Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniaczem Pan charakteru kolumn nie zmienisz


witoldn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, porlick napisał:

Monitorki mogą mieć diametralnie różne charakterystyki impedancji i fazy... 

Dzięki, to wszystko wyjaśnia. Chociaż nie wiemjak to "diametralnie" przekłada się na dźwięk wydobywający z kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szymon1977 napisał:

Dzięki, to wszystko wyjaśnia. Chociaż nie wiemjak to "diametralnie" przekłada się na dźwięk wydobywający z kolumn.

Tak, jak pisałem post wyżej od cytowanego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, porlick napisał:

...wkład wzmacniacza na brzmienie w duecie z kolumną (...) liczę na około 10%...

Czasem duży wzmacniacz podłączam do małych kolumn. Generalnie gra to tak samo jak z małym wzmacniaczem, ale "krystalicznie czysto". Choć brak dudnień i buczeń może dawać wrażenie mniejszej ilości "basu". No i da radę nieco głośniej. Rewolucji w każdym bądź razie nie ma, ani nawet zmiany charakteru.

 

3 minuty temu, porlick napisał:

...pisałem...

Za trudne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Rewolucji w każdym bądź razie nie ma, ani nawet zmiany charakteru.

Bo- patrz tytuł wątku.

1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

Za trudne ?

Im kolumna ma bardziej popieprzone ch-ki, tym gotsze konstrukcyjnie wzmacniacze będą na nie mocniej reagować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra cały system.

Jest to jedyna sensowna prawda w audio. Cały system to wszystko, elektronika, kolumny, kable, pomieszczenie i … słuchacz.

A jak zacząć? Określić ogólny budżet, który możemy/chcemy wydać pamiętając, że w trakcie realizacji na pewno go przekroczymy.

Możemy rozpocząć od dowolnego elementu np. takiego, który zrobił na nas największe wrażenie.

Pamiętam, jak po raz pierwszy trafiły do Łodzi stoliki audio pewnej znanej szwedzkiej firmy. Wpływ na system był taki, że padło stwierdzenie : „najpierw stolik”. Trochę pewno żartobliwe, ale…

Określenie jaki %, jaki podział budżetu jest trochę naiwne. Nie można (raczej) zestawić w pełni satysfakcjonującego nas, użytkownika/słuchacza/właściciela jako części systemu efektu robiąc kalkulację na papierze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szymon1977 napisał:

Siłą rzeczy nie mogą chyba mieć jakoś drastycznie różnej "ch-ki inpedancji i fazy"

praktycznie nie ma kolumn o takim samym przebiegu impedancji, i to już definiuje różnice w brzmieniu z każdym wzmacniaczem

poczytaj też o kątach fazowych impedancji

nawet jeśli impedancja wygląda podobnie to  kąty fazowe mają wpływ na działanie wzmaka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, porlick said:

 

Niedawno podmieniłem u siebie dwa inne wzmacniacze- do swoich kolumn i w tym samym pomieszczeniu podpinałem amplituner kd Yamahy i wzmacniacz Sony od kolegi- jak pisałem, tu rządziły kolumny i brzmienie wskazywało zmiany dużo mniejsze od takich, jakich według powszechnej opinii należałoby się spodziewać.

Aha to by wszystko wyjaśniało bo porównujesz niskobudżetówki choćby amplituner yamachy. Ja uważam że w niektórych systemach wysokiej klasy wzmak czy końcówka to nawet 60 % brzmienia systemu. Ale to tylko moja opinia ? moze warto było by posłuchać czegoś lepszego niż kd Yamaha. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, passer napisał:

najpierw stolik”. Trochę pewno żartobliwe, ale…

przeciez to nie jest zart, takie postawy juz spotklem

najpierw kabel , bo system w ktorym grał brzmiał bosko i własciciel systemu stwierdził ,ze to zasługa kabla

więc zaczynam konfiurowac system zaczynajac od tego elementu

ostatnio nawet zaawansowany kolega  podzielił sie ze mna taka refleksją "najpierw kable"

znając juz wiele dziwnych podejśc do kompletowania systemu nie oceniam tego negatywnie

ale o swoich własnych przemysleniach moge pisac i dlatego uważam ,ze powinno zaczynac sie od kolumn i poswiecic na ich wybór mozliwie najwięcej czasu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, fanatyk muzyki napisał:

niektórych systemach wysokiej klasy wzmak czy końcówka to nawet 60 % brzmienia systemu. Ale to tylko moja opinia

I słusznie, bo trudno obiektywnie się z tym zgodzić, chyba, że to wzmacniacz z aktywną korekcją akustyki pomieszczenia. "Czysty" wzmacniacz może lepiej kontrolować kolumny, ale ich charakteryski częstotliwości nie jest w stanie zmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, passer napisał:

i … słuchacz.

Tak, słuchacz jest najważniejszy - bo słucha. Reszta tylko odtwarza to co słuchacz słucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, porlick said:

 

Im kolumna ma bardziej popieprzone ch-ki, tym gotsze konstrukcyjnie wzmacniacze będą na nie mocniej reagować. 

A co za tym idzie, beda wplywac na to co graja kolumny.

