Skocz do zawartości
IGNORED

Wplyw kabla na scene


BlueDot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, muda44 napisał:

Zauważyłem w trakcie słuchania że kable potrafią wpłynąć na scenę właśnie poprzez różne zachwianie równowagi tonalnej i granie ( upraszczając ) jaśniej / ciemniej w danych zakresach pasma .

Acha, zmieniło się w pewnych zakresach o 0,03dB i scena się poprzestawiała?

Wyborne!

 

35 minut temu, muda44 napisał:

Gra w sensie wpływa na brzmienie a każdy element czy układ w sygnale audio wpływa na to brzmienie .

Wiesz, że wszystkie normalne urządzenia audio konstruowane są pod kątem wyeliminowania wpływu przewodów połączeniowych? W tzw hi endzie konstruktorom czesto nie zależy na kompatybilności, stąd "granie" przewodów. Na rynku pro taki konstruktor nie miałby szansy nawet zaistnieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, audioburak napisał:

Koledzy mierniczy i fizycy pewnie używają też odtwarzaczy DVD Manta jako źródeł

i dlatego wielu aspektów choćby tylko barwy dźwięków nie słyszą. 

Dlaczego Manta, spytacie - bo skoro różnice pomiarów wskazują 0,007 % zniekształceń

przy pasmie identycznym dla urządzeń z CD, to musieliby być chorzy, żeby przepłacać

Poczekaj, poczekaj, już nie raz tak było - dokładnie tak samo myślą i postępują "konstruktorzy" HajEndowych odtwarzaczy, dodając ODPOWIEDNIĄ obudowę (i cenę) do takiego i podobnych transportów DVD. To działało już nie raz i jeszcze nie raz w przyszłości zadziała, dopóki ktoś nie zerwie plomb i nie zajrzy "pod maskę" takiemu HajEndu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, iro III napisał:

Po pierwsze - nie wiesz jaki sprzęt używa, ktoś kto jest tu tzw. "sceptykiem".

Nie "rumakuj" więc bo może się okazać, że to jak Ty kupisz sobie wreszcie coś porządniejszego niż audiofilską audio-wydumkę to dopiero wtedy dojdziesz do tego - że sprawny technicznie i doskonały sprzęt  nie może być wrażliwy na podłączanie do niego różnych ...przewodników o długościach z zakresu 0,5m - 3m. - typowych dla domowego audio.

To o czym wspominasz to realne i faktycznie występujące problemy techniczne dla linii DŁUGICH.

(dla zakresu częstotliwości pracy domowego audio - linia długa (z jej problemami) zaczyna się od długości przewodnika liczonej nie w decymetrach a w kilometrach)

 

P.S. o! teraz dopiero zauważyłem, że z "branżą"gadam...ok. ok. tego co napisałem oczywiście nie wycofuje ale Twój wpis (oczywiście!) rozumiem ?

 

Branża bo zajmuję się modyfikacjami sprzętu AUDIO a nie handlem kablami ( czasem sprzedaję swoje ) więc nie mam nic z tego .

Napisałem to do kolegi który używa amplitunera , zresztą uważam że jak ktoś nie słyszy wpływu kabli na brzmienie to albo jego sprzęt jest bardzo niskiej klasy ( brzmieniowo ) albo jego słuch nie potrafi wyłapać istotnych zmian jakie dają kable .

 

Podaj proszę ten porządniejszy sprzęt . Serio podaj .

Przez przeszło 30 lat przewaliłem dziesiątki różnych klocków AUDIO od takich za 200zł do około 55000zł za element ( znajdziesz o tym tysiące moich wpisów ) i powyżej amplitunera KD w każdym słyszę zmiany które powodują kable głośnikowe , RCA / XLR , cyfrowe i zasilające .

Być może ja i moi znajomi od lat błądzą i nie tu szukają ?

 

Nie podoba mi się to że tak jest i szlak mnie trafia jak mam wydać kolejne tysiące na kabel ale te kable ( nie wszystkie a wyjątki i dobrane do systemu  ) powodują często spektakularne zmiany . I tak właśnie nawet w tym momencie szykuję się do zakupu dwóch sieciówek za kilka tysięcy kombinując , szukając tańszej alternatywy za kilka stów .

