Skocz do zawartości
IGNORED

Kable. Co latwiej - ocieplic czy wyostrz


stempur

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze

Mam pytanie o kable, być może dziwne, ale uważam, że zawsze warto pytać. Oto problem. Mam sprzęt jak "w omnie". Przemierzam się do kupna wzmacniacza, na który przeznaczyłem odpowiednią kwotę i nie chcę jej przekraczać. Trochę już posłuchałem i na placu boju pozostały dwa, które podobają mi się najbardziej. Nie napiszą, jakie to firmy, żeby przypadkiem nie zaczęły swary między frakcjami.

Ale żaden z nich nie jest idealny. Jeden jest odrobinę za ostry, za jasny, za analityczny. Drugi znów za muskularny, zbyt zbasowiony, za mało szczegółowy. Oczywiście wyolbrzymiłem te cechy, bo są to różnice oczywiście subtelne. Oczywiście będą jeszcze przez chwilę poszukiwał "ideału" ale na teraz mam pytanie o kable: czy za pomocą drutów w rozsądnej cenie tak do 800 zł - interkonektów i głośnikowych - łatwiej system wyostrzyć, uszczegółowić czy łatwiej nadać mu trochę ciała, ciepła bez utraty analityczności.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable mają znaczenie, ale bez przesady. Jak sobie kiedyś kupię kable za 40 kzł ( a mam nadzieję ze nigdy tego nie zrobię !) to powiem, że osiągnałem dno w swojej karierze audiofila ;-))) Kable to niuanse, trzeba je dobierać do posidanego systemu, źle dobranego systemu nie poprawią nigdy ! akustyki w beznadziejnym pokoju nie poprawią nigdy !, za to kieszeń potrafią wydrylować ;-) Dlatego do kabli trzeba z dystansem :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ten drugi jest za mało szczegółowy , to kable nie dodadzą detali, których nie przekazał im wzmak. Jeżeli więc podaje on jak dla ciebie za mało informacji, to już sobie sam odpowiedziałeś, sprawdź ten pierwszy i pokombinuj z okablowaniem.

Zakładam, że ten pierwszy pokazuje więcej detali. Jeśli zaś przekazują tyle samo informacji, tylko jeden jest zbyt agresywny a drugi zbyt łagodny to nieco inna bajka. Nie jestem do końca pewien czy cię dobrze zrozumiałem.

 

Uspokajnie brzmienia kablami może sprowadzić się przy okaji do zmulenia brzmienia. W drugą stronę najczęściej kable zwiększają przejrzystość ale odbywa sie to trochę kosztem zabrania mięska z dźwięku, wyprania z barw. Przynajmnej w tym przedziale cenowym o jakim wspominasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy w tym przedaziale cenowym ??? Gość ma zamiar wydać na druty 2 kzł w sumie !!! To kupa kasy i na pewno coś znajdzie ! Chyba że od razu zaproponujecie mu AQ Everest.....czasami to ręce opadają.....naprawdę !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzio

Na Everesta to ja na pewno nie wejdę ani na pewno go nie kupię. Są granice, których przrkraczać nikomu nie wolno - jak mówi klasyk :-)

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyio mnie ubiegl , ale powtórzę sie za niem, jeśli źle dobierzesz komponenty to kable za wiele nie pomogą. Jeżęłi natomias jak piszesz te różnice są subtelne , coś sie da zrobić. Niestety sam musisz wybrać drogę ponieważto zależy od twoich preferencji. Niezależnie od okablowania klocki odcisną swoje piętno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 800 zł, sorry :-) To wszystko przez to, że czasami już mnie te wątki kablowe trochę irytują :-) Marketing tak namieszał, że czasami ludziskom się wydaje że kabelkiem z Technicsa można zrobić Krella ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzio, PMD

Dzięki za odzew

Rzecz w tym, że te różnice są subtelne i oba klocki mi się podobają w takim stanie, w jakim grają. Jest jasne, że kablami nie zmienię systemu a nadam mu tylko pewien szlif. Zastanawiam się tylko na niuansami.

Pozdrawiam

Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niuansów musisz niestety sam posłuchać i ocenić, w tym ci nikt nie pomoże. Dla jednych jet ju za dużó, za ostro, za mięęo itd., a dla ciebie to będzie właśnie to.

