Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz do suba na sls-10


awaria

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, ja raczej słucham muzyki niż obserwuje ruch membrany. Ale zgadzam sie, że clon nie jest wstanie skontrolować rychów membrany przy 50W - takiej mocy raczej nie wyciągnie. Na nagłasnianie imprez clon sie nie nadaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez slucham muzyki :) Chciales wiedziec w czym jest lepszy to dlatego zaproponowalem ci ten filmik. Slychac to jednak i widac zarazem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to "mój wątek" -

 

Nie ma ktoś do odsprzedania takiego gniazda lub innego podobnego??????

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A że sie tak zapytam: Czy ja jako osoba prywatna mogę zakupić coś takiego w TME ???

Czy oni obsługują tylko firmy???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awaria, pewnie że możesz,ale koszty przesyłki wyniosą około 15 zł i dlatego warto się zastanowić czy to się opłaca,z drugiej strony za towar dotrze w ekspresowym tempie. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

witam nie bede zakładał nowego wątku ale tez chce kupic Xls'a 10 oraz MB i chce zbudowac sub podobny do tego z serii Euphonia firmy dali .Wiec duze radiatory odpadają . I tak sie zastanawiam , bo posiadam yamahe ca810 ( niedługo przyjedzie do mnie HK 3480 wiec bedzie mi zbedna) ma ona pobór mocy z sieci 560 W oraz MOC 2 x 100 W przy 8 Ohm 2 x 120 W przy 4 Ohm . Czy moc jaką dysponuje yamaha rozrusza Xls'a z porządnym natęzeniem dwieku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zepnij oba kanały za pomocą jakiegoś symetryzatora w mostek i powinno być jako tako. Choć z parametrów które podałeś można wnioskować że nie ma ona zbyt dużej wydajności prądowej. Spróbuj to prawie nic nie kosztuje :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w sumie masz racje ... tylko zastanawia mnie na co idzie ta moc :O 560 W poboru z sieci :O ale jak zakupie to sprawdze i zobaczymy ...a tak na marginesie co to symetryzator !! bo zaden ze mnie elektronik wiec nie wiem :D he

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XLS jest 4 omowy, więć użycie Yamahy w mostku w najlepszym wypadku spowoduje to, że wzmacniacz będzie się co chwila wyłączał. W najgorszej będzie kupa dymu. To już w zależności od zabezpieczeń.

 

Użycie jednego kanału o mocy 120W to trochę niedosyt, ale do domowego słuchania powinno Ci wystarczeć. Bardziej bał bym się tego, że ten wzmacniacz nie zapanuje nad tym głośnikiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igod_ i tak i nie. Subwofer pracuje w dość specyficzny sposób więc być może by ta Yamaha się wyrobiła. NIe zakładam oczywiście wykorzystania jej pełnych możliwości w mostku bo pewnie byłoby tak jak mówisz. Może lepszym pomysłem byłoby połączenie obu kanałów równolegle co podniosłoby jej wydajność prądową co nie zmienia faktu że nie jest to wzmacniacz stworzony do suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak zamiast XLS10 dać XXLS10 DVC i po jednej końcówce na cewkę? W ten sposób Yamaha będzie pracować komfortowo z obciążeniem 8 ohm na kanał i odda do suba 200W nisko zniekształconej mocy.

 

Tyle że obudowa będzie musiała być nieco większa niż dla XLS'a - za to bas zejdzie niżej. Może nawet da się wsadzić dwa PR'y przez co możliwości w dziedzinie najniższego basu się zwiększą a jeżeli jeszcze damy je na przeciwległych ściankach to siły bezwładności będą się równoważyły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaj0ne:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i dalej products -> peerless -> home audio subwoofers -> XXLS subs

 

Są podobne do XLS tyle że zmodernizowane. Jak dla mnie wersje DVC wyglądają najlepiej. Co prawda na stronie Tymphany zalecają do nich obudowę BR, ale IMHO dopiero z dwoma PR-ami te sprzęty naprawdę rozwiną skrzydła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor

chodzi mi o twą wypowiedz abyś ją troche rozwiną :

 

