Jump to content
IGNORED

Ogr pasmo przenoszenia w Tonsil Space'86

l0rd

Recommended Posts

Witam.

Mam problem z moim zestawem muzycznym. Ostatnio kupiłem na allegro wzmacniacz Technics SU-A700, do którego podłączyłem kolumny Tonsil Space '86 (50W). Można powiedzieć, że kolumny są u mnie od nowości (przez jakieś ostatnie 8 lat stały na szafie i ich jedyną rolą było zbieranie kurzu, a wcześniej nie były intensywnie eksploatowane). Problem tkwi w tym, że brakuje mi wysokich tonów, a regulowanie nimi we wzmacniaczu niewiele pomaga. Kolumny są trójdrożne, ale wydaje mi się, że gwizdki w ogóle nie pracują. Testowałem zestaw generując z komputera dźwięki o częstotliwości do 20kHz. Od wartości okolo 14-15kHz prawie nic nie było słychać. Podpinałem też dla testu te kolumny do wzmacniacza kolegi - Unitra WS 311D, i tam wysokich tonów było nieco więcej (przy podkręceniu treble na maksa). I tutaj moje pytania: Czemu na wzmacniaczu Unitry jest nieco więcej wysokich tonów? Kwestia większego zakresu regulacji potencjometrem? Czy to normalne, że z głośników wysokotonowych nie wydobywają się żadne dźwięki? A jeśli nie (zakładam, że tak właśnie jest) co można zrobić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdro.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głośniki działają, bo nic innego dźwięków kilkanaście kHz nie odtworzy. To że nic nie ma powyżej 15 kHz to normalne - jest tylko tego nie słyszysz (mało kto słyszy do 20 kHz). Najlepiej byłoby oduczyć się tego sposobu słuchania muzyki, a jak się nie da to moze drugi korektor pomoże :)

Hidden Content

witam

mam takie kolumny. Gwizdki w nich mają niższą efektywność, poza tym najlepiej je wymontuj i sprawdź, czy podłączone bezpośrednio do generatora grają lepiej. Jeśli nie to mogą być uszkodzone. W takim wypadku wpakuj tam teslę arv078 lub arv104

Jeśli grają to obejrzyj zwrotnicę (może coś się obluzowało i odpadło).

I najważniejsze: masz w nich oryginalne przewody łączące wzmak z kolumnami? Takie twarde, czarne...Jeśli tak to wymień je na cokolwiek nowego (2,50,-/metr chociażby) a dźwięk dostanie i basu, i wysokich (to nie magiczna sztuczka). Warto też wymienić kable wewnątrz na grubsze głośnikowe.

Kilka lat temu zmieniłem kable w moich space'86 z fabrycznych na głośnikowe 1,5mm^2. Każdy usłyszał zdecydowaną różnicę na korzyść, nawet moja z lekka przygłucha babcia.

Jeśli będzie mało basu to rozłącz na zwrotnicy kondensator elektrolityczny (jego też warto wymienić na nowy) i rezystor, bas się pogorszy jakościowo ale dostanie kopa. I wywal wygłuszenie gąbkowe, zastąp watą.

pozdr

Hidden Content

Również mam te leciwe Spejsy, oczywiście w toku mojego dorastania kolumienki te ostro dostały i jak już podrosłem to się okazało, że bez korekcji na maksa to one coś nie grają za bardzo. Oczywiście przyczyną tego były popalone gwizdki :-) Po wymianie na nowe bardzo się zdziwiłem i wrzuciłem je tymczasowo na efekty do KD. Jestem z nich tak zadowolony, że zostawiłem je do tego zadania na stałe :-)

Hidden Content

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Też mam te kolumny :-) Głośniki basowe już wymieniałem ale i tak znowu pianka popękała :-(

Próbował może któryś z szanownych użytkowników Spejsów wymiany tych nieszczęsnych, piankowych głośników na coś trwalszego ?

Pzdr.

Hidden Content

I love the sound of crashing guitars

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, szczególnie beerfanowi za wyczerpujące odpowiedzi na privie :]

Okazało się, że oba gwizdki były po prostu spalone. Wymieniłem je na nowe w tonsilowskim sklepie i teraz grają jak należy.

Pozdro

Hidden Content

• 10 months later...

witajcie . ja stałem się włascicielem zestawu technics ze wzmacniaczem a700mkc. czy ktoś z forumowiczów podpowie jakie kolumny w rozsadnej cenie do niego można kupić ( do 1000-1500 zł max ) ?

słucham głownie muzyki rock , troche nowa fala , muzyka świata , club music , elektronika ( oldfield stary , vangelis , ale tez underwold i bardziej w techno ) , ale także rock progresywny , jazz typu charlie haden i pat metheny . mało muzyki powaznej ale czasem klasyka .

a może ktoś z uczestników tego forum planuje zmianę kolumn ? jeżeli w dobrym stanie , to moge rozwazyć .

pomieszczenie ok. 20-25 m2 , sofa i fotele + kominek , żadnych regałów i telewizora ,

nie jestem ortodoksyjnie nastawiony do tematu , moga być przyzwoite monitorki , oraz kolumny stojące .

forumowicze pls help .

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.