Skocz do zawartości
IGNORED

sybilanty - to jak w końcu z nimi jest?


Meloman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, przemak napisał:

Jak można przeczytać, niestety dla nas w naszym języku te same głoski wymawia się inaczej niż np. w angielskim, przez co nasz język jest dużo bardziej szeleszczący

Niestety polskiej muzyki praktycznie nie słucham, więc nie mam jak porównać. Zgodzę się, że nasz język jest mocno szeleszczący, ale z drugiej z strony jak rozmawiamy pomiędzy sobą to nie zwracamy uwagę na sybilanty. Nasze ucho odbiera, że jest okej.

Dopiero jak ktoś np. zaczyna seplenić zwracamy na to uwagę.

Nie twierdzę, że idealny sprzęt to taki, który całkowicie wycina sybilanty, dlatego prosiłem o przykłady nagrań, gdzie wg Was powinny one występować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muniek Stassstssyk - obojętne, na czym słuchany - "prosimy nie regulować odbiorników. To i tak nic nie da."

12 godzin temu, m4tech napisał:

Perkusja okey ale kto i po co drze tego "ryja" wraz z linią fortepianu na tej płycie? Czyżby sam artysta...
Dla mnie to jest nie zrozumiałe, ale to pewnie dlatego że się nie znam ?

Nie da się ukryć - nie znasz się.

Jarrett tak "drze ryja", jak to taktownie ująłeś - od jakichś pięciu tysięcy lat. Wielu słuchaczy to irytuje. Ja akurat lubię te jego "krzykania":-).

I daj mu Boże jak najdłużej. I nam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bezlitosna Niusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bezlitosna Niusia napisał:

Wielu słuchaczy to irytuje.

Osobiście wpisuję się w tę grupę.

Jak tak tego słucham to nie mogę przestać rozmyślać jak pięknie mogłyby brzmieć te fragmenty bez tych pożal się Boże kozich pojękiwań.

To jest trochę jak te sybilanty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez m4tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, J.Jerry napisał:

Sybilanty mają grać czysto, bo inaczej są ciężkie w odbiorze

A jak autor sybilanty generuje ją nieczysto to co zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Bezlitosna Niusia napisał:

Jarrett tak "drze ryja", jak to taktownie ująłeś - od jakichś pięciu tysięcy lat. Wielu słuchaczy to irytuje. Ja akurat lubię te jego "krzykania":-).

I daj mu Boże jak najdłużej. I nam.

Kiedyś, Jarrett odpowiedział na podobny stan rzeczy jakiemuś dentyście, który do niego napisał i narzekał na to jego 'śpiewanie' podczas gry. Powiedział Jarrett, że chyba najlepszym wyjściem z sytuacji, to po prostu nie słuchać jego muzyki. Zgadzam się z tym w 100% - nie ma lepszego wyjścia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Meloman napisał:

Nie twierdzę, że idealny sprzęt to taki, który całkowicie wycina sybilanty, dlatego prosiłem o przykłady nagrań, gdzie wg Was powinny one występować.

Ja podałem Patricię Barber i Dee Dee Bridgewater ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrishead - Silence. W cytacie portugalskim na początku są na pewno. W wokalu Beth chyba też.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Meloman napisał:

Nie twierdzę, że idealny sprzęt to taki, który całkowicie wycina sybilanty, dlatego prosiłem o przykłady nagrań, gdzie wg Was powinny one występować.

George Michael - MTV Unplugged
Beth Hart & Joe Bonamassa - Black Coffee
Diana Krall - Turn Up The Quiet
Na tej płycie wokal Diany nagrany jest "blisko" i głoski syczące dają znać o sobie. Na innych jej płytach jest zdecydowanie mniej sybilantów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pawel_luk1

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sybilanty jak i np. oddechy i mlaski bardzo mocno zależą od tego, jak kto głośno śpiewa. Również wraz z postępującym zmęczeniem, długim śpiewaniem, głos w naturalny sposób traci blask i moc, a sybilanty i inne zakłócenia pozostają w miarę niezmienne. Krótko mówiąc pani Barber cichutko śpiewa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Sybilanty jak i np. oddechy i mlaski bardzo mocno zależą od tego, jak kto głośno śpiewa. Również wraz z postępującym zmęczeniem, długim śpiewaniem, głos w naturalny sposób traci blask i moc, a sybilanty i inne zakłócenia pozostają w miarę niezmienne. Krótko mówiąc pani Barber cichutko śpiewa. 

