Skocz do zawartości
IGNORED

Wplyw kabla na scene


BlueDot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, dementor napisał:

Przewody bez podanych parametrów, czysta miedź i srebro, różne konfiguracje, kilka grotów i z 10 metrów cyny dalej dało mi czego chciałem. 

Kombinacje miedzi ze srebrem robi kilka firm. Nawet miałem takie u siebie i odsłuchiwałem i moge powiedzieć, że generalnie takie rozwiazania wyróżniaja się, czy na korzyść to już zależy od systemu i preferencji. Ja wolę jeden materiał, zdecydowanie samo Cu, najlepiej OCC.

59 minut temu, audioburak napisał:

O ile jednak walka z barwą przyniosła słyszalne [ pewnie tylko dla mnie  ? ] efekty,

to nie zmieniło to w niczym sceny. Wszystkie 7 pozycji z testu Chesky'ego były dobre;

głębia również, to jednak ani w górę, ani w dół obrazu dźwiękowego nic nie ruszyło.

Tak, że podchodzę sceptycznie do tego tematu, ale może ktoś ma lepsze doświadczenia.

Ja mam podobne doświadczenia, na scenę dużo bardziej potrafią mieć wpływ przewody sieciowe, takie naprawdę dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, bogdan_ napisał:

Kombinacje miedzi ze srebrem robi kilka firm. Nawet miałem takie u siebie i odsłuchiwałem i moge powiedzieć, że generalnie takie rozwiazania wyróżniaja się, czy na korzyść to już zależy od systemu i preferencji

Zgadzam się w 100%. U mnie sama miedź nie sprawdziła się, samo srebro to było samo zło. Kable motałem przez kilka miesięcy, aż uzyskałem w systemie to co chciałem. Pewnie w końcu bym trafił na kable od jakiejś firmy, które równie dobrze by się zgrały, ale chciałem sam do tego dojść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, bogdan_ napisał:

 

Ja mam podobne doświadczenia, na scenę dużo bardziej potrafią mieć wpływ przewody sieciowe, takie naprawdę dobre.

Super!

To lepsze od kabaretów!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC te mieszane srebro i miedź grały na tyle różnie, że pod odsłuchach postanowiłem je porozbierać, aby odkryć tajemnicę firmy jak to osiągnęła i tak potem pozgrzewać, aby nie wyglądały na rozbierane. Tanie to one nie były, a koszt materiałów to kilka % ceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Uchatek napisał:

Nie odwaze sie na takie cos dopuki nie przeczytam czegos co bedzie wystarczajaco przekonujace. Staram sie zachowac zdrowy rozsadek.

Zdrowy rozsądek podpowiada że przed zakupem jakiegoś kabla najpierw wypożycza się demo , wpina i słucha .

Jak nie słychać różnicy nie kupować , jak słychać zastanowić się czy ta różnica jest warta tej ceny .

 

Wracając do tematu , kabel może zmienić scenę . Załóżmy że nasz system ma w jakimś zakresie pasma dołek na charakterystyce przetwarzania a kabel w tym zakresie gra jaśniej przez co wyraźniej usłyszymy ten zakres a co poprawi nam scenę ?

 

Ps.

Jak żona po zakupie kabla robi scenę to ja bym zaczął od zmiany żony  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, porlick napisał:

Super!

To lepsze od kabaretów!

Przez paru takich gości jak Ty prawie się na tym forum nie udzielam, a 99,9% doświadczeń w budowie audio zostawiam dla siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, bogdan_ napisał:

Przez paru takich gości jak Ty prawie się na tym forum nie udzielam, a 99,9% doświadczeń w budowie audio zostawiam dla siebie.

I dobrze, bo takie rady jak ostatnia, mogą innym tylko zaszkodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, porlick napisał:

Super!

To lepsze od kabaretów!

Nie można generalizować. Nie twierdzę, że sieciówka ma wpływ na scenę, ale u mnie miała wpływ na podstawę dołu i trochę na dynamikę. Dlaczego? Ano bo pan super projektant wsadził w ramach oszczędności nędzną sznurówkę z brązowiejącej niby miedzi 3x0.75mm2. To samo można powiedzieć o grzebaniu w dacu i zasilaniu z akumulatora, wywaleniu z niego kondów na stopniu wyjścia i fizycznym wykastrowaniu integry z pomocniczego zasilania i z płytki D/A. Nie ma prawa działać? Działa, i to jak. 