 

17 minut temu, porlick napisał:

Acha, zmieniło się w pewnych zakresach o 0,03dB i scena się poprzestawiała?

Wyborne!

 

Wiesz, że wszystkie normalne urządzenia audio konstruowane są pod kątem wyeliminowania wpływu przewodów połączeniowych? W tzw hi endzie konstruktorom czesto nie zależy na kompatybilności, stąd "granie" przewodów. Na rynku pro taki konstruktor nie miałby szansy nawet zaistnieć.

Ja nie mierzę brzmienia , nie teoretyzuję - słucham i wyciągam wnioski .

 

A które to są te normalne urządzenia , bo chyba nie Twój amplituner ?

Jakie miałeś urządzenia Hi End ?

 

Rynek pro ?

Poczytaj o czymś takim jak XRCD i z jakiego okablowania łącznie z sieciówkami korzystają ?

 

EOT  z mojej strony .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, muda44 napisał:

Podaj proszę ten porządniejszy sprzęt . Serio podaj .

Przez przeszło 30 lat przewaliłem dziesiątki różnych klocków AUDIO od takich za 200zł do około 55000zł za element ( znajdziesz o tym tysiące moich wpisów ) i powyżej amplitunera KD w każdym słyszę zmiany które powodują kable głośnikowe , RCA / XLR , cyfrowe i zasilające .

Być może ja i moi znajomi od lat błądzą i nie tu szukają ?

Bardzo, nawet bardzo, bardzo być może!

P.S.

"podaj proszę" ...a sam odsyłasz mnie do tysięcy swoich wpisów, które mam sobie odnaleźć.

Jak jesteś ciekawy "podałem" go w zakładce kluby w temacie - coś o "złapanym króliczku" (chyba), możesz sobie sam odnaleźć.

Tak na co dzień, na każde zawołanie nie lubię tego robić, nie widzę potrzeby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, muda44 napisał:

Napisałem to do kolegi który używa amplitunera

A co to za argument skoro inny kolega słyszy na tym kable "przepaść" ? Że nie wspomnę o przekręcie proca amplitunera w ładnej obudowie, nad którym nabywcy cmokali z zachwytu do czasu ogłoszenia co kryje w środku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, muda44 napisał:

Podaj proszę ten porządniejszy sprzęt . Serio podaj .

Przez przeszło 30 lat przewaliłem dziesiątki różnych klocków AUDIO od takich za 200zł do około 55000zł za element ( znajdziesz o tym tysiące moich wpisów ) i powyżej amplitunera KD w każdym słyszę zmiany które powodują kable głośnikowe , RCA / XLR , cyfrowe i zasilające .

Być może ja i moi znajomi od lat błądzą i nie tu szukają ?

Bardzo, nawet bardzo, bardzo być może!

P.S.

"podaj proszę" ...a sam odsyłasz mnie do tysięcy swoich wpisów, które mam sobie odnaleźć.

Jak jesteś ciekawy "podałem" go w zakładce kluby w temacie - coś o "złapanym króliczku" (chyba), możesz sobie sam odnaleźć.

Tak na co dzień, na każde zawołanie nie lubię tego robić, nie widzę potrzeby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, muda44 napisał:

powyżej amplitunera KD w każdym słyszę zmiany które powodują kable głośnikowe , RCA / XLR , cyfrowe i zasilające .

To bardzo kiepsko, mam kolegę który deklaruje że "słyszy" zmianę kabli nawet na amplitunerze K.D. za 1500 zł. Co ciekawe ten kolega ma ubytek słuchu w jednym uchu 70% a drugim 30%. Jest audiofilem i to w dosyć ekstremalnej formie. Musisz popracować nad swoim słuchem, to się da wypracować, wystarczy odrobina wyobraźni ;-). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem z ciekawości mnóstwo eksperymentów z kablami gitarowymi, długościami i buforami itd. Wpływ zawsze był mniejszy lub większy. O ile różnic związanych z pojemnością jasno/ ciemno ..Można łatwo zniwelować czy pominąć to dziwnego wpływu jaki niektóre kable miały na transjent i to w różnych miejscach jakby pasma już nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Фома
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lech36 napisał:

Musisz popracować nad swoim słuchem, to się da wypracować, wystarczy odrobina wyobraźni ;-). 

