Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  53 członków

Purist Audio Design  Klub
IGNORED

Kable PAD


Bogusław_59825

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chyba jeśli komuś się spodobał dźwięk z danego typu kabli powinien patrzeć na jego budowę - patrz płyn. Płyny użyte w kablach powtarzają się idąc w górę modelowo. Dają one jakąś wykładnię co do oczekiwanego dźwięku. Jeśli Ferox to kabel z serii wyżej z tą substancją. To doczytałem na forach zachodnich. Sam mam teraz 4 modele w domu - każdy inny i sprawdza się w innym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem także ciekawe uproszczenie opisów kabli. Może komuś się przyda:

 

30 rocznica

30 lat doświadczenia w audio high-end, skondensowane. 30 rocznica pozwala uzyskać więcej informacji dzięki wyjątkowo szczegółowej muzykalności. 

25 rocznica

25 rocznica została stworzona dla najbardziej wymagających, najwyższej klasy systemów. Jest to kabel, którego konstrukcja bez żadnych ograniczeń pokaże, co potrafi Twój system. Jest silny w całym spektrum audio. Jednak ujawni również wszelkie słabości: 25 nie maskuje. 

Dominus

Dominus stał się punktem odniesienia wśród audiofilów. Od czasu wprowadzenia na rynek w połowie lat 90. Dominus nadal ewoluuje i stanowi wyzwanie dla branży. Jego przewodniki, metalurgia i izolacja są na najwyższym poziomie. 

Corvus

Corvus jest kablem bardziej wyrafinowanym i neutralnym. Nie oznacza to, że nasze inne kable nie są, tylko że Corvus nie jest kablem do dodawania lub odejmowania. Nabierze charakteru Twojego systemu. 

Neptun

Ekranowanie Fluid Neptuna zapewnia niemal trójwymiarowy dźwięk i wrażenie. Posiada wysokiej jakości dźwięk, ze szczególną siłą w górnym i średnim zakresie. To piękny kabel do wokali. 

Venustas

Venustas to koń pociągowy naszych linii kablowych. Prezentacja jest nieco dalej niż Aqueous i może obsłużyć prawie wszystko, co na nią rzucisz. Jego ekranowanie Ferox dobrze rozprasza ciepło, szczególnie w przypadku kabla zasilającego. Jego przewodniki 8 AWG w kablach głośnikowych mogą obsługiwać obciążenia głośnikowe o wydajności 70 dB. Venustas ma więcej rozciągnięcia na górze pasma z dobrą średnicą. 

Aqueous Aureus

Aqueous Aureus ma prezentację z góry, tak jakbyś siedział z przodu na koncercie. Jest potomkiem oryginalnego Aqueousa, który był pierwszym kablem ekranowanym płynem. Wykorzystuje ekranowanie Contego. Jedynym innym kablem, w którym zastosowano to ekranowanie, jest 30th Anniversary. 

Posejdon

Posejdon jest młodszym bratem Neptuna. Posiada bazę Fluid oraz wysokiej jakości średni i górny zakres. 

Musaeus

Musaeus posiada ekranowanie Ferox i wysokiej jakości konstrukcję. Konkuruje też z kablami kosztującymi 2-3x więcej. Posiada bogate brzmienie, które umieszcza słuchacza w wygodnej odległości od wykonawcy. To niezwykle cichy kabel. 

Genesis

Genesis gra prawdziwym, naturalnym dźwiękiem, choć nie ma ekranowania w wyższych partiach. Ta linia naprawdę zaczyna ukazywać filozofię projektowania Purist Audio Design.

Vesta

Vesta to kabel o małej średnicy, który współpracuje z wieloma systemami. Posiada niską pojemność i dobre złącza. Ogólnie rzecz biorąc, jest to kabel wysokiej jakości, który zaskoczy wiele osób, a jednocześnie jest bardzo łatwy w obsłudze. To nasz podstawowy kabel. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 30.05.2021 o 10:01, sebgla napisał:

Koledzy. Czeka mnie zaraz remont w domu i niestety sprzęt będzie stał w innym miejscu. Będę potrzebował Puristy głośnikowe o długości 3,5 zamiast moich nowych 2- miesięcznych Musaeusow.  Czekają mnie znowu poszukiwania używek a już widzę, że to będzie arcytrudne przy takiej długości. Ponadto muszę sprzedać  ledwie co kupione Muaeusy.  Jeśli ktoś chętny to proszę o kontakt na priv. Jest to wersja single wire 2x2m (całkowita długość 2,3m) na wtykach bananowych. Posiadam oczywiście dowód zakupu. Kabel pochodzi z oficjalnej dystrybucji. Zakupiony pod koniec marca 2021. 