"A może tak zamiast XLS10 dać XXLS10 DVC i po jednej końcówce na cewkę? W ten sposób Yamaha będzie pracować komfortowo z obciążeniem 8 ohm na kanał i odda do suba 200W nisko zniekształconej mocy. "

 

akurat nigdy sie nie spodkałem " nie miałem w ręku" takiego głosnika posiadającego 2 cewki

jak to wygląda ? są 4 wejscia ?

chodzi o ten głosnik :>? "XXLS 269 SWR 51 147 NWP ALP DVC 8+8 ohm - 830846" jesli tak , zalecają do niego 48l a to troche duzo ( + głosnik i MB + wzmocnienia wyjdzie przeszło 55] ... i jak bedzie z tą MB , jaką wybrac bo 2 raczej odpadają..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik DVC ma po prostu dwa uzwojenia cewki i dwie pary zacisków. Można łączyć je szeregowo (dostaniemy wtedy głośnik 16 ohm) równolegle (4 ohm) a także można podłączyć dwie niezależne końcówki mocy po jednej na cewkę i wysterować te końcówki tym samym sygnałem.

 

A co do obudowy, to jedna membrana bierna zawęża praktycznie wybór do XLS12 425g (można ewentualnie dołożyć jeszcze 80g). Tyle że IMHO rozwiązanie z dwoma dociążonymi XLS10 będzie lepsze. Jeżeli chcesz dać mniejszą obudowę to dostaniesz mniej niskiego basu - tutaj po prostu musisz sam rzecz przemodelować i wybrać rozwiązanie dla Ciebie najlepsze.

 

Tak czy siak XXLS DVC daje lepsze wykorzystanie Twojej Yamahy niż XLS10 (bo dla XLS10 możesz wykorzystać tylko jeden kanał i dostaniesz najwyżej 120W a dla tego głośnika to stanowczo za mało). Z kolei dla dwóch kanałów pracujących na 8 ohm każdy dostaniesz 200W i to w dodatku przy niższych zniekształceniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha , dzieki za wyjasnienie mi tego . Wiec tak zastosował bym 2 MB ( lzejsze czy cięższe ?) oraz XXLS 269 SWR 51 147 NWP ALP DVC 8+8 ohm - 830846 . i tu rodzi sie pytanie jaka obietość ? bo niestety próbowałem zasymulowac ale Winisd pro nie ma 2 X MB a w basbox'ie 6 wogule nie ma takiej opcji wiec był bym wdzieczny za zasymulowanie mi takiej konfiguracji lub przynajmniej wytłumaczenie jak się to robi.

 

Filtr subsoniczny (15hz ) Yamaha posiada wiec potrzebował bym czegos wiecej ?? ( Hk 3480 ma wyjscie na suba)

 

Niezbyt pasuje mi układ 3 głosnikowy ale pujde na kompromis :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie coś ????

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

zartuje oczywiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaj0ne:

 

Wystarczy zamodelować obudowę PR dla Vb=48dm3, Vap=160dm3, Sdp=6.66dm2, Rmp=4kg/s oraz Mmp=800g (dwa XLS10 400g). I wyjdzie że żeby dostroić w okolice 20Hz to trzeba będzie jeszcze dołożyć 280g a więc po 140g na jedną membranę. Jeżeli nic nie dodasz to też tragedia się nie stanie, układ powinien dostroić się do 23.3Hz.

 

Innym (tańszym) sposobem mogłoby być zastosowanie jednego XLS12 425g (Vb=48dm3, Vap=169.6dm3, Sdp=4.66dm2, Rmp=1.8kg/s i Mmp=425g) - wtedy żeby dostroić 48dm3 do 20Hz należałoby dołożyć 100g, jeżeli nic nie dołożysz to dostaniesz strojenie 22.2Hz. W takim przypadku nie będziesz miał zrównoważenia sił bezwładności oraz membrana będzie się bardziej wychylać, choć i tak grało będzie pewnie dobrze.

