Jump to content
sebgla

Salon dzienno/odsłuchowy 30m2 - dom szkieletowy

Recommended Posts

Cześć

Nie będę tu pisał o sprzęcie i jego doborze.  Chcę skupić się ewentualnej adaptacji salonu odsłuchowego, który jest jednocześnie pokojem dziennym w domu.   Mieszkam w domu o konstrukcji szkieletowej. Wszystkie ściany wykończone są od wewnątrz płytą K-G, następnie płyta OSB, wełna mineralna (10-20cm w zależności od tego czy to ściana nośna czy działowa) następnie znowu płyta OSB i deska elewacyjna lub płyta K-G (w przypadku ścian wewnętrznych). Tak samo zbudowany jest sufit. Jedyny element betonowy w domu to posadzka i fundamenty.  Na podłodze jest pianka 8mm i na tym panele podłogowe. Jest również dywan położony w miejscu pierwszych odbić. Salon prostokąt o wymiarach 6,30 x 3,8. do tego dochodzi wykusz na dłuższej ścianie. Całość ma około 30 m2. Wysokość salonu 2,7m.  Kolumny ustawiona na krótszej ścianie, około 80 cm od tylnej ściany. Od bocznych - prawa - 95 cm,  lewa z powodu wykuszu około 2m. Odległość pomiędzy kolumnami to 2m. Narożnik odsłuchowy w odległości około 4,5 od kolumn.   Z racji tego, ze to pokój dzienny to pomiędzy kolumnami na ścianie wisi TV 65" i musi tak zostać. TV wisi minimalnie ponad linią kolumn.  Na oknach firanki.  w pokoju również jest stół i 6 krzeseł.  Ogólnie nie odczuwam jakiś problemów akustycznych. Nie ma echa gdy klaskam w ręce, bas nie dudni.  Zastanawia mnie czy przy tego rodzaju konstrukcji ścian, które już same w sobie są jakby absorberami jest sens jakiejkolwiek adaptacji akustycznej.  Czy cokolwiek ustrojami można poprawić. Dźwiękowo jest obecnie bardzo ok, ale skoro miałoby być lepiej to może warto pomyśleć nad czymś.  Może, któryś z kolegów ma pokój odsłuchowy ze ścianami o podobnej konstrukcji i się wypowie.

BMN BERGES 3 z Scan Speak R3004+UNISON RESEARCH S6+ROKSAN CASPIAN CD M2+gramofon REGA Planar 6 z wkładką REGA Exact +  przedwzmacniacz 1 ARC ARROW + tuner FM Kenwood KT-6050+ CHROMECAST Audio + kable głośnikowe Tellurium Q Black II+ IC VDH FIRST ULTIMATE MK2+ IC Tellurium Q Graphite + Kable zasilające Wireworld STRATUS+ listwa Tomanek TAP8 z DC Blockerami.

No cóż, na pewno może być lepiej, ale jak pogłosu "nie ma" i ogólnie jest "w miarę ok" to bez projektowania i pomiarów to ciężko poradzić coś obiektywnie. Oczywiście jakieś "mniejsze" rzeczy można zrobić zawsze - ustroje za plecy, w punktach pierwszych odbić itd. pytanie jak poważnie ma być to zrobione i jaki budżet zakładasz.

Ogólnie Twoja dedukcja jest dobra, bo taka konstrukcja ścian zapewnia dobre tłumienie niskich częstotliwości, a pozostałe - prawdopodobnie meble i reszta gratów w pokoju. Jeśli pogłos jest w miarę wyrównany to z ustrojami na pierwsze odbicia trzeba uważać albo od razu zastosować trochę bezpieczniejsze rozpraszacze, które nie wprowadzą za dużo tłumienia.

www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

Dodam jeszcze szkic poglądowy jak to u mnie wygląda.  Tak jak pisałem wcześniej TV musi pozostać, panel pod nim również.  Mam nadzieję, że udało mi się foty wrzucić.

1 godzinę temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

No cóż, na pewno może być lepiej, ale jak pogłosu "nie ma" i ogólnie jest "w miarę ok" to bez projektowania i pomiarów to ciężko poradzić coś obiektywnie. Oczywiście jakieś "mniejsze" rzeczy można zrobić zawsze - ustroje za plecy, w punktach pierwszych odbić itd. pytanie jak poważnie ma być to zrobione i jaki budżet zakładasz.

Ogólnie Twoja dedukcja jest dobra, bo taka konstrukcja ścian zapewnia dobre tłumienie niskich częstotliwości, a pozostałe - prawdopodobnie meble i reszta gratów w pokoju. Jeśli pogłos jest w miarę wyrównany to z ustrojami na pierwsze odbicia trzeba uważać albo od razu zastosować trochę bezpieczniejsze rozpraszacze, które nie wprowadzą za dużo tłumienia.