Raczej od odległości śpiewającego od mikrofonu. Potęga głosu przejawia się raczej w dźwiękach samogłosek bo wysokiego c raczej na spółgłosce nie zaśpiewasz. Wokaliści o naprawdę potężnych głosach, czyli niektórzy śpiewacy operowi, mieli raczej problem z tym, że ich głos "nie mieścił się" w studio a mikrofony miały problem żeby takim głosom podołać (np. Birgit Nilsson). To jest jednak, jak mi się zdaje, odwrotny problem od przejaskrawionych sybilantów pojawiających się przy wzmocnieniu głosu.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, dzarro napisał:

Raczej od odległości śpiewającego od mikrofonu

Trochę też, zwłaszcza przy małych odległościach, w końcu przedniojęzykowo-zębowe z języka i zębów są sporo bliżej mikrofonu niż samogłoski ze strun głosowych ;)

21 minut temu, dzarro napisał:

Potęga głosu przejawia się raczej w dźwiękach samogłosek bo wysokiego c raczej na spółgłosce nie zaśpiewasz. Wokaliści o naprawdę potężnych głosach, czyli niektórzy śpiewacy operowi, mieli raczej problem z tym, że ich głos "nie mieścił się" w studio a mikrofony miały problem żeby takim głosom podołać (np. Birgit Nilsson). To jest jednak, jak mi się zdaje, odwrotny problem od przejaskrawionych sybilantów pojawiających się przy wzmocnieniu głosu.

No a o czym piszę? To nie jest odwrotny problem, tylko właśnie ten problem - jak ktoś porządnie śpiewa (czy mówi) i są głośne samogłoski, to nie trzeba całości dawać tak głośno, i spółgłoski i mlaski i oddechy od razu są proporcjonalnie cichsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, .:Gerard:. napisał:

A to nie realizator powinien oczyścić materiał z tych zniekształceń ?

To nie są zniekształcenia, to raz. Tak brzmi ta pani. Zniekształcenia sybilantów są w reklamach tv. Dwa - redukcja sybilantów to dość prosta sprawa (jeżeli to nie są zniekształcenia), kwestia decyzji czy to robić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem jej na żywo, wątpię aby wydawała z siebie sybilanty,
glosy opery z nagłośnieniem potrafią tworzyć sprzężenia, podbicia, nie samo akcentowanie na "S" jest sybilantem tylko jej przester (wiec zniekształcenia)
wystarczy posłuchać Pavarotti co się zaczyna dziać przy niektórych poziomach głosu

Ale ja amator tylko przypuszczam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę, że ten sam wokalista może prawie nie syczeć lub syczeć przesadnie, to musi to być sprawa realizatora - celowy efekt. Wtedy też sprzęt musi się bardziej postarać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Nie słyszałem jej na żywo, wątpię aby wydawała z siebie sybilanty,

To co, dodają jej w postprodukcji? ?

25 minut temu, .:Gerard:. napisał:

nie samo akcentowanie na "S" jest sybilantem tylko jej przester (wiec zniekształcenia)

Nie. Sybilanty to są głoski przedniojęzykowo-zębowe, filolog przecież nie wie, co to zniekształcenia nieliniowe ? Natomiast tak, zniekształcenia sybilantów lub innych składowych szumowych nagrań są strasznie wkurzające i bardzo słyszalne, dla mikrofonów jest to bardzo trudny sygnał. Jeżeli takie zniekształcenie się pojawi, to jest ono niestety jak każde zniekształcenie nieusuwalne, należy nie dopuszczać do tego, potem można jedynie takie przesterowane sybilanty maskować (ale to zawsze słychać) lub wymieniać na dobre/inne (ale to uciążliwe). 

25 minut temu, J.Jerry napisał:

Jak patrzę, że ten sam wokalista może prawie nie syczeć lub syczeć przesadnie, to musi to być sprawa realizatora - celowy efekt. Wtedy też sprzęt musi się bardziej postarać.

Jak pisałem jeżeli nie mamy przesteru to nie jest to żaden problem techniczny tylko kwestia decyzji czy i jak mocno ingerujemy. Oczywiście tani chiński mikrofon na polskim wokalu robi kaszankę co słychać w niektórych produkcjach, ale generalnie technicznie żaden problem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

............... Jeżeli takie zniekształcenie się pojawi, to jest ono niestety jak każde zniekształcenie nieusuwalne,

Z takim podpisem w stopce jak masz to najlepiej napisać "nieusuwalne" ? ?