Teraz mozna sie zaczac sprzeczac ktore wzmacniacze to te gorsze konstrukcyjnie.

Czasami moze byc tak ze ten gorszy konstrukcyjnie wzmacniacz w pewnych okolicznosciach moze okazac sie lepszym wyborem do pewnych zestawow glosnikowych, bo dzieki jego niedoskonalosci uzytkownik otrzymuje brzmienie jakiego oczekiwal.

I to swiadczy o tym ze zdanie z tytulu tego watku to g.wno prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Uchatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli- jak kiedyś mawiano- wyganianie diabła szatanem. ?

3 minuty temu, Uchatek napisał:

A co za tym idzie, beda wplywac na to co graja kolumny.

Nie- to kolumny będą pogarszać pracę takiego wzmacniacza.

Koniec końców- nieważne, kto kogo- efekt dźwiękowy i tak będzie gorszy, jak na porzadnym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

ale o swoich własnych przemysleniach moge pisac i dlatego uważam ,ze powinno zaczynac sie od kolumn i poswiecic na ich wybór mozliwie najwięcej czasu

Pisząc o własnych doświadczeniach:

podstawą jednego z nich był wzmacniacz.... i był to mój najlepszy (wg mnie) system, aktualnie pierwsze były kolumny i jest to w tej chwili super.

A  na prawdę zawsze na początku powinien być słuchacz ( jako część systemu), jego preferencje, oczekiwania, ...

Zdarza się jednak, że słuchacz nie jest częścią systemu tylko "inwestorem" i wówczas faktycznie 80%, 10%, 20%, 0% i wszystko jest zgodne z zasadami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, passer napisał:

faktycznie 80%, 10%, 20%, 0% i wszystko jest zgodne z zasadami.

No nie bardzo zgodne z zasadami- nie wiadomo co ile, ale wyszło 110%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, porlick napisał:

No nie bardzo zgodne z zasadami- nie wiadomo co ile, ale wyszło 110%

Zasady zostały podane w poprzednich postach, wydaje mi się, że wymieniłem wszystkie procenty.

Jest jeszcze ciąg dalszy tej zabawy. Z biegiem czasu system się zmienia. Czasami zużywają się lampy lub wkładka gramofonowa, a zawsze zmienia się najbardziej zawodna część systemu - słuchacz. 

Dorasta do..../wyrasta z ...., zaczyna słuchać zupełnie innej muzyki, zupełnie inne aspekty zaczynają być ważne ...  i zabawy cd.

Ten moment jest szalenie istotny, należy odsunąć emocje!. Tylko racjonalne zachowania, nie ulegać, nie wpadać w panikę.

Koledzy z Audiomitów na pewno pomogą, przecież od dłuższego czasu stoją na straży zdrowia psychicznego.

pzdr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, passer napisał:

należy odsunąć emocje!. Tylko racjonalne zachowania,

Jedno drugiemu nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie- racjonalnymi działaniami dochodzimy do tego, by dobra jakościowo i prawidłowo odtworzona muzyka wywolywała silne, pozytywne emocje.

A życie jest za krótkie, by je marnować na ustawiczne zmienianie, przewalanie kontenerów sprzętu i nieustanne poszukiwania. Są ciekawsze rzeczy do zrobienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, porlick napisał:
46 minut temu, passer napisał:

faktycznie 80%, 10%, 20%, 0% i wszystko jest zgodne z zasadami.

No nie bardzo zgodne z zasadami- nie wiadomo co ile, ale wyszło 110%

To kable dodały ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, malikali napisał:

To kable dodały ?

Aż 10%?

...czyżby ta osławiona sieciówka, została apgrejdowana z 5 do 10%???

jeśli tak, Nobla z fizyki przyznano latoś znowu nie tej osobie co trzeba. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, porlick napisał:

A życie jest za krótkie, by je marnować na ustawiczne zmienianie, przewalanie kontenerów sprzętu i nieustanne poszukiwania. Są ciekawsze rzeczy do zrobienia.

Wydawałoby się, że ci wszyscy recenzenci sprzętu audio, którzy częstokroć mają do czynienia z wieloma systemami rok do roku są w czepku urodzeni, ale ja im nie zazdroszczę. Słuchanie niemal za każdym na innym sprzęcie, analizowanie. Tutaj łatwo zagubić się w prawdziwym odbiorze muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni martwią się czymś innym- co napisać, by się za czesto nie powtarzało, oraz jak pochwalić sprzęt grający do dupy, zeby dystrybutor się nie obraził. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, iro III napisał:

Aż 10%?

...czyżby ta osławiona sieciówka, została apgrejdowana z 5 do 10%???

jeśli tak, Nobla z fizyki przyznano latoś znowu nie tej osobie co trzeba. ?

Załóżmy, że każda dodatkowa to +5% źródło, wzmacniacz... a gdzie jeszcze inne kable?  To jak tak zepniesz kablami rozbudowany system może się okazać, że na ten sprzęt już nic nie zostało z tego podziału ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, porlick said:

I słusznie, bo trudno obiektywnie się z tym zgodzić, chyba, że to wzmacniacz z aktywną korekcją akustyki pomieszczenia. "Czysty" wzmacniacz może lepiej kontrolować kolumny, ale ich charakteryski częstotliwości nie jest w stanie zmienić.

