Jump to content
barni

Brak basu - adaptacja akustyczna salonu kinowego

Recommended Posts

Witajcie

Prośba o wskazania od ludzi zajmujących się tematem co do koniecznej skali adaptacji załączonego pomieszczenia. Jest to salon przeznaczony głównie do kina domowego przez który jest zrealizowana komunikacja zarówno z tarasem jak i kuchni z pozostałymi pokojami.  Jego zaleta czyli świetna komunikacja z pozostałą częścią domu jest jego największą wadą akustyczną. Połączenia z kuchnią jak i przedpokojem są całkowicie otwarte ( nie ma drzwi, dodatkowo w kuchni przebicie jest na całą wysokość pokoju ) i zapewne w nim tkwi problem z basem, który jest jego największą bolączką. W tym pokoju średni bas istnieje w postaci śladowej i nie jest to wina zestawów. W zasadzie nawet korekcją po stronie amplitunera na zestawach przednich nie da się go przywrócić we właściwych proporcjach. Oczywiście docelowo należy zrobić adaptację w całym zakresie, jednak na starcie bas jest głównym i największym problemem i na tym chciałbym się najpierw skupić.

Dodatkowe uwarunkowania:

 • Jest to salon użytkowy w którym urzędują pozostali domownicy i takim ma pozostać, czyli wszelkie adaptacje akustyczne muszą być albo wizualnie obojętne albo po prostu stanowić ozdobę pokoju. Wersja "man cave" w tym przypadku odpada. 
 • Nie można zaszaleć z wielkością ani rozstawieniem zestawów, bo z jednej strony wchodzimy w kominek z drugiej wychodzimy z głośnikiem na przedpokój. Dodatkowo za zestawami rozwija się ekran, w grę wchodzą więc wyłącznie zestawy niskie ( jak np ATC SCM40, które tam w tej chwili stoją) lub przysadziste jak B&W 80x, jakieś mniejsze Wilsony, Genesis itd. 
 • Obecnie jeszcze jest w pokoju projektor z ekranem, niemniej w momencie jak stanieją TV 85" rozważam wstawienie tylko telewizora. Po prostu będzie można uzyskać praktycznie ten sam efekt z mniej problematycznego systemu. Wtedy będzie można również wstawić wyższe zestawy, bo nie będą przesłaniać ekranu projektora. 
 • Nie jest to jedyny pokój, w którym słucham muzyki, mam jeszcze dedykowany pokój - pracownię do odsłuchów stereo, jednak dźwięk jaki tam udaje mi się uzyskać jest nieporównywalnie lepszy od tego z salonu, stąd chęć popracowania nad nim. Niemniej jeżeliby adaptacja tego pokoju powodowała konieczność jego gruntownej przebudowy ew. wyłożenia na przebudowę jego równowartości to mogę zostać z tym co jest, najwyżej YPAQ zamienię na Dirac-a i też będę szczęśliwy 🙂

Nie oczekuję, że ktoś mi zrobi za darmo dokładną analizę pomieszczenia, bardziej chodzi mi o zakres i ew. wskazania jakie elementy musiałyby się w nim pojawić, które zaadresowałyby problem z basem. Muszę w jego zakresie ponegocjować z połówką a także swoją drugą połową odpowiedzialną za wrażenia wizualne 🙂 Potem będzie rozmowa już indywidualna z osobami, które podjęłyby się szczegółowo przeanalizować temat w wersji komercyjnej.  Zdjęć pokoju nie będzie, cenię sobie prywatność, jeżeli coś wymaga wyjaśnienia prośba o pytania. 

 

Zrzut ekranu 2019-08-11 o 22.54.47.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy masz mozliwosc pozyczenia na probe drugiego subwoofera?

Jesli tak, to ustaw go na przeciwleglej (lewej) scianie symetrycznie do tego prawego. Celem nie jest „dodanie gazu“ tylko korekcja/kompensowanie modow pomieszczenia -> rownomierniejszy rozklad cisnienia w calym pomieszczeniu.

