Skocz do zawartości
IGNORED

Gramofon GWS 302


Falco

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem taki gramofon, pytanie czy warto go modyfikować (nowa igła, nowe wyjścia) czy dać sobie spokój?

Gramofon jest ze wzmacniaczem, opisy w wersji angielskiej z logo ITC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zintegrowany ze wzmacniaczem to znaczy, ze byl to poularny, tani model. Wkladka serii Uf, prawda ? Jedynym porzadnym gramofonem zintegrowanym ze wzmacniaczem produkcji Fonici byl legendarny Fonomaster.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj - to chyba jeden z niezliczonych Cyryli. Ale nawet jak nie, to na pewno jeden z piezo. Wkładka pewnie Uf-70. Jak masz i działa, to go wypróbuj. Mój Cyryl, który teraz trafił na półkę, był trochę nieortodoksyjny i wymagał podłączenia do przedwzmacniacza (w moim wzmacniaczu, tak, jak we wszystkich starszych wbudowanego) ale z góry trudno określić i najpierw podłącz go pod wejście liniowe (takie jak dla CD, tunera albo te opisane jako AUX). Jak nic nie będzie słychać - to pod phono. Gniazda będącego wyjściem na wzmacniacz (domyślam się, że typu DIN,takie plastikowe z pięcioma dziurkami) nie warto wymieniać. Jak masz we wzmacniaczu chinch to kupujesz za kilka złotych kabelek zakończony z jednej strony DIN, a z drugiej chinch i po sprawie. Igłę kupujesz taką, jakiej wymaga wkładka. To jest opisane na niej - przypatrz się! Uf-70 albo Uf-50. Piszę o igle, bo trzeba ją wymieniać co 100 godzin grania, więc zrób to koniecznie. To znaczy do pierwszej próby możesz użyć tej co masz - bo może nic nie działa i nie będzie sensu w ogóle kupować. Igły kosztują około 10 złotych. Wkładki piezo w ogóle są niezbyt delikatne dla płyt ale te ze zużytymi igłami są po prostu niebezpieczne. A ponoć jak wkładka bardzo stara to warto wymienić i ją - około 30 złotych z igłą.

 

Dźwięk mojego Cyryla był dośc specyficzny (taki podbity) ale całkiem ciekawy. Chrypka Wysockiego to była prawdziwa chrypa. Rock miał tzw. kopa, Santorka wznosiła sie na wyżyny ale były i nagrania które wychodziły nie za bardzo, zwłaszcza z muzyki poważnej (choć i tu były wyjątki). Najlepiej wypróbuj ale raczej na starych płytach. Coś chyba masz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz oczywiscie zrobic tak, jak poradzil ci Rafal. Pamietaj tylko, ze te wkladki wymagaja duzego nacisku 5 lub 6 mN (odpowiednio Uf-70, Uf-50).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładka to Uf-70, gramofon gra, sprawdziłem go na jego kolumienkach, wszystkie potencjometry volume/balance/bass/treble działają. Wyjście z tyłu jest na DIN, jeszcze nie mam kabelka z przejściówką.

Płytę mam narazie jedną, ale jak sprzęt będzie wart świeczki, to pojadę do rodziców po kolekcję z lat 60-80 i sam zacznę kupować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa - to się pobaw. Jedno doświadczenie więcej ;-)

 

Jeśli płyty z kolekcji rodziców były odtwarzane też na piezo, to nie miej specjalnych skrupułów. Co się miało stać strasznego, to i tak się stało. A na szum bardzo dobrze robi zwykle wyczyszczenie płyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał,

Więc to co dostałem to Cyryl?

szukalem o Uf-70 i czytam właśnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale nie wiem co w końcu kupił Kapelli :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wróciłem właśnie z Budapesztu, chciałem kupić trochę czarnych płyt, ale wydaje mi się, że jest tam drogo, nie mam porównania ile płyty kosztują w Polsce, ale np płyta 71-03 the best Rolling Stones kosztowała 12000 forintów tj. 200zł, najtańszy Jan Garbarek z 86r nie pamiętam dobrze tytułu coś w stylu "urodzeni na wietrze" kosztowała 4500hf = 75zł, była też najnowsza Nora Jones, wszystkie płyty w wydaniu audiofilskim 180g nie wiem jakie to ma znaczenie ogólnie średni koszt płyty to 8-9 tyś hf.

Zanim jednak przywiozę kolekcję z domu, to na początku lutego będe mial płytki od przyjacół;

Time Killers Karolak, Szukalski, Bartkowski., Dżem, Kobranocka, Sztywny Pal Azji...,

 

Czytam o wkładkach UF i boję się, że mogą nieźle "zerżnąć" płyty ........

moze jednak poszukac innego gramofonu???

 

zrobilem fotki tego ITC

[obrazekLUKASZ-245970_1.jpg] [obrazekLUKASZ-245970_2.jpg] [obrazekLUKASZ-245970_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5823-100000352 1170263623_thumb.jpg

post-5823-100000353 1170263622_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falco!