Koledzy. Poseidon powinienien się u mnie pojawić we wtorek. Zatem Musaeus będzie gotowy do sprzedaży. Jeśli ktoś zainteresowany to proszę o kontakt. Jeśli nie będzie nikt z forum zainteresowany to wystawię na olx. 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2021 o 18:30, sebgla napisał:

Koledzy. Poseidon powinienien się u mnie pojawić we wtorek. Zatem Musaeus będzie gotowy do sprzedaży. Jeśli ktoś zainteresowany to proszę o kontakt. Jeśli nie będzie nikt z forum zainteresowany to wystawię na olx. 

Nieaktualne. Kabelki znalazły nowego właściciela. Niech dobrze służą. 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsze kilka słów po podpięciu głośnikowego Poseidona kontra Musaeus, którego się wczoraj pozbyłem. Poseidon ma kilka godzin dopiero, jednak różnice są słyszalne od samego początku.  Tak jak bardzo byłem zadowolony z Musaeusa tak Poseidon pokazuję wyższą klasę 🙂 Pierwsze co uderza to to, że zdecydowanie więcej dzieje się na górze i na średnicy. Wiele nowych niuansów podanych na szczęście w delikatny, wręcz aksamitny sposób. Co do basu to nie mam jeszcze zdania, wydaje się, że w kilku dobrze znanych mi utworach bas był bardziej różnorodny, ale to muszę jeszcze potwierdzić. Dam kablowi czas, niech się wygrzeje trochę, chociaż jego charakter jest słyszalny od początku.  za kilkadziesiąt godzin powinno być tylko lepiej, więc tylko na top czekać, skoro teraz jest pysznie. 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z Genesisem, Musaeusem i Poseidonem.  Droższych nie było dane mi słuchać. Jeśli różnice pomiędzy wyższymi modelami narastają tak jak w tych przeze mnie testowanyych to aż strach myśleć jak to może brzmieć.  Tylko ceny tych najwyższych modeli PAD to już kosmos. Dla mnie w zasięgu jest Poseidom, jeśli bym się bardzo mocno zaparł to może Aqueous  ale nic już wyżej. Lecz nie będę się tak zapierał. Z Poseidonem jest magia i tak niech będzie:)

 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swego czasu miałem styczność z RCA Neptun i tylko ....... ceny głośnikowych drutów zgasiły mój zapał, dlatego cofnąłem się do Posejdon.

Ale dziś coraz częściej myślę o serii Neptun.

Plan mam taki, by po wakacjach przetestować ponownie te kable, a może dzięki rabatowi jak miał miejsce w zeszłoroczny "czarny piątek" gdy udało się kupić sieciowy Venustas, praktycznie deko taniej niz Aqueous Aureus, to Neptun zagości w moich progach na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sebgla napisał:

Właśnie spojrzałem na ceny głośnikowych Neptunów i faktycznie odstraszają 🙂

No niem jak to mieć kable droższe od całego systemu (w niektórych przypadkach) 🤦‍♀️🤦‍♀️😂😂😂😂😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, PatiJ napisał:

Ja posiadam wlaśnie Neptune głosnikowe. Odkupiłem je od forumowego kolegi praktycznie za pół ceny. Do tego mam rca Aqueous Aureus, Poseidon, i Musaeus. Chcę przetestować jeszcze rca Venustas. 

No to ładnie udało Ci się kupić. Generalnie jest problem z używkami PAD, zwłaszcza jeśli jakieś dłuższe są potrzebne. 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, sebgla napisał:

Generalnie jest problem z używkami PAD, zwłaszcza jeśli jakieś dłuższe są potrzebne. 

U mnie minimum 3 metry i jak do tej pory  nie widziałem jeszcze takowych z rynku wtórnego, wiec rzeczywiście u nas tych kabli jak na lekarstwo.

Szkoda to wielka 😞

„Nie ma drogi do szczęścia, to szczęście jest drogą”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bogusław_59825 napisał:

kto wie, jak przyjdzie ten czas to, może moje 4m Posejdon będą na sprzedaż? ale to jeszcze nie teraz.

Ciekawe czy będą miały wzięcie?

