnąć efekt, "delikatnej głębokości" drgań. Tak jak pisałem butkicker rzuca dość mocno. Będę ciekawy jak to wyjdzie.

6 minut temu, przemak napisał:

trzeba pomyśleć o solidnym mocowaniu głosnika. 

Ja przykręciłem tuleję ala noga od blatu i do tego buttkickera i daje radę. Planuje jeszcze zrobić coś podobnego z porządną dechą na środku łóżka. Mam już dechę (z garażu, koszt nowej tak solidnej to minimum 100 zł), przytnę jak trzeba polakieruje (brudna jest) i zobaczymy

Edited by baron_bartek

W dniu 17.08.2019 o 22:21, baron_bartek napisał:

Mam już dechę (z garażu, koszt nowej tak solidnej to minimum 100 zł), przytnę jak trzeba polakieruje (brudna jest) i zobaczymy

No i projekt zrobiony. Pośrodku łózka GRUBA decha 90 cm na dajmy na to 40. Efekt? LEPSZY! I to sporo lepszy, butkicker już tak nie napierdziela i szarpie, tylko faktycznie generuje drgania (zwiększyłem głośność ze wzmacniacza o 6 db... czyli 2 razy "głośniej" 😛).

Wniosek z tego taki, że shakera trzeba przykręcać do czegoś o solidniejszej masie. Wtedy ta masa napędza drgania, a nie sam shaker.

Z minusów.... łóżka chyba będzie mniej wygodne - dowiem się rano... i w ogóle zaczęło się rozlatywać (normalnie śrubki co gorzej przykręcone zaczęły się odkręcać - będę musiał dorobić parę elementów by to umocnić).

Sam materac natomiast jest świetnym izolatorem - tłumi drgania w jakiś taki pożądany sposób.

Edited by baron_bartek

2 minuty temu, xajas napisał:

A co chcesz z tym zrobic?

Przykręcić pod to 😉

pol_pl_stolek-perkusyjny-MES-T-500-18591

nagrywamy.com

21 godzin temu, baron_bartek napisał:

Z minusów.... łóżka chyba będzie mniej wygodne - dowiem się rano...

Hmmm. Myślałem, że mi się wzmacniacz popsuł od tego butkickera (a być może tak jest, jeszcze nie jestem pewien). Nagle zaczęło trząść tym butkickerem i wszystkim wokoło (słuchać było stuki zamiast  czuć drgań)....

Rano postanowiłem przekręcić go do starej tuleji i okazało się, że nowa już się trzyma na ostatnim spawie (pewnie jak pierwszy puścił to nie było widać bo sprawdziłem, ale efekt się popsuł 😛)

Może chińczyk miał zły dzień jak spawał. Będę szukał mocniejszej tuleji, ale wstępnie słabo to idzie bo wszystkie są cieniutkie, ale tak naprawdę chodzi o solidność spawu a nie samej tulei.

13 godzin temu, przemak napisał:

Porządnie  zapakowane, wyglądają dość solidnie mimo że małe. Po przetestowaniu napiszę - jeżeli działa to fajnie, bo tanie to jest.

A ciężkie są? Bo jeśli nie to bym się zdumiał, że to daje efekt (tak patrze na wielkość obok 5 zł).

22 godziny temu, baron_bartek napisał:

Z minusów.... łóżka chyba będzie mniej wygodne - dowiem się rano... i w ogóle zaczęło się rozlatywać (normalnie śrubki co gorzej przykręcone zaczęły się odkręcać - będę musiał dorobić parę elementów by to umocnić).

Czyli to czego obawiałem się najbardziej. Meble z marketów typu IKEA Agata chyba odpadają bo się rozlecą.

Godzinę temu, baron_bartek napisał:

ciężkie są? Bo jeśli nie to bym się zdumiał, że to daje efekt (tak patrze na wielkość obok 5 zł).

Tak, dość ciężkie, w dodatku w odróżnieniu od tych dużych cały mechanizm lata a nie tylko coś w środku. Na razie mam w chacie hydraulikę, więc to musi poczekać 😉

nagrywamy.com

1 godzinę temu, baron_bartek napisał:

Może chińczyk miał zły dzień jak spawał. Będę szukał mocniejszej tuleji, ale wstępnie słabo to idzie bo wszystkie są cieniutkie, ale tak naprawdę chodzi o solidność spawu a nie samej tulei.

Znalazłem taką, która nie jest montowana spawem, ale śrubą wzdłuż (wewnątrz) tulei - zobaczymy.

58 minut temu, PawelMitsu napisał:

Czyli to czego obawiałem się najbardziej. Meble z marketów typu IKEA Agata chyba odpadają bo się rozlecą.

Zdecydowanie tak... 😕 . Ja mam tanie poniemieckie łóżko z którego już wszystko odpada (seks, a teraz proces przyśpieszył z basshakerem). Ale u mnie naprawa polega na tym, że znajduje grubszą dechę i montuje wkrętami.

