Skocz do zawartości
IGNORED

Pierwsze stereo - laptop+amplit70/80+klipsch+relq200


dis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, jestem Marek i myślę że będę tu częściej gościł.

Nie owijając w bawełnę, przejdę do konkretu. Po wielu godzinach spędzonych na forach, rozmowach z kolegą siedzącym w temacie, zdecydowałem się na zakup stereo muzyki oraz kina domowego, a więc:

- centrum sterowania, póki co laptop (muzyka, kino domowe, radio) - mp3, flac, tidal, dvd. W przyszłości na pewno gramofon, być może odtwarzacz sieciowy, cd?

- zakupione głośniki ścienne Klipsch r51m - skuteczne, a ze względu na układ pomieszczenia i dzieci nie jestem w stanie postawić podłogowych

- zakupiony sub Rel Q 200

- poszukiwany amplituner lata 70/80 akai, kenwood, jvc z nieco wyżej półki 2000-3000zł aby mieć podstawę do rozbudowy o np gramofon (nowe amplitunery barwą mnie nie przekonują).

- poszukiwany sposób na przesył muzyki z laptopa do amplitunera - DAC ? karta zewnętrzna? - i tu mam problem i prośbę o pomoc.

 

Tak wiem, wychodzi z tego niezły mix. Mix, którego nie słyszałem i nie jestem w stanie usłyszeć w żadnym salonie audio. Trochę ryzykuję, ale myślę że uda mi się w ten sposób zagrać zarówno ciepło jak i skutecznie, dynamicznie. Do odtwarzania, pierwotnie, miałem zamiar kupić odtwarzacz sieciowy w graniach 2000zł (Denon, Bluesound), jednak doszedłem do wniosku że to kupa kasy i dobry DAC może nie będzie dużo gorszym rozwiązaniem. W chwili obecnej nie jestem przekonany czym najlepiej połączyć laptopa z amplitunerem, czy za pośrednictwem zewnętrznej karty dźwiękowej czy kupić DACa. Jeżeli DAC to jaki? Myślałem o NOSTROMO, trafiłem jednak na coś za parę złotych (DAC C-Media CM6631A USB 192kHz/32bit). Proszę o pomoc :)

Może dodam że głównie słucham rock alternatywny, akustyczny, indie, grunge, trash metal, electropop, funk, soul, po blues,  jazz i klasykę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dis napisał:

poszukiwany sposób na przesył muzyki z laptopa do amplitunera - DAC ? karta zewnętrzna? - i tu mam problem i prośbę o pomoc.

Zdecydowanie DAC, od popularnych tańszych Cambridge Audio DAC Magic 100, Pro-Ject Pre Box S2 Digital, Arcam iR DAC II. Połączenie USB A na B. Laptop daje Ci większe możliwości słuchania, praktycznie wszystko od YT po Tidal i wiele innych. Jeśli jesteś w stanie wydać 2k zł to Arcam będzie świetnym rozwiązaniem. ?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dis napisał:

poszukiwany amplituner lata 70/80 akai, kenwood, jvc z nieco wyżej półki 2000-3000zł aby mieć podstawę do rozbudowy o np gramofon (nowe amplitunery barwą mnie nie przekonują).

Po co ampli? I tak grasz z lapka a tam jest możliwość puszczenia tylu stacji radiowych od tematycznych po normalne FM że głowa mała. Pomysł o wzmacniaczu. 

 

3 godziny temu, dis napisał:

poszukiwany sposób na przesył muzyki z laptopa do amplitunera - DAC ? karta zewnętrzna? - i tu mam problem i prośbę o pomoc.

 

Dac jest bardzo dobrym wyjsciem. Zyskujesz wejścia cyfrowe których w większości wzmacniaczy nie ma a przy tym przy dobrej jakości plików muzyka potrafi dać dużo frajdy. 