Generalnie kable nie zmienią charakteru sprzętu, ten musi ci odpowiadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stempur

szczera, plynaca z doswiadczenia rada: daj sobie wogole w tej chwili spokoj z kablami i nie czytaj tak duzo gazet audio, kable wprowadza u Ciebie tak subtelne zmiany ze nie ma nawet o czym gadac, szkoda czasu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stempur

Wiedziałem, że będziesz szukał wzmacniacza ;)

 

Tak patrzę na Twoje wybory i widzę dwa wzmacniacze, które Ci nie odpowiadają. I zastanawiam się: o co chodzi? Po co chcesz kupić wzmacniacz, który zaraz musisz "poprawiać" kablami? Dołóż te 800zł do wzmacniacza i kup coś rozsądnego, np. SA ROCK. Kolumny masz przecież dobre, źródło jak rozumiem wybrałeś dla siebie optymalne. Po co kupować wzmacniacz, który Ci nie pasuje?

Ale odpowiadając na pytanie - według mnie łatwiej jest wyostrzyć. Wpinasz syfiaste kable i jest żyleta, albo srebrne i jest audiofilsko ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpinasz srebro i teżjest ostro, albo VdH the second i masz idealnie zmulone brzmienie, zero ostrości :)

 

Tylko że on nie ma do czego dołozyćtych 8-setek :( chyba że sprzeda yamachę. Ja bym nie robiłgwałtownych ruchów, poczekał, odłożył, w międzyczasie posłuchał. JAk już coś dobierzesz, to może znajdziez ten model używany i oszczędziśz 50%. Jeśli zaśbędziesz zdesperowany, zawsze pozostająci raty :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stempur

Zdecydowanie przyłączam się do osób radzących Ci wybór innego wzmacniacza... Przerabiałem już próby wydobycia czegoś więcej ze wzmaka, który mi nie do końca pasował (Creek 5350SE) za pomocą kabli, ale to naprawdę strata czasu. Dobierz lepiej wzmak, który na w miarę neutralnych (czyli takich, które nie psują) kablach zagra zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Ja na takim eksperymencie sporo straciłem (sprzedając wzmak kupiony jako nowy po pół roku męczarni za sporo mniej).

 

A co do Twojego pierwotnego pytania, tak na marginesie, o ile kable (szczególnie sygnałowe) faktycznie mają wyraźny wpływ na dźwięk, o tyle odbywa się to zawsze kosztem wiernego przekazu. Kabel jest elementem pasywnym, w związku z czym nie może nic sam z siebie dodać ("wyostrzyć"). To, co postrzega się jako subiektywne wyostrzenie, to w rzeczywistości obcięcie innych części pasma -- kabel nie może sam z siebie nic dodać, więc tłumi się np. środek, aby uwypuklić górę i dół. Podobnie "ocieplenie", tylko tutaj tnie się nieco góry i wysokiego środka. Tak czy inaczej zakłóca się równowagę tonalną, ale o gustach się nie dyskutuje. Inna sprawa, że równie dobrze można kupić korektor graficzny, ale co ciekawe na tę nazwę (choć efekt zbliżony) "audiofile" wszczynają jihad...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapinasz gothama masz kabel profi do keyboarda, cordiala syf plamiasty na gorze, gitara na rozgrzanym

marshallu gra..., 18siltecha czysciutko i barwnie, po audiofilsku, basu i wypelnienia zabraklo itd itd...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kabel jest elementem pasywnym, w związku z czym nie może nic sam z siebie dodać ("wyostrzyć"). To, co postrzega się jako subiektywne wyostrzenie, to w rzeczywistości obcięcie innych części pasma -- kabel nie może sam z siebie nic dodać, więc tłumi się np. środek, aby uwypuklić górę i dół."

 

Kabel wnoszacy istotne znieksztalcenia liniowe? Takich sie chyba nie robi:)

Mysle ze jest dokladnie odwrotnie. "wyostrzenie" - zniekszlacenia wnoszone przez wpiecie kabla, sa odbierane jako nierownomiernosci pasma m.in.

Zreszta raczej trudno zrobic kabel ktory bylby zbyt "analityczny":), latwiej taki ktory "muli" dzwiek. no chyba ze wpina sie go do marnego systemu. Zreszta nie tak trudno znalezc nawet drogie klocki ktorych da sie sluchac dopiero po wpieciu jakiegos VdH:) zbyt analityczne chyba;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat i pytanie sa z sensem w mojej opinii.

 

Przyklad z zycia wziety.

Zestaw rotel 02 spiety Audioquestem Diamondback oraz Supra Rondo do kolumn. Gra to na granicy ostrosci i przy glosnym sluchaniu nawet malo przyjemnie.

Wpinamy IC Harmonic Technology Truth Link i kabelki do kolumn takze od HT: Pro-9. System daje sie sluchac z wielka przyjemnoscia. Gora nie jest juz ostara a tylko dzwiek calosci lekko rozjasniony i to wszystko. Kiedy zblizamy sie do wyostrzen nastepuje hamowanie i wszystko jest podane z kultura i zadna tam krew z uszu.

