Jump to content
Sign in to follow this  
porlick

Miniprojekt- zmiana koloru wyświetlacza.

Recommended Posts

Nabyłem okazyjnie amplituner kinowy Yamaha HTR-3064 do drugiego pomieszczenia. Kilkuletni, estetycznie- jak nowy, ale... tu jest pies pogrzebany- święci na biało. Chciałem go spiąć z odtwarzaczem Yamahy z nieco starszej serii, którego wyświetlacz ma barwę ciemnożółtą. Jako że to jest naturalna barwa, nie jest możliwa zmiana, ale w at, jak najbardziej. Po poszukiwaniu odpowiedniego filtra barwnego, stanęło na tym, że od znajomego twórcy reklam wziąłem samoprzylepną folię przezroczystą w żółtym kolorze i nakleiłem na szkło wyswietlacza. Oczywiście wymagało to demontażu płytki drukowanej spod przedniej ścianki urządzenia. Efekty na zdjęciach przed i po naklejeniu filtra.

IMG_20190919_223612.png

IMG_20190919_223147.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jest to dokładnie to samo, co w dvd, ale jest zdecydowanie lepiej. Jak się trafi filtr pomarańczowy, spróbuję wymiany na ostateczny kolor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jest- folia Oracal 8300-034. Tak wygląda na gotowo- folia na szkle wyswietlacza FL, kolor bardzo niewiele różni się od oryginalnego ze starszej Yamahy.

IMG_20191007_092947.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
xavian

Świetny patent, gratuluję pomysłu.

Od dawna myślałem o czymś takim, ale nie wiedziałem jak podejść do tematu.

Zostało Ci trochę tej folii? Chętnie odkupię kawałek, kupowanie całego arkusza to w moim przypadku będzie marnotrawstwo.


Who's Afraid of Music?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki uprzejmości porlick'a mój wyświetlacz zmienił barwę.

Mała rzecz, a cieszy oko.

Przed:

 

145124481_IMG_0281III.thumb.JPG.0ee1104f084b760c36a4437d79fcffc0.JPG

 

I po:

 

90998724_IMG_0286III.thumb.JPG.ddb7d75ad36fbad5dda912b2364a8e6e.JPG

 

 

Wielkie dzięki porlick!


Who's Afraid of Music?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 19.09.2019 o 22:52, porlick napisał:

z odtwarzaczem Yamahy z nieco starszej serii, którego wyświetlacz ma barwę ciemnożółtą. Jako że to jest naturalna barwa, nie jest możliwa zmiana

Mylisz się. Naturalnym kolorem wyświetlaczy Yamahy (oraz znakomitej większości starszych urządzeń z wyświetlaczami VFD) jest kolor szmaragdowobłękitny, taki zbliżony do turkusowego. W przypadku Yamahy bursztynowy kolor świecenia uzyskuje się za pomocą filtra w kolorze pomarańczowobrązowym. Można ten filtr wyjąć i "wrocić" do naturalnego turkusowego, lub zmienić go na inny.

Zrobiłem to samo w moim CD transporcie EAD T-1000. Oryginalnie był niebieski. Wyciągnąłem filtr różowy, i zamiast niego wstawiłem pomarańczowobrązowy. Teraz mój EAD świeci na bursztynowo. Fota niestety słabo to oddaje:

 spacer.png


Nie działają mi PM. Kontakt na maila (w moim profilu).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To widocznie w CDX 396 filtr był tak dokładnie naklejony na szybkę wyświetlacza Fl, że na pierwszy rzut oka nie było to widoczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, sprawdziłem na starym dvd Yamahy- rzeczywiście jest filtr pomarańczowy przyklejony do szkła FL-ki. Zrobili to tak dokładnie, że na pierwszy rzut oka nie było to widoczne. Niestety, po odklejeniu filtra wyświetlacz świecił na turkusowy kolor i nie pasował do koloru białego wyświetlacza amplitunera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A teraz na odwrót- z Yamahy przesiadłem się na Denona, zostawiłem sobie jednak multiformatowca. Z wyświetlacza o bursztynowym kolorze trzeba było się przestawić na biały o lekko niebieskawym odcieniu. Po odklejeniu filtra okazało się jednak, że świeci trochę turkusowo- mimo to, pozostawię go bez dalszych kombinacji w kierunku "wybielenia", bo i tak nie jest często używany.

Oryginalny filtr był tak mocno przyklejony, że poważnie obawiałem się o całość wyswietlacza, na szczęście udało się go zdjąć bez strat w sprzęcie. 😀

IMG_20200114_113214.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.