Skocz do zawartości
IGNORED

Wybór projektu domu / salon z kuchnią, a akustyka


DAWH

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj DAWH.

Cieszę się wyklarował się problem z kuchnią- to było bardzo ważne. Co do kwestii tego korytarza to ciężka wróżyć na podstawie samego planu, ale moje doświadczenia wskazują, że może być problem z mniejszą ilością basu. Sądzę, że byłoby jeszcze gorzej, jakby korytarz znajdował się pomiędzy kolumnami. Rozważ zamianę sprzętu i miejsca odsłuchowego miejscami.

Serdecznie pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy odsluch po tej samej stronie co korytarz będzie lepszym rozwiązaniem? Czy ktoś jeszce ma doświadczenie w tym temacie?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat , wiec sie podłącze z pytaniem jesli moge. 

Ja tez mam wstepnie wybrany projekt i po malej adaptacji bedzie tak wygladac. Caly projekt poszerzony o 1m.

Kolumny odsuniete po okolo 70-90 cm od tylu i bokow. Rozstaw okolo 260. Z jednego boku drzwi tarasowe okolo 2,8m napewno z zaslona do odsluchu a naprzeciw ma byc szafa lub mix szafy i komody z polkami na ksiazki ktore mialyby byc rozpraszaczem. Same wymiary nie sa doskonale ale bedzie zwezenie pomieszczenia przez ciag szafy i komody. Tak wiec ostatecznie wymiary byly by 5,66m x 4,40.

Niepokoi tylko mnie naroznik z ktorego wchodziloby sie do salonu. Tam jest pewnie slaby punkt calej koncepcji. Sofa wstepnie odsunieta od tylu sciany gdzie mozna by umiescic cos do rozpraszania jak np na wizualizacji Bartka (bardzo fajne swoja droga).

Bylbym wdzieczny za opinie i ewentualne nakierunkowanie. Projekt calosci mi sie podoba ale w ostatecznosci moglbym szukac czegos innego.

Na pewno nie chce salonu otwartego na kuchnie. 10 lat tak mieszkam i dziekuje wiecej nie skorzystam ?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, DAWH napisał:

 

Słucham prawie wszystkiego (oprócz plastikowej komercji). Obecnie sporo polskiej alternatywy, ale także elektronika, trip hop, ambient, pop, synth pop, jazz, soul, progressive rock, jakieś eksperymenty z pogranicza elektroniki, jazzu i rocka., itd...

 

Czas pogłosu - to konkretna cecha na to , czy dobrze zabrzmi i zagra. Ani za sucho, z krótkim czasem i wygłuszone akustycznie a za długi czas spowoduje przy dużym 'wolumenie' dźwięków(czyli wtedy, kiedy głośno) zlewanie się i brak czytelności środka pasma z basami.

To mi się jako 1. skojarzyło jako związek z ulubioną muzyką. A to zaledwie jeden z aspektów całości. Tyle że samym sprzętem audio trudno skorygować słabą akustykę pomieszczenia. 

Życzę trafnych wyborów i wytrwałości !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, PawelMitsu napisał:

PS uważaj na projektantów wnętrz bo oni bardzo nie lubią sprzętów audio (wiem to z własnego doświadczenia)

 

O jeny - ciekawe, na czym słuchają ? Klient powinien decydować.

 

Wrócę jeszcze do @DAWH:

Proporcje wymiarów też istotne - jak najmniej wielokrotności (a najwięcej przypadkowych stosunków długości boków). A ideałem (niepraktycznym) byłby dom z kompletnie nierównoległymi ścianami. Np. ze Studio Sergiel. Takie kopulaste okrąglaki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xetras napisał:

O jeny - ciekawe, na czym słuchają ? Klient powinien decydować.

Oczywiście, że decydowałem ale ile sie nasłuchałem, że kolumny to nigdzie nie pasują, sprzęt czarny itp. Oczywiście moje sprzęty nie są mistrzostwem designu ale najgorsze co może zrobić taka osoba to hejtować to na czym zależy klientowi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze podpowie, na której stronie lepiej jest ustawić sprzęt i dlaczego? czy odsluch po lewej, czyli tej samej co korytarz będzie lepszym rozwiązaniem?

