Jump to content
Sign in to follow this  
porlick

Miniprojekt- zmiana koloru wyświetlacza.

Recommended Posts

Nabyłem okazyjnie amplituner kinowy Yamaha HTR-3064 do drugiego pomieszczenia. Kilkuletni, estetycznie- jak nowy, ale... tu jest pies pogrzebany- święci na biało. Chciałem go spiąć z odtwarzaczem Yamahy z nieco starszej serii, którego wyświetlacz ma barwę ciemnożółtą. Jako że to jest naturalna barwa, nie jest możliwa zmiana, ale w at, jak najbardziej. Po poszukiwaniu odpowiedniego filtra barwnego, stanęło na tym, że od znajomego twórcy reklam wziąłem samoprzylepną folię przezroczystą w żółtym kolorze i nakleiłem na szkło wyswietlacza. Oczywiście wymagało to demontażu płytki drukowanej spod przedniej ścianki urządzenia. Efekty na zdjęciach przed i po naklejeniu filtra.

IMG_20190919_223612.png

IMG_20190919_223147.jpg

Nie jest to dokładnie to samo, co w dvd, ale jest zdecydowanie lepiej. Jak się trafi filtr pomarańczowy, spróbuję wymiany na ostateczny kolor.

I jest- folia Oracal 8300-034. Tak wygląda na gotowo- folia na szkle wyswietlacza FL, kolor bardzo niewiele różni się od oryginalnego ze starszej Yamahy.

IMG_20191007_092947.jpg

xavian

Świetny patent, gratuluję pomysłu.

Od dawna myślałem o czymś takim, ale nie wiedziałem jak podejść do tematu.

Zostało Ci trochę tej folii? Chętnie odkupię kawałek, kupowanie całego arkusza to w moim przypadku będzie marnotrawstwo.

Who's Afraid of Music?

Dzięki uprzejmości porlick'a mój wyświetlacz zmienił barwę.

Mała rzecz, a cieszy oko.

Przed:

145124481_IMG_0281III.thumb.JPG.0ee1104f084b760c36a4437d79fcffc0.JPG

I po:

90998724_IMG_0286III.thumb.JPG.ddb7d75ad36fbad5dda912b2364a8e6e.JPG

Wielkie dzięki porlick!

Who's Afraid of Music?

W dniu 19.09.2019 o 22:52, porlick napisał:

z odtwarzaczem Yamahy z nieco starszej serii, którego wyświetlacz ma barwę ciemnożółtą. Jako że to jest naturalna barwa, nie jest możliwa zmiana

Mylisz się. Naturalnym kolorem wyświetlaczy Yamahy (oraz znakomitej większości starszych urządzeń z wyświetlaczami VFD) jest kolor szmaragdowobłękitny, taki zbliżony do turkusowego. W przypadku Yamahy bursztynowy kolor świecenia uzyskuje się za pomocą filtra w kolorze pomarańczowobrązowym. Można ten filtr wyjąć i "wrocić" do naturalnego turkusowego, lub zmienić go na inny.

Zrobiłem to samo w moim CD transporcie EAD T-1000. Oryginalnie był niebieski. Wyciągnąłem filtr różowy, i zamiast niego wstawiłem pomarańczowobrązowy. Teraz mój EAD świeci na bursztynowo. Fota niestety słabo to oddaje:

spacer.png

Nie działają mi PM. Kontakt na maila (w moim profilu).

To widocznie w CDX 396 filtr był tak dokładnie naklejony na szybkę wyświetlacza Fl, że na pierwszy rzut oka nie było to widoczne.

Ok, sprawdziłem na starym dvd Yamahy- rzeczywiście jest filtr pomarańczowy przyklejony do szkła FL-ki. Zrobili to tak dokładnie, że na pierwszy rzut oka nie było to widoczne. Niestety, po odklejeniu filtra wyświetlacz świecił na turkusowy kolor i nie pasował do koloru białego wyświetlacza amplitunera.

A teraz na odwrót- z Yamahy przesiadłem się na Denona, zostawiłem sobie jednak multiformatowca. Z wyświetlacza o bursztynowym kolorze trzeba było się przestawić na biały o lekko niebieskawym odcieniu. Po odklejeniu filtra okazało się jednak, że świeci trochę turkusowo- mimo to, pozostawię go bez dalszych kombinacji w kierunku "wybielenia", bo i tak nie jest często używany.

Oryginalny filtr był tak mocno przyklejony, że poważnie obawiałem się o całość wyswietlacza, na szczęście udało się go zdjąć bez strat w sprzęcie. 😀

IMG_20200114_113214.jpg