Skocz do zawartości
IGNORED

Naturalne wytłumienie ścian


Jack Sparow
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Muzyki słucham w salonie i jestem na etapie planowania aranżacji tego pomieszczenia. Oczywiście nie chcę z tego zrobić typowego pokoju odsłuchowego. Raczej na pierwszym miejscu stawiam estetykę, ale sprzyjająca słuchaniu muzyki. Ktoś mi doradził regał z książkami na całej ścianie, mam ich sporo, więc jest to wykonalne. Jednak ostatnio trafiłem na ciekawe wykończenie, które moim zdaniem świetnie nadaje się na wytłumienie, jest naturalne i ogólnie bardzo mi się podoba. A chodzi o panele ścienne z mchu. Dodatkowo mech jest osadzony na płycie korkowej. Czy ktoś z Was stosuje coś takiego? Ewentualnie co o tym myślicie, jako materiale do wytłumienia wnętrz. Ja kontaktowałem się z firma Kan-Ka z Krakowa. Ale dziewczyna która się tym zajmuje, jeszcze nie instalowała tych paneli, u żadnego audiofila ? Więc nie umie powiedzieć, czy sprawdzi się w pokoju odsłuchowym.

Tak to wygląda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mech to tylko sprawa wykończenia, sam w sobie nie pochłania za bardzo. Wielokrotnie widziałem już to w różnych aranżacjach, ale nigdy nie gra to solo - zawsze mech jest przyklejony na materiał pochłaniający typu wełna albo PET i wtedy osiąga się nim dobre właściwości pochłaniające, a od zewnątrz masz mech. W jednej z ostatnich realizacji mój klient też chciał taki mech na zewnątrz, z pomiarów wyszły mi konkretne ustroje do wstawienia i zaprojektowałem takie żeby się dało to z tym mchem połączyć. Poniżej wykresy policzonych paneli:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sufitowy – 2.5 cm mech chrobotek  + perforowana sklejka 8 mm, otwory 3mm z rozstawem 10mm + wełna mineralna 7 cm, grubość całkowita ok 10 cm
Ścienny – 2.5 cm mech chrobotek + wełna mineralna 4 cm , grubość całkowita ok 6 cm

No więc się da, ale sam mech to nie, mech+wełna tak i wtedy masz szerokopasmowy ustrój o dolnej granicy pochłaniania zależnej od grubości ustroju, a jak zrobisz jakieś pomiary i będziesz miał konkretne wymagania to dokładając płyty perforowane można całkiem dużo zdziałać.

A na koniec sprawdzałeś ile to kosztuje? ? bo cena samego mchu to ok 1500 zł za m2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo kupujecie zagraniczny koncesjonowany mech ? chyba ze chrobotka nielegalnie w lesie pozyskamy

po roku wylęgarnia roztoczy i tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.09.2019 o 18:03, Jack Sparow napisał:

Muzyki słucham w salonie i jestem na etapie planowania aranżacji tego pomieszczenia. Oczywiście nie chcę z tego zrobić typowego pokoju odsłuchowego. Raczej na pierwszym miejscu stawiam estetykę, ale sprzyjająca słuchaniu muzyki. Ktoś mi doradził regał z książkami na całej ścianie, mam ich sporo, więc jest to wykonalne. Jednak ostatnio trafiłem na ciekawe wykończenie, które moim zdaniem świetnie nadaje się na wytłumienie, jest naturalne i ogólnie bardzo mi się podoba. A chodzi o panele ścienne z mchu. Dodatkowo mech jest osadzony na płycie korkowej. Czy ktoś z Was stosuje coś takiego? Ewentualnie co o tym myślicie, jako materiale do wytłumienia wnętrz. Ja kontaktowałem się z firma Kan-Ka z Krakowa. Ale dziewczyna która się tym zajmuje, jeszcze nie instalowała tych paneli, u żadnego audiofila ? Więc nie umie powiedzieć, czy sprawdzi się w pokoju odsłuchowym.

Tak to wygląda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy planujesz w tym pomieszczeniu pomiary ? Może od tego warto by było zacząć? Będziesz wiedział w którym miejscu tłumić, a w którym rozpraszać. 

Ten mech, kwestia gustu...ale mocno kontrowersyjny, szczególnie ten intensywny kolor do salonu na większą powierzchnie :) Dziś w modzie raczej minimalizm...z drugiej strony moda przemija i taki mech jak znalazł.

A tak na poważnie, ciekawy jestem,  jak taka cegła lub inny kamień dekoracyjny wpływa na akustykę, kiedy położony jest na ścianie przy której jest odsłuch. Zazwyczaj w naszych salonach takie miejsca odsłuchowe są blisko tylnej ściany. Czym zatem ja pokryć zachowując estetykę ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie pochłanianie mchu saute (jeżeli takowe faktycznie jest) będzie zależało od jego grubości i przy wymiarze kilkunastu mm będzie działało głównie na wysokich częstotliwościach. Co przekornie może być niekorzystne, gdyż takowych ustrojstw może być w pokoju więcej (np. firanki, cieńki dywan): problem z nierównowagą tonalną. Moim zdaniem regał z książkami górą!

Co do kamienia ozdobnego na pewno jest czymś lepszym (ale naprawdę niewiele) od gołej ściany. Jednak moim zdaniem problem tkwi w czymś innym: taki kamień to niewątpliwie element o charakterze ozdobnym/dekoracyjnym. Przez co w projektowanym pomieszczeniu może już "zabraknąć miejsca" na inne elementy o tym charakterze, których działanie jest akustycznie dużo mocniejsze - kwestia "przeładowania" dekoracjami. 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.