Skocz do zawartości
IGNORED

Pielęgnacja kolumn (fornirów, oklein etc.)


Tal

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi, że Giulietty cieszą nie tylko uszy, ale i oczy postanowiłem odświeżyć ten wyjątkowo położony fornir i przywrócić mu fabryczny blask.

Zacząłem szukać dostępnych informacji i znalazłem poniższy temat, który raczej pomógł mi wyczerpująco poznać zagadnienie, jednakże został przeniesiony do archiwum, więc założyłem ten i gdyby ktoś chciałby podzielić się wiedzą w związku z tematem to zachęcam ?   

https://www.audiostereo.pl/topic/32950-pielęgnacja-kolumn-okleinfornirów-etc/#comments

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem już wosk do drewna i myślę, że dobrze wybrałem - https://allegro.pl/oferta/wosk-do-drewna-100-g-8416743741 

Mam nadzieję, że efekt końcowy będzie tego wart. 

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie zmienia (nie przyciemnia) koloru?

Ja używam czegoś takiego: https://allegro.pl/oferta/czyszczenie-pielegnacja-regeneracja-mebli-ottimo-6070046967

Do wszystkich drewnianych mebli w domu, krzeseł, stołów, itp. Wystarczy 2-3 razy w roku przejechać, efekt jest trwały, te preparaty są bardzo wydajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zakup wosku na bazie całkowicie naturalnej chcąc przywrócić piękno podkreślając słoje drewna oraz ogólną jakość stolarki właśnie ze względu na podatność w czasie przesychania i matowienia forniru.

 

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wysmarujesz czymkolwiek caly glosnik, zacznij od dolnej powierzchni (podstawy), to zobaczysz po 2 dniach czy/jak to dziala.

 

Znajdziesz setki woskow, olejow,... kolorystycznie neutralnych albo podkolorujacych

 

BTW.

90% glosnikow to sztuczna folia a nie fornir

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawilżane ściereczki do mebli - "Jan niezbędny"- do kupienia za grosze. (W ostateczności "Pronto")

Wystarczy raz na tydzień przetrzeć. Łatwo i skutecznie zbierają kurz i nawilżają, pielęgnując. Zajmuje ta czynność ok. 1 minuty (na obydwie kolumny ? )

Tak wygląda (naturalny) fornir w wieku ok. 38 lat.

Traktowany tak od kilkunastu lat, niezmiennie a systematycznie.

(jaśniejsze poziome pasy, jak się przyjrzeć - to odbicie półek, częściowo też widocznych na fotce.)

 

20190827_135439.jpg

Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2019 o 05:31, kocurro napisał:

Miałem/mam taki zamysł, aby wykonać zdjęcia zarówno przed jak i po woskowaniu.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Co prawda mam stare zdjęcie i nowe po received_404654956851849.thumb.jpeg.e0429c86de998fdda3cfbfa440fe7961.jpeg

 

Ogólnie ciężko uchwycić powstały połysk aparatem , bynajmniej u mnie w pokoju przy słabym naswietleniu dziennym , ale efekt jest nawet bardzo ciekawy .received_2883843728298381.thumb.jpeg.bdfe310723b059e8898499369e8167f2.jpeg

Stare zdjęcie z kiedyś tam i nowe po woskowaniu

received_352242675655759.thumb.jpeg.e7baaa7fbe0ee6d346cbab9cadcdd90e.jpeg

received_2634149713478439.thumb.jpeg.654e7b1b624c0bbfcae8c9e24f39c2e5.jpeg

Ogólnie preparat daje radę moje kolumny są dość muzealne i problemem były miejscowe wyschnięte plamy . Po wosku narazie całe nabrały trochę blasku i plam nie widać;-) 

 

 

 

Edytowane przez Klecha86

...............................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2019 o 06:48, xajas napisał:

Zanim wysmarujesz czymkolwiek caly glosnik, zacznij od dolnej powierzchni (podstawy), to zobaczysz po 2 dniach czy/jak to dziala.

 

Znajdziesz setki woskow, olejow,... kolorystycznie neutralnych albo podkolorujacych

 

BTW.

90% glosnikow to sztuczna folia a nie fornir

W tym celu musiałbym odkręcić cokół, którego nie chciałem ruszać.

To prawda, że preparatów do pielęgnacji drewna jest mnóstwo, jednak mi zależało najbardziej, aby środek był w 100% naturalny.

W takim razie Xavian zalicza się do pozostałych 10% ? 

W dniu 27.08.2019 o 14:11, iro III napisał:

Nawilżane ściereczki do mebli - "Jan niezbędny"- do kupienia za grosze. (W ostateczności "Pronto")

Wystarczy raz na tydzień przetrzeć. Łatwo i skutecznie zbierają kurz i nawilżają, pielęgnując. Zajmuje ta czynność ok. 1 minuty (na obydwie kolumny ? )

Tak wygląda (naturalny) fornir w wieku ok. 38 lat.

