Skocz do zawartości
IGNORED

PCM czy DSD - wasze zdanie


SomekPoland
 Udostępnij

Wolisz PCM czy DSD?  

63 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Wolisz PCM czy DSD?

    • PCM
      30
    • DSD
      33


Rekomendowane odpowiedzi

macie internet, korzystacie bezpośrednio/pośrednio z opensource. nie polerujcie sobie pytonga tylko napiszcie do kellermana od mpd, do ludzi z projektu ffmpeg oraz do ludzi od wtyczki sacd w foobarze bo tam też można wybrać 352,8KHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, ayran napisał:

oraz do ludzi od wtyczki sacd w foobarze bo tam też można wybrać 352,8KHz.

Mozna też sobie wybrać np. 44100 Hz albo 176400 Hz, ale to nic nie znaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czasami trzeba wykonać konwersję z DSD64 do PCM. można zrobić to jakoś albo dobrze. jak rozumiem, wiesz jak zrobić to dobrze. nie poleruj pytonga, napisz do ludzi o których już wspomniałem jak zrobić do dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, ayran napisał:

ale czasami trzeba wykonać konwersję z DSD64 do PCM

Ale ja o tym piszę. O niczym innym.

34 minuty temu, ayran napisał:

nie poleruj pytonga

A co to za wyrażenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ayran napisał:

nie polerujcie sobie pytonga tylko napiszcie do kellermana od mpd, do ludzi z projektu ffmpeg oraz do ludzi od wtyczki sacd w foobarze bo tam też można wybrać 352,8KHz.

Można ustawić cokolwiek się chce w tej wtyczce. Jakie to ma znaczenie? 

Dobra teraz będzie trochę matematyki. Pogrubiam przepływność bitową.

Weźmy Audio CD

16 (bit) * 44100 (Hz) = 705 600 (kbps) * 2 (kanały bo to stereo) = 1 411 200 kbps

A teraz weźmy DSD64

1 (bit) * 64 * 44100 Hz (Bo 64 oznacza 64 razy większa częstotliwość jak CD) = 2 822 400 kbps * 2 = 5 644 800 kbps

Teraz z kolei obliczmy jaka będzie częstotliwość dla 24 bit audio stereo o przepływności 5 644 800 kbps.

5 644 800 kbps / 2 = 2 822 400 / 24 (bity) = 117 600 Hz.

Dziękuję można się rozejść, chyba że ktoś tu chce podważać matematykę. 

A tego tekstu o pytongu nie widziałem.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Funnykris napisał:

Dziękuję można się rozejść, chyba że ktoś tu chce podważać matematykę. 

Nie ma co podważać. Te proste obliczenia są błędne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Froju napisał:

Nie ma co podważać. Te proste obliczenia są błędne.

Nie wiedziałem że wszystkie obliczenia muszą być skomplikowane żeby nie były błędne. Być może masz rację ale w tym przypadku proszę o wyliczenia. 

4 godziny temu, ayran napisał:

macie internet, korzystacie bezpośrednio/pośrednio z opensource. nie polerujcie sobie pytonga tylko napiszcie do kellermana od mpd, do ludzi z projektu ffmpeg oraz do ludzi od wtyczki sacd w foobarze bo tam też można wybrać 352,8KHz.

Jeżeli DAC nie obsługuje natywnie DSD to bawienie się w to nie ma sensu, bo po konwersji to już i tak nie jest DSD tylko PCM. I nie słuchamy wtedy DSD a PCM. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Funnykris napisał:

Nie wiedziałem że wszystkie obliczenia muszą być skomplikowane żeby nie były błędne. Być może masz rację ale w tym przypadku proszę o wyliczenia.

Nie muszą być skomplikowane. Muszą być poprawne.
Dodatkowo błędy są też w tym co "wyboldowałeś".
No dobra. Jednostki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

O widzisz. Czyli moje obliczenia są prawidłowe. 

Cytat

It involves taking groups of 16 adjacent 1-bit  samples from a DSD stream and packing them into the lower 16 bits of a 24/176.4 data stream.

Spakowanie DSD do 16 bit i wysłanie do DAC w 24 bitach. 

5 644 800 / 2 = 2 822 400 / 16 = 176 400

Wysłane w 24 bitowym streamie to będzie właśnie 24/176,4Khz.