Zainteresowanie to będzie na 100% a cena tez nie bez znaczenia 🙂

„Nie ma drogi do szczęścia, to szczęście jest drogą”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2021 o 21:30, Bogusław_59825 napisał:

 Jakiś progres w dźwiękach?

 

Napiszę tak. Ostatnie dwa dni miałem wrażenie, że dźwięk zrobił się jakiś taki płaski, dziwny, basu było jakoś mało. Albo miałem chwilowe przytłumienie słuchu albo faktycznie to jakiś efekt wygrzewania się nowych kabli. 

Od wczoraj wieczora powróciło wszystko do normy. Trudno mi napisać czy jest inaczej niż na samym początku. Na pewno jest inaczej niż z Musaeusem.  Odkrywam wiele nowych dźwięków na znanych mi płytach w każdym zakresie w sumie. Generalnie uważam, to za bardzo dobry krok. Mam jeszcze jeden RCA Musaeus (pomiędzy DAC a wzmacniaczem), którego kiedyś tez pewnie zechcę zamienić na Poseidona.  Poseidon wydaje się być  dla mnie kablem docelowym na lata.

Edytowane przez sebgla

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sebgla napisał:

Napiszę tak. Ostatnie dwa dni miałem wrażenie, że dźwięk zrobił się jakiś taki płaski, dziwny, basu było jakoś mało. Albo miałem chwilowe przytłumienie słuchu albo faktycznie to jakiś efekt wygrzewania się nowych kabli.

No ...  to doświadczyłeś zjawiska opisanego już w prasie fachowej ...

... Na początku wpięcie tytułowych PAD-ów wywołało bowiem klasyczny efekt Wow!. Niesamowita przestrzeń, iście hollywoodzki rozmach, oszałamiająca feeria barw i taka ilość skrzących na górze pasma detali, że zacząłem poważnie się zastanawiać, czy ktoś „życzliwy” nie doprawił mi niedzielnego espresso jakimiś psychoaktywnymi kropelkami działającymi jako „popepszacz percepcji”. Zanim jednak z ową intensywnością doznań zdołałem się na dobre oswoić, eliminując w tzw. międzyczasie ewentualność farmakologicznego dopingu, po kilkudziesięciu godzinach grania przekaz ni stąd ni zowąd „zgasł” jak zapałka na silnym wietrze. Wszystko „siadło”, pokryło się szarością ma tyle, iż dla pewności od razu podjąłem działania weryfikacyjne, czy przypadkiem oba wysokotonowce na skutek wcześniejszego bogactwa informacji nie przeniosły się do krainy wiecznych łowów. Okazało się, że wszystko z nimi jest OK a jedynie wygrzewane okablowanie strzeliło focha i zamknęło się w sobie. Kolejnych kilkanaście godzin i … z owego szarego marazmu najpierw nieśmiało, a potem niespecjalnie elegancko zaczęła wyłaniać się góra, która najwidoczniej upodobała sobie kliniczną ostrość i podkreślone sybilanty. Jak się jednak miało okazać nie było to stadium finalne, które de facto dyskwalifikowałoby amerykańskie przewody z dalszych testów, lecz przejściowe. Najwidoczniej PAD-y musiały zagrać źle, by osiągając umowne dno móc się od niego odbić i koniec końców zagrać, tak jak opiszę dosłownie za chwilę.

 

tekst pochodzi z testu Purist Audio Design na stronie – Soundrebels

I jak tu wierzyć tym pismakom? to oni na prawdę piszą prawdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2021 o 22:34, Bogusław_59825 napisał:

No ...  to doświadczyłeś zjawiska opisanego już w prasie fachowej ...

... Na początku wpięcie tytułowych PAD-ów wywołało bowiem klasyczny efekt Wow!. Niesamowita przestrzeń, iście hollywoodzki rozmach, oszałamiająca feeria barw i taka ilość skrzących na górze pasma detali, że zacząłem poważnie się zastanawiać, czy ktoś „życzliwy” nie doprawił mi niedzielnego espresso jakimiś psychoaktywnymi kropelkami działającymi jako „popepszacz percepcji”. Zanim jednak z ową intensywnością doznań zdołałem się na dobre oswoić, eliminując w tzw. międzyczasie ewentualność farmakologicznego dopingu, po kilkudziesięciu godzinach grania przekaz ni stąd ni zowąd „zgasł” jak zapałka na silnym wietrze. Wszystko „siadło”, pokryło się szarością ma tyle, iż dla pewności od razu podjąłem działania weryfikacyjne, czy przypadkiem oba wysokotonowce na skutek wcześniejszego bogactwa informacji nie przeniosły się do krainy wiecznych łowów. Okazało się, że wszystko z nimi jest OK a jedynie wygrzewane okablowanie strzeliło focha i zamknęło się w sobie. Kolejnych kilkanaście godzin i … z owego szarego marazmu najpierw nieśmiało, a potem niespecjalnie elegancko zaczęła wyłaniać się góra, która najwidoczniej upodobała sobie kliniczną ostrość i podkreślone sybilanty. Jak się jednak miało okazać nie było to stadium finalne, które de facto dyskwalifikowałoby amerykańskie przewody z dalszych testów, lecz przejściowe. Najwidoczniej PAD-y musiały zagrać źle, by osiągając umowne dno móc się od niego odbić i koniec końców zagrać, tak jak opiszę dosłownie za chwilę.

