Jump to content
DAWH

Wybór projektu domu / salon z kuchnią, a akustyka

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Jestem na etapie wyboru projektu domu. 

W zasadzie wybrałem już, ale obawiam się nieco o akustykę. System będzie umieszczony w salonie.

Problem w tym, że wszystkie projekty, które mnie i żonę interesują mają całkiem podobny układ.

Bardzo proszę, doradźcie czy w takim salonie zagra muzyka i jak ewentualnie zaadoptować to pomieszczenie ?

Miejsce na system planuję tak poniżej, czyli tam gdzie umieszczono TV, a odsłuch sofa naprzeciwko.

Z góry bardzo dziękuję za cenne informacje.

PS. Nie chciał bym zmieniać tego projektu, bo to jeden z nielicznych, który pasuje mi i żonie...

Pozdrawiam, Dawid

resize$860-860-1,f$bw.jpg

Edited by DAWH

To niestety jest trochę pytanie z serii "czy ten czerwony samochód będzie szybki", na podstawie samego rzutu parteru niewiele da sie stwierdzić... zależy jak ustawisz sprzęt i jakie będą możliwości adaptacji. Jeżeli przewidujesz możliwość wrzucenia pewnej ilości ustrojów akustycznych to da się względnie wybrnąć z wielu sytuacji, pod warunkiem odpowiedniego budżetu... jak nie - to i tak nie ma znaczenia, bo zawsze będzie  "mocnośrednio" skoro to otwarty salon

www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

14 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

To niestety jest trochę pytanie z serii "czy ten czerwony samochód będzie szybki", na podstawie samego rzutu parteru niewiele da sie stwierdzić... zależy jak ustawisz sprzęt i jakie będą możliwości adaptacji. Jeżeli przewidujesz możliwość wrzucenia pewnej ilości ustrojów akustycznych to da się względnie wybrnąć z wielu sytuacji, pod warunkiem odpowiedniego budżetu... jak nie - to i tak nie ma znaczenia, bo zawsze będzie  "mocnośrednio" skoro to otwarty salon

Właśnie dlatego ten temat. Pytanie gdzie tu najlepiej zaplanować miejsce na system i odsłuch...i gdzie umieścić ustroje akustyczne. Budżet to powiedzmy 10 -15 tys. 

Projekt po zakupie będzie adaptowany, ale oczywiście w ograniczonym zakresie. Pewne ściany można przesunąć, ale nie chciał bym tego robić w przypadku salonu. Ustroje są możliwe pod warunkiem, że nie będzie to coś stało na środku salonu (WAŻ). Biorę pod uwagę panele GK akustyczne na sufit. warto na całej powierzchni salonu ?

Na przykład płyta perforowana 1188 x 1998 mm 12.5 mm Knauf Cleaneo Akustik:

https://budomiks.pl/plyta-perforowana-1188-x-1998-mm-12-5-mm-knauf-cleaneo-akustik,id46209.html

Lub płyta gipsowo kartonowa akustyczna RIGIPS GYPTONE BIG QUATTRO typ Nr 41 12,5/1200/2400 mm

https://www.sig.pl/plyta-gipsowo-kartonowa-akustyczna-rigips-gyptone-big-quattro-typ-nr-41-12512002400-mm,p825895

itp,..

Edited by DAWH

Pomożecie proszę ?  Czy w takim salonie jest szansa na to, że uzyskam zadowalający efekt, stosując na przykład akustyczne płyty GK na suficie, itp., czy lepiej sobie całkiem odpuścić ten projekt. 

nie oczekuję cudów, ale akustyka jest dla mnie na tyle istotna, że w ostateczności jestem nawet w stanie zrezygnować z tego projektu. Problem w tym, że większość projektów które mnie interesują maja podobny układ salonu. Myślę, że wielu z nas boryka się z podobnym dylematem, przy wyborze projektu domu. Może ten wątek pomoże tez innym.