 

Kablami nie mozna zmienic charakteru systemu ale mozna poprawic jakosc tego, co sie slyszy. Doswiadczenie pokazuje. Niedowiarkow zapraszam do odsluchow porownawczych i wszystko sie wyda.

 

Inna sprawa, ze lepszy wzmacniacz takze wiele zmieni ale chyba nie takie bylo pytanie.

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable sa dobre na wszystko - na kiepskie głośniki, na fatalne pomieszczenie i ledwo dyszący wzmacniacz. A tego co się nie da kablami zwalczyć należy zabić kondycjonerem i podkładki antywibracyjne pod elektronike!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stempur - po pierwsze nie kupuj wzmaka, do ktorego nie jestes przekonany. Kup taki, ktory Ci odpowiada, a dopiero pozniej probuj poprawic drobne szczegoly kabelkami - ale to ma byc ulepszanie czegos co juz jest dobre, a nie korygowanie zlych cech wzmaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zmieni sie radykalnie sysytemu z ostrego na cieply za pomoca kabli bo to ... niemozliwe

 

sluchalem ostatnio na swoim systemie jakiegos bodajze gothama za 5 pln/m i uwazam ze to niezly kabel w tej cenie , na pewno nie wyostrza brzmienia, gral na poziomie udofilskiego kabla za 200 pln/m

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze gotham zbliza sie do poziomu jakiegos 1 tys a nie 200 pln - u mnie gra porownywalnie jak siltech sq80 - mniejsza masa dzwieku ale wydaje sie ze bardziej neutralnie. A ze kable zmieniaja dzwiek to fakt - taki the second VdH na przyklad gra tak jakbym koc wlozyl na glosniki - pewnie to wynik jego wysokiej impedancji - podobno niektorzy lubia taki dzwiek :). Lepiej wydac kase na wzmacniacz a nie na kabelki. Kup Gothama

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stempur

Nie przejmuj się na razie drutami. Kup najpierw wzmacniacz a potem pomyśl co jeszcze można zdiałać w pomieszczeniu odsłuchowym. Pomieszczenie jest znacznie ważniejsze od drutów. Następnie możesz zając się dysertacją na temat kabli! Życzę powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stempur

Zanim wydasz pieniazki na kabel lub cokolwiek innego, upewnij sie czy tych niekorzystnych efektow nie da sie skorygowac odpowiednim ustawieniem kolumn ew. innym metodami zwiazanymi z akustyka pomieszczenia. Z twojego opisu wynika, ze masz stereo zintegrowane z kinem. W takim przypadku powinienes bezwzglednie zadbac zeby telewizor lub jakas wysoka szafka ze spzretem nie znajdowala sie pomiedzy gl. frontowymi. Poprobuj tez z roznym katem dogiecia kolumn wzgl. punktu odsluchu - to nic nie kosztuje, a czasami moze poprawdzic dzwiek w stopninu porownywalnym do ladnych paru kzl wpakowanych w sprzet. Dopiero po optymalizacji akustycznej na starym systemie zacznij rozgladac sie za nowym wzmakiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stempur

Jak owiniesz kable dodatkowa miekka tkanina to bedziesz mial ocieplony dzwiek, a jak wyrzucisz koncowki i gole kable ( bez izolacji) do kolumn wetkniesz to bedziasz mial dzwiek ostry ze ho ho ;-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez weekend byłem bez netu, więc dopieri dziś dziękuję wszystkim za wpisy i rady. Oczywiście najlepiej znaleźć ideał wzmacniacza, ale jak wiadomo o taki w ramach danego, przejętego budżetu trudno. Alekorzystając z rad jeszcze przez chwilę poszukam. A jeśli nie znajdę, to pokombinuje kabelkami.

Dzięki za wpisy, pozdrowienia, Stempur

PS Oczywiście zdaję sobie sprawę, że drutami charakteru zeatwau nie zmienię, i napisałem o tym. Chodzi mi tylko o drobne koretkty.

 

PS 2 pawelm

Czy tkaniny do ocieplania kabli musi być naturalna /len, bawełna, wełna/ czy może być sysntetyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Pawlam w charakterze zatyczek bas reflexow sprawdzaja sie jedynie skarpety (prane!!) 100% bawelny - co moze wskazywac, ze audiofile powinny wykorzystywac naturalne materialy. Wzmak idealnego nie znajdziesz (zreszta wlasciwie w zadnym zakresie cenowym) natomiast ma to byc wzmak, w ktorym nic Ci nie przeszkadza - a z opisu wynikaloby, ze zaden z tych dwoch nie spelnia tego wymogu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim kolorze te skarpetko-zatyczki :) ? Pewnie jak czarne to jest więcej basu, jak białe to poprawia się stereofonia ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.