Na tym polega zabawa, i jeśli ktoś czerpie z tego przyjemność - nie pozbawiajmy go tego na siłę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś nie wiedział- "scena", czyli efekty przestrzenne, to różnice czestotliwościowo- fazowe pomiędzy kanałami. 

Teraz pytanie:

W jaki sposób zastosowanie tego, czy innego przewodu głośnikowego, zazwyczaj identycznych odcinków, może te różnice zmodyfikować?

Proszę o konkretną i UZASADNIONĄ odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, porlick napisał:

W jaki sposób zastosowanie tego, czy innego przewodu głośnikowego, zazwyczaj identycznych odcinków, może te różnice zmodyfikować?

Ja takich zmian w scenie przy wymianie przewodów głosnikowych nie slyszałem, ale ja mam taki przecietny słuch i często posiłkuję się ślepymi testami z pomocą kolegów audiofili .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, muda44 napisał:

Załóżmy że nasz system ma w jakimś zakresie pasma dołek na charakterystyce przetwarzania a kabel w tym zakresie gra jaśniej przez co wyraźniej usłyszymy ten zakres a co poprawi nam scenę

Zauważ, że oba kanały podłączasz tym samym przewodem, więc identyczna zmiana pojawi się w obu kanałach. Zakładając, że jest w ogóle slyszalna, to co najwyżej w jakimś paśmie będzie zmiana głośności o 0,002dB ?, ale nie będzie ZMIAN POMIĘDZY KANAŁAMI, a wiec i "sceny".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, porlick napisał:

Zauważ, że oba kanały podłączasz tym samym przewodem, więc identyczna zmiana pojawi się w obu kanałach. Zakładając, że jest w ogóle slyszalna, to co najwyżej w jakimś paśmie będzie zmiana głośności o 0,002dB ?, ale nie będzie ZMIAN POMIĘDZY KANAŁAMI, a wiec i "sceny".

A scena wgłąb? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze trzeba znać odpowiedź by stwierdzić że coś zmienia pewne aspekty  dźwięku.

Czy kilkaset lat temu ktoś by uwierzył że serce bije dzięki  impulsem elektrycznym.No przecież nie wiedzieli nawet że jest coś takiego jak prąd:)

Ja zawsze sugeruje umiar i szanowanie czyichs  pogladow bez narzucania Swojej jedynej racji. Wielu było i będzie takich którzy w pewnym momencie będą zmuszeni zmienić Swoje zdanie .Ale to wymaga czasu doświadczenia i odpowiedniego sprzętu i akustyki .Bez spełnienia tych  kryteriów to faktycznie psu na bude albo raczej na Łańcuch lepsze kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą zmianę sceny uzyskasz, gdy przestawisz w pokoju choćby krzesło, czy kwietnik, bo zmienią się odbicia, a co za tym idzie, dźwięki dolatujące do poszczegolnych uszu.

5 minut temu, przemak napisał:

A scena wgłąb? 

To już kwestia opóźnienia, ktorej nie biorę w ogóle pod uwagę, bo przewód głośnikowy musiałby mieć selektywnie działająca linię opóźniającą. Znasz jakieś kabelki wyposażone w dsp???

?

3 minuty temu, Dawid2011 napisał:

Ja zawsze sugeruje umiar i szanowanie czyichs  pogladow bez narzucania Swojej jedynej racji.

Jasne, dlatego należy dyskutować. Przypominam, że ideą dyskusji jest WYMIANA POGLĄDÓW, dlatego przedstawiam swoje, UZASADNIAM JE, a od dyskutantów oczekuję uzasadnienia, na jakiej zasadzie przewody zmieniają scenę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

A może tajemnica różnic brzmienia przewodów tkwi w prędkości fazowej i prędkości grypowej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Seyv napisał:

A może tajemnica różnic brzmienia przewodów tkwi w prędkości fazowej i prędkości grypowej?

A jakie wielkie są te różnice, jeśli sygnał w przewodzie o długości 3m plynie z prędkością ok 2/3c? 

