Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła gruntowa + panele fotowoltaiczne .


czester15.30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Zbig napisał:

Zmieniło się o tyle że pojawiła się bogata oferta pomp powietrznych, które dają sobie radę w naszym klimacie a użytkownicy wyciskają z instalacji imponująco niskie koszty użytkowania. 

mam zdublowane te instalacje i jade na gazie ziemnym

utopiona kasa i niewiele sie zmienia przez lata

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, cir napisał:

mam zdublowane te instalacje i jade na gazie ziemnym

utopiona kasa i niewiele sie zmienia przez lata

Zdublowane w jakim sensie? Podłączanie pompy ciepła do instalacji zaprojektowanej pod gz nie ma najmniejszego sensu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Zbig napisał:

 Podłączanie pompy ciepła do instalacji zaprojektowanej pod gz nie ma najmniejszego sensu...

Instalacje wodne /pewnie podłogówka/mogą pracować z różnymi źródłami ciepła.Można to przełączać.W okresach przejściowych cir może korzystać z PC ,a zimą z gazu.Nie ma tu sprzeczności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Zbig napisał:

Budując masz jakiś nieprzekraczalny budżet i wydajesz go w całości.  Możesz zaoszczędzić na instalacjach a i tak wszystko wydasz na wykończeniówkę, bo wykończeniówka to studnia bez dna ?

Wykańczając dom świadomie przewymiarowałem grzejniki w instalacji c.o. ze stojącym kotłem gazowym z otwartą komorą spalania o mocy 14 kW, który, obsługiwał też zasobnik c.w.u. o pojemności 100 l. Zastosowałem sterownik pokojowy, z programem tygodniowym i 6 nastawami temperatury w ciągu doby oraz zawór czterodrogowy. Wówczas znajomi, ale sprzedawcy  ocenili, że jest to rozrzutność. Zakładałem jedna z góry, że instalacja c.o. będzie pracowała na parametrze 60/45 stopni. Temperatura w pomieszczeniach 20 stopni i to tylko w czasie grzania, temperatura wody 40 stopni.

10 godzin temu, Zbig napisał:

Potem zaś są już koszty i komfort eksploatacji, wyższe lub niższe w zależności od tego ile zaoszczędziłeś na instalacjach.

Tak więc faktycznie, każdy sam musi sobie zrobić kalkulację... ?

Po ok. 20 lat eksploatacji i ciągłych podwyżek cen gazu ziemnego zdecydowałem na wymianę kotła na kondensacyjny o mocy 18 kW, zasobnika na 150 litrowy i zastosowanie automatyki pogodowej. Instalator powiedział, że przewymiarowane grzejniki dobrze współpracują z kotłem kondensacyjnym. Po roku użytkowania nowej kotłowni mogę ocenić, że zużycie gazu ziemnego spadło o ok. 50 procent. Temperatura we wnętrzach w sezonie grzewczym wynosi non stop 22 stopnie, a wody użytkowej 45 stopni przez cały rok. Widać, że modernizacja się opłaciła. ? Dla mnie jest to rozwiązanie optymalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, endriu napisał:

Instalacje wodne /pewnie podłogówka/mogą pracować z różnymi źródłami ciepła.Można to przełączać.W okresach przejściowych cir może korzystać z PC ,a zimą z gazu.Nie ma tu sprzeczności.

Owszem jest.  Podłogówkę pod pc układa się zupełnie inaczej niż pod gz.  Krótsze pętle, mniejsze odstępy pomiędzy rurkami.  Złe opinie o pc biorą się zazwyczaj z instalacji spieprzonych przez gazowników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałby się wypowiedzieć hydraulik-ciepłownik,bo na zdrowy rozum to podane źródła ciepła podają nam w podłogę czynnik grzewczy o identycznych parametrach przez nas ustalonych.PC i kocioł gazowy są doskonale kontrolowane ,problemem jest zasilanie podłogi z pieca na opał stały gdzie konieczne jest stosowanie zaworów mieszających i innych rozwiązań aby zbić temperaturę z wyjścia pieca,układ pętli też inny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, endriu napisał:

problemem jest zasilanie podłogi z pieca na opał stały gdzie konieczne jest stosowanie zaworów mieszających

Zawory mieszające potrzebne będą zawsze gdy temperatura na wyjściu źródła jest za wysoka w stosunku do potrzebnej na wejściu odbioru.  Stosuje się je również do pieców gazowych gdy część instalacji to grzejniki a część to podłogówka, i nawet to instalatorzy zaskakująco często potrafią spieprzyć...