Ikea to już totalnie odpada bo oni uwielbiają jakieś wynalazki typu wypełniacze, drewnopodobne - stopi po 2 latach zaczyna się zapadać sam w sobie (w sensie sam blat, który jest niby jednym elementem). Shaker rozszarpie to przy pierwszy seansie. Pojeździj po poniemieckich marketach z używkami - znajdź NAJCIEŻSZY fotel/kanapę za 200-300 zł. Jeśłi wygląd nie będzie akceptowalny, to niestety tapicer bierze 500-1000 zł.

36 minut temu, przemak napisał:

Tak, dość ciężkie, w dodatku w odróżnieniu od tych dużych cały mechanizm lata a nie tylko coś w środku. Na razie mam w chacie hydraulikę, więc to musi poczekać 😉

Tak samo jak butkicker - lata cały. W takim razie nawet te maleństwa powinny dawać radę, a zaleta jest taka, że możesz ich kilka włączyć w odpowiednie miejsca i stuningować sobie fotel lepiej niż jednym dużym.... tylko teraz pytanie jak to napędzić? da się kable łączyć szeregowo?

Edited by baron_bartek

Przykręcić pod to
pol_pl_stolek-perkusyjny-MES-T-500-185916_2.jpg

ja rozumiem po co takie urzadzenie w KD, ale po co w krzeselku dla muzyka (perkusisty?)

5 minut temu, xajas napisał:

rozumiem po co takie urzadzenie w KD, ale po co w krzeselku dla muzyka (perkusisty?)

Podczas grania na słuchawkach albo na dużych scenach perkusista zasadniczo słyszy werbel, tomy i blachy, bo grają w niego. Natomiast stopa gra do przodu i jest mało słyszalna, potrzebne są duże monitory a w słuchawkach trudno uzyskać odpowiednią głośność. To samo jest z gitarzystami basowymi grającymi bez pieca tylko na słuchawkach, dla nich są z kolei takie drgające "podłogi", takie platformy - drogie więc też mam to w planach. Polepsza to komfort grania bez niepotrzebnego zwiększania głośności odsłuchu. 

nagrywamy.com

Godzinę temu, baron_bartek napisał:

. tylko teraz pytanie jak to napędzić? da się kable łączyć szeregowo?

Na dokładnie takiej samej zasadzie, jak głośniki- szeregowo, w układzie mieszanym (szeregowo-równoległym) 4szt. Rownolegle 2szt raczej nie, bo to da 2ohmy. (Dla tego ze zdjęć, 4ohm)

2 minuty temu, porlick napisał:

Na dokładnie takiej samej zasadzie, jak głośniki- szeregowo, w układzie mieszanym (szeregowo-równoległym) 4szt. Rownolegle 2szt raczej nie, bo to da 2ohmy. (Dla tego ze zdjęć, 4ohm)

Taki jest plan żeby równolegle, teoretycznie końcówka ma wyrobić. Najwyżej się sfajczy 😉

nagrywamy.com

To co wykombinowałem jest na zdjęciach działa naprawdę nieźle. Ogólnie z 6 prób zrobiłem - np deska zbyt blisko krańca łóżka (tam gdzie głowa) zamiast trząść, wydaje jakieś stuki, strzały i dziwne słyszane odgłosy - podejrzewam, że poprostu prowadnice na których są deski są zbyt słabe i na krańcach to przeważa. Jak cofnęłem ok 25 cm - jest w pełni ok, ALE: teraz deska jest niebezpiecznie blisko odcinka lędźwiowego kręgosłupa a boli i bez tego (i powaga... boli bardziej po seansie). Ratuje się kładąc kołdrę pod barki, wtedy odcinek lędźwiowy nie dotyka materaca, jeżysz na barkach i dupie.... 😛

W planach będzie wymiana drewnianych szyn w całym łóżku i przesunięcie dechy tak, by leżała pod tyłkiem - ma lepszą amortyzacje.... ale to jak będzie zimniej, bo w tak gorąco w mieszkaniu, że musiałem założyć ręcznik na łeb by pot nie kapał mi na wiertarkę.... dam znać jak to zadziała.

Tujela to tak naprawdę, rurka i 2 mocowania do niej. na rurkę nakleiłem warstwę plastra, wbiłem to młotkiem i zmontowałem bardzo solidną tuleje.... powinno być ok. Mam takie wrażenie, że można by z tego biznes zrobić jakby się dogadać z tapicerem jakimś, bo trochę wymaga zabawy by mebel do tego shakera skonstruować.

lozko2.thumb.jpg.2be9702f49dd1e2cfdfd5265cfaf3f79.jpglozko1.thumb.jpg.63689b51ca6d988e2096ceb6795093ae.jpg

Edited by baron_bartek

Ostatecznie (chyba już nie ruszam) przesunąłem dechę w mniej więcej połowę łóżka (poniżej dupy przy oglądaniu). Dałem jeszcze matę między deskę a łóżko (tam gdzie wkręty, żeby było słychać trzasków i drewnianych stuków).

Efekt ok!

Generalnie shaker zwykły byłby lepszy, bo nie było by tych cyrków z tulejami i zapewne niektórych stuków, ale w cenie 200 zł jestem mega zadowolony!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.