 

2 godziny temu, Froju napisał:

Nie muszą być skomplikowane. Muszą być poprawne.
Dodatkowo błędy są też w tym co "wyboldowałeś".
No dobra. Jednostki.

Wyżej potwierdziły się moje obliczenia. DoP działa w oparciu o te same kalkulacje tylko dla sygnału 16 bit. 

Cytat

The resulting DoP stream can be transmitted through existing 24/192-capable USB, AES, Dual AES or SPDIF interfaces to a DoP-compatible DAC, which reassembles the original stereo DSD data stream COMPLETELY UNCHANGED.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Funnykris napisał:

O widzisz. Czyli moje obliczenia są prawidłowe. 

Spakowanie DSD do 16 bit i wysłanie do DAC w 24 bitach. 

5 644 800 / 2 = 2 822 400 / 16 = 176 400

Wysłane w 24 bitowym streamie to będzie właśnie 24/176,4Khz.

 

Wyżej potwierdziły się moje obliczenia. DoP działa w oparciu o te same kalkulacje tylko dla sygnału 16 bit. 

 

I tak i nie. DoP to jest tylko przesył danych znanymi kanalami. Bitrate dsd jest cztery razy wyższe niż cd audio, więc wyliczenia są oczywiste, ale pytanie, jak ten bitrate rozdzielić? Nikt nie usłyszy, więc jest pole do popisu. Gdzieś czytałem, że zamiast 176/24 raczej bliższe dsd jest mniej bitów a wyższa częstotliwość próbkowania. W każdym razie dxd to jest 350/24 i wprawdzie to format montowalny czyli zapewne mający mieć w założeniu zapas do dsd i w bitach i w hercach, to jednak margines jest niewielki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, przemak napisał:

I tak i nie. DoP to jest tylko przesył danych znanymi kanalami. Bitrate dsd jest cztery razy wyższe niż cd audio, więc wyliczenia są oczywiste, ale pytanie, jak ten bitrate rozdzielić? Nikt nie usłyszy, więc jest pole do popisu. Gdzieś czytałem, że zamiast 176/24 raczej bliższe dsd jest mniej bitów a wyższa częstotliwość próbkowania. W każdym razie dxd to jest 350/24 i wprawdzie to format montowalny czyli zapewne mający mieć w założeniu zapas do dsd i w bitach i w hercach, to jednak margines jest niewielki. 

Co masz na myśli pisząc o rozdzielaniu bitrate? Muzyka jest w stereo a każdy kanał w stereo jest osobnym sygnałem. 

Wg Wiki DSD jest porównywalny do PCM w 20 bitach ale powszechniej używa się 24 bitów.

DXD to w istocie sygnał PCM. Nie da się go odnieść do DSD64. Został stworzony do studia. Należy pamiętać że ja liczyłem dane dla DSD64 a są jeszcze gęstsze formy DSD np. DSD256

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Funnykris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, fozzie napisał:

A co to za wyrażenie?

A wysłałeś już te emaile?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ayran napisał:

A wysłałeś już te emaile?

Ayran, ile Ty masz lat?

A po co mam wysyłać maile? Jak chcesz to sobie sam wysyłaj. Jeżeli Ty swoje przemyślenia opierasz na możliwościach jakichś wtyczek do jakichś tam programów to o czym jest dyskusja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji:

14 godzin temu, ayran napisał:

można zrobić to jakoś albo dobrze. jak rozumiem, wiesz jak zrobić to dobrze.

Dla mnie najlepiej działa konwersja do 44100 Hz, bo za jednym zamachem pozbywam się szumu z pasma powyżej 22 kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fozzie napisał:

Ayran, ile Ty masz lat?

A po co mam wysyłać maile? Jak chcesz to sobie sam wysyłaj. Jeżeli Ty swoje przemyślenia opierasz na możliwościach jakichś wtyczek do jakichś tam programów to o czym jest dyskusja?