1 godzinę temu, endriu napisał:

Musiałby się wypowiedzieć hydraulik-ciepłownik,bo na zdrowy rozum to podane źródła ciepła podają nam w podłogę czynnik grzewczy o identycznych parametrach przez nas ustalonych.

Już się wypowiadał wielokrotnie ale nie na zdrowy rozum ?

Jak pętle podłogówki są zaprojektowane pod piec gazowy, to dając z pompy ciepła 30-35 stopni nie jesteś w stanie uzyskać potrzebnej mocy grzewczej z metra kwadratowego.  Musisz korygować krzywą i grzać na wyższych temperaturach przy których spada sprawność, zgodnie z odwróconym cyklem Carnota.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem to,tylko założyłem zbyt optymistycznie wyższe temperatury uzyskane z PC,40-45 st to można przy dzisiejszej aurze,ale w styczniu już sprawność spada.A projektuje się pod warunki skrajne.

Na szczęście nie jest to problem Czestera ani mój.A propo-ciekawe jakie decyzje podjął autor wątku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, endriu napisał:

A propo-ciekawe jakie decyzje podjął autor wątku?

PC odpada , gazu sieciowego długo nie będzie , ekogroszek też nie . Zostaje piec na pellet , instalacja prawdopodobnie bez bufora , gdyż bufor odpowiedniej pojemności nie zmieści się . Ma przyjść fachowiec od instalacji i obejrzeć dom  ( była wstępna rozmowa o chęci zainstalowania PC gruntowej ) . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, endriu napisał:

Rozumiem to,tylko założyłem zbyt optymistycznie wyższe temperatury uzyskane z PC,40-45 st to można przy dzisiejszej aurze,ale w styczniu już sprawność spada.A projektuje się pod warunki skrajne.

Projektuje się pod warunki najczęściej występujące, w Polsce w sezonie grzewczym jakieś 80% to temperatury pomiędzy 10 a -5 stopni.  Temperatura minimalna poniżej -10 zdarza się przez kilka dni, co parę lat kilkanaście dni w sezonie.  Każda pc ma kilkustopniową grzałkę pozwalającą zwiększyć moc grzewczą około dwukrotnie w razie potrzeby, tzn. gdy temperatura na zewnątrz spadnie okazjonalnie poniżej -20 lub przez kilka dni będzie się utrzymywać permanentnie minus kilkanaście stopni.  Albo gdy rodzina zjedzie na święta i wszyscy po kolei chcą wziąć kąpiel :-)

Dodatkowe kilkadziesiąt kWh raz na kilka lat nie wpływa znacząco na zużycie energii a nieprzewymiarowana pompa pracuje w długich cyklach, co zwiększa sprawność i oszczędza sprężarkę. Temat wałkowany dawno temu, opisany w rozlicznych badaniach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Był dziś inspektor budowlany , który zajmuje się wymianą pieców , fotowoltaiką itd . Oglądał dom , instalacje grzewczą . Pompa ciepła gruntowa odpada , bo duży koszt . Pompa powietrzna w moim domu może być pomimo instalacji grzewczej na kaloryfery . Można dodatkowo zmienić kaloryfery na dwukomorowe czy jakie tam . 
Inspektor sam ma dom z kaloryferami Kermi takie jak ja mam . Dom o powierzchni 270 metrów . W sezonie grzewczym płaci za samo grzanie ( pewnie z ogrzewaniem c.w.u. ) 600 PLN .
Pytałem się czy czuć ciepło z kaloryferów , mówi że nie , ale w domu ciepło . Mam podjechać do niego i zobaczyć jego dom . 
W moim domu koszt za miesiąc ogrzewania pompą powietrzną 340 PLN  ( tak obliczył ) .
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2019 o 08:30, endriu napisał:

Czester,pracujesz w Danwood-domy prefabrykowane,jak oceniasz tę technologię?

Planuję budowę szkieletu prefabrykowanego ,ale że  mieszkam w przeciwległym krańcu Polski będę miał innego wykonawcę.

Jeśli w czasie montażu nie będzie padało to OK .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, czester15.30 napisał:

W moim domu koszt za miesiąc ogrzewania pompą powietrzną 340 PLN  ( tak obliczył ) .

Ale to jest średniorocznie czy w sezonie grzewczym?  Jaką powierzchnię ma dom?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Zbig napisał:

Ale to jest średniorocznie czy w sezonie grzewczym?  Jaką powierzchnię ma dom?