Zawsze możesz popatrzeć na wzmacniacze z wbudowanym dac jak chcesz się ograniczyć do jednego klocka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, S4Home napisał:

Zdecydowanie DAC, od popularnych tańszych Cambridge Audio DAC Magic 100, Pro-Ject Pre Box S2 Digital, Arcam iR DAC II. Połączenie USB A na B. Laptop daje Ci większe możliwości słuchania, praktycznie wszystko od YT po Tidal i wiele innych. Jeśli jesteś w stanie wydać 2k zł to Arcam będzie świetnym rozwiązaniem. ?

Pozdrawiam.

Dzięki. Tak, jeszcze myślałem właśnie o DAC Magic 100. Czy masz z nim jakieś doświadczenia? Czy jestem w stanie uzyskać na nim z pliku flac jakość CD ? Czy w tym budżecie nie ma takiej opcji? Niestety na iR DAC II nie mam już środków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, margaryna85 napisał:

Po co ampli? I tak grasz z lapka a tam jest możliwość puszczenia tylu stacji radiowych od tematycznych po normalne FM że głowa mała. Pomysł o wzmacniaczu. 

 

Dac jest bardzo dobrym wyjsciem. Zyskujesz wejścia cyfrowe których w większości wzmacniaczy nie ma a przy tym przy dobrej jakości plików muzyka potrafi dać dużo frajdy. 

Zawsze możesz popatrzeć na wzmacniacze z wbudowanym dac jak chcesz się ograniczyć do jednego klocka. 

Ampli po to, że w niedługim czasie, jak napisałem powyżej, będę chciał rozbudować system o gramofon (i kiedyś CD?), zapewne też starszy, więc łączony analogowo, co za tym idzie prosto do amplitunera, nie przez DAC'a. Z tego co wiem, aby taki gramofon zagrał, zakładając że będę miał wzmacniacz, będę musiał kupić jeszcze przedwzmacniacz. Dlatego też stawiam na bardziej uniwersalny amplituner.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze z doświadczeniami w DAC'ach może mi coś podpowiedzieć? Który DAC do 1000zł zagra najlepiej przy takim zestawieniu sprzętu? Ciepło, z dużą sceną. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , ja osobiscie moge polecic Arcama rDACa, kupisz za ok 600 ziko. Miałem go dłuższy czas zestawionego z dużo droższymi klamotami i dawał sobie świetnie rade. 

Druga sprawa ktorą chciałbym poruszyć to sub. Miałem ten model na odsłuchu i powiem szczerze , że szału nie robi biorąc pod uwagę jego wartość. Do ok. 1500 idzie dużo lepiej. Wiem że to REL , obudowa zamknięta i solidny wzmacniacz , ale w tych pieniądzach są lepsze (też w obudowie zamkniętej lub membrana bierna).Nowsze RELe sa zdecydowanie lepsze no ale niestety kwoty też inne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2019 o 13:07, dis napisał:

Dzięki. Tak, jeszcze myślałem właśnie o DAC Magic 100. Czy masz z nim jakieś doświadczenia? Czy jestem w stanie uzyskać na nim z pliku flac jakość CD ? Czy w tym budżecie nie ma takiej opcji? Niestety na iR DAC II nie mam już środków.

Nie co tańszy jest Pro-Ject Pre Box S2 Digital - obsługa MQA ?Nie porównywał bym jakości CD do plików flac, lecz takowe są obsługiwane na Cambridge Audio.
"Częstotliwość próbkowania sygnału USB 1.0: 24-bit 44.1kHz, 48kHz, 96kHz; USB 2.0: 16/24-bit 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 192kHz"
Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po przeczytaniu całego wątku nie potrafię zrozumieć czemu kolega tak uparł się na amplituner ? . Rozumiem, że może Kolega ma sentyment do starszego sprzętu, ale do podłączenia zarówno CD jak i gramofonu wystarczy klasyczny wzmak. Skoro Kolega myśli o DACu to wystarczy wzmak bez wejść cyfrowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, seba3002 napisał:

Rozumiem, że może Kolega ma sentyment do starszego sprzętu, ale do podłączenia zarówno CD jak i gramofonu wystarczy klasyczny wzmak. Skoro Kolega myśli o DACu to wystarczy wzmak bez wejść cyfrowych. 