Traktowany tak od kilkunastu lat, niezmiennie a systematycznie.

(jaśniejsze poziome pasy, jak się przyjrzeć - to odbicie półek, częściowo też widocznych na fotce.)

 

20190827_135439.jpg

Posiadasz bardzo zadbane kolumny, które właśnie dzięki systematycznej i profilaktycznej dbałości wyglądają jak wyglądają ?  

Gratuluje, jednakże z dostępnej wiedzy wynika, aby unikać wody, czy detergentów w postaci Pronto.

Unikaj do czyszczenia forniru:

  • środków przeznaczonych do pielęgnacji drewna, antystatycznych i nabłyszczających, które mogą zniszczyć cienką warstwę forniru. Ponadto wszelkie nabłyszczacze na naturalnej okleinie pozostawiają trwałe smugi,
  • amoniaku, octu, które mogą uszkodzić impregnat,
  • past polerskich polecanych w przypadku lakierowanych mebli na wysoki połysk, drobne uszkodzenia zamaskujesz orzechem włoskim bez łupiny, pokrytego cienką brązową skórką,
  • balsamów i mleczek do pielęgnacji drewna, które mogą również pozostawić trwałe ślady na powierzchni forniru,
  • gorącej pary, powierzchni pokrytych fornirem nie należy czyścić gorącą wodą, ani parą gdyż okleina może się odkleić,
  • szorstkich gąbek mogą pozostawić widoczne smugi,
  • ściereczek z długim włóknem, również istnieje ryzyko pozostawienia śladów,
  • ściereczek usuwających trudne zabrudzenia z włókien węglowych, gdyż mają właściwości ścieralne.

żródło - https://twojdom.eu/fornir

20 godzin temu, rafal735r napisał:

Ja mam w macie, to ciekawe czy jakiekolwiek preparat coś wniesie? 

Matowy fornir powstaje podczas impregnacji bejcą i zapewne są środki pielęgnujące tego typu fornir.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Należy unikać kontaktu mebla z wilgocią oraz działaniem wysokiej temperatury (np. nie ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników, kominków, nagrzewających się przewodów kominowych). Należy także chronić mebel przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą spowodować odbarwienia na jego powierzchni.
  • Należy unikać stawiania gorących naczyń na ich powierzchni, gdyż może spowodować to powstanie białych śladów lub popękanie forniru.
  • Nie należy stosować preparatów nabłyszczających w sprayu.
  • Nie należy również używać mokrych, szorstkich ścierek. Nie wolno stosować środków czyszczących na bazie amoniaku, które mogą zniszczyć lub odbarwić powierzchnię mebla. Podobny efekt mogą wywołać substancje zawierające alkohol lub rozpuszczalniki chemiczne (np. benzynę, aceton). Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany środek można zastosować do czyszczenia mebla drewnianego, lepiej zrezygnować z jego użycia. Należy wykluczyć tłuste środki do czyszczenia mebli (także te w sprayu), gdyż mogą pozostawić trwałe plamy.
  • Fornir jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju ciecze. Dlatego do czyszczenia używajmy tylko bardzo delikatnie zwilżonej ściereczki.

źródło - https://oranjepolska.pl/meble-fornirowane/

2 godziny temu, Klecha86 napisał:

Co prawda mam stare zdjęcie i nowe po received_404654956851849.thumb.jpeg.e0429c86de998fdda3cfbfa440fe7961.jpeg

 

Ogólnie ciężko uchwycić powstały połysk aparatem , bynajmniej u mnie w pokoju przy słabym naswietleniu dziennym , ale efekt jest nawet bardzo ciekawy .received_2883843728298381.thumb.jpeg.bdfe310723b059e8898499369e8167f2.jpeg

Stare zdjęcie z kiedyś tam i nowe po woskowaniu

received_352242675655759.thumb.jpeg.e7baaa7fbe0ee6d346cbab9cadcdd90e.jpeg

received_2634149713478439.thumb.jpeg.654e7b1b624c0bbfcae8c9e24f39c2e5.jpeg

Ogólnie preparat daje radę moje kolumny są dość muzealne i problemem były miejscowe wyschnięte plamy . Po wosku narazie całe nabrały trochę blasku i plam nie widać;-) 

Klecha86 pomimo, że zdjęcia troszkę słabe to jednak pewna świeżość jest widoczna ? 

Tym samym woskiem potraktowałem moje Xaviany i jestem już po zabiegu z bardzo pozytywnymi wrażeniami i efektem ? 

Z moich obserwacji wynika, że wosk ten świetnie nawilża i przywraca naturalny urok drewnianym meblom podkreślając rysunek słojów wydobywając przy tym przyjemny zapach.