Tak wlasnie rozwija się OpenSource, którego rownież ty jesteś beneficjentem. No ale najwyraźniej nie masz dość lat aby to zrozumieć. Dyskusja jest o tym, że dałem ci narzędzie jak wykorzystać twoją wiedzę. No ale ty bardziej wolisz swoją forumową masturbację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ayran napisał:

Tak wlasnie rozwija się OpenSource, którego rownież ty jesteś beneficjentem. No ale najwyraźniej nie masz dość lat aby to zrozumieć. Dyskusja jest o tym, że dałem ci narzędzie jak wykorzystać twoją wiedzę. No ale ty bardziej wolisz swoją forumową masturbację.

W mojej wtyczce do foobara są cztery możliwości. Dla mnie to oznacza, że wszystkie cztery są dobre, a nie, że ta najwyższa jest najlepsza.

Była mowa o odpowiedniku DSD64 w PCM, co na prostych wyliczeniach pokazał Funnykris. Cała reszta to Twoje wymysły. Również te o OpenSource (co to ma w ogóle wspólnego z tematem?!).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Funnykris napisał:

Co masz na myśli pisząc o rozdzielaniu bitrate? Muzyka jest w stereo a każdy kanał w stereo jest osobnym sygnałem. 

Mam na myśli rozdzielenie bitrate na bity i herce ? Jeżeli dsd nie ma rozdzielczości 24 tylko niższą, to trzeba do obliczeń brać niższą rozdzielczość. W twoich obliczeniach dajesz 24 bity i twierdzisz, że to ok, a to dokładnie tak, jakby twierdzić, że 44/16 to jest to samo co 32/24, bitrate ten sam, a nawet więcej bitów ?

11 godzin temu, Funnykris napisał:

DXD to w istocie sygnał PCM. Nie da się go odnieść do DSD64. Został stworzony do studia

O tym właśnie tu piszemy przecież - jaki pcm potrzebny jest do zapisania bez strat dsd. Wygląda, że 350/24 jest w każdą stronę (pasmo i rozdzielczość) lepszy od dsd, w celu umożliwienia obróbki. Dxd da się odnieść do dsd, bo większość nagrań dsd obecnie to właśnie dxd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Funnykris napisał:

Wyżej potwierdziły się moje obliczenia.

Nie. Np. równanie:

Cytat

16 (bit) * 44100 (Hz) = 705 600 (kbps) * 2 (kanały bo to stereo) = 1 411 200 kbps

Jest rozwiązane błędnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Funnykris napisał:

Weźmy Audio CD

16 (bit) * 44100 (Hz) = 705 600 (kbps) * 2 (kanały bo to stereo) = 1 411 200 kbps

A teraz weźmy DSD64

1 (bit) * 64 * 44100 Hz (Bo 64 oznacza 64 razy większa częstotliwość jak CD) = 2 822 400 kbps * 2 = 5 644 800 kbps

Teraz z kolei obliczmy jaka będzie częstotliwość dla 24 bit audio stereo o przepływności 5 644 800 kbps.

5 644 800 kbps / 2 = 2 822 400 / 24 (bity) = 117 600 Hz.

Dziękuję można się rozejść, chyba że ktoś tu chce podważać matematykę. 

 

18 godzin temu, Funnykris napisał:

Jeżeli DAC nie obsługuje natywnie DSD to bawienie się w to nie ma sensu, bo po konwersji to już i tak nie jest DSD tylko PCM. I nie słuchamy wtedy DSD a PCM. 

Konwersja to konwersja, a DoP to DoP. Jak sam cytowałeś wyżej w DoP sygnał jest nie zmieniony, więc dalej słuchasz DSD, tylko transmitowanego w PCM. I nie przekłada się w żaden sposób to na jakość: jeśli DSD64 prześlesz 24/117 czy ile ci tam wyszło PCM to nie znaczy, że to jest taka sama jakość, bo formy zapisu są zupełnie inne.

P.S. kbps = 1000 bps, masz złe jednostki we wszystkich obliczeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rega RP2+ // Pro-Ject DAC Box RS // Yamaha A-S1100 // KEF R700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację. Moje obliczenia są obarczone pewnym błędem. A jednostki faktycznie dałem złe. Nie kbps a bps. Napiszę za kilka h co dziś wymyśliłem bo faktycznie moje myślenie poszło całkiem niewłaściwymi torami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Funnykris napisał:

Macie rację. Moje obliczenia są obarczone pewnym błędem. A jednostki faktycznie dałem złe. Nie kbps a bps. Napiszę za kilka h co dziś wymyśliłem bo faktycznie moje myślenie poszło całkiem niewłaściwymi torami. 