To jest w sezonie grzewczym i koszt samego ogrzewania  ( domyślam się , że średnia na miesiąc w sezonie grzewczym ) . Jeśli sezon grzewczy ma osiem miesięcy to koszt ogrzewania 2720 PLN , w zaokrągleniu niech będzie 3000 PLN , temperatura z 20 stopni . Jakoś to bardzo różowo wychodzi przy moich kaloryferach. 
Mój dom ma powierzchnię 110 metrów , wcześniej pisałem orientacyjnie , że 120 metrów . Jeszce raz wspomnę  , iż tam gzie będzie za zimno można zmienić kaloryfer . 
Będąc i inspektora w domu , dowiem się czy ma rekuperacje . 
Ps .
Inspektor pompę powietrza ma 10 lat . Jedyna awaria była z elektroniką ( po prostu wariowała ) , został wymieniony sterownik . Jaki koszt naprawy , nie pytałem . Sama sprężarka " agregat " jest zaprojektowany i wykonany na długą bezawaryjną pracę tak jak stare lodówki . 
Tu jest taki optymistyczny i zapewne sponsorowany artykuł o pompie powietrza .  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, czester15.30 napisał:

Jeśli sezon grzewczy ma osiem miesięcy to koszt ogrzewania 2720 PLN

Czyli licząc kWh po 0,6 zł wychodzi 4533 kWh energii pobranej, załóżmy COP=3 to mamy 13600 kWh energii cieplnej czyli 123 kWh / m2.  To trochę sporo jak na już docieplony dom z nowymi oknami, nawet jeśli parterowy i z wentylacją grawitacyjną...

Jaki konkretnie model pompy Ci zaproponował?

 

2 godziny temu, czester15.30 napisał:

Sama sprężarka " agregat " jest zaprojektowany i wykonany na długą bezawaryjną pracę tak jak stare lodówki . 

W pompach ciepła są sprężarki spiralne, one są znacznie trwalsze niż tłokowe, Mitsubishi czy Copland osiągają przebiegi rzędu 80-90 tys godzin, co przy pompie ciepła w domu jednorodzinnym powinno się przełożyć na 35-40 lat bezawaryjnej pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Zbig napisał:

Czyli licząc kWh po 0,6 zł wychodzi 4533 kWh energii pobranej, załóżmy COP=3 to mamy 13600 kWh energii cieplnej czyli 123 kWh / m2.  To trochę sporo jak na już docieplony dom z nowymi oknami, nawet jeśli parterowy i z wentylacją grawitacyjną...

Dom nie ma ocieplonej elewacji . Są wymienione okna , a strop i " bokówki " z zewnątrz na górze ( poddasze zamieszkane ) są ocieplone bardzo grubą warstwą wełny mineralnej .

 

 

32 minuty temu, Zbig napisał:

Jaki konkretnie model pompy Ci zaproponował?

Nie pamiętam . Inny model jest gdy decyduje się z dofinansowaniem , a inny bez dofinansowania . Dowiem się będąc u niego w domu . Powiedział , że pompa ma mieć 10 KW . 

Czy jest możliwość pracy pompy tylko w nocy tzn . gdy jest taryfa nocna ( oczywiście w cieplejsze dni ) i czy to zda egzamin tylko taka praca nocna ?  

Ps . 
Inspektor stwierdził , że są u mnie grube ściany . Tak domyślam się , iż ocieplenie elewacji mego domu bardzo długo będzie zwracać się . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
5 minut temu, czester15.30 napisał:

Ps . 
Inspektor stwierdził , że są u mnie grube ściany . 

odkrywczy facet ... może lepiej mieć drugiego w zanadrzu, by choć potwierdzał lub uzupełniał to, co powie inspektor z którym prowadzisz rozmowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Czy jest możliwość pracy pompy tylko w nocy tzn . gdy jest taryfa nocna ( oczywiście w cieplejsze dni ) i czy to zda egzamin tylko taka praca nocna ?  