Przecież zakres akustyczny, to ledwie odrobina więcej od prądu stałego. Tu nawet zasady znane z w.cz. nie mają żadnego zastosowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach te teoretyzowania. A jak wyjasnić różnicę w brzmieniu linek, albo różnych średnic drutów w interkonektach, to o czym pisze audioburak a wielu innych testowało wielokrotnie, ja także.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, że chodzi o różnice sceny. Masz jakąś teorię, czemu przewody mogą ją zmienić?

11 minut temu, bogdan_ napisał:

A jak wyjasnić różnicę w brzmieniu linek, albo różnych średnic drutów w interkonektach

Jeśli nawet coś się zmieni, to jednocześnie i tak samo w obu kanałach, co nie wpłynie na zmianę rozlokowania na scenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, porlick napisał:

Jeśli nawet coś się zmieni, to jednocześnie i tak samo w obu kanałach, co nie wpłynie na zmianę rozlokowania na scenie.

Też tak myślę, na rozlokwanie w lewo czy prawo na pewno nie, ale na wielkość żródeł pozornych to zauważyłem wpływ IC , na odbieranie przestrzeni szerzej , weżej to nawet pokrycie wtyków ma wpływ. Złoto gra jakby przestrzennnie szerzej od rodu, ale ja z wielu powodow uważam brzmienie rodowanych za prawdziwsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, bogdan_ napisał:

zauważyłem wpływ IC , na odbieranie przestrzeni szerzej , weżej...

A jak interkonekt L dogaduje się z interkonektem P, co który w dźwięku ma zmienić?

Przecież np "szerzej", to większa różnica pomiędzy L i P.

Jeszcze raz- jak nawet interkonekt wprowadzi jakąś różnicę, to będzie ona jednakowa dla obu kanałów, wiec jak może być "szerzej"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Godzinę temu, porlick napisał:

Przecież zakres akustyczny, to ledwie odrobina więcej od prądu stałego

Pomijając , że przy prądzie stałym nie można mówić o fali,  to 10 tys razy więcej (jeśli założyli byśmy, że 1 Hz to następny "krok" za prądem stałym) można zaliczyć do "ledwo" a gdybyśmy dołożyli do tych 10 tys kolejne 10 tys to byli byśmy ledwo na 100 MHz. 

3 minuty temu, porlick napisał:

A jak interkonekt L dogaduje się z interkonektem P, co który w dźwięku ma zmienić?

Poprzez masę, która jest wspólna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Seyv napisał:

1 Hz to następny "krok" za prądem stałym) można zaliczyć do "ledwo" a gdybyśmy dołożyli do tych 10 tys kolejne 10 tys to byli byśmy ledwo na 100 MHz. 

Pomijając błąd w obliczeniach, czyli 10tys z dołożeniem 10tys da 20tys., co w Hz jest trochę naciąganą granicą zakresu słyszalnego, to przy GHz uzywanych w technice jest rzeczywiście prawie niczym.

19 minut temu, Seyv napisał:

Poprzez masę, która jest wspólna.

Ale skąd wiedzą, CO KTÓRY Z NICH ma zmienić? Przecież para przewodów w interkonekcie stereo jest identyczna, i jeśli coś zmienia, to tak samo w obu, co z kolei nie zmieni sceny, co najwyżej podbije lub osłabi całe/część pasma. Nie wprowadzi różnic pomiędzy kanałami, zwłaszcza fazy, czy opóźnień.

(Nie biorę pod uwagę sytuacji, gdy jeden z przewodów jest uszkodzony).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Godzinę temu, porlick napisał:

Pomijając błąd w obliczeniach, czyli 10tys z dołożeniem 10tys da 20tys., co w Hz jest trochę naciąganą granicą zakresu słyszalnego, to przy GHz uzywanych w technice jest rzeczywiście prawie niczym.

Może nieprecyzyjnie napisałem. Pomiędzy 1 Hz a 10 tys Hz jest różnica 10 tys razy czyli taka sama jak pomiędzy 100MHz a 10 kHz.

Jeśli dla fali 10 kHz przewód 3 metrowy to nic to takie samo nic dla 50 Hz powinien stanowić przewód 600 metrowy. Podłącz subwoofer do wzmacniacza takim przewodem , jestem ciekaw czy różnica będzie słyszalna czy też nie.