Jeszcze TIDAL, lecz można to zastąpić WXAD-10. W ten czas można pomyśleć nad wzmacniaczem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2019 o 20:06, lolo989 napisał:

Druga sprawa ktorą chciałbym poruszyć to sub. Miałem ten model na odsłuchu i powiem szczerze , że szału nie robi biorąc pod uwagę jego wartość. Do ok. 1500 idzie dużo lepiej. Wiem że to REL , obudowa zamknięta i solidny wzmacniacz , ale w tych pieniądzach są lepsze (też w obudowie zamkniętej lub membrana bierna).Nowsze RELe sa zdecydowanie lepsze no ale niestety kwoty też inne. 

Jak dla mnie Q200 (do dzisiaj zostawiłem sobie 2 sztuki do stereo) gra wyjątkowo dobrze, lepiej od tych z linii Rel T (które zapewne miałeś na myśli). Może Q200 lekko podbarwia dół ale generuje ekstra "punch" i dodaje energii muzyce,  której nie da się wydusić przy użyciu subów Rel z linii T (liniowy i nudny bas) - szczególnie tych na membramie biernej. Jeśli już warto dołożyć to nie do tamtych, tylko do Rel Strata 5 , albo skierować się na mniejsze nowe SVS lub BK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2019 o 20:06, lolo989 napisał:

Witaj , ja osobiscie moge polecic Arcama rDACa, kupisz za ok 600 ziko. Miałem go dłuższy czas zestawionego z dużo droższymi klamotami i dawał sobie świetnie rade. 

Poczytałem, porównałem i faktycznie skończyło się na używanym rDACu z dodatkowym zasilaczem :) dzięki!

W dniu 5.08.2019 o 08:37, S4Home napisał:

Nie co tańszy jest Pro-Ject Pre Box S2 Digital - obsługa MQA ?Nie porównywał bym jakości CD do plików flac, lecz takowe są obsługiwane na Cambridge Audio.
"Częstotliwość próbkowania sygnału USB 1.0: 24-bit 44.1kHz, 48kHz, 96kHz; USB 2.0: 16/24-bit 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 192kHz"
Pozdrawiam.

Dzięki za sugestie. Postawiłem ostatecznie na rDAC :)
 

W dniu 5.08.2019 o 11:26, seba3002 napisał:

A ja po przeczytaniu całego wątku nie potrafię zrozumieć czemu kolega tak uparł się na amplituner ? . Rozumiem, że może Kolega ma sentyment do starszego sprzętu, ale do podłączenia zarówno CD jak i gramofonu wystarczy klasyczny wzmak. Skoro Kolega myśli o DACu to wystarczy wzmak bez wejść cyfrowych. 

Bo kolega dopiero się uczy :) i słucha drugiego kolegi który siedzi długo w temacie, ma gramofon i twierdzi że jak kupię sam wzmacniacz, to aby gramofon odpowiednio zagrał, będę musiał zaraz dokupić przedwzmacniacz. Dlatego lepiej jedno urządzenie - amplituner. Nie znam się na tyle czy to prawda. Muszę porozmawiać z kolegą w takim razie.

 

W dniu 8.08.2019 o 08:45, don111 napisał:
W dniu 2.08.2019 o 20:06, lolo989 napisał:

 

Druga sprawa ktorą chciałbym poruszyć to sub. Miałem ten model na odsłuchu i powiem szczerze , że szału nie robi biorąc pod uwagę jego wartość. Do ok. 1500 idzie dużo lepiej. Wiem że to REL , obudowa zamknięta i solidny wzmacniacz , ale w tych pieniądzach są lepsze (też w obudowie zamkniętej lub membrana bierna).Nowsze RELe sa zdecydowanie lepsze no ale niestety kwoty też inne. 