Jeśli masz podłogówkę i dobre ocieplenie, to tak. Przy grzejnikach ściennych musiałbyś chyba mieć dom w standardzie pasywnym, żeby to zadziałało. Przy podłogówce ciepło jest oddawane przez wiele godzin po zakończeniu grzania, więc komfort cieplny przy grzaniu jeszcze dodatkowo w okienku dziennym taryfy G12w jest w porządku. Przy grzejnikach, nawet jeśli temperatura będzie w dzień jeszcze w normie (choć wątpię), to brak tego akumulatora ciepła w postaci wielu ton betonu będzie dawał się we znaki. Niby może być ciepło, a będziesz chodził w swetrze. Moja ładniejsza połówka by mnie powiesiła za jaja jakbym coś takiego jej zafundował. Wg mnie to nie zadziała.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, czester15.30 napisał:

Czy jest możliwość pracy pompy tylko w nocy tzn . gdy jest taryfa nocna ( oczywiście w cieplejsze dni ) i czy to zda egzamin tylko taka praca nocna ? 

Przy kaloryferach to nierealne IMHO, ich pojemność cieplna jest mała i dom będzie się błyskawicznie wychładzał.

16 minut temu, czester15.30 napisał:

Inspektor stwierdził , że są u mnie grube ściany

Jak grube i z czego?  Jaki mają współczynnik przenikania?

18 minut temu, czester15.30 napisał:

Powiedział , że pompa ma mieć 10 KW . 

To bardzo duża moc jak na dom 110 m2.  Ja mam PC 9kW w domu 140 m2, i jest nieco przewymiarowana.  

Chyba że faktycznie Twój dom ma takie duże zapotrzebowanie energetyczne, ale wtedy jest tak, że mocna pompa która musi dać wysoką temperaturę na kaloryfery, pracuje w krótkich cyklach co dodatkowo pogarsza COP i skraca żywotność sprężarki...  Jeżeli już, to zdecydowanie powinien być to model ze sprężarką inwerterową....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Zbig napisał:

Jak grube i z czego?  Jaki mają współczynnik przenikania?

Murowany w dwa pustaki żużlobetonowe ( pustaki nie te wąskie " takie " pełnowymiarowe " ) . Między dwoma pustakami przestrzeń powietrza . Jaka przenikalność tego nie wiem . Przy takich zimach jakie są obecnie to spalam  3 - tony węgla , może 3 ,3 tony . Drewno tylko na rozpałkę .   
 

 

27 minut temu, kazik-t napisał:

odkrywczy facet ... może lepiej mieć drugiego w zanadrzu, by choć potwierdzał lub uzupełniał to, co powie inspektor z którym prowadzisz rozmowy ...

Nic nadzwyczajnego . Siedział przy oknie w kuchni , jadł obiad , bo akurat była pora obiadu , spojrzał i tak powiedział . Przecież w nowym budownictwie ściany są cienkie , a daje się od razu izolację . Teraz nikt nie stawia grubych ścian ze względu na niepotrzebny koszt . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, czester15.30 napisał:

Murowany w dwa pustaki żużlobetonowe . Między dwoma pustakami przestrzeń powietrza .

Na Twoim miejscu zacząłbym od ocieplenia domu. Na ściany zewnętrzne minimum 10-15 cm styropianu. No i strop. O którym, nic nie napisałeś, a przez strop ucieka dużo ciepła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, czester15.30 napisał:

Przy takich zimach jakie są obecnie to spalam  3 - tony węgla , może 3 ,3 tony . Drewno tylko na rozpałkę .   

Na samo ogrzewanie domu, bez c.w.u.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Zyzol napisał:

Na Twoim miejscu zacząłbym od ocieplenia domu. Na ściany zewnętrzne minimum 10-15 cm styropianu. No i strop. O którym, nic nie napisałeś, a przez strop ucieka dużo ciepła.

W domu parterowym z zamieszkanym poddaszem mam dwa stropy betonowe . Pierwszy mam w planie ocieplić w piwnicy od spodu styropianem 5 - ką Nie mogę grubszym , z uwagi , że kiedyś był wyższy poziom wód gruntowych i stała woda na wiosnę w piwnicy , posadzka była podlewana trzy razy i jest nisko . Na drugim stropie czyli podłodze na górze jest ocieplone w miejscach niezamieszkanych wełną ( w zasadzie najpierw trociny z wapnem a później wełna ) Trzeci jakby drewniany strop nad pokojami na górze  jest ocieplony wełną .
Ps . W  piwnicy gdzie jest skład opału od spodu jest przyklejony grubszy styropian , a na niego płyta OSB . 

15 minut temu, Zbig napisał:

Na samo ogrzewanie domu, bez c.w.u.?