Myślałem nie przeznaczać więcej niż 2-3 kPLN (przynajmniej początkowo) może później nawet i więcej ale oczywiście jeśli to ma sens.  Jak zacząłem się zastanawiać i myśleć o tym że ściany mają podobną budowę jak niektóre panele absorbujące  to trochę mętlik w głowie mi się zrobił. Wiadomo jak to jest w tym hobby. Zawsze człowiek chce coś poprawić.  Bardzo ważny też jest wskaźnik WAŻ (eng WAF). 

fota2.jpg

fota.jpg

Edited by sebgla

BMN BERGES 3 z Scan Speak R3004+UNISON RESEARCH S6+ROKSAN CASPIAN CD M2+gramofon REGA Planar 6 z wkładką REGA Exact +  przedwzmacniacz 1 ARC ARROW + tuner FM Kenwood KT-6050+ CHROMECAST Audio + kable głośnikowe Tellurium Q Black II+ IC VDH FIRST ULTIMATE MK2+ IC Tellurium Q Graphite + Kable zasilające Wireworld STRATUS+ listwa Tomanek TAP8 z DC Blockerami.

Hej Sebgla!

U ciebie wszystko jest ok, Ty po prostu musisz miec miejsce odsluchowe blizej. I wszystko jest OK.

Skad wiem? 

Bylem widzialem i slyszalem.

Pozdrawiam.

p.s. Rozstaw ciut kolumny bedzie lepsza scena

Edited by Mikelas76

2 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Hej Sebgla!

U ciebie wszystko jest ok, Ty po prostu musisz miec miejsce odsluchowe blizej. I wszystko jest OK.

Skad wiem? 

Bylem widzialem i slyszalem.

Pozdrawiam.

p.s. Rozstaw ciut kolumny bedzie lepsza scena

No miejsca odsłuchowego bliżej mieć nie mogę - WAŻ.  Ponad to ciężko wtedy z ogarnięciem mebli.  Tak pamiętam. Miło się słuchało z Tobą. A kolumny jak mam szerzej to z lewej strony stół mi zaczyna zasłaniać. 

Niby czuję, że u mnie ok ale sam wiesz jak to jest z gonieniem króliczka. 

Masz bardzo podobny pokój do mojego. Pogadaj z żoną czy dało by się postawić stół w miejscu kanapy. Dzięki temu odsunął być kanapę na ~2,5m od ściany tylnej i odpada problem dokupienia fotela, który stał by niemal po środku pokoju.

Odnośnie ustrojów to jeśli ustawienie pozostaje jakie jest to skoro nie masz pogłosu i nic ewidentnie nie przeszkadza to nic bym nie robił.

Ustroje dopasowane do Twego wnętrza.

facebook.com/AcousticL

www.AcousticLab.pl

Dziękuję za odpowiedzi.

Może faktycznie udało by się znaleźć sposób aby przestawić narożnik bardziej na  środek. Muszę nad tym popracować 🙂

15 minut temu, ciszyn11 napisał:

Proponuję codziennie po 1cm. I tak krok, po kroczku do celu 🙂

Hehe. Tak byłoby najlepiej ale nie przejdzie 🙂 

Ostatnio kupiłem dwa regaliki/stojaki na płyty CD/winyle. Jeden ustawiłem w rogu za prawą kolumną. Drugi z lewej strony za kolumną. Wypełniłem je częściowo płytami CD i trochę  winylami. Najpierw miałem tylko jeden regał z prawej strony i od czasu jak się pojawił cały czas słyszałem,  że lewa kolumna gra głośniej, scena była przesunięta. Po ustawieniu drugiego ładnie się wszystko wyrównało. Regaliki mają około metr wysokości i szerokość około 40 cm. Głębokość też około 40cm. W planie jest wiecej winyli wiec one zastąpią finalnie płyty CD na regałach.

Ogólnie jakość dźwięku się poprawiła, trudno napisać w jaki sposób, ale pomimo tego że wcześniej było fajnie to teraz jakby przybyło kultury w przekazie,  dźwięk jakby mniej nerwowy. Trudno to ubrać w słowa. Wiedziałem zawsze, że w rogach pokoju wszystko się "kotłuje" ale nie spodziewałem się takich zmian po wstawieniu dwóch małych regalików. To tylko pokazuje jak drobne szczegóły wpływają na akustykę i odbieranie dźwięku. 

P.S. W jednym z rogów za słuchaczem  mam metrowej wysokości drapak dla kota, wykonany częściowo z miękkich materiałów.