Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniaczem Pan charakteru kolumn nie zmienisz


witoldn

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, malikali napisał:

Przetwornik nie musi być w obudowie, żeby jego impedancja zmieniała się wraz z dostarczoną mocą, no chyba że ma "idealne" chłodzenie karkasu co w praktyce nie jest wykonalne.

piszę o konkretnym rozwiązaniu jako ilustracji do mojego toku rozumowania

nie robilem doswiadczeń badawczych typu jak zmienia sie rezonans głosnika bez obudowy w zalezności od dostarczonej mocy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slawek.xm napisał:

nie robilem doswiadczeń badawczych typu jak zmienia sie rezonans głosnika bez obudowy w zalezności od dostarczonej mocy

Rezonans glosnika zależy od masy drgającej i podatnosci, sprężystości zawieszenia- z dostarczaną mocą nie ma nic wspolnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2019 o 03:24, slawek.xm napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

@xajas

jak myslisz ,jak zagra taka kolumna po linearyzacji dsp wg target curve ??

Nie wiem, bo same pomiary wygladaja brdzo "podejrzanie" -> zarowno przebieg pasma czestotliwosci jak i duze odchylki w srednium zakresie czestotliwosci i bardzo male przy wyzszsych czestotliowsciach dla roznych katow sa bardzo dziwne i nietypowe:

- te duze skoki w srodkowym zakresie to jak wplywy rezonansow pomieszczenia, a pomiary typu pasma pod roznymi katami robisz raczej bez wplywu pomieszczenia

- odchylki w zakresie srednim sa wieksze niz w wyzszym pasmie -> Wysokotonowy ma lepsza charakterystyke promieniowania niz sredniotonowy?

Do llinearyzacji z DSP powroce pozniej, ale najpierw porusze ciekawszy temat -> "liniowosc" glosnikow ?

Moim zdaniem najpierw nalezalo by sprecyzowac co znaczy “liniowy” glosnik czyli w tym kontekscie liniowy przebieg charakterystyki czestotliwosci, bo odnosze wrazenie, ze kazdy ma co innego na mysli.

Pisze tu za siebie, jak ja temat „liniowy" rozumiem.

Wiekszosc opiera sie o znakomita ksiazke Toole Floyda,, ktora tu juz wielokrotnie polecalem, i ktora w starszej wersji mozna zaladowac z sieci jako plik PDF.

IMG_4857.thumb.JPG.cb688b7791b4c35da49de52925a7f048.JPG

 

Zaczne od tego ze „liniowy przebieg charakterystyki czestotliwosci“ niekoniecznie oznacza pozioma linie prosta.

Jesli chcemy mowic o pomiarach przebiegu charakterystyki czestoliwosci zestawow glosnikowych bez uwzglednienia wplywu pomieszczenia, czyli o pomiarach w komorze bezechowej, albo na wolnej przestrzeni, albo inna metoda wykluczajaca wplyw odbic, rezonansow pomieszczenia itp., to rzeczywiscie  docelowym przebiegiem charakterystyki jest linia prosta. Jest to cel, ktorym orientuja projektanci zestawu glosnikow (podobnie jak i elektroniki, ktora nie nie jest czula na wplywy pomieszczenia). Ta prosta linia jest takze wzorcem/kryterium do okreslenia jakosci zestawow glosnikowych -> tych wczesniej juz wspomnianych odchylek w granicach +/-3dB dla bardzo dobrych zestwow glosnikowych i jeszcze mniejszych odchylek +/-1.5db dla znakomitych  zestawow.

BB1.thumb.JPG.02a3caa5402f8bbaa448bfe15501747a.JPG

Podobne warunki pomiarowe (czyli bez wplywu pomieszczenia) sa uzyte do pomiaru charakterystyki promieniowania (directivity index, polar plot,…)

 

Ale, jesli mowimy o pomiarach przebiegu charakterystyki czestoliwosci zestawow glosnikowych z uwzglednienia wplywu pomieszczenia, czyli na miejscu odsluchu (in room measurements) to wtedy ten docelowy „liniowy“ przebieg charakterystyki czestotliwosci wyglada zupelnie inaczej (!!!) i jest czesto nazywany Target Curve albo Room Curve. A jak przebieg takiej wzorcowej liniowej Target Curve wyglada? Co do tego nie ma jednej jednoznacznej definicji. Rozne organizacje/firmy proponuja i uzywaja rozne „liniowe“ Room Curve, ale cecha wspolna jest podbity bas, lekki spadek w zakresie srednicy/dolnych  wyskich tonow i mocniejszy spadek wyzszych  wysokich tonow.