Kuchnia będzie zamknięta, a dom wydłużony od strony salonu o 1m.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to większość "rad" które tu padły nie trzyma się kupy... nie ma to za bardzo uzasadnienia, wyciągacie zbyt mocne wnioski w momencie gdy tak naprawdę nie mamy pojęcia co tu się może podziać. Nie da się powiedzieć "będzie więcej basu", "będzie mniej basu", "lepsza scena".... nie na etapie samego rozstawienia sprzętu i projektu domu.

Jedyne o czym mogę Cię zapewnić to fakt, że w jednym i drugim wypadku będzie duża dysproporcja pomiędzy kolumnami. Właśnie wróciłem z pomiarów w podobnym dużym salonie, gdzie jedna kolumna stała mniej więcej w przestrzeni zamkniętej, a druga w otwartej... i dysproporcja bardzo duża. A tego się akustyką nijak nie wyrówna. Gdzie lepiej? Nie da się powiedzieć. Z jednej strony jak będą kolumny po stronie korytarza, to otwarte na korytarz i tak będzie dysproporcja, a z drugiej... no kolumna prawa będzie miała wsparcie tylko w ścianie tylnej. Jakbym miał już totalnie odjechać, to bym powiedział że lepiej będzie jak kolumny po stronie korytarza bo w sumie tam tylko w obszarze korytarza będzie "brak ściany", a z tyłu i z boku kolumny ściana będzie.. dysproporcja może być mniejsza. Może. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek czy moglbys cos zasugerowac odnosnie projektu ktory wstepnie wybralem¿

post 33

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Moim zdaniem to większość "rad" które tu padły nie trzyma się kupy... nie ma to za bardzo uzasadnienia, wyciągacie zbyt mocne wnioski w momencie gdy tak naprawdę nie mamy pojęcia co tu się może podziać. Nie da się powiedzieć "będzie więcej basu", "będzie mniej basu", "lepsza scena".... nie na etapie samego rozstawienia sprzętu i projektu domu.

Jedyne o czym mogę Cię zapewnić to fakt, że w jednym i drugim wypadku będzie duża dysproporcja pomiędzy kolumnami. Właśnie wróciłem z pomiarów w podobnym dużym salonie, gdzie jedna kolumna stała mniej więcej w przestrzeni zamkniętej, a druga w otwartej... i dysproporcja bardzo duża. A tego się akustyką nijak nie wyrówna. Gdzie lepiej? Nie da się powiedzieć. Z jednej strony jak będą kolumny po stronie korytarza, to otwarte na korytarz i tak będzie dysproporcja, a z drugiej... no kolumna prawa będzie miała wsparcie tylko w ścianie tylnej. Jakbym miał już totalnie odjechać, to bym powiedział że lepiej będzie jak kolumny po stronie korytarza bo w sumie tam tylko w obszarze korytarza będzie "brak ściany", a z tyłu i z boku kolumny ściana będzie.. dysproporcja może być mniejsza. Może. 

Bartek, na tym etapie pozostaje teoretyzowanie. To jasne. Ale czy to wyklucza próbę stworzenia takiego salonu i jego układu, żeby akustyce zwyczajnie pomóc? Właśnie o to chodzi, żeby później już nie było za późno. Żeby takie decyzje jak zabudowa kuchni poruszać z drugą połową teraz. Na etapie wyboru projektu zawsze można coś spieprzyć, co później trudno i kosztowne jest wyprostować. Dlatego uważam że mimo Twojego sceptycyzmu cześć rzeczy o jakich zdecyduję już teraz będzie dobrym krokiem w kierunku przyzwoitej akustyki. 

Przecież zamknięcie kuchni w tym salonie oraz jego wydłużenie niezaprzeczalnie poprawi akustykę. Nie wiadomo w jakim stopniu, ale zawsze coś.

Później dojdą panele na sufit, odpowiednią podłogą, jakiś ustrój... i będzie tylko lepiej. Ale o tym muszę myśleć już teraz żeby mnie później koszta nie zaskoczyły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięcie salonu oczywiście że poprawi sytuację, bo będziemy mieli w zasadzie osobny pokój odsłuchowy... czyż nie? Układ z postu @Mikelas76 np. daje dużo możliwości. A o tym, co wziąć pod uwagę na etapie budowlanym to pisałem już wyżej - płyty gk perforowane, sufit podwieszany itd. Nie brnąć za daleko - mam na myśli to szeroko zakrojone teoretyzowanie o układzie na prawej, lewej, środkowej ścianie itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Nie brnąć za daleko - mam na myśli to szeroko zakrojone teoretyzowanie o układzie na prawej, lewej, środkowej ścianie itd.