 

Jeśli zamierzasz kupować płyty w cenie gramofonu (widziałem kiedyą na ALLEGRO Cyryla jeszcze w folii, wtedy chyba potrafiono zachomikować wszystko) to to na pewno nie ma sensu. Jeśli masz trochę zjechanych już na takim gramofonie płyt i ewentualnie dokupisz takich w cenie raczej nawet 3-5 niz 15 złotych - to sens ma. Przy okazji za niewielkie pieniądze przekonasz się, czy to Cię bawi. Bo może okaże się, że nia masz cierpliwości, by po kwadransie obrócić czarną płytę na drugą stronę, a po kolejnym zmienić. Że nie masz cierpliwości do ich odkurzania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falco, plyty za 200 zl balbym sie potraktowac wkladka krystaliczna. Poza duzym naciskiem dochodzi tu jeszcze mala podatnosc (bimorfy sa twarde) no i srednia przyjemnosc sluchania. Zbyt liniowych charakterystyk to one nie prezentuja zwlaszcza jesli nie sa odpowiednio korygowane lub obciazone. Takze igly szybko sie zuzywaja (sa koroundowe, nie diamentowe), trzeba je wymieniac co kilkadziesiat godzin. Nie wiem jak wyglada ich dostepnosc a zuzyta igla tez morduje rowki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w domu dwa gniazda chinch z w wersji jako przejściówka na kablu, rozkręciłem gramofon i przylutowałem kabelki do wyjścia DIN. Do tego samego wyjscia sa doprowadzone złote kabelki z wkładki.

Podłaczylem pod wejscie phono wzm i gra jeden kanał, drugi bardzo cicho.

sprawdze jeszcze czy kabelki sa podlaczone do wkladki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie jak dostałem ten gramofon to jeden kanał grał ciszej. Sprawdzałem na głośnikach, które były w komplecie. Głośników się pozbyłem, a dzisiaj pierwszy raz odpaliłem go ze wzmakiem, tu różnica w głośności między kanałami jest wyraźna i doszedłem po kablach do wkładki, że tu leży przyczyna. Rozebrałem wkładkę i znalazłem usterkę, albo to skleję po zegarmistrzowsku, albo zaniecham i kupie nową wkładkę z igłą. Gdzie w Warszawie kupię wkładkę UF-70?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musi byc Uf-70. Moze byc znacznie popularniejsza Uf-50. Mocowanie to samo, zamiennosc 100%. Sprzedaja tego sporo na Allegro. Nie jestem z Wa-wy ale pewnikiem na Wolumenie nie powinno byc trudnosci. Pamietam, ze ktoras wkladka z serii Uf miala gorsze pasmo przenoszenia od Uf-50 (40-20 kHz), moze Uf-70...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładki oraz igły do wkładek Uf-70 i pewnie Uf-50 są do nabycia na Wolumenie, buda bodaj 53. Czynna chyba także w tygodniu - nie tylko w weekendy. W tym wypadku kup oczywiście calą wkładkę. Igła z wkładką kosztuje około 30 złotych o ile dobrze pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używaną ale sprawną wkładkę Uf-70 mogę Ci zresztą podarować. Jak jesteś zainteresowany - to napisz na priva. Muszę Ci jeszcze zwrócić uwagę, że szafirowe igły do tych wkładek trzeba wymieniać po 100 godzinach pracy (czyli szlifowania płyt, a nie od założenia oczywiście). Koszt około 10 złotych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafał za wkładkę !

Po wymianie wkładki na miejscu u Rafała znów nie gra jeden kanał.

Styki w ramieniu od wkładki zostały wyczyszczone. dalej to samo.

Przewody od wkładki do końców chinchy pomierzone omomierzem, wszystko dobrze, nie ma też zwarć.

Na "palucha" bez wkładki buczą odpowiednio prawy i lewy kanał we wzmacniaczu.

Odłączyłem wbudowany przedwzmacniacz od wkładki i dalej gra jeden kanał.

Teraz zastanawiam się czy przedwzmacniacz nie załatwił wkładki od Rafała.

Czy ma znaczenie kąt nachylenia igły?

 

>Dudivan

Wkładka UF-70 ma pasmo przenoszenia 20-14000Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odważyłem się wreszcie pogrzebać w bebechach swojego Cyryla by wyregulować ogranicznik odpowiadający za wyłączenie gramofonu po zakończeniu odtwarzania płyty. Lektura instrukcji serwisowej nie rozwiała wszystkich moich wątpliwości, zresztą po otwarciu obudowy okazało się, że we wnętrzu wygląda to też trochę inaczej - ale przy użyciu szarych komórek rozwiązałem problem ;-) I teraz nawet płyta "O!" Maanamu* nie jest Cyrylowi straszna :-)))

 

* w mojej kolekcji stanowi ona przykład "ekstremalnego" wykorzystania powierzchni płyty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i głupia sprawa. Gdy wymieniałem wkładke, to sprawna była na pewno. Kiedy uległa uszkodzeniu? Gdyby przyszło to go głowy, to można było zamienić wkładki i sprawdzić. Ale nie przyszło :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wzmacniacz w moim gramofonie mogl ja zalatwic.

Teraz jest odłączony i nie chcę sprawdzać czy zalatwi nową wkladkę.

 

Pojawił się nowy problem jak odtwarza niski bas, to igła skacze :(

gramofon stoi na podłodze (płytki gresowe) wiec nie ma drgań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Rafał

Trudno powiedzieć kiedy wkładka się uszkodziła, najważniejsze że teraz wszystko gra, a dzięki Tobie wiem jaka jest różnica między Wysockim na wkładce piezo i wkładce na licencji Shura (bardziej mi się podobał na piezo, sam wiesz ta chypka).

Pobawię się tym co mam, a potem zdecyduję czy to mnie kręci i czy wydać kasę na coś lepszego, choć zauważyłem że nowa igła wchodzi w płyte jak w masło i przejechała niezły rowek. Mam taką pyte której mi nie żal więc trochę można porzeźbić, aż igła się stępi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.