Dobrymi torami. Pomyliłeś się tylko w jednostkach. Same obliczenia są dobre. Matematycznie wystarczy 24 bitach próbkowania 117600 Hz, bo bitrate jest taki sam. Mnie tylko zastanawia dlaczego używa się takie wysokie częstotliwości próbkowania skoro i tak, po konwersji z DSD na PCM, to trzeba filtrować i wycinać wysokie częstotliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fozzie

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, fozzie napisał:

Matematycznie wystarczy 24 bitach próbkowania 117600 Hz, bo bitrate jest taki sam.

Wystarcza albo nie. Taki sam bitrate ma sygnał 176/16 albo nawet 352/8, czyli co, to wystarczy? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

Wystarcza albo nie. Taki sam bitrate ma sygnał 176/16 albo nawet 352/8, czyli co, to wystarczy? ?

176/16 dla ucha wystarczy. 352/8 może już pewnie nie (chociaż to zależy od słuchacza ? ).

W pewnych granicach matematyczne obliczenia wystarczą. Jeżeli będziemy się zbliżać do granic to już nie. Przecież 2816/1 ma też ten sam bitrate, a wiadomo, że w PCM to nie zadziała.

A na drugą częśc mojego poprzedniego postu możesz odpowiedzieć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fozzie

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, fozzie napisał:

A na drugą częśc mojego poprzedniego postu możesz odpowiedzieć?

Nie znam odpowiedzi...

9 minut temu, fozzie napisał:

176/16 dla ucha wystarczy. 352/8 może już pewnie nie (chociaż to zależy od słuchacza ? ).

W pewnych granicach matematyczne obliczenia wystarczą. Jeżeli będziemy się zbliżać do granic to już nie. Przecież 2816/1 ma też ten sam bitrate, a wiadomo, że w PCM to nie zadziała.

Nie chodzi o "wystarczanie dla ucha" tylko o parametry przecież. A jeżeli chodzi o parametry to w przypadku 176/24 jesteśmy przy granicy i stąd pewno decyzja, że ma być 352.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to jeszcze raz. Moim błędem było to, że starałem się osiągnąć taki sam bitrate przy 24 bitach, a to błąd ponieważ jak słusznie tu zauważono zmieniając głębię bitową aby utrzymać ten sam bitrate trzeba obniżać próbkowanie. PCM i DSD mają całkowicie inny system zapisu. Moim błędem było to, że liczyłem to tak jakby częstotliwość próbkowania była wypadkową bitrate i rozdzielczości bitowej, a jest ODWROTNIE. To bitrate jest wypadkową częstotliwości i głębi bitowej.   

Wiemy jaki jest bitrate DSD64 ale nie wiemy jak to "podzielić" na głębię bitową i próbkowanie. Otóż wiemy. 

W PCM w przeciwieństwie do DSD głębia bitowa odpowiada za rozpiętość dynamiczną. Dla DSD wynosi ona 120db. Na każdy jeden bit w PCM przypada 6db rozpiętości dynamicznej. Zatem można śmiało założyć że aby uzyskać taką samą rozpiętość dynamiczną w PCM sygnał musi być zakodowany w 20 bitach. Dopiero teraz można obliczać próbkowanie. Mniejsza głębia bitowa spowoduje utratę maksymalnych możliwości formatu DSD64 a wyższa wymusi obniżane próbkowania.

Dla 20bit  wygląda to tak:

5 644 800 bps / 2ch /20 bit = 141 120 Hz

Czyli aby zachować pełną rozpiętość dynamiczną i oryginalny bitrate DSD w PCM sygnał musi być przekonwertowany do 20bit/141,12Khz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Funnykris napisał:

Czyli aby zachować pełną rozpiętość dynamiczną i oryginalny bitrate DSD w PCM sygnał musi być przekonwertowany do 20bit/141,12Khz. 

Bitrate owszem, a co z pasmem? Wikipedia twierdzi, że pasmo sięga 100kHz:

"The SACD format is capable of delivering a dynamic range of 120 dB from 20 Hz to 20 kHz and an extended frequency response up to 100 kHz, although most currently available players list an upper limit of 70–90 kHz,[23] and practical limits reduce this to 50 kHz."