Ja mogę spróbować pomóc ale nie możemy operować takimi absolutami i od razu odpowiadać na pytania "czy uzyskasz zadowalający efekt". To jest dom, projekt wybrałeś - ciesz się. Trzeba po prostu popracować żeby w określonym budżecie wykorzystać jego możliwości do maksimum. Jak na salon z bardzo dużym współczynnikiem WAŻ - 10-15 tys będzie... do wykorzystania. Nie poszalejemy, ale na pewno zrobi się sporo lepiej. Niedawno realizowałem podobny temat, ale tam budżet był ponad dwukrotnie większy - masz foto niżej. Płyty perforowane - super sprawa, ja zawsze powtarzam że jak mam możliwość dopięcia się do projektu na etapie wykończeniowym, wtedy wrzucenie płyt perforowanych np. na cały sufit to duża oszczędność na późniejszej adaptacji, a i w salonie się żyje dużo lepiej... alternatywą, chociaż droższą, będzie sufit podwieszany "miękki" od np. ecophona. W adaptacji poniżej jest focus DS, cena ok 130-150 zł za m2 a w pokoju już zyje się zupełnie inaczej. Taki argument wyciągnęliśmy jak trzeba było przekonywać małżonkę do projektu poniżej, teraz cała rodzina bardzo zadowolona 😄 

lodz_main_foto.jpg

Bartek, na pewno będę chciał skorzystać z twoich usług kiedy dom będzie stał w stanie surowym zamkniętym. Wtedy trzeba by zdecydować o sposobie wykończenia tego salonu, tak żeby było ładnie, estetycznie i  przede wszystkim możliwie dobrze pod kątem akustyki.

Płyty perforowane zamiast standardowych GK na sufit na pewno trafią. Czy można je stosować na wełnę? bo dom ma być z lekkim stropem zintegrowanym z konstrukcją dachu. Do kleszczy jest podwieszony sufit z płyt gipsowo-kartonowych, pomiędzy kleszczami jest ocieplenie z wełny mineralnej a na kleszczach położone będą deski lub płyty OSB, aby można było poruszać się po strychu. 

Jeśli chodzi o ścianę za miejscem odsłuchu, tutaj też sprawa otwarta. Budżet zależy od tego ile pochłonie budowa. Jest szansa że wygospodaruję więcej. Zastanawiam się tylko jakiego rzędu to kwoty, żeby uzyskać zadowalający efekt w salonie powiedzmy 30m.

Edited by DAWH

To nie są kwoty mierzalne, jeśli w grę wchodzi estetyka salonu. W normalnym pokoju dedykowanym mając 20-25 tys powiedziałbym że więcej nie da rady albo że to już by było trochę za dużo i takie baaaardzo high-end, w salonie... bywa różnie. Wiadomo że zawsze można zrobić drożej, pytanie czy jest sens no i czego kto oczekuje.

Co do tematu płyt na suficie to proponuję jeszcze rozważyć te perforacje, bo jak będą to te gęste to kurde efekt stroboskopowy może się mało podobać. Serio może lepiej ten ecophon albo np. coś klasy AcousticShaper? no ale to już taka fancy estetyka

image.thumb.png.d77254157a9f3a30cdf3761cbc413eac.png

57 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

To nie są kwoty mierzalne, jeśli w grę wchodzi estetyka salonu. W normalnym pokoju dedykowanym mając 20-25 tys powiedziałbym że więcej nie da rady albo że to już by było trochę za dużo i takie baaaardzo high-end, w salonie... bywa różnie. Wiadomo że zawsze można zrobić drożej, pytanie czy jest sens no i czego kto oczekuje.

Co do tematu płyt na suficie to proponuję jeszcze rozważyć te perforacje, bo jak będą to te gęste to kurde efekt stroboskopowy może się mało podobać. Serio może lepiej ten ecophon albo np. coś klasy AcousticShaper? no ale to już taka fancy estetyka

image.thumb.png.d77254157a9f3a30cdf3761cbc413eac.png

Jestem minimalistą, żona raczej też. Obawiam się, że AcousticShaper to zbyt ekstrawagancko może wyglądać jak na moje skromne progi. Natomiast sufity od ecophon wyglądają już całkiem fajnie. Orientujesz się jaki to jest mniej więcej koszt na sufit 30m2?