Jak dla mnie Q200 (do dzisiaj zostawiłem sobie 2 sztuki do stereo) gra wyjątkowo dobrze, lepiej od tych z linii Rel T (które zapewne miałeś na myśli). Może Q200 lekko podbarwia dół ale generuje ekstra "punch" i dodaje energii muzyce,  której nie da się wydusić przy użyciu subów Rel z linii T (liniowy i nudny bas) - szczególnie tych na membramie biern

ej. Jeśli już warto dołożyć to nie do tamtych, tylko do Rel Strata 5 , albo skierować się na mniejsze nowe SVS lub BK.

Jak pisałem Q200 już czeka kupiony. Byłem na odsłuchu u znajomego i na me gusta gra na plus, a udało mi się go kupić za mniej niż 1000pln.

 

Pozostała więc kwestia amplituner/wzmacniacz.

Jak skompletuję całość opiszę wrażenia jak to wszystko gra :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako zrodlo pozostalbym przy PC -> to najbardziej otwarte, uniwersalne I jznakomite jakosciowo zrodlo

Dalszy element to juz wczesniej zalecany USB DAC ale z regulacja glosnosci i dodatkowym wejsciem analogowym. Wtedy mozesz w przyszlosci pdlaczyc do niego zaplanowany gramofon

Nastepny element to stereofoniczna koncowka mocy

Ostatnie dwa elementy to glosniki + subwoofer -> tutaj wybor jest bardzo zalezny od subjektywnych wlasnych pereferencji 

 

Zapomnij jakies tam receivery I inne starocie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dis napisał:

Bo kolega dopiero się uczy :) i słucha drugiego kolegi który siedzi długo w temacie, ma gramofon i twierdzi że jak kupię sam wzmacniacz, to aby gramofon odpowiednio zagrał, będę musiał zaraz dokupić przedwzmacniacz. Dlatego lepiej jedno urządzenie - amplituner. Nie znam się na tyle czy to prawda. Muszę porozmawiać z kolegą w takim razie.

 

 

Nie wiem skąd kolega czerpie takie wiadomości, ale przyzwoity wzmacniacz najczęściej posiada przyzwoity przedwzmacniacz gramofonowy. A jeśli nie masz pokaźnej kolekcji winyli to nie bardzo wiem po co Ci ten wydatek ?. Skoro chcesz iść w pliki moim zdaniem wzmak plus przyzwoity dać plus komp w zupełności wystarcza. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, dis napisał:

Bo kolega dopiero się uczy ? i słucha drugiego kolegi który siedzi długo w temacie, ma gramofon i twierdzi że jak kupię sam wzmacniacz, to aby gramofon odpowiednio zagrał, będę musiał zaraz dokupić przedwzmacniacz. Dlatego lepiej jedno urządzenie - amplituner. Nie znam się na tyle czy to prawda. Muszę porozmawiać z kolegą w takim razie.

 

 

Przemysl dobrze kwestie gramofonu. Jeśli nie masz naprawdę duuuzego budżetu , to z taniego gramiaka + pre wbudowane we wzmaku ciężko będzie osiągnąć jakość nawet zbliżona do CD czy plików . No chyba , ze chodzi o klimat czarnej płyty 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.08.2019 o 09:37, dis napisał:

Dzięki za sugestie. Postawiłem ostatecznie na rDAC ?