Target_Overview.thumb.png.bb69cfddee5768e8849903a2015fa753.png

Haraman intrernational zajmowal sie bardzo intensywniw tym tematem robiac wiele porownan i testow z roznymi sluchaczami i zdefiniowal zoptymalizowany, prefererowany przebieg „linowej“ charakterystyki czestotliwosci mmierzonej w pomieszczeniu, czy tej optymalnej, referencyjnej  „liniowej“ Room Curve.

Tak wyglada przebieg tej Room Curve

 

BB2.thumb.JPG.430228ca48552cbae4566fe90591d65a.JPG

BB3.thumb.JPG.fc8588e1ac7f4a85abbc0edf150b31f5.JPG

 

Ciekawe jest takze, ze preferowyny przebieg jest zalezny od stopnia zaawansowani/doswiadczenia sluchacza

BB4.thumb.JPG.2b9a360ef12f8d9b0f4535f431a1d49f.JPG

 

Poniewa my nie jestesmy projektantami glosnikow (poza  kilkoma garazowymi DIY dlubaczami miedzy nami), a raczej sluchaczami, wazniejsza dla nas jest “liniowosc” zestawu glosnikowego odsluchiwanego w naszym wlasnym pomieszczeniu, czyli na ile nasz zestaw glosnikowy z uwzglednieniem wplywow akustyki naszego pomieszczenia spelnia te powyzej wspomniane wymagania, czyli odchylki +/-3dB od Room Curve. A to juz jest zupelnie inne wyzwanie!!!

  

Ponizszy obrazek pokazuje jako przyklad, na ile bardzo dobre glosniki sa w stanie rzeczywiscie splenic to wymaganie.

BB5.thumb.JPG.fd3240426dbd6261d34c2d4728f27239.JPG

 

Zdaje sobie sprawe, ze zaraz pojawia sie glosy/komentarze, ze “liniowe” brzmienie wcale nie jest potrzebne, ze brzmi nienaturalnie itd.

Moje osobiste zdanie na temat takich komentarzy ->  to bzdura!

Dalsze badania  „liniowosci“ przebiegu charykterystyki czestotliwosci mierzonego w pomieszczeniu wykazaly, ze najwyzsze oceny jakosciowe dostaja zestawy glosnikowe z najbardziej liniowym przebiegiem.

W powyzszej ksiazce znajdziesz takze zalecenie (w skrocie), ze odchylki w zakresie +/-3dB nie wymagaja (DSP) korekcji, szczegolnie w wyzszym zakresie czestotliwosci, ktory jest latwiejszy do spelnienia wymagan. Problemy zaczynaja sie w nizszych czestotliwosciach, ktore sa wyzwaniem nawet dla najlepszych zestawow.

CDN ?

 

PS.

Moje glosniki sa dostrojone do tej Target Curve

BB2.thumb.JPG.430228ca48552cbae4566fe90591d65a.JPG

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, porlick napisał:

Rezonans glosnika zależy od masy drgającej i podatnosci, sprężystości zawieszenia- z dostarczaną mocą nie ma nic wspolnego.

pogadajcie sobie na ten temat

Godzinę temu, malikali napisał:

Przetwornik nie musi być w obudowie, żeby jego impedancja zmieniała się wraz z dostarczoną mocą, no chyba że ma "idealne" chłodzenie karkasu co w praktyce nie jest wykonalne.

11 minut temu, xajas napisał:

pomiary wygladaja brdzo "podejrzanie"

są robiome tą samą metodą jak pozostałe z całej kolekcji recenzowanych kolumn przez Andrzeja Kisiela

akurat te kolumny zaliczyl do top hiend kilka lat temu

ale na innej stronie tego samego numeru "audio " nie pozostawił na nich suchej nitki

 czego nie zrobil w glownej recenzji

ocene pozostawiam kolegom

15 minut temu, xajas napisał:

Ta prosta linia jest takze wzorcem/kryterium do okreslenia jakosci zestawow glosnikowych -> tych wczesniej juz wspomnianych odchylek w granicach +/-3dB dla bardzo dobrych zestwow glosnikowych i jeszcze mniejszych odchylek +/-1.5db dla znakomitych  zestawow.