I to jest chyba najlepsze określenie na audiofilizm czyli " wyobraźnia", "... wyobrażam sobie, że kabel za kilka tysięcy powoduje, że słyszę więcej i lepiej niż na kablu za np.100zł. ...", bo technicznych i naukowych podstaw do tego nie ma. Dla tego, jak już jeden z kolegów wspomniał, przy kablach "audiofilskich" nie ma podawanych parametrów, w przeciwieństwie do kabli z rynku "Pro", bo bardzo ciężko jest rozmawiać o czyichś wyobrażeniach czy subiektywnych odczuciach i łatwiej jest pewne rzeczy wmawiać, bo w 100% nikt, nikomu nic nie udowodni. To tak, jak z wiarą w "Boga" w religi, ludzie wierzący go nie widzieli, a wierzą w jego istnienie ale z drugiej strony, Ci co nie wierzą, nie są w stanie w 100% udowodnić, że go nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez radmorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Фома napisał:

Robiłem z ciekawości mnóstwo eksperymentów z kablami gitarowymi, długościami i buforami itd. Wpływ zawsze był mniejszy lub większy. O ile różnic związanych z pojemnością jasno/ ciemno ..Można łatwo zniwelować czy pominąć to dziwnego wpływu jaki niektóre kable miały na transjent i to w różnych miejscach jakby pasma już nie.

Nie mieszaj do tego kabli gitarowych. Proszę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

Nie mieszaj do tego kabli gitarowych. Proszę. 

a czemu? skoro kabel gitarowy potrafi byc tak skonstruowany by zmienic brzmienie to czemu odrzucasz mozliwość takiej konstrukcji dla kabla audiofilskiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, slawek.xm napisał:

a czemu? skoro kabel gitarowy potrafi byc tak skonstruowany by zmienic brzmienie to czemu odrzucasz mozliwość takiej konstrukcji dla kabla audiofilskiego?

1. Poziom wyjściowy sygnału z gitary przekracza poziom wyjściowy z CD, przynajmniej szczytowy. 

2. Indukcyjność przetwornika czyli indukcyjna cześć impedancji wyjściowej podchodzi pod 10H

3. Rezystancja wyjściowa może wynosić ponad 50k

4. Wzmocnienie toru nawet małego wzmacniacza gitarowego może dochodzić do 80dB

A kable praktycznie te same. 

Znajdziesz analogię w domowym audio? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, przemak napisał:

A kable praktycznie te same.

no właśnie ?

piszesz o parametrach które maja wpływ zapomniałes o pojemności

Tobie sie po prostu nie miesci w głowie ,że mozna słyszeć róznicę przy parametrach , które są innego rzędu

skoro sam nie słyszysz to musisz uwierzyć na słowo ,że mozna

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, slawek.xm napisał:

Tobie sie po prostu nie miesci w głowie ,że mozna słyszeć róznicę przy parametrach , które są innego rzędu

Wyjścia sprzętu audio mają indukcyjność 1H? Proszę o przykład. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, przemak napisał:

Wyjścia sprzętu audio mają indukcyjność 1H? Proszę o przykład. 

nie pisałem nic o jednym henrze tym bardziej ,że nie mierzyłem tego

ale warto by przeanalizować np transformator głosnikowy wzmacniacza lampowego skoro juz sie upierasz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, slawek.xm napisał:

nie pisałem nic o jednym henrze tym bardziej ,że nie mierzyłem tego

ale warto by przeanalizować np transformator głosnikowy wzmacniacza lampowego skoro juz sie upierasz ?

Pisałeś o innym rzędzie. Jeden rząd za mało? To dwa rzędy, 40dB różnicy, podaj sprzęt audio z indukcyjnością wyjściową 100mH, spoko. Wzmacniacz lampowy ma indukcyjność wyjściową 1H? No ciekawe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.07.2019 o 17:14, audioburak napisał:

Lata temu to ćwiczyłem podejmując próby porównania sceny na kablach Queda chyba 4 mm2

a później na różnych wynalazkach...

... ale może ktoś ma lepsze doświadczenia.