Moim zdaniem im więcej się ustali na etapie projektowania tym dokładniej można oszacować jakie warunki akustyczne będą w pomieszczeniu. Dzięki temu nie będzie potrzeba dostawiać dużej ilości ustrojów, lub przemeblowywać salonu tuż po wprowadzeniu się.

DAWH

Ja bym wybrał strop drewniany z płytami Fermacell zamiast zwykłego GK i częściowo płyty perforowane GK jak Nida Sonic, lub całość na płasko i podwiesić płyty Ecophon np. z serii Solo.

Wady żelbetu:
- jest droższy,
- nie robisz poddasza, więc nie interesuje Ciebie nośność czy ewentualne skrzypienie stropu po latach,
- beton odbijał by znacznie więcej basu przez co rezonanse uwzględniające sufit były by mocniej pobudzane
- robienie sufitu podwieszanego/akustycznego obniżyło by dodatkowo wysokość pokoju

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Acoustic Lab napisał:

płytami Fermacell

Powiedzmy że powierzchnia sufitu to około 30m2. W jakiej proporcji zastosować płyty Fermacell, a w jakiej perforowane Nida sonic? Czy pozostałe ściany też mogą być wyłożone p. Fermacell, perforowanymi lub innymi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy paroizolacja pomiędzy płytą g-k perforowaną a wełną mineralną wpływa na skuteczność akustyczną tejże płyty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Warm Hoxton napisał:

Czy paroizolacja pomiędzy płytą g-k perforowaną a wełną mineralną wpływa na skuteczność akustyczną tejże płyty ?

podłączam się do pytania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

Czy paroizolacja pomiędzy płytą g-k perforowaną a wełną mineralną wpływa na skuteczność akustyczną tejże płyty ?

Tak, wpływa.

 

4 godziny temu, DAWH napisał:

Powiedzmy że powierzchnia sufitu to około 30m2. W jakiej proporcji zastosować płyty Fermacell, a w jakiej perforowane Nida sonic? Czy pozostałe ściany też mogą być wyłożone p. Fermacell, perforowanymi lub innymi ?

Zależy od długości, szerokości, wysokości pokoju, tego jak będzie umeblowany, gdzie są drzwi, jak będzie ustawiony sprzet i jeszcze kilku innych czynników, które biorę pod uwagę tworząc projekt adaptacji pomieszczenia. Tak uniwersalnie i bez wszystkich danym nie jestem wstanie podać złotej metody dla każdego, bo jej nie ma.

Same płyty Fermacell (które mam w sprzedaży) są o wiele twardsze i gęstsze niż zwykłe GK, dzięki temu zatrzymują znacznie więcej basu w pomieszczeniu. A to żeby bas nie uciekał w skosy tylko był.w pomieszczeniu w przypadku pokojów ze skosami jest najważniejsze i zarazem najtrudniejsze w opanowaniu jak już się takie pomieszczenie zrobi ze zwykłych płyt GK. Szczęśliwie nie jest to nie odwracalne i da się w pokoju ze skosami z płyt GK odzyskać bas, co już z powodzeniem robiłem, jednak wtedy wymaga to większej ilości ustrojów akustycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Acoustic Lab napisał:

A to żeby bas nie uciekał w skosy tylko był.w pomieszczeniu w przypadku pokojów ze skosami

Zdaje się , że to nie ten wątek . Ale podoba mi się .

DAWH pięć koła za okładzinę sufitu to mało ? Sugeruję przeznaczenie tej kwoty na indywidualny projekt budowlany . Projektant dostosuje dom do parceli , stron świata i Waszych potrzeb i.t.p. Oczywiście pod twoje dyktando . Pozbędziesz się niepotrzebnych a przy usytuowaniu pd. i pd.zach szkodliwych przeszkleń , zwiększysz wysokość przynajmniej salonu . Gotowce są efektowne i fajne do zdjęć i wizualizacji . Ich zadaniem jest dostarczenie wrażeń wzrokowych klientom którzy nie wiedzą czego potrzebują . Ty już wiesz .Moje pytanie odnośnie paroizolacji było retoryczne a zamierzałem obudzić Twoją czujność . Strop oczywiście betonowy lub ceramiczny mam Ferta i drewniany mogę coś powiedzieć w tym temacie .