Poza tym nie należy pomijać wpływu częstotliwości ponad akustycznych na częstotliwości akustyczne. Kiedy przyłożysz telefon komórkowy do przewodu np głośnikowego słychać tykanie i bzykanie, chyba telefon nie łączy się na zakresie fal akustycznych?

Godzinę temu, porlick napisał:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Seyv napisał:

Jeśli dla fali 10 kHz przewód 3 metrowy to nic to takie samo nic dla 50 Hz powinien stanowić przewód 600 metrowy. Podłącz subwoofer do wzmacniacza takim przewodem , jestem ciekaw czy różnica będzie słyszalna czy też nie.

Jeżeli przewód będzie odpowiednio gruby to różnicy nie będzie. 

7 godzin temu, Seyv napisał:

Poza tym nie należy pomijać wpływu częstotliwości ponad akustycznych na częstotliwości akustyczne. Kiedy przyłożysz telefon komórkowy do przewodu np głośnikowego słychać tykanie i bzykanie, chyba telefon nie łączy się na zakresie fal akustycznych?

Jedno z drugim ma niewielki związek przecież. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby kabel miał wpływ na scenę, to by było coś słychać...jak by było coś słychać, to z powodu parametrów elektrycznych nawet jeśli na oko nie mają one znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie muszę znać teorii, jak to działa. Tak samo, jak nie muszę znać technologii browarnictwa, żeby wiedzieć, które piwo mi bardziej smakuje. Z przewodami jest podobnie. Przekonałem się nie jednokrotnie co one wnoszą i to mi wystarczy. Tak jak wzmacniacz, czy kolumny. Nie analizuję ich konstrukcji. Gra lepiej, albo gorzej. Wybieram lepiej. 

Skoro tak wielu twierdzi, że kable mają wpływ, to może warto spróbować. Niech każdy sam zdecyduje. W końcu nam wszystkim chodzi o jak najlepsze brzmienie. Po to jesteśmy na forum audio. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
30 minut temu, przemak napisał:

Jedno z drugim ma niewielki związek przecież. 

I to o słowo "niewielki" może tu chodzić. Cytując klasyka o którym ostatnio głośno : niewielki krok dla człowieka może być ogromnym dla ludności. 

Może trzeba na sprawę patrzeć właśnie z tej strony, że sygnał audio to jednoczesny przesył fal różniących się od siebie długością setki razy (a różnic między nimi jest przecież jeszcze więcej). I oczywiste wydaje się, że w tej kwestii nie można bagatelizować częstotliwości ponad akustycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Uchatek napisał:

Szkoda ze po tak dlugim czasie od zalozenia tematu nie pojawil sie w nim jeszcze nikt kto...

 

Cóż... Taka już przypadłość AS. 

Z całym szacunkiem dla AS, ale ciężko tu klikać o takich sprawach. Zaraz znajdują się Panowie którzy szydzą z takich spraw, co drugi post jest atakiem na kogoś kto chce odpowiedzieć pytającemu.

Życzę wszystkim połamania klawiatury. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lebera napisał:

co drugi post jest atakiem na kogoś kto chce odpowiedzieć pytającemu.

Ja odpowiedziałem i podalem naukowe argumenty na poparcie swojego zdania. Jeśli pytanie o podstawy naukowe dla kontrargumentów są ATAKIEM na oponenta, to sorry, ale to nie dyskusja, tylko kabaret i to właśnie jest narzucaniem drugiej stronie nieuzasadnionego punktu widzenia.

8 minut temu, Lebera napisał:

Cóż... Taka już przypadłość AS

To forum, i jak wskazuje zasada działania, każdy ma prawo do wlasnego zdania i osądu.

"Bo tak słyszę" jest bardzo slabym argumentem. Słyszenie czegoś, w tym wypadku zmian na scenie, może powodować tyle czynników nie związanych z danym zjawiskiem, że argument ten traci sens. Pisalem już, że wystarczy przestawić krzesło, czy inny element, który zaburzy treść dolatującą do uszu, że obraz dźwiękowy się zmieni. Z przewodami to nie ma nic wspólnego, a słychać inaczej.

Nadal nie było żadnych racjonalnych argumentów za zmianami sceny przewodem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.