Jump to content
Jacko0o

Optymalizacja PC-audio pod bas

Recommended Posts

Witam.

Ze 2 lata temu modernizowałem swój sprzęt PC. Zdecydowałem się na zachwalaną kombinację karty dźwiękowej AIM SC808 z głośnikami Edifier R2600. Początkowo rewelacji nie było. Brakowało mi basu, który według specyfikacji sprzętu i opinii użytkowników powinien być przyjemny. Trochę lepiej zrobiło się po zabawie sterownikami karty. Później dodatkowy sterownik Breakaway - dźwięk zdecydowanie nabrał przestrzeni, basu i dynamizmu. Ostatecznie zmieniłem tanie marketowe kable na RCA Vitalco i również odczułem poprawę. Jednak czy da się coś jeszcze zrobić? Moja stara 20-letnia mini-wieża Sony grała lepiej i potrafiła "ruszyć powietrze". Tutaj tego efektu nie czuję. Choć tony średnie i wysokie są lepsze, to jednak jestem wielkim fanem basu.

Nie mam ucha audiofila, ale słyszę jak te same utwory grają na różnym sprzęcie. I na wspomnianym wiekowym Soniaku było zwyczajnie lepiej (pod względem basu). Również warunki odsłuchu są te same co dotychczas a różnica jest zauważalna - Edifiery stoją na miejscu głośników od wieży, czyli na moim roboczym 3-metrowym stole (po bokach). Pokój ma ok. 15 m2.

Jakie opcje mi pozostają?

Karta posiada wejście na suba, jednak głośniki nie - czy jest sens próbować z subem w takiej sytuacji?

Może jakieś wzmacniacze? Jeśli wzmacniacz to jaki (widywałem dotąd jedynie takie z wejściem na 2 kanały, bez suba)? Nie wiem też czy wzmacniacze posiadają własny sterownik dźwięku czy jedynie wzmacniają sygnał/moc (chodzi mi o to czy karta dźwiękowa nie stanie się bezużyteczna)? A może wystarczy sam wzmacniacz stereo, nawet bez suba? Prawdę powiedziawszy nie wiem czego można się spodziewać po tego rodzaju sprzęcie, bo nigdy z takiego nie korzystałem.

Jestem laikiem w kwestiach audio, więc będę wdzięczny chociaż za kierunek - zrobię sobie wtedy research i zapoznam się z tematem.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
J.

Twoim problemem nie jest PC. Twoim problemem są: dac, wzmacniacz i kolumny.

Wyobraź sobie, że masz CD z wyjściem cyfrowym i zamierzasz używać go jako tzw. transportu czy źródła sygnału wyprowadzanego spdif (coax/toslink) i teraz spróbuj skonfigurować swój zestaw.

Edited by ayran

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?