 

 

,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja mam wrażenie, że autor tematu nie przejmuje się za bardzo tym, co najłatwiej załatwić na etapie projektu, a co ma przecież ogromny wpływ na akustykę i pozwala ograniczyć problemy, które potem trzeba będzie rozwiązywać, czyli proporcjami?

Ja o to pytałem na samym początku przed każdą zmianą mieszkania, a tu przecież mówimy o budowie domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, perotin napisał:

czyli proporcjami

Dlatego też sugeruję projekt indywidualny i zmianę wysokości , która jest najistotniejszym ograniczeniem długości i w konsekwencji szerokości . Wydaje mi się jednak ,że autor jest otwarty na wszystkie informacje i propozycje . Zapowiada się ciekawy pożyteczny i ze dwuletni wątek .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Warm Hoxton said:

Dlatego też sugeruję projekt indywidualny i zmianę wysokości , która jest najistotniejszym ograniczeniem długości i w konsekwencji szerokości . Wydaje mi się jednak ,że autor jest otwarty na wszystkie informacje i propozycje . Zapowiada się ciekawy pożyteczny i ze dwuletni wątek .

Wątpliwości mam dlatego, że nigdzie nie widzę informacji o wysokości, ani na rzutach, których już parę było, ani we wpisach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, perotin napisał:

Czy tylko ja mam wrażenie, że autor tematu nie przejmuje się za bardzo tym, co najłatwiej załatwić na etapie projektu, a co ma przecież ogromny wpływ na akustykę i pozwala ograniczyć problemy, które potem trzeba będzie rozwiązywać, czyli proporcjami?

Mądry wpis.

Budując dom od podstaw, projekt powinien uwzględniać atmosferę akustyczną, bo później nakłady i środki mogą być niewspółmierne do jakości akustyki.

Gotowe projekty domów, najczęściej nadają się do śmietnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, perotin napisał:

nigdzie nie widzę informacji o wysokości

Ja też , ale gotowce parterowe to zazwyczaj do 2.80 m . Lipa. Do ok. 35 m2 może być ale o podwieszanych bajerach zapomnij .W sumie fajny projekt ale nie do audio w salonie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Warm Hoxton said:

Ja też , ale gotowce parterowe to zazwyczaj do 2.80 m . Lipa. Do ok. 35 m2 może być ale o podwieszanych bajerach zapomnij .W sumie fajny projekt ale nie do audio w salonie .

To kiepsko, bo poza tym, że dość nisko, wychodzi blisko połowa jednego z pozostałych wymiarów. Dobrze, że chociaż dom ma być wydłużony o 1 m, bo wcześniej dodatkowo mieliśmy kwadrat. Z drugiej strony po wydłużeniu salonu o metr można by już sporo zdziałać wysokością, a skoro dało się wydłużyć, to może i wysokość da się dobrać?

Zawsze mnie zastanawiało, skąd się bierze tyle kwadratowych salonów, czy to w projektach domów, czy w nowo budowanych blokach. Przecież wiadomo, że do salonu idzie hi-fi, a chyba architekt powinien coś tam słyszeć na studiach o akustyce?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, perotin napisał:

Zawsze mnie zastanawiało, skąd się bierze tyle kwadratowych salonów, czy to w projektach domów, czy w nowo budowanych blokach. Przecież wiadomo, że do salonu idzie hi-fi, a chyba architekt powinien coś tam słyszeć na studiach o akustyce?