 

Tak czy siak z membranami biernymi jest tak, że im większy stosunek Vap/Vb tym lepiej, bo rozsuwa to bardziej rezonans membrany bez obudowy (objawiający się głębokim dołkiem na SPL i pogorszeniem impulsu) i rezonans membrany w obudowie. Dlatego jeden XLS10 w obudowie 48dm3 nie pasuje, bo wtedy rezonanse są rozsunięte tylko 1.63 raza. Dodanie drugiego XLS10 skutkuje już rozsunięciem 2.08 raza - jeżeli dostroisz obudowę do 20Hz to rezonans samych membran będzie przy 9.6Hz z dobroczynnymi skutkami dla impulsu. Dla jednej membrany XLS10 290g musiałbyś dołożyć tylko 42g żeby dostać strojenie 48dm3, 20Hz, tyle że rezonans samej membrany byłby już przy 12.3Hz oraz mogłyby wystąpić przestery wychyleniowe membrany przy 20Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak rozumie ( popraw mnie jezeli sie myle) 48l , membrana XlS 12 435g + 100g dodatkowej masy , XXLS 269 SWR 51 147 NWP ALP DVC 8+8 ohm - 830846 i powinno grac dobrze :) .

I jeszcze jedno pytanie jezeli zastosuje taki układ to czy jest obojętnie gdzie umieszcze MB a gdzie przetwornik ? i czy jest jakas zaleznnosć między nimi ( co do wzajemnego położenia) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaj0ne:

 

W mój wpis wkradła się mała niejednoznaczność - fragment "W takim przypadku nie będziesz miał zrównoważenia sił bezwładności oraz membrana będzie się bardziej wychylać, choć i tak grało będzie pewnie dobrze." - dotyczy zastosowania jednej membrany biernej XLS12 425g nieważne czy z dodatkową masą czy bez.

 

Typy przetworników to dokładnie to o co mi chodziło, tyle że PR ma masę ruchomą 425g a nie 435 jak napisałeś. Różnice między brzmieniem membrany z dodatkowymi 100g lub bez będą niewielkie, może zdarzyć się że bez dodatkowego dociążenia będzie grało "fajniej" - to rzecz gustu, odsłuchałbym najpierw bez dociążenia.

 

W sprawie umieszczenia przetworników - 20Hz oznacza falę 17m więc gdzie dasz przetworniki wielkiego znaczenia nie ma, ważne żeby nie były na dolnej lub górnej ściance, bo membrana bierna wychyli się pod własnym ciężarem o jakieś 2.5 - 3mm co może oznaczać problemy z liniowością i osiadaniem w czasie, głośnik w sytuacji "downfiring" wychyli się o mniej ale tak czy siak znacznie lepiej dać oba przetworniki pionowo a nie poziomo. Poza tym umieszczenie przetworników zależy głównie od przyjętego projektu plastycznego - tutaj rad nie będzie. Jak będę robił takie suby dla siebie to dam woofer z przodu a PR(y) na bocznych ściankach.

 

PS. Jeżeli masz zamiar wykorzystywać suba powyżej 100Hz to nie polecałbym umieszczania głośnika za wysoko - bo odbicie od podłogi może dolatywać w przeciwfazie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Filtr subsoniczny może się przydać - żeby głośnik nie wypluł membrany jeżeli w sygnale pojawi się coś poniżej 15Hz. Dodatkowy filtr lowpass (regulowany np. od 50 do 200Hz) wcale nie musi być konieczny jako że filtracja sygnału suba zwykle może odbywać się w procesorze.

 

Jak ostatnio pomierzyłem jak wygląda podział satelity - sub w Audigy 2 (włączona funkcja bass re-direction z częstotliwością podziału 100Hz) to wyszło że filtr suba jest typu 2nd order Linkwitz - Riley lowpass na 100Hz, natomiast pozostałe głośniki są filtrowane pierwszym rzędem highpass przesuniętym na 141Hz, tak że dla 100Hz mamy spadek 4.5dB. Do tego jeden z sygnałów ma odwróconą fazę, tak więc współpraca suba z normalnymi kolumnami wygląda raczej bezproblemowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Panowie co to jest warte???

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na hypexa gościa nie stać a chce miec "fabryczny" panel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.