Jeżeli nawet założymy, zgodnie z 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  że pasmo jest w playerze obcinane do 50kHz:

"the Nyquist frequency is thus 1.4112 MHz. However, to remove some of the extreme high-frequency noise introduced by noise shaping, some SACD players incorporate a 50 kHz low-pass filter that limits the audio signal’s high-frequency response."

to jest to obcinane w odtwarzaczu, czyli jest z czego obcinać ;) Dla pasma 100 czy 90kHz natoamist 176 nie wystarczy... Wychodzi, że raczej tak liniowo to się nie skaluje jedno na drugie...

Tutaj: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  jest trochę teorii, zwłaszcza ciekawy jest noiseshaping, wyraźnie piszą, że umieszczają go w okolicy 70-90kHz. Stąd można by domniemywać, że ten zakres należy usunąć - otóż można, ale niekoniecznie należy, podobna sytuacja jest np. z sbm czy generalnie z ditheringiem. W każdym razie po usunięciu to już nie jest pełne pasmo dsd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemak, i tu się pojawia problem, bo nie wiem o jakiej jakości piszesz.

Analiza częstotliwościowa jednego pliku (nie mam ich wiele, zaledwie kilka). Pierwszy przekonwertowany z DSD do PCM 176/24, drugi do PCM 352/16 (drugi ma tylko 16 bitów bo mój stary CoolEdit przy 352 i 24 bitach robi błąd i niewiele pokaże, ale w tym przypadku to nie ma znaczenia czy 16, czy 24 bit). Obydwa bez filtracji żeby pokazać jak to naprawdę wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

352_16.a.thumb.jpg.c73c1d71bb979345fc84d128b6ff843c.jpg

 

"Użyteczne" (nie wiem czy można użyć takiego sformułowania ? ) pasmo kończy się przy ok. 30 kHz. Powyżej 30 kHz to sam szum. I to na dodatek z dosyć wysokim poziomem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fozzie

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

to jest to obcinane w odtwarzaczu, czyli jest z czego obcinać ? Dla pasma 100 czy 90kHz natoamist 176 nie wystarczy... Wychodzi, że raczej tak liniowo to się nie skaluje jedno na drugie...

176 czego bo nie rozumiem?

PCM o próbkowaniu 141 120 Hz ma częstotliwość Nyquista na poziomie 70 560 Hz. Faktycznie brakuje trochę do 100 000 Hz z DSD ale jakie to ma znaczenie. To nie są częstotliwości o jakimkolwiek znaczeniu z praktycznego punktu widzenia. 

Moim celem nie było wykazanie że można 1:1 przenieść DSD do PCM. Po prostu ayran napisał że DSD64 należy konwertować do 352,8 Khz, a uważam że to przesada. Jeżeli porównujemy dwie różne formy zapisu cyfrowego to muszą być zbliżone parametrami. Obliczyłem jak taki plik ma wyglądać pod względem parametrów. 

Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby konwertować DSD do PCM 20/200khz. - Wtedy osiągniemy pasmo 100 000 Hz.  Tak czy inaczej można na dzień dzisiejszy bez problemu bez strat jakości taki plik przekonwertować do PCM. 

5 minut temu, fozzie napisał:

"Użyteczne" (nie wiem czy można użyć takiego sformułowania ? ) pasmo kończy się przy ok. 30 kHz. Powyżej 30 kHz to sam szum. I to na dodatek z dosyć wysokim poziomem.

Użyteczne pasmo kończy się w okolicach 20 KHz. Cała reszta jest niepotrzebna. Ale no powiedzmy że można by zostawić do tych 23 KHz dla świętego spokoju. Potem zaczyna się magia audiofilizmu.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Funnykris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Funnykris napisał:

Użyteczne pasmo kończy się w okolicach 20 KHz. Cała reszta jest niepotrzebna. Ale no powiedzmy że można by zostawić do tych 23 KHz dla świętego spokoju.

Chodziło mi raczej o to, że na tych konkretnych dwóch wykresach, do tych 30 kHz coś tam jeszcze się dzieje. Niewiele, ale coś jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.