Słyszy, jeden wykład w porywach 1.5h czasu. Poza tym oni jak już to mają bardziej wibroakustykę budowli i izolacyjność (np. na polibudzie krakowskiej tak mają) bo to dla nich "ważniejsze", sama akustyka wnetrz już rzadziej. My od lat próbujemy przebić się z programem akustyki wnętrz dla architektów u nas na AGH, na razie bezskutecznie. Po prostu nie chcą. A potem marudzą, a ich klienci marudzą jeszcze bardziej. Z drugiej strony - jakby architekt miał się znać na każdej branży którą częściowo dotyka to musiałby być jeszcze elektrykiem, hydraulikiem itd... więc trochę się nie da

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Z drugiej strony - jakby architekt miał się znać na każdej branży którą częściowo dotyka to musiałby być jeszcze elektrykiem, hydraulikiem itd... więc trochę się nie da

Pozwolę się z tym nie zgodzić . W swoim życiu współpracowałem z wieloma projektantami i część z nich z nich ogarniała rzeczy , o których nie mieli prawa wiedzieć . Potrafili z własnej inicjatywy rozrysować trudne detale uwzględniając możliwości narzędziowe i manualne wręcz na styk . Zazwyczaj młodzi , ciekawi  wykonawstwa od kuchni i chętni do wdrażania nowości , obecni na budowach. Po prostu z sercem do swojej roboty . Architekci nie projektanci .Jak zauważyłem z zainteresowania aspektami akustyki wnętrz zwalniała ich obecność na rynku pewnej drogiej firmy produktów akustycznych z wspaniałymi Deklarowanymi parametrami .Firma ta nieodpłatnie robiła aranżacje z uwzględnieniem deklarowanych parametrów ich produktów a i co miesiąc do biura zaglądał przedstawiciel . Ci co wiedzą o co chodzi wiedzą , ci co nie wiedzą to się nie dowiedzą .

Ponieważ jest to wątek nieco budowlany , a pisałem  o deklarowanych parametrach poruszę temat deklaracji właściwości niektórych materiałów budowlanych . Przy zakupie  sporej ilości nowego produktu w oddziale skandynawskiego zwróciłem się o deklarację klasy reakcji na ogień . Produkt był zmodyfikowaną wersją produktu , na który był papier . Modyfikacja polegała zmniejszeniu ilości impregnatu w celu uzyskania innej pożądanej właściwości .Wyglądało to tak . Pracownik uruchomił palnik , technolog z kolegą subiektywnie ocenili czy to żar czy już płomień równie subiektywnie określili czas . No i deklaracja była . Najlepsze było to , że produkt był na mój prywatny użytek . Także z parametrami deklarowanymi to radzę ostrożnie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2019 o 21:48, perotin napisał:

To kiepsko, bo poza tym, że dość nisko, wychodzi blisko połowa jednego z pozostałych wymiarów. Dobrze, że chociaż dom ma być wydłużony o 1 m, bo wcześniej dodatkowo mieliśmy kwadrat. Z drugiej strony po wydłużeniu salonu o metr można by już sporo zdziałać wysokością, a skoro dało się wydłużyć, to może i wysokość da się dobrać?

Zawsze mnie zastanawiało, skąd się bierze tyle kwadratowych salonów, czy to w projektach domów, czy w nowo budowanych blokach. Przecież wiadomo, że do salonu idzie hi-fi, a chyba architekt powinien coś tam słyszeć na studiach o akustyce?

dziękuję za wszystkie sugestie... Jestem otwarty na projekt indywidualny, ale kto powiedział że taki projekt będzie dobrze zrobiony? przecież nie każdy architekt ma pojęcie o akustyce. Ja nie mam, dlatego pytam was. Projekt ten wybrałem bo żona się bardzo mocno na niego napaliła. Tutaj jest mały problem, bo nie dam rady jej przekonać do tak wielu ustępstw. Kuchnia będzie zamknięta, dom wydłużony żeby nie było kwadratowego salonu, sufit zaadoptowany. Może to niewiele dla was, ale wierzcie mi, że dla żony która nie ma pojęcia o audio to i tak za dużo. 

Proporcje? ok...ale jakie mają być? Bo są różne teorie.

Projekt na etapie adaptacji można modyfikować u architekta dosyć mocno. Jeśli trzeba zwiększyć wysokość to myślę że bez problemu się uda. Ale pytanie na jaką? Pytań zapewne będzie więcej. Nawet kwestia stropu to nie jest prosty wybór biorąc pod uwagę akustykę i późniejszą adaptację sufitu. Sporo niewiadomych  Panowie... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DAWH napisał:

Proporcje? ok...ale jakie mają być? Bo są różne teorie.

Projekt na etapie adaptacji można modyfikować u architekta dosyć mocno. Jeśli trzeba zwiększyć wysokość to myślę że bez problemu się uda. Ale pytanie na jaką?

