Jump to content
Sign in to follow this  
misterrm

Pomoc w ustawieniu kolumn

Recommended Posts

Witajcie. Posiadam nowe kolumny Cerwin Vega XLS215 które obecnie są ustawione tak jak na rysunku A. Niestety zdaje sobie sprawę, że pokój jest zagracony i ciężki do nagłośnienia, ale zastanawiam się czy ustawiając je w taki sposób na na rysunku B będę w stanie poprawić trochę ich brzmienie. Najbardziej zależy mi na poszerzeniu sceny oraz bardziej "odczuwalnym" niskim paśmie. 

Pokój ma powierzchnię mniej więcej 38m2. 

QQQQQQQQQQQQ.thumb.png.909094ceda1aaef6ed2c3b826ed34116.png

(Na drugim rysunku kolumny są narysowane krzywo, ale chodziło mi o to, aby były one skierowane jak najbardziej na pozycję z której najczęściej słucham muzyki.)

Oglądałem na internecie parę materiałów i czytałem na ten temat, ale mam wątpliwości czy w takim pokoju powinienem zastosować zasadę NFM, czy może rozmieścić je inaczej.

W razie czego: Tak. Wiem, że to nie audiofilski zestaw marzeń a pudła do robienia hałasu, ale i tak w obecnym rozstawieniu moim zdaniem nie gra to tak jak powinno. Chciałbym jednak poznać waszą opinię zanim zacznę żonglować meblami i tymi trochę ciężkimi kolumnami (52.6kg) 🙂

Czekam na wasze sugestie. Dziękuję. 

Edited by misterrm

Basu będzie jakby więcej, ale jego kontrola może się pogorszyć i zacznie się zlewać,

a może nawet dudnić.

Zwykle pomaga dosunięcie blisko do ściany, ale widząc malutką średnicę

basrefleksu wobec dwóch wooferów 15" raczej to zbyt wiele nie da.

Scena morze się poszerzyć, ale mogą też powstać w niej wyraźne dziury.

... i zamiast IV RP jest PRL II

Pytanie pierwsze, czym napędzasz te kolumny, skoro szukasz niskich tonów? Pytanie drugie, o jakiej scenie myślisz, skoro te kolumny są przeznaczone do napier... basem i głośnego grania, a to że są drogie nie oznacza, że są finezyjne? Jak sobie odpowiesz na te pytania, to będziesz wiedział czy jest sens przestawiania mebli. Jest tu na forum paru "magików", co to twierdzą, że jak wzmacniacz czegoś nie "produkuje", a kolumny nie "przetważają", to wystarczy zmienić ustawienie i już jest 😉. Spróbować zawsze warto ale cudów bym się nie spodziewał.

Edited by radmorek

W dniu 8.10.2019 o 20:44, misterrm napisał:

W razie czego: Tak. Wiem, że to nie audiofilski zestaw marzeń a pudła do robienia hałasu, ale i tak w obecnym rozstawieniu moim zdaniem nie gra to tak jak powinno.

Te estradowe kolumny zwyczajnie duszą się w Twoim pomieszczeniu. Zmień kolumny na inne.

Są inne sposoby, ale to wymaga rzeczywistej przeróbki na BR a w ciemno nie wiadomo,

czy te głośniki w ogóle nadają się do BR. Trzeba sobie uświadomić, że średnica tunelu to coś

znacznie większego, niż ta dziurka od klucza z tyłu kolumny 😉 

Wymaga to pomiarów Fs każdego woofera - żeby potwierdzić powtarzalność tego parametru.

Wykonania nowych tuneli lub jednego, ale każdy woofer powinien mieć tunel ok 10 cm średnicy,

a gdyby tylko jeden, to sumę powierzchni obu tuneli BR. Nie wiadomo też, czy przyzwoicie

obliczony tunel w ogóle by się zmieścił w tej skrzynce.

Ponieważ wiąże się to również z pracami "stolarskimi" propozycja jest raczej typu "burzy mózgów",

tym bardziej, że klasa góry pasma też raczej sukcesów w "scenie muzycznej" dobrze nie wróży.

... i zamiast IV RP jest PRL II