Obawiam się że przerzucasz sprzęt niskich lotów co sam powiedziałeś więc z mojej strony no comment. Powiem tak posluchaj sobie czegoś droższego A nie kd Yamaha ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Oni martwią się czymś innym- co napisać, by się za czesto nie powtarzało, oraz jak pochwalić sprzęt grający do dupy, zeby dystrybutor się nie obraził.
Już się nie martwią, lukrują wszystko jak leci - pecunia non olet.
Współczesne recenzje są absolutnie nieprzydatne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, fanatyk muzyki napisał:

Powiem tak posluchaj sobie czegoś droższego A nie kd Yamaha ??

Gdybyś chciał zrozumieć co czytasz wiedziałbyś, że był jeden amplituner kd na 2 wzm. stereo. To dobry przyklad, bo tak demonizowany przez hardkorowców sprzęt nie był gorszy od klocków stereo- przynajmniej nie na tyle, by go skreślać. Inna sprawa, że pracował w stereo i jego zasilacz miał zapas mocy, a kolumny były łagodnym obciążeniem- uczciwe 8 ohm. 

 

32 minuty temu, fanatyk muzyki napisał:

Obawiam się że przerzucasz sprzęt niskich lotów co sam powiedziałeś więc z mojej strony no comment.

Słyszałem dużo droższy sprzęt pracujący w takich warunkach, że jakość dźwięku z niego płynąca nawet do pięt nie dorastała temu, co u siebie osiągnąłem poprzez umeblowanie, ustawienie, oraz użeranie się z żoną, więc to, co mam, mi odpowiada. Nie jestem aż takim maniakiem, by każdy zarobiony grosz pchać w audio- są też w życiu inne potrzeby i przyjemnosci i zawsze należy dążyć do ogólnego zadowolenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, passer napisał:

Zasady zostały podane w poprzednich postach, wydaje mi się, że wymieniłem wszystkie procenty.

Czy wy faktycznie wierzycie w podawane przez siebie %, jakiekolwiek %??

Kuriozalne.

A w zasady: przejście pod drabiną, czarnego kota, trzech zakonnic, .... też?

Jeżeli ktoś potrzebuje takich podziałów, zasad pierwszeństwa, czy innych powinien dać sobie spokój i kupić system, który zestawi mu sprzedawca. Tak też można cieszyć się muzyką. 

12 minut temu, porlick napisał:

...  co u siebie osiągnąłem poprzez umeblowanie, ustawienie, oraz użeranie się z żoną, więc to, co mam, mi odpowiada. Nie jestem aż takim maniakiem, by każdy zarobiony grosz pchać w audio- są też w życiu inne potrzeby i przyjemnosci i zawsze należy dążyć do ogólnego zadowolenia. 

To akurat chyba nie powinno być drogą do "ogólnego zadowolenia"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, po ustawieniu wszystkiego tak, ja JA sobie zaplanowałem- jak najbardziej JEST.

Per aspera ad astra.

???

47 minut temu, passer napisał:

Czy wy faktycznie wierzycie w podawane przez siebie %, jakiekolwiek %??

Kuriozalne.

A w zasady: przejście pod drabiną, czarnego kota, trzech zakonnic, .... też?

Procenty są tylko orientacyjne, a te jak piszesz- "kuriozalne zasady" jako żywo przypominają zasady obowiązujące w zakladce "hi end", gdzie dają rady, jak polepszyć brzmienie za pomocą tego, co komuś choć trochę obeznanemu z fizyką wywołuje jedynie śmiech.

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, porlick napisał:

Teraz, po ustawieniu wszystkiego tak, ja JA sobie zaplanowałem- jak najbardziej JEST.

Per aspera ad astra.

???

Procenty są tylko orientacyjne, a te jak piszesz- "kuriozalne zasady" jako żywo przypominają zasady obowiązujące w zakladce "hi end", gdzie dają rady, jak polepszyć brzmienie za pomocą tego, co komuś choć trochę obeznanemu z fizyką wywołuje jedynie śmiech.

?

Przeczytałem kilkukrotnie (na wszelki wypadek) to co napisałem i w żaden sposób nie mogłem znaleźć cytatu "kuriozalne zasady".

Coś się zapętliłeś, może brak czasu, może ciężki dzień. Rozumiem.

Co do moich wypowiedzi, to tylko moje doświadczenia i moje opinie na ich podstawie.

To przecież jest forum (zazwyczaj, chyba?).

 

Proszę, nie użeraj się z żoną, nie warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, iro III napisał:

...czyżby ta osławiona sieciówka, została apgrejdowana z 5 do 10%???

Czekam, aż osiągnie 120% może kupię ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, passer napisał:

Czy wy faktycznie wierzycie w podawane przez siebie %, jakiekolwiek %??

pamiętasz jak Sylwek po odsłuchu w Korisie rafaelowej podstawki pod listwę pisał ze dzwięk polepszył sie chyba o 15 % ? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.