z zastrzezeniem ,ze nie musi to byc linia pozioma, bo moze tez być opadająca lub wznoszaca się , co też niektórzy lubią

zreszta jakby ortodoksyjnie potraktowac zaprezentowany przez Ciebie TC to w poziomie moż nie trzymać zalozonych przez Ciebie warunków ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, xajas napisał:

W powyzszej ksiazce znajdziesz takze zalecenie (w skrocie), ze odchylki w zakresie +/-3dB nie wymagaja (DSP) korekcji, a szczegolnie w wyzszym zakresie czestotliwosci, ktory  jest latwiejszy do spelnienia wymagan.

bardzo dziękuje za polecenia juz kolejnej ksiązeczki , moze niedlugo przyslesz mi kilka na gwiazdkę

osobiście bardziej cenię wrażenia wynikające z wlasnych doswiadczeń niż wyklady ale doceniam Twój trud nawrócenia mnie na cyfrowe korekcje

poza tym jesli analizujemy charakterystyke kolumny ktora pokazalem to wpływ pomieszczenia z racji metod pomiaru jest nieistotny i nie dotyczy basu który jest programowo zintergowany w pokazanym wykresie ok 300hz łaczy bowiem pomiary onaxis i nearfield

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, slawek.xm napisał:

cenię wrażenia wynikające z wlasnych doswiadczeń

Ale podbudowa teoretyczna też jest potrzebna, choćby po to by nie interpretować błędnie własnych doświadczeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, McGyver napisał:

Ale podbudowa teoretyczna też jest potrzebna, choćby po to by nie interpretować błędnie własnych doświadczeń.

taaaaak

uswiadomiłeś mi to dokładnie, co nie zmienia faktu ,ze czasem interpretacja jest troche trudna z racji podobnego zachowania układu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, slawek.xm napisał:

czasem interpretacja jest troche trudna z racji podobnego zachowania układu

I w takich właśnie wypadkach podbudowa teoretyczna może okazać się nieodzowna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


osobiście bardziej cenię wrażenia wynikające z wlasnych doswiadczeń


tego to nie zrozumialem. Przeciez jestes jednym z wiekszych specjalistow od oceniania i krytykowania ustrojstw i rozwiazan, ktorych jedzcze nigdy nie widziales i nie slyszales. Wiec jak to pasuje z oowyzszym chelpliwym stwierdzeniem o wlasnych doswiadczeniach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, xajas napisał:

Przeciez jestes jednym z wiekszych specjalistow od oceniania i krytykowania ustrojstw i rozwiazan, ktorych jedzcze nigdy nie widziales i nie slyszales

a przykład? argument? do którego mogłbym się odnieść?

czy tak sobie tylko postanowiłeś mi dokopać za życzliwość czy z życzliwości? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście już jakieś 2,5 strony wcześniej się pogubiłem, bo dyskusja przybrała charakter bardzo analityczny, elektrotechniczno - akustyczno inżynierski. ?

Tym nie mniej, czytam ją z zaciekawieniem, bo wydaje się jednak, że jest bardzo zbliżona do głównej tezy wątku. Dyskusje toczą się głównie wokół przetworników, obudów, fal o kształtach różnych,  wpływie obudów na te fale itp itd, czyli wokół kolumn ?

Jakoś cichutko słychać o wzmacniaczach i reszcie systemu - jak dla mnie to kolejny argument, że największy potencjał tkwi w kolumnach i one determinują system ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witoldn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, xajas napisał:

Poniewa my nie jestesmy projektantami glosnikow (poza  kilkoma garazowymi DIY dlubaczami miedzy nami), a raczej sluchaczami, wazniejsza dla nas jest “liniowosc” zestawu glosnikowego odsluchiwanego w naszym wlasnym pomieszczeniu, czyli na ile nasz zestaw glosnikowy z uwzglednieniem wplywow akustyki naszego pomieszczenia spelnia te powyzej wspomniane wymagania, czyli odchylki +/-3dB od Room Curve. A to juz jest zupelnie inne wyzwanie!!!

Też uważam, że ważniejsze od płaskiego pasma kolumny jest płaskie pasmo w odbiorze w konkretnym pomieszczeniu. Kolumny raczej spotykałem z nierówną charakterystyką, więc albo nie jest możliwe zaprojektowanie kolumny z płaską charakterystyką częstotliwości, albo bardziej prawdopodobna wersja konstruktorzy chcą się wstrzelić w typową akustykę pomieszczenie i oczywiście w gusta słuchaczy

Teraz, witoldn napisał:

Jakoś cichutko słychać o wzmacniaczach i reszcie systemu - jak dla mnie to kolejny argument, że największy potencjał tkwi w kolumnach i one determinują system ?