Również świetne rozwiązanie. Idzie go wyrwać w świetnych cenach ?
Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, seba3002 napisał:

Nie wiem skąd kolega czerpie takie wiadomości, ale przyzwoity wzmacniacz najczęściej posiada przyzwoity przedwzmacniacz gramofonowy. A jeśli nie masz pokaźnej kolekcji winyli to nie bardzo wiem po co Ci ten wydatek ?. Skoro chcesz iść w pliki moim zdaniem wzmak plus przyzwoity dać plus komp w zupełności wystarcza. 

ok, dzięki, rozpoznam temat

5 godzin temu, morawka napisał:

Przemysl dobrze kwestie gramofonu. Jeśli nie masz naprawdę duuuzego budżetu , to z taniego gramiaka + pre wbudowane we wzmaku ciężko będzie osiągnąć jakość nawet zbliżona do CD czy plików . No chyba , ze chodzi o klimat czarnej płyty 

ok, dzięki, rozpoznam temat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Cześć

Szczęśliwie udało mi się wszystko skompletować. Obiecałem, że dam znać co z tego wyszło.

Zestaw:

1. źródło - Laptop, 

2. dac - Arcam Rdac

3. przedwzmacniacz - Rotel RSP 980

4. wzmacniacz - Kenwood Basic M2A

5. głośniki - Klipsch R51M

6. głośnik sub - REL Q 200

 

Całość udało się całkiem nieźle zestroić. Zestaw jest bardzo skuteczny i "ciepławy" w brzmieniu. Niestety, od początku słuchać że brakuje pełnowymiarowych kolumn stojących ale i na nie (kiedyś) przyjdzie czas. Póki co za dużo jest środka, brakuje góry, dół dopełnia sub więc jest mocno i dynamicznie. Scena nie jest najgorsza, brakuje jednak odrobinę więcej przestrzeni i detalu.

Niezwykle ważne okazało się źródło. Jedynym słusznym są pliki jakości minimum FLAC odtwarzane przez foobar, który po odpowiednich ustawienia equalizera wyciąga dużo detalu i wokalu. Drugim w kolejności jest TIDAL pliki MQA - niestety jest ich niewiele, a co więcej opłata 40zł/mc skutecznie zniechęca. Pozostałe formaty TIDALA czy też SPOTIFY po prostu grają... 

Nie jestem wciągniętym audiofilem, z uchem, które słyszało miliony zestawów, więc póki co więcej  nie potrafię Wam napisać. Myślę, że te uwagi przydadzą się komuś kto będzie szukał podobnego zestawienia. Najbardziej brakuje pełnowymiarowych kolumn. Niestety nijako zostałem zmuszony do zakupu monitorów ze względu na 1) małe dzieciory, które uwielbiają używać wszelakich płaszczyzn do zabawy 2) szerokiego ekranu projekcyjnego, który w powiązaniu z elementami wyposażenia wnętrza skutecznie uniemożliwia postawienie po jego obu stronach kolumn. Receptą na to jest zakup kolumn za kilka lat i tylko i wyłącznie z nastawieniem na muzykę stereo (nie kino domowe), wtedy znajdzie się dla nich miejsce :)

Dzięki jeszcze raz za wszelkie sugestie, mam nadzieję, że czas pozwoli mi wdrożyć się nieco bardziej w waszą bajkę, bo kilka dobrych lat czekałem na lepsze brzmienie od niskobudżetowej wieży marki philips i przepaść jest niesamowita, a ucho chce więcej... :)

Na koniec pytanie i przestroga - czy ktoś może pomóc z naprawą, albo polecić serwis w Krakowie, gdyż ww. SUBa REL Q 200 - z dnia na dzień zaczął bardzo brumieć i podejrzewam kondensatory, trzeba naprawić. Przestroga, bo zostałem tym SUBem oszukany, przez sprzedawcę z OLX (prywatny handlarz woj, pomorskie). Dostałem popękany i w miejscach pęknięć pomaziany markerem maskującym sub. Sprzedawca wszystkiemu zaprzeczył, OLX umywa ręce, kurier nie przyjął reklamacji, a policja przy zgłoszeniu oszustwa tylko się do mnie uśmiechnęła. No nic, bywa. :) Potrzebny serwis.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.