Czyli przed wykończeniem salonu konsultacja z tobą i zakup odpowiednich materiałów. Później jak pomieszczenie gotowe to pomiary i ewentualnie dodatkowa adaptacja ?

Edited by DAWH

schemat działania tak jak mówisz, jeśli chodzi o Ecophona to podstawowy Focus to ok 100 zł za m2 + 30% ok na montaż. Wersja Focus DS ma ukryte profile montażowe, znacznie lepsza do salonu, kosztuje 150 zł za m2

9 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

150 zł za m2

do salonu 30m2 wychodzi około 5000zł, nie jest źle... Ściana za słuchaczem też powinna być pokryta podobnymi płytami ?

Bartek te ustroje na tylnej ścianie z pierwszego zdjecia to są zrobione z styrodoru bo tak mi wyglądają. A co jest na frontowej ścianie absorbery? 

10 minut temu, zibii napisał:

Bartek te ustroje na tylnej ścianie z pierwszego zdjecia to są zrobione z styrodoru bo tak mi wyglądają. A co jest na frontowej ścianie absorbery? 

W żadnym wypadku, jak nie ma takiej potrzeby budżetowej lub nie potrzebuję większej ilości rozpraszaczy i pochłaniania (czyli w sumie w dalszym ciągu budżet) to nie używam styroduru za dużo. To aluminium, wyciskane. Klasa najwyższa możliwa... a te w środku to drenwo

Na frontowej ścianie są grube zasłony + pustka (czyli zasłony na oknach) bo nic innego się nie dało za bardzo, ale i tak taka zasłona + 20 cm przestrzeni daje sporo pochłaniania

Ja bym zaczął od wstępnego określenia jak chcecie urządzić salon, żeby przy całym suficie z Ecophonu + dywan/wykładzina + meble + kanapa nie okazało się że wysokie tony nagle gdzieś wessało i jest przetłumione pomieszczenie.

Ustroje dopasowane do Twego wnętrza.

facebook.com/AcousticL

www.AcousticLab.pl

Tak trochę z innej beczki. Zastanawiam się czym  będziesz ogrzewać dom bo na razie na rysunku jest kocioł na ekogroszek albo pellet.

Podajnik jest dosyć głośny więc może przeszkadzać w odbiorze muzyki czy spaniu.

Bardzo wam dziękuję za sugestie i rady. Okazuje się, że wybór projektu domu, przy moich kryteriach (do 110m, prosta parterówka bez poddasza użytkowego) to nie takie proste w moim wypadku, kiedy akustyka ma znaczenie. 90% projektów ma taki salon,  że odechciewa się tam wstawiać stereo...

Dlatego doszedłem do wniosku, ze zmieniam projekt i szukam takiego, który mi odpowiada pod kątem akustyki.
Właściwie w całym gąszczu gotowców, znalazłem tylko jeden względnie nadający się:

Pozostaje zamiana wejścia z kotłownią - wydłuża się ściana pierwszego odbicia...

Jeśli nie ten, to jedyną opcją jest rysowanie projektu od zera, ale i tak musi to być salon z otwarta kuchnią, dlatego nie sądzę, żeby architekt wyczarował dużo lepszy układ niż ten.

Dajcie znać proszę co o tym myślicie...

rzut_1_web.jpg

W dniu 15.09.2019 o 14:45, kszyho napisał:

Tak trochę z innej beczki. Zastanawiam się czym  będziesz ogrzewać dom bo na razie na rysunku jest kocioł na ekogroszek albo pellet.

Podajnik jest dosyć głośny więc może przeszkadzać w odbiorze muzyki czy spaniu.

ma być piec gazowy kondensacyjny lub pompa ciepła

W dniu 11.09.2019 o 14:14, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

ścianę za słuchaczem dałbym na wstrzymanie bo tam powinny być rozpraszacze, a je bez pomiarów wrzucać to szkoda bo drogie. Najważniejsze zrobić to, czego potem się już nie da dodać

Bartek, powiedz mi czy pod kątem akustyki, jest duża różnica na korzyść stropu żelbetowego kontra drewnianego, wypełnionego watą + płyta GK  ? Oczywiście mówimy o akustyce w salonie, bo poddasze jest nieużytkowe.

Edited by DAWH