Od czegoś trzeba zacząć. Gdyby inaczej składać system na zasadzie zamówienia w firmie systemu audio, to by można zrobić pomiary pomieszczenia, zrobić mniejszą lub większą korektę, znaleźć na rynku kolumny o odpowiedniej mocy, charakterystyce do tego pomieszczenia, repertuaru, a tak po prostu się zmienia aż się trafi system

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xajas napisał:

Ciekawe jest takze, ze preferowyny przebieg jest zalezny od stopnia zaawansowani/doswiadczenia sluchacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

He, he. To by się zgadzało. Tzw. "nieosłuchani" mają zawsze większe zapotrzebowanie na bas i górę. A zwłaszcza na BASS ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przykład? argument? do którego mogłbym się odnieść?

czy tak sobie tylko postanowiłeś mi dokopać za życzliwość czy z życzliwości?

 

Moze Cie zle zrozumialem (wtedy sorry za moje zachowanie), ale w miedzyczasie reaguje alergicznie na wszystkie (moim zdaniem zupelnie bezpodstawne) dosc „sarkastyczne“ uwagi na temat DSP upychane przy kazdej nadajacej sie okazji. Po co to? Ani ja nie zamierzam zmusic Cie do szczescia, ani ty nie jestes w stanie sprowadzic mnie spowrotem „na wlasciwa droge“. Proponuje „zawieszenie broni“

 

Przyklady zapominamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy początkującego i nieosłuchanego miłośnika muzyki. Gdy kilka lat temu składałem swój pierwszy system odsłuchiwałem różne konfiguracje. Pamiętam, że słuchałem kolumn Indiana LIne Diva 650 ze wzmacniaczami z podobnej półki cenowej - Rotel A10 oraz NAD c326bee. Czyli szału nie ma, ale wstydu też nie. Słuchałem i słuchałem i nie wiem czy odróżniłbym te konfiguracje w ślepym teście. Pamiętam subtelne różnice w brzmieniu basu. Później pod Rotela został podłączone Pylony Sapphire (25 i 31) oraz coś z Acoustic Energy. Bez problemu słyszałem, że wszystkie z tych kolumn grały inaczej.

Wybrałem Rotela i Indiany (tyle, że mniejszy model 552). Po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że brakuje bardziej zdecydowanego, punktowego basu. Dokupiłem końcówkę mocy Rotela RB03. Zmiana była bardzo odczuwalna, ale ogólna charkterystyka Indinay została zachowan! Poprawił się za to bas oraz uzyskałem większą dynamikę i rozdzielczości - jako, że końcówka jest z tej samej (tyle, że starszej) serii co wzmacniacz, to myślę, że to głównie zasługa większej mocy.

Żeby było ciekawiej to żona nie usłyszała wyraźnej zmiany. Później zmieniłem Indiany na Dynaudio i tu już żona nie mogła wyjść z podziwu jak te kolumny grają. Wiem, wiem, torchę inna liga ale wątpię czy jakbym wymienił Rotela na wzmacniacz o 3k droższy to efekt byłby tak samo spektakularny.

Wnioski niech każdy wyciągnie (albo i nie) jak uważa. Zaraz pewnie będzie, że nie mam słuchu (bo nie mam - nie odrózniam FLAC od mp3 320), że sprzęt za słaby do takich porównań, że to i tamto...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ragnar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, witoldn napisał:

Osobiście już jakieś 2,5 strony wcześniej się pogubiłem, bo dyskusja przybrała charakter bardzo analityczny, elektrotechniczno - akustyczno inżynierski. ?

...oraz pomiarowo techniczny  i przerzucanie się charakterystykami w jedną i drugą stronę, rodem elektroda PE EL ?

Takie polskie podwórko z udowadnianiem , że moja racja jest mojsza i najmojsza, a szkoda, bo przybiera kształt innych rozpierdzielonych wątków jak audio mity i jemu podobne.

Czas na nowy temat i zaczynamy odliczać.....

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xajas napisał:

PS.