Ja porównywałem qued anniversary coś tam, z wyszperanymi z piwnicy kablami od odkurzacza i lampki nocnej - różnic nie odnotowałem. QUED dałem kumplowi, a słucham na ładniejszych z marketu elektronicznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

A mój traktor C-60 czy naleję najtańszego paliwa z domieszką oleju po frytkach czy super hiper diesla z najlepszej stacji jeździ tak samo. I to dopiero jest oszustwo i zdzierstwo na tych wszystkich stacjach benzynowych wciskających innym niby to lepsze paliwa. Dlaczego nikt z tym nie walczy? I jeszcze w TV to reklamują...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nie odnotowaliśmy różnic ie znaczy, że ich nie ma. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już, to C360, ale się nie przejmuj, najnowsze czołgi za dziesiątki milionów dolarów mają silniki wielopaliwowe, dla których jest jeszcze bardziej obojetne, czego wlejesz do zbiornika.

45 minut temu, Seyv napisał:

A mój traktor C-60 czy naleję najtańszego paliwa z domieszką oleju po frytkach czy super hiper diesla z najlepszej stacji jeździ tak samo. I to dopiero jest oszustwo i zdzierstwo na tych wszystkich stacjach benzynowych wciskających innym niby to lepsze paliwa. Dlaczego nikt z tym nie walczy? I jeszcze w TV to reklamują...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.07.2019 o 11:01, Lech36 napisał:

w jednym uchu 70% a drugim 30%

Ze względu na charakter dyskusji od razu się wytłumaczę, że nie złośliwie pytam.  Jak u niego postrzeganie sceny przy takiej różnicy? Bo ja mając zapalenie ucha nie słyszałem kompletnie kierunku z którego dochodzi dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U audiofili to działa inaczej- niezależnie od wad sluchu, akustyki pomieszczenia i praw fizyki, ZAWSZE słyszą wymianę sieciówki, materiał podstawki pod przewód i kierunkowość bezpiecznika.

Znaczy- piszą, że słyszą.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, micwoj napisał:

Jak u niego postrzeganie sceny przy takiej różnicy?

Wszystko co deklaruje pokrywa się ze znanymi wśród hobbystów deklaracjami. Jak jest na prawdę nie potrafię zrewidować, ale kolega spostrzeżeniami czasem potrafi zaskoczyć i to nie żartem tylko na poważnie. Ile jest w tym prawdy a ile wynika z dyskusji w sklepach i ze słowa pisanego w periodykach nie wiem. Widziałem jego audiogramy i rzeczywiście wygląda to zdecydowanie inaczej niż u mnie a jesteśmy z tego samego rocznika. Na pewno przy takich audiogramach nasze postrzeganie brzmienia i innych atrybutów obrazu muzycznego jest inne i będziemy potrzebować innego sprzętu lub innych jego nastaw o ile ktoś takich używa..   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś od siebie.

O jakiś 5 lat eksperymentuję z własnoręcznie robionymi kablami IC i sieciowymi.  I w zależności od materiału (miedź lub miedź posrebrzana), geometrii oraz zastosowanej izolacji (lub jej braku) kable te maja różna charakterystykę i barwę.

Zrobiłem już dziesiątki projektów kabli, dla siebie, znajomych i na sprzedaż. W efekcie wysnułem na ich temat kilka powtarzalnych wniosków:

- czysta miedź podkreśla środek pasma, gra cieplej, zaokrągla skraje pasm, daje wrażenie pogrubienia brzmienia;

- miedź posrebrzana rozjaśnia górę, dodaje detaliczności, wybrzmień, ale potrafi wycofać środek, lepiej też kontroluje bas, konturuje go. Podobnie z lutowaniem wtyków z zawartością srebra, np ok. 4%,  polepsza to detaliczność;

- kable o geometrii podobnej do Kimbera (plecionka w warkocz), bez izolacji, dają wrażenie przestrzeni większe niż kable dwużyłowe skręcane klasycznie w izolacji, np z miedzi lub aluminium;  

- izolacja teflonowa bardziej tłumi dynamicznie kabel niż miedziana lub aluminiowa, ale za to daje większą detaliczność i wrażenie tzw. czarnego tła;

- słychać różnicę ( IC lub kabel sieciowy) w jakości dźwięku, jego klarowności, czystości i jego barwie pomiędzy kablem KOSZTUJĄCYM MATERIAŁOWO 20 zł a kablem, którego koszt to ok. 150-200 zł. Powyżej tej sumy jakieś różnice są, ale raczej w barwie, nie jakości dźwięku (porównywałem kable do ok 1000 zł);