 

tekst pochodzi z testu Purist Audio Design na stronie – Soundrebels

I jak tu wierzyć tym pismakom? to oni na prawdę piszą prawdę?

W życiu by tego tak nie opisał heheh. To co pismaki słyszą to jest kosmos. Ale fakt jest taki, że jednak dźwięk się zmieniał. 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie słucham Dire Straits płytę Love Over Gold, którą znam bardzo dobrze.  Zrobiłem sobie trochę głośniej i usiadłem tam gdzie zawsze. Gdy muzyka rozbrzmiała to normalnie aż gęsią skórkę dostałem.  Kurcze jak słychać wybrzmienia strun. Może ktoś pomyśli, że coś ze mną nie tak, hehe 🙂

Ale to genialnie brzmi.  I dla takich momentów uwielbiam to nasze hobby. 

Edytowane przez sebgla

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sebgla napisał:

Właśnie słucham Dire Straits płytę Love Over Gold, którą znam bardzo dobrze.  Zrobiłem sobie trochę głośniej i usiadłem tam gdzie zawsze. Gdy muzyka rozbrzmiała to normalnie aż gęsią skórkę dostałem.  Kurcze jak słychać wybrzmienia strun. Może ktoś pomyśli, że coś ze mną nie tak, hehe 🙂

Ale to genialnie brzmi.  I dla takich momentów uwielbiam to nasze hobby. 

Miałem podobnie przy wymianie wszelkich kabli głośnikowych, rca, zasilających i DC. Ale jak dla mnie najbardziej słyszalną różnicę jaką kiedykolwiek usłyszałem zrobiła nie wymiana kabli a wymiana lamp sterujących i mocy w wzmacniaczu lampowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałem Unison Research S6 też słyszałem zmiany po wymianje lamp mocy i sterujących . Teraz mam hybrydę Lectora i też lampy mają duży wpływ. 

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sebgla napisał:

Gdy miałem Unison Research S6 też słyszałem zmiany po wymianje lamp mocy i sterujących . Teraz mam hybrydę Lectora i też lampy mają duży wpływ. 

O masz ja właśnie też mam unison research s6 MK1 😉😉😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie. Miałem dwa lata mk2.  Poddałem się z nim, bo już miałem dość lamp mocy, które żyły u mnie nie więcej niż 1000 godzin. Zużywałem 3-4 sety na rok.  Wzmacniacz u mnie często jest włączony po kilkanaście godzin dziennie. Przy ostatniej awarii lamp popaliło się coś we wnętrzu wzmacniacza. Na dwa tygodnie przed końcem gwarancji. Naprawili mi na gwarancji ale wtedy powiedziałem sobie dość.

Brakuje mi czasami tego klimatu świecących lamp ale coś za coś.

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sebgla napisał:

No pięknie. Miałem dwa lata mk2.  Poddałem się z nim, bo już miałem dość lamp mocy, które żyły u mnie nie więcej niż 1000 godzin. Zużywałem 3-4 sety na rok.  Wzmacniacz u mnie często jest włączony po kilkanaście godzin dziennie. Przy ostatniej awarii lamp popaliło się coś we wnętrzu wzmacniacza. Na dwa tygodnie przed końcem gwarancji. Naprawili mi na gwarancji ale wtedy powiedziałem sobie dość.

Brakuje mi czasami tego klimatu świecących lamp ale coś za coś.

No właśnie dlatego wybrałem MK1 w Mk2 mimo że konstrukcja jest dużo nowsza jest manualne ustawianie biasu. MK1 ma autobias. A z tym ustawianiem trza naprawdę uważać. Póki co odpukać nic się nie dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 35

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.