Moje glosniki sa dostrojone do tej Target Curve

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niejaki Troels Gravesen (znany w kręgach DIY) przeważnie tak właśnie stroi swoje kolumny, np. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2 minuty temu, sir.jax napisał:

...oraz pomiarowo techniczny  i przerzucanie się charakterystykami w jedną i drugą stronę, rodem elektroda PE EL ?

Takie polskie podwórko z udowadnianiem , że moja racja jest mojsza i najmojsza, a szkoda, bo przybiera kształt innych rozpierdzielonych wątków jak audio mity i jemu podobne.

Proszę Pana, teraz to się właśnie zaczęły konkrety. Audio mity były na samym początku.
Ale co ja tam wiem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ragnar napisał:

Wnioski niech każdy wyciągnie jakie uważa. Zaraz pewnie będzie, że nie mam słuchu (bo nie mam - nie odrózniam FLAC od mp3 320), że sprzęt za słaby do takich porównań, że to i tamto...

To dowodzi, że coś tam słyszysz i rozróżniasz, to teraz dołóż do tego adaptację akustyczną (nie musi być za zylion zyły) i osiągniesz kolejny poziom satysfakcji bez większych, albo żadnych zmian w systemie.

7 minut temu, pawel_luk1 napisał:

Proszę Pana, teraz to się właśnie zaczęły konkrety. Audio mity były na samym początku.

Hua hua hua ???

A co mi po liniowej charakterystyce kolumn, czy wzmacniacza, jak brzmienie głośników determinuje przede wszystkim pomieszczenie i jego akustyka.

Wtedy wiesz, co możesz sobie zrobić z tymi wykresami z pomiarów w komorze bezechowej.

Ale co ja tam wiem...

?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejaki Troels Gravesen...

Tak, ale moj wykres/strojenie odnosi sie do Target Curve w pomieszczeniu, a Troelsa do pomiarow „w bliskim polu“ czyli bez uwzglednienia pomieszczenia, co dobrze widac na jego bardzo „liniowych“ pomiarach (niemalze linia prosta, z malymi odchylkami) 

 

d54b929b83407c0665ba2cff39ff4df8.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

23 minuty temu, sir.jax napisał:

Hua hua hua ???

A co mi po liniowej charakterystyce kolumn, czy wzmacniacza, jak brzmienie głośników determinuje przede wszystkim pomieszczenie i jego akustyka.

Wtedy wiesz, co możesz sobie zrobić z tymi wykresami z pomiarów w komorze bezechowej.

Ale co ja tam wiem...

?

A gdzie ja napisałem, coś o liniowej ch-ce kolumn?
To co przytoczył Xajas (badania Harmana), czyli wpływ pomieszczenia, ch-ka ludzkiego słuchu i prefernecje słuchających mają większy wpływ na odbiór dźwięku niż wzmacniacze.

Oczywiście wzmacniacz i cała reszta toru też ma wpływ, ale nie aż taki jak kolumny i pomieszczenie.

Podłączmy Yamahę AS-700 i NADa 356bee do tych samych kolumn w tym samym pomieszczeniu.  
Trzeba być chyba głuchym, żeby nie usłyszeć różnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pawel_luk1

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, xajas napisał:

a Troelsa do pomiarow „w bliskim polu“ czyli bez uwzglednienia pomieszczenia, co dobrze widac na jego bardzo „liniowych“ pomiarach (niemalze linia prosta, z malymi odchylkami)

Zgadzam sie z Tobą xajas, wiesz przecież.

Ale nie każdy ma głośniki Troelsa i nie każdy słucha w bliskim polu.

Trzeba również z tego sobie zdawać sprawę. 

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, xajas napisał:

dosc „sarkastyczne“ uwagi na temat DSP upychane przy kazdej nadajacej sie okazji. Po co to? Ani ja nie zamierzam zmusic Cie do szczescia, ani ty nie jestes w stanie sprowadzic mnie spowrotem „na wlasciwa droge“. Proponuje „zawieszenie broni“

jeśli nie zauwazyles to próbuję nie tylko tę broń zawiesić ,

nie mam nic przeciwko dsp naprawdę , tylko nie godzę się z pogladem ,ze jest to panaceum na wszelkie bolaczki jak równiez nie zgadzam się ,ze tylko zwrotnice cyfrowe sa w stanie wydobyc z glosników ich potencjał , ktorą to tezę na podstawie swoich doświacdczeń probujesz na forum propagować

ale jako kolegę i konstruktora nawet czasami Cię podziwiam , bo jestes na tyle uparty ,ze mimo przeciwności dazysz do udowodnienia swojej racji

mnie juz czasami się nie chce

i zawsze z ciekawością czytam Twoje wpisy, dlatego czasem trafiam na cos co mnie osobiście drażni jako niescisłość, i cos piszę ale nie jest to skierowane w strone dyskredytacji Twojej osoby dlatego myśle ,ze czasem reagujesz zbyt gwałtownie