- wtyki, czy to IC czy do sieciówek, mają moim zdaniem minimalny, wręcz pomijalny wpływ na dźwięk, ważne aby zapewniały solidne wpięcie. Większe znaczenie ma  jakość lutu lub wręcz jego brak. Najczystszy sygnał dają więc wtyki łączone na skrętkę, bez lutowania ?;

- nie ma IC lub sieciówki kompletne uniwersalnej, w różnych konfiguracjach dany kabel może zabrzmieć inaczej. Każdy kabel należy wpiąć w system i posłuchać, czy dobrze zgrywa się barwowo z resztą komponentów i akustyką pomieszczenia (bardzo ważna i często ignorowana rzecz!);

- im lepszy system audio, tym bardziej słychać różnice w przy zmianach w okablowaniu (ale to już chyba oczywiste ? ).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, marantz_boy said:

To może coś od siebie.

O jakiś 5 lat eksperymentuję z własnoręcznie robionymi kablami IC i sieciowymi.  I w zależności od materiału (miedź lub miedź posrebrzana), geometrii oraz zastosowanej izolacji (lub jej braku) kable te maja różna charakterystykę i barwę.

Zrobiłem już dziesiątki projektów kabli, dla siebie, znajomych i na sprzedaż. W efekcie wysnułem na ich temat kilka powtarzalnych wniosków:

- czysta miedź podkreśla środek pasma, gra cieplej, zaokrągla skraje pasm, daje wrażenie pogrubienia brzmienia;

- miedź posrebrzana rozjaśnia górę, dodaje detaliczności, wybrzmień, ale potrafi wycofać środek, lepiej też kontroluje bas, konturuje go. Podobnie z lutowaniem wtyków z zawartością srebra, np ok. 4%,  polepsza to detaliczność;

- kable o geometrii podobnej do Kimbera (plecionka w warkocz), bez izolacji, dają wrażenie przestrzeni większe niż kable dwużyłowe skręcane klasycznie w izolacji, np z miedzi lub aluminium;  

- izolacja teflonowa bardziej tłumi dynamicznie kabel niż miedziana lub aluminiowa, ale za to daje większą detaliczność i wrażenie tzw. czarnego tła;

- słychać różnicę ( IC lub kabel sieciowy) w jakości dźwięku, jego klarowności, czystości i jego barwie pomiędzy kablem KOSZTUJĄCYM MATERIAŁOWO 20 zł a kablem, którego koszt to ok. 150-200 zł. Powyżej tej sumy jakieś różnice są, ale raczej w barwie, nie jakości dźwięku (porównywałem kable do ok 1000 zł);

- wtyki, czy to IC czy do sieciówek, mają moim zdaniem minimalny, wręcz pomijalny wpływ na dźwięk, ważne aby zapewniały solidne wpięcie. Większe znaczenie ma  jakość lutu lub wręcz jego brak. Najczystszy sygnał dają więc wtyki łączone na skrętkę, bez lutowania ?;

- nie ma IC lub sieciówki kompletne uniwersalnej, w różnych konfiguracjach dany kabel może zabrzmieć inaczej. Każdy kabel należy wpiąć w system i posłuchać, czy dobrze zgrywa się barwowo z resztą komponentów i akustyką pomieszczenia (bardzo ważna i często ignorowana rzecz!);

- im lepszy system audio, tym bardziej słychać różnice w przy zmianach w okablowaniu (ale to już chyba oczywiste ? ).

 

Cztero procentowa zmiana w skladzie lutowia wnosi zmiany w brzmieniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, marantz_boy napisał:

To może coś od siebie.

O jakiś 5 lat eksperymentuję z własnoręcznie robionymi kablami IC i sieciowymi.  I w zależności od materiału (miedź lub miedź posrebrzana), geometrii oraz zastosowanej izolacji (lub jej braku) kable te maja różna charakterystykę i barwę.

