Skocz do zawartości
IGNORED

Moment krytyczny w zużyciu lamp


sebgla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc 

Chcialem poruszyć bardziej ogólny temat z zakresu wzmacniaczy lampowych. Mam lampę od około roku więc powiedzmy, że jestem początkujący w tym temacie.  To Unison Research S6. Lampy sterujące 12AX7 i mocy EL34. 

Chciałem zapytać wielu doświadczonych użytkowników o objawy wskazujące na bliski koniec życia lamp mocy i sterujących.  Po czym poznac, że czas przygotować się do wymiany. Ostatnie kilka miesięcy jako sterujące miałem 12AX7 Psvane. Zaczęło mi się wydawać, że dźwięk momentami robi się płaski, bez przestrzeni. Zamieniłem je na wcześniej używane 12AX7Tungsol i dźwięk się otworzył. Przynajmniej tak mi się wydaje. Czy taka płaskość dźwięku to bliski koniec życia lamp sterujących? Jakie inne objawy mogą się pojawiać. 

Tak samo czym się objawia zużycie lamp mocy? 

Z góry dzięki za wszelkie porady. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spadnie poziom głośności ,albo zaczną Ci wzbudzać się głośniki podczas odpalenia , lub podczas słuchania co jakiś czas tzn. ,że któraś z lamp się kończy/skończyła ? 

Zazwyczaj nowe lampy lubią mocno na twarz dawać dźwięk , po wygrzaniu to się normalizuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nowicjuszy -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, DeviLeq napisał:

Jak spadnie poziom głośności ,albo zaczną Ci wzbudzać się głośniki podczas odpalenia , lub podczas słuchania co jakiś czas tzn. ,że któraś z lamp się kończy/skończyła ? 

 

Mowa o lampach mocy czy sterujących?

2 godziny temu, DeviLeq napisał:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tam koledzy? Podzielcie się doświadczeniami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem nowiutkie 6P14P-K i od razu było lepiej a po kilkunastu godzinach jeszcze lepiej.  Poprzednia kwadra nie była jeszcze zużyta i wcale nie zamierzałem jej zmieniać. Miały gdzieś 1500 godzin przebiegu. I zasmuciłem się, ze tak szybko tracą najlepszą formę. Te nowe to zakupiony zapas i założone na próbę czy działają. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie PSVANE 12AX7 grały jakieś 2000 h i wtedy zacząłem odczuwać że coś chyba jest nie tak. 

Ja tak ostatnio na próbę założyłem nowy zapas sextetu EL34 TUNGSOL, pomimo tego,  że stare nadal grały.  Jakie było moje zdziwienie. Dźwięk powiedziałbym, że odżył, nabrał dynamiki i całościowo jakoś jest lepszy. Poprzedni sextet EL 34 grał od nowości jakieś 2500h i pomimo tego,  że nadał grał to w porównaniu do nowych lamp stwierdzam, że granie to było zdecydowanie słabsze. Gdybym nie miał tego nowego sextetu to pewnie bym tego nie wyłapał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebgla

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę, Panowie. Chciałbym zauważyć, że współczesnej chińskiej produkcji lampy sterujące - niezależnie od brandu, bowiem i tak wszystkie produkowane są w jednej fabryce, różnią się tylko metkami - nijak się mają jakościowo do lamp rosyjskich, a już w ogóle mają się bardzo nijak i bardzo są daleko od lamp produkowanych w latach 50-80 w Europie i USA. Zatem, ich "moment krytyczny" przychodzi zwykle gwałtownie i niespodziewanie, i poniekąd znacznie szybciej niż te minimum przyzwoitości 2000 godzin grania.

Naprawdę, w poszukiwaniach dobrze brzmiących lamp warto się trochę potrudzić i znaleźć dobre lampy NOS. Tanio nie będzie, lecz wszak nie jest tanio z lampami Psvane, Treasure, Sophia, Full Music, itp. Za to mamy pewność, że spokojnie te kilka lat pociągną bez fajerwerków i awarii. Jeśli zaś ktoś specjalnie nie chce dużo inwestować - współczesne Tungsol, E-H i Sovtek też są bardzo przyzwoite, i są bezawaryjne (słowackie JJ również się nie psują, lecz brzmią słabo).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Audiotraktor napisał:

Założyłem nowiutkie 6P14P-K i od razu było lepiej a po kilkunastu godzinach jeszcze lepiej.  Poprzednia kwadra nie była jeszcze zużyta i wcale nie zamierzałem jej zmieniać. Miały gdzieś 1500 godzin przebiegu. I zasmuciłem się, ze tak szybko tracą najlepszą formę. Te nowe to zakupiony zapas i założone na próbę czy działają. 

 

2 godziny temu, sebgla napisał:

U mnie PSVANE 12AX7 grały jakieś 2000 h i wtedy zacząłem odczuwać że coś chyba jest nie tak. 

Ja tak ostatnio na próbę założyłem nowy zapas sextetu EL34 TUNGSOL, pomimo tego,  że stare nadal grały.  Jakie było moje zdziwienie. Dźwięk powiedziałbym, że odżył, nabrał dynamiki i całościowo jakoś jest lepszy. Poprzedni sextet EL 34 grał od nowości jakieś 2500h i pomimo tego,  że nadał grał to w porównaniu do nowych lamp stwierdzam, że granie to było zdecydowanie słabsze. Gdybym nie miał tego nowego sextetu to pewnie bym tego nie wyłapał. 

Dokładnie mam podobne obserwacje jak koledzy powyżej co do lamp mocy KT88. Kiedy ostatnio to napisałem to kilku kolegów zaczęło wykładać, że wystarczy podkręcać BIAS i dopóki grają to jest super. No właśnie nie jest super, tylko trzeba się o tym samemu przekonać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fafarskid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, musicie się z tym pogodzić... współczesne wzmacniacze częstokroć są "wyżyłowane" by zadowolić potencjalnego klienta i tak to się kończy. W tych warunkach pociągną dłużej tylko lampy z epoki. Najgorzej mają lampy ze sztywnym biasem, który trzeba co jakiś czas regulować. Częstą też praktyką jest dużo wyższe napięcie anodowe lamp mocy niż preferowane. Efekt, duża moc, krótka żywotność. Wystarczyło by je obniżyć a ich trwałość się wydłuży. No, ale interes by się nie kręcił...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.08.2019 o 00:56, ampman napisał:

No niestety, musicie się z tym pogodzić... współczesne wzmacniacze częstokroć są "wyżyłowane" by zadowolić potencjalnego klienta i tak to się kończy. W tych warunkach pociągną dłużej tylko lampy z epoki.

Mój wzmacniacz nie jest współczesny i nawet to, że kiedyś było 220V nie bardzo można uznać za przyczynę. Lampy się starzeją nawet w zdrowym środowisku i ja mam trudność ze stwierdzeniem, że teraz to już tylko emerytura lampia. No bo jak jest zgon, to sprawa jest oczywista.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli brzmienie wzmacniacza wyraźnie się pogarsza, spada dynamika czy pojawiają się szumy, to najczęściej lampy się kończą. Lampy nie są wieczne, jednak te z dawnej produkcji, mają znacznie lepszą jakość i trwałość niż współcześnie produkowane. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.