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/19/2019 at 5:12 PM, Huberto1984 said:

Ooo I to jest madry watek. Wlasnie sie dowiedzialem, ze jak podlacze do swojego technicsa grand utopia to bedzie to gralo na jakies 95% mozliwosci kolumn. Skad sie biora te debilizmy forumowe to ja naprawde nie wiem. 

Jest nas wielu bo są jeszcze ludzie co myślą że to kolumny są najważniejsze w systemie i jak to czytam to ogarnia mnie śmiech ? Ile to razy słuchałem tańszych kolumn z znacznie droższymi wzmacniaczami i było super a potem z tańszymi wzmacniaczami . . Sorry nikt mnie nie przekona do tych bajdurzeń. Zresztą ktoś tu wcześniej już pisał aby sobie zrobić takie porównanie n.p. W jakimś salonie audio ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Tobą xajas, wiesz przecież.

Ale nie każdy ma głośniki Troelsa i nie każdy słucha w bliskim polu.

Trzeba również z tego sobie zdawać sprawę. 

Pzdr

Dlatego juz na poczatku pisalem, ze tego typu pomiary sa wazne dla konstruktora, ale dla mnie, dla sluchacza w konkretnym pomieszczeniu drogorzedne. Wazniejsze sa te na miejscu odsluchu, bo tylko te odzwierciedlaja to, co de facto dociera do naszych uszu :-)

 

PS. Nie neguje znaczenia dobrego przebiegu tych pierwszych pomiarow -> to dobra baza wyjsciowa/podstawa do osiagniecia dobrych wynikow w pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, xajas napisał:

ale dla mnie, dla sluchacza w konkretnym pomieszczeniu drogorzedne. Wazniejsze sa te na miejscu odsluchu, bo tylko te odzwierciedlaja to, co de facto dociera do naszych uszu ?

No właśnie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem ze jak kupowac BMW serii 7 albo Mercedesa S klase to tylko z odpowiednio duzym silnikiem, bo co z tego ze nowoczesne silniki czterocylindrowe osiagaja wysokie moce, moze nawet i wystarczajace do napedzenia tych aut,  ale kultura ich pracy ktora wplywa na komfort jazdy nigdy nie dorowna tym osmio czy nawet szesciocylindrowym silnikom.

Zestawianie taniego wzmacniacza z drogimi kolumnami jest jak wkladanie 2.0TDI do serii 7 lub S klasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sir.jax napisał:

Hua hua hua ???

A co mi po liniowej charakterystyce kolumn, czy wzmacniacza, jak brzmienie głośników determinuje przede wszystkim pomieszczenie i jego akustyka.

Wtedy wiesz, co możesz sobie zrobić z tymi wykresami z pomiarów w komorze bezechowej.

Ale co ja tam wiem...

To że pomieszczenie zmienia charakterystykę w miejscu odsłuchu, to nie znaczy, że taka klucha ma już wychodzić z kolumn, bo inaczej poprawa akustyki nie miałby kompletnie sensu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2019 o 11:00, witoldn napisał:

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Wybierasz kolumny, które fajnie grają, a do nich dobierasz wzmacniacz, który ma wystarczają moc, aby je napędzić. To wszystko. Reszta nie ma znaczenia.

PS. Nie mówię nic o akustyce, bo kolumny mają fajnie grać w Twojej akustyce, a nie w sklepie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, szymon1977 said:

Wybierasz kolumny, które fajnie grają, a do nich dobierasz wzmacniacz, który ma wystarczają moc, aby je napędzić. To wszystko. Reszta nie ma znaczenia.

PS. Nie mówię nic o akustyce, bo kolumny mają fajnie grać w Twojej akustyce, a nie w sklepie.

Wiec jezeli posiadamy kolumny do ktorych napedzenia potrzeba 100W, to kupujemy najtanszy o takiej mocy i gra gitara. Tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Uchatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, szymon1977 napisał:

Reszta nie ma znaczenia.

szczęściarz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.