Ja jak dostaje listę poprawek to tez sie tłumacze ze, sie nie dało ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, .:Gerard:. napisał:

Z takim podpisem w stopce jak masz to najlepiej napisać "nieusuwalne" ? ?

Znasz jakąkolwiek teoretyczną czy praktyczną metodę usuwania najprostszych nawet zniekształceń nieliniowych? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, przemak napisał:

Znasz jakąkolwiek teoretyczną czy praktyczną metodę usuwania najprostszych nawet zniekształceń nieliniowych? 

Jaaa ? Prze Pana, ja nieuk jestem ....

 

 

Edycja

Sławek widzę zna sie na żartach ?

Wyżej uśmieszkami sygnalizowałem ze to żarty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat sprowadza się do pytania: usuwać naturalne cechy ludzkiego głosu, czy nie usuwać.

Jak miałem lata temu ten właśnie problem z gratami skupiłem się na słuchaniu mówiących ludzi;

właśnie na zawartości tych głosek. Jednoznaczny wniosek był taki - są naturalne; oczywiście jeden

ma ich więcej, inny mniej, ale odkrycie było następujące:

Zrozumienie osobników, którzy ich niemal nie mają jest dużo trudniejsze, niż nawet lekko

sepleniących. Przykład to polskie kino - jak kiedyś mówiono i nagrywano, a jak dziś.

Żeby nie dostępne czasem polskie napisy do polskich filmów ...

A sybilanty doprowadziłem do dobrego poziomu kablem solid.

Zarówno Diana Krall, jak Henryk Gołębiewski brzmią dobrze ? i  naturalnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, .:Gerard:. napisał:

Jaaa ? Prze Pana, ja nieuk jestem ....

 

 

Edycja

Sławek widzę zna sie na żartach ?

Wyżej uśmieszkami sygnalizowałem ze to żarty ?

Zawsze myślałem, że żarty to śmieszne są...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, przemak napisał:

Zniekształcenia sybilantów są w reklamach tv.

Dokładnie! Zwróciliście w jaki sposób nagrywany jest dźwięk w reklamach, głównie mowa. Ja generalnie mało telewizji oglądam, głównie tylko sport, ewentualnie jakiś dokument, ale często-gęsto jak się załącza przerwa reklamowa to aż w uszy zaczyna kłóć. Nie przyjemnie, ale irytujące. Dla mnie działa to negatywnie, choć pewnie taki zabieg ma przykuć moją uwagę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Meloman napisał:

Dokładnie! Zwróciliście w jaki sposób nagrywany jest dźwięk w reklamach, głównie mowa. Ja generalnie mało telewizji oglądam, głównie tylko sport, ewentualnie jakiś dokument, ale często-gęsto jak się załącza przerwa reklamowa to aż w uszy zaczyna kłóć. Nie przyjemnie, ale irytujące. Dla mnie działa to negatywnie, choć pewnie taki zabieg ma przykuć moją uwagę.

 

Wokal w reklamie jest przesterowany żeby wydawał się głośniejszy. Niestety, często w połączeniu z niewiedzą prowadzi to do zbyt mocnego przesterowania sybilantów, co jest niestrawne. Czasem też mamy do tego dodatkowo połączenie chińskiego mikrofonu i przesyłania materiałów w mp3, ale to raczej w niskobudżetowych produkcjach, zwykle radiowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac niektore skopane nagrania i pewnych artystow (P.Barber - chociaz tutaj tez zdania sa podzielone), to generalnie nie powinno sybilancic tak jak tez czlowiek spiewajacy na zywo nie sybilanci!  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego uważasz, że nagrania PB są skopane? Co jest nie tak w tych nagraniach twoim zdaniem? Bo ja akurat znam prawie wszystko z live i poniedziałkowych gigów PB w Green Mill. Znam też jej muzyków osobiście i wiem jakie mają zdanie na temat realizacji J. Andersona, ale wypowiem się, jak napiszesz co jest skopane w jej nagraniach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja spróbuje
Moim zdaniem pogłos basu jest za bardzo wyeksponowany, w efekcie lokalizacja i obraz instrumentów basowych są przysłonione
Efekty sa na wyższym zakresie podbite i pogłośnione, wokal może troszke mniej ale tez podbity 

Na szybko wyszukane dla przykładu
Jak masz możliwość przesłuchaj tego

spacer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.