Znakomity opis tego zjawiska i rozwiazania tego problemu przy pomocy zwielokrotnionych subwooferow znajdziesz w ksiazce

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

d022e3d910b38c617aba4e7cf91a99af.jpg

 

e82b6d8f2de40ef01aa24f4c4646f196.jpg

 

e9b5f0ce0e9cd35904454aa32aaf8479.jpg

 

2678b170fd24bceff4b1b0dc6cc3e431.jpg

 

czego ty szukasz to „good MSV“

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki, ale ja nie szukam basu, który jest w stanie przenieść subwoofer tylko nieco wyższego, odpowiedzialnego za atak (stopę, werbel)  tzw kick. Generalnie jeden REL daje radę ale w zakresie bardzo niskiego basu, tego do jakiego został przygotowany. Cięty bardzo wysoko daje bas dosyć wolny, z kolei nie ma potrzeby go wysoko ciąć, bo przednie zestawy powinny spokojnie ten wyższy bas zapewnić. I zapewniają, tyle że nie w tym pokoju. 

Niemniej dzięki za radę.  

Edited by barni

Share this post


Link to post
Share on other sites
xavian

Rozumiem.

Calosc nie jest tak prosta, nalezy rozwazyc takze parzyste i nieparzyste pochdne podstawowych modow w zakresu subwoofera, ktore leza w Twoim problematycznym zakresie.

 

Jak by na to nie spojrzec, zacytowana ksiazka jest w dalszym ciagu warta przeczytania („biblia“ dla kazdego audiofila), a jesli chodzi o adaptacje akustyczna, to mozesz sie juz na to przygotowac, ze to pokrycia scian/absorbery wielkosci kilku metrow kwadratowych i grubosciach do 20cm. Wszystkie inne male pianki i paneliki to dla zakresu basu jak to kropla w morzu :-)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem- z opisu pomieszczenia wynika, że dźwiękowo absolutnie nie nadaje się do celów audiowizualnych i adaptacja nie związana z pracami budowlanymi jest bez sensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego o jakim zakresie częstotliwości mówimy, co znaczy "nieco wyższy bas"... bo to trzeba na cyferki przenieść. Opcje są dwie:

1. nierównowaga wynikająca z czasu pogłosu, z dowolnego powodu wszędzie indziej jest za dużo a akurat w tym zakresie za mało albo na odwrót, własnie w tym zakresie jest za dużo i przez to ten bas jest taki rozmyty. To trzeba zwalczać adaptacją

2. rezonanse pomieszczenia, chociaż tutaj trzeba doprecyzować ten "wyższy bas" bo w większym i otwartym pomieszczeniu to nie powinno być aż tak dużych problemów z rezonansami.

A tak na koniec, jak to ma być ozdobne ładne i w ogóle działać to nastaw się też na to że będzie raczej drogie 😛 niestety tak już bywa w akustyce, im ładniejsze tym droższe


www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

Share this post


Link to post
Share on other sites

moje zdanie

zainwestuj w wizytę f-my od akustyki które zrobi Tobie prezentacje kilku podstawowych działan przy adaptacji i zobaczysz czy to jest to czego szukasz

inaczej bedziesz gdybał dalej , postep uzyskasz wstawiajac konkretne dyfuzory/pochłaniacze które ktos wypozyczy do testów

co uzyskasz na forum z porad w tej konkretnej opisanej sytuacji ?

 


Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 12.08.2019 o 01:55, barni napisał:

Dzięki, ale ja nie szukam basu, który jest w stanie przenieść subwoofer tylko nieco wyższego, odpowiedzialnego za atak (stopę, werbel)  tzw kic

Bas nie ma ataku. W jednym z plików w załączniku odciąłem wszystko powyżej 1000Hz i atak znikł. Problem leży gdzieś wyżej.

Jaki masz procesor/amplituner? Gdy to jest Denon albo Marantz, to problem braku ataku chowa się w nim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.