Sami oceńcie.. https://photos.app.goo.gl/5gfJBKQcnyfHGeJZ8  (pierwsze 4 zdjęcia są przed woskowaniem, a pozostałe już po woskowaniu)

Edytowane przez kocurro
literówki

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kocurro napisał:

Gratuluje, jednakże z dostępnej wiedzy wynika, aby unikać wody, czy detergentów w postaci Pronto.

Przecież nie używam wody ani detergentów. Tylko ściereczek. Pronto - jeśli już, to też jako ściereczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, iro III napisał:

Przecież nie używam wody ani detergentów. Tylko ściereczek. Pronto - jeśli już, to też jako ściereczki.

Rzeczywiście mój błąd w interpretacji, bo zwilżone ściereczki są jak najbardziej ok.

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kocurro napisał:

 

Klecha86 pomimo, że zdjęcia troszkę słabe to jednak pewna świeżość jest widoczna ? 

Tym samym woskiem potraktowałem moje Xaviany i jestem już po zabiegu z bardzo pozytywnymi wrażeniami i efektem ? 

Z moich obserwacji wynika, że wosk ten świetnie nawilża i przywraca naturalny urok drewnianym meblom podkreślając rysunek słojów wydobywając przy tym przyjemny zapach.

Sami oceńcie.. https://photos.app.goo.gl/5gfJBKQcnyfHGeJZ8  (pierwsze 4 zdjęcia są przed woskowaniem, a pozostałe już po woskowaniu)

Dokładnie tak jak piszesz . Za ta cenę świetny wosk ?

...............................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Klecha86 napisał:

Dokładnie tak jak piszesz . Za ta cenę świetny wosk ?

Zgadzam się i przy okazji wspieramy rodzime mikroprzedsiębiorstwa ? 

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zibii napisał:

Klecha ja bym zeszlifował ten fornir i położył nowy i będziesz miał super kolumny?.

Myślałem nad tym  ? . Ale nigdy tego nie robiłem i obawiam się efektu końcowego . 

...............................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lakier jest dobrze położony (i jest to dobry lakier) to woda czy inny środek do forniru nie dotrze. Tak że pielęgnuje się tak naprawdę powłokę (lakier), a nie fornir. Można nadać mu co najwyżej jakiś stopień połysku, ale nie wyciągnie się bardziej rysunku drewna. Chyba, że kolumny były olejowane, lub woskowane, ale teraz już takich nikt raczej nie robi (Jbl kiedyś wypuszczał dużo kolumn w takim wykończeniu). Jeżeli ma się takie kolumny najlepiej zeszlifować i położyć nową powłokę (kolumny wyglądają jak nowe), bo kładzenie na stary (często 20-30letni) wosk czy olej wiele nie pomoże, choć na pewno będzie progres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/29/2019 at 10:18 PM, Piękny Stefan said:

Jeżeli lakier jest dobrze położony (i jest to dobry lakier) to woda czy inny środek do forniru nie dotrze. Tak że pielęgnuje się tak naprawdę powłokę (lakier), a nie fornir. Można nadać mu co najwyżej jakiś stopień połysku, ale nie wyciągnie się bardziej rysunku drewna. Chyba, że kolumny były olejowane, lub woskowane, ale teraz już takich nikt raczej nie robi (Jbl kiedyś wypuszczał dużo kolumn w takim wykończeniu). Jeżeli ma się takie kolumny najlepiej zeszlifować i położyć nową powłokę (kolumny wyglądają jak nowe), bo kładzenie na stary (często 20-30letni) wosk czy olej wiele nie pomoże, choć na pewno będzie progres.

Dokladnie. Zajmuje sie troche renowacja antykow i musze powiedziec ze  Piekny dobrze prawi. Lakieru tez mozna sie pozbyc i nalozyc nowy jezeli jest to konieczne i lepiej wlasnie tak zrobic niz mazac po tym starym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.libella.com.pl/index.php/chemia-gospodarcza/cyrys/cyprys-do-mebli

cyprys płyn do mebli -preparat sprawdzony uzywany przez renowatorów na starych ale współczesnych lakierach dodatkowo tani

wszelkie odswiezacze politury aktualnie sprzedawane sa potencjalnie niebezpieczne dla współczesnych lakierów

ten jest oparty na starych sprawdzonych technologiach bez chemii wchodzącej w reakcje z lakierem

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej używam delikatnej ściereczki do kurzu. I to w zupełności wystarczy.W pomieszczeniu, gdzie stoją kolumny przez okrągły rok jest w miarę stała temperatura 20-25 stopnic Celsjusza, nie ma w nim żadnych niekorzystnych czynników - wilgoci czy pleśni. Pomieszczenie to dokładnie sprzątam przynajmniej raz w tygodniu. I to jest gwarancja na zachowanie kolumn ww właściwej kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.