Zrobiłem już dziesiątki projektów kabli, dla siebie, znajomych i na sprzedaż. W efekcie wysnułem na ich temat kilka powtarzalnych wniosków:

- czysta miedź podkreśla środek pasma, gra cieplej, zaokrągla skraje pasm, daje wrażenie pogrubienia brzmienia;

- miedź posrebrzana rozjaśnia górę, dodaje detaliczności, wybrzmień, ale potrafi wycofać środek, lepiej też kontroluje bas, konturuje go. Podobnie z lutowaniem wtyków z zawartością srebra, np ok. 4%,  polepsza to detaliczność;

- kable o geometrii podobnej do Kimbera (plecionka w warkocz), bez izolacji, dają wrażenie przestrzeni większe niż kable dwużyłowe skręcane klasycznie w izolacji, np z miedzi lub aluminium;  

- izolacja teflonowa bardziej tłumi dynamicznie kabel niż miedziana lub aluminiowa, ale za to daje większą detaliczność i wrażenie tzw. czarnego tła;

- słychać różnicę ( IC lub kabel sieciowy) w jakości dźwięku, jego klarowności, czystości i jego barwie pomiędzy kablem KOSZTUJĄCYM MATERIAŁOWO 20 zł a kablem, którego koszt to ok. 150-200 zł. Powyżej tej sumy jakieś różnice są, ale raczej w barwie, nie jakości dźwięku (porównywałem kable do ok 1000 zł);

- wtyki, czy to IC czy do sieciówek, mają moim zdaniem minimalny, wręcz pomijalny wpływ na dźwięk, ważne aby zapewniały solidne wpięcie. Większe znaczenie ma  jakość lutu lub wręcz jego brak. Najczystszy sygnał dają więc wtyki łączone na skrętkę, bez lutowania ?;

- nie ma IC lub sieciówki kompletne uniwersalnej, w różnych konfiguracjach dany kabel może zabrzmieć inaczej. Każdy kabel należy wpiąć w system i posłuchać, czy dobrze zgrywa się barwowo z resztą komponentów i akustyką pomieszczenia (bardzo ważna i często ignorowana rzecz!);

- im lepszy system audio, tym bardziej słychać różnice w przy zmianach w okablowaniu (ale to już chyba oczywiste ? ).

 

wow, 5 lat zabawy z prostym drutem. To juz chyba czas przejsc na wyzszy poziom i wkoncu odkryc co tak naprawde kryje sie za "graniem" kabli. Uwierz komus kto juz to przerabial...to wszytko co wymieniasz dziala jedynie na wyobraznie, brniesz w iluzje lepszego dzwieku. Albo raczej gorszego, kiedy wpinasz te niby gorsze kable. Poczytaj sobie jak zrobic slepy test ABX i sprobuj wkoncu dojsc do prawdy. Jak to w koncu zrozumiesz i wyluzujesz z ta kablowa nerwica natrectw, to wszystko zacznie grac dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim doświadczeniu wniosła, a dokładnie 3,7%. Zrobiłem dwa IC na bazie kabla Supra Dual i wtykach Neutrik Rean, jeden na zwykłym lucie, drugi z dodatkiem 3,7% srebra. Pierwszy grał ciemno, ten drugi zagrał żywiej, balans tonalny lekko przesuniety w górę, z detaliczniejszą górą i nie była to tylko moja uwaga. Od tego czasu stosuję już tylko lut z domieszką srebra.

Halie, nie sądzę, że brnę w iluzje lepszego dźwięku. Raczej dbam o brzmienie, przy którym dobrze i komfortowo słucha mi się muzyki. Miałem też w systemie kilka kabli, które praktycznie natychmiast poszły out, bo z nimi system grał sucho, podkreślał górę albo wycofywał mocno środek, generalnie brzmienie było męczące, nie do przyjęcia. Tak było np. z Melodika Purpure Rain, który u mnie zamulał i rozmywał bas i tłumił wysokie.

Zrobiłem też kiedyś kabel na miedzi posrebrzanej, na zamówienie dla kumpla, który u mnie zagrał poprawnie, a u niego nie było średnicy, góra była wręcz kująca a bas jak ze studni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Uchatek napisał:

Cztero procentowa zmiana w skladzie lutowia wnosi zmiany w brzmieniu?

Niezależnie od intencji, raczej słąby argument. Stal miękka, od żeliwa, od staliwa, od stali wysokowytrzymałościowych, od stali trudnordzewiejących czym się w składzie różni? Bo parametrami mechanicznymi to znacząco. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.