Proponuje poszukać architekta/firmy z doświadczeniem, aby przeprowadzić audyt akustyczny projektu całego budynku, a nie tylko skupienia się na salonie: wydasz więcej kasy, ale zyskasz komfort zycia w przyszłym domu. Forum jest dobre do porad i gdybania nad czymś zastanym, co juz istnieje; chce w salonie zrobic pseudo salkę KD, itp. 

Pytasz jaka wysokość, jakie proporcje - ok ktoś ci poda i zamierzasz wg tego zmieniać projekt i budowac???? 

Duze ryzyko pomyłki i wydania źle budżetu; ja nie marnowałbym szansy. Dobry indywidualny projekt, z poziomu deski kreślarskiej, uwzględni optymalne akustycznie wymiary i miejsce na ewentualne ustroje akustyczne bez konieczności „wchodzenia” w światło przyszłego salonu. 

A w ogole jeżeli nie chcesz pomieszczenia dedykowanego to dlaczego nie wejść w instalacje „in-wall” wszystko schowane, wife happy, a przy zakupie dobrej klasy komponentów jakość nie będzie wcale gorsza a lepsza niż w przypadku kolumn wolnostojących, ale fatalnie ustawionych w tym pomieszczeniu, bo zonie sie jednak nie podobało i zmuszony byłeś postawić je na ścianie.....Klasyczny przykład najcześciej spotykany. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat , wiec sie podłącze z pytaniem jesli moge.  Ja tez mam wstepnie wybrany projekt i po malej adaptacji bedzie tak wygladac. Caly projekt poszerzony o 1m. Kolumny odsuniete po okolo 70-90 cm od tylu i bokow. Rozstaw okolo 260. Z jednego boku drzwi tarasowe okolo 2,8m napewno z zaslona do odsluchu a naprzeciw ma byc szafa lub mix szafy i komody z polkami na ksiazki ktore mialyby byc rozpraszaczem. Same wymiary nie sa doskonale ale bedzie zwezenie pomieszczenia przez ciag szafy i komody. Tak wiec ostatecznie wymiary byly by 5,66m x 4,40. Niepokoi tylko mnie naroznik z ktorego wchodziloby sie do salonu. Tam jest pewnie slaby punkt calej koncepcji. Sofa wstepnie odsunieta od tylu sciany gdzie mozna by umiescic cos do rozpraszania jak np na wizualizacji Bartka (bardzo fajne swoja droga).

Bylbym wdzieczny za opinie i ewentualne nakierunkowanie. Projekt calosci mi sie podoba ale w ostatecznosci moglbym szukac czegos innego.

Na pewno nie chce salonu otwartego na kuchnie. 10 lat tak mieszkam i dziekuje wiecej nie skorzystam 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

 To oddzielanie stolu (najwazniejszy element/centralny punk w domu) jest bez sensu. Pamietaj ze z czasem i wiekiem priorytety sie zmieniaja :-) 

Patrz kolor niebieski (ja bym to obrocil o 90 stopni i patrzyl w ogrod a nie w sciane)

 

d1e63ca171ea497fca51ef7ca884dc69.png

 

 

Jesli to jest wlasny dom, to zostaw living room jako living room a zaadaptuj porzadnie bez funkcjonalnych ograniczen inne pomieszczenie

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze podpowie, na której stronie lepiej jest ustawić sprzęt i dlaczego? czy odsluch po lewej, czyli tej samej co korytarz będzie lepszym rozwiązaniem? Kuchnia będzie zamknięta, a dom wydłużony od strony salonu o 1m.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

 Tu to samo.Jesli masz chalupe, to wygospodaruj jakies inne sensowne pomieszczenie, ktore mozna rzeczywiscie dobrze/efektywnie zaadaptowac i zostaw Living Room w spokoju.

 

Jak chcesz sie wycofac do sluchania muzyki w living roomie, albo rzeczywiscie dac gazu. Chcesz w tym czasie wyslas reszte rodziny na spacer?

 

Do living roomu wstawisz sobie drugi prostszy zestaw dobrze pasujacy optycznie do pomieszczenia i robiacy troche muzyki w tle

 

Te akustyczne Living Roomy to takie troche oderwane od zyciowych realii mrzonki

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.