Z c.w.u . Mam  bojler z wężownicą c.o. i grzałką elektryczną . Latem grzeję c.w.u . grzałką elektryczną . Oczywiście wtedy zasilenie kaloryferów jest odcięte . 
Sam dziwie się , że tak mało węgla spalam . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, czester15.30 napisał:

W domu

Tak, jak napisałem, dociepl ściany.

13 minut temu, czester15.30 napisał:

Mam  bojler z wężownicą c.o. i grzałką elektryczną . Latem grzeję c.w.u . grzałką elektryczną .

Na lato zrób sobie własnym grzanie c.w.u. energią słoneczną. Uzyskasz dużą oszczędność, a można to zrobić z elementów z odzysku - np. starych grzejników płytowych.

17 minut temu, czester15.30 napisał:

Sam dziwie się , że tak mało węgla spalam . 

Pewnie wysokokaloryczny węgiel kupujesz. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
24 minuty temu, czester15.30 napisał:

Z c.w.u . Mam  bojler z wężownicą c.o. i grzałką elektryczną . Latem grzeję c.w.u . grzałką elektryczną . Oczywiście wtedy zasilenie kaloryferów jest odcięte . 
Sam dziwie się , że tak mało węgla spalam . 

Na twoim miejscu zatrzymałbym się i rozpoznał temat od początku...dlatego, że już coś wiesz, kojarzysz czego chcesz i teraz masz podstawy by skonfrontować to z rzeczywistością.

Posiadając stary dom, zbudowany w stylu DIY i chcesz mu zaimplantować nowoczesne rozwiązania. Zły kierunek. Tak uważam.

Podpowiem, że  cwu, o ile masz sporo słońca, możesz mieć praktycznie za darmo z takiego czegoś:

image.thumb.png.af6cb8e407a37257f2ad25e60bff22ae.png

Ogrzewanie możesz modernizować w pierwszej kolejności ocieplając wszytko, co da się ocieplić. To podstawa.

Żródło ciepła zostawiłbym na sam koniec i wcale to musi byc jakaś pompa cieplna. Są inne rozwiązania, tańsze i dobrze grzejące.

Chyba, ....że uległeś presji masifestującej młodzieży i też jesteś przeciwko "kopceniu"

Papierosy palisz ?

 

Edytowane przez kazik-t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u tego gościa . Dom ogrzewa PC gruntową gdzie ma kaloryfery . Kaloryfery ciepłe , nawet stary piec który został w instalacji był ciepły ( na pewno nie był rozpalany ) . W domu ma też solary do c.w.u . Powiedział , że sprawność PC gruntowej zależy od prawidłowego montażu sond . Obecnie wiele firm idzie na łatwiznę i zamiast wpuszczać od dołu w otwór i zalewać termobetonem sondy , zalewa i to niedokładnie wypłuczką . Sama sonda też sondzie nierówna . Stąd bierze się na początku " błąd " w niepoprawnej instalacji . 
Biuro ogrzewa pompą ciepła powietrzną . Instalacja podłogówka i na jednej ścianie w łazience jest instalacja ścienna . Tak jak wspomniałem 54 metrów koszt ogrzania 100 PLN na miesiąc . 
Nie był przekonany z początku do PC powietrznej , tak wspominał . W moim domu ma być PC powietrzna wysokotemperaturowa . Pompa wysoko temperaturowa jest droższa , ale w niskich temperaturach nadal sprawna . Co do ceny to jeszcze nie wiem , bo ma podzwonić po dostawcach . Takie pompy są jeszcze chyba mało instalowane w Polsce .
Między czasie w moim mieście  na sesji rady był inwestor od gazu  i są zapisy chętnych do podłączenia się . Nitka jest podciągnięta na obrzeżach zachodnich miasta . Będę zgłaszał chęć podłączenia i namawiał sąsiadów . Podłączenie ma być niedrogie , idą po kosztach , odbiją pewnie na gazie . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, czester15.30 napisał:

W moim domu ma być PC powietrzna wysokotemperaturowa . Pompa wysoko temperaturowa jest droższa , ale w niskich temperaturach nadal sprawna . Co do ceny to jeszcze nie wiem , bo ma podzwonić po dostawcach . Takie pompy są jeszcze chyba mało instalowane w Polsce .

Wysokotemperaturowa tzn. że jest w stanie wygenerować 60-70 st.C. na grzejniki, ale co to ma do sprawności w niskich temperaturach, to ja nie wiem...  Moja może pracować do 65 st. tylko że wtedy COP spada do ok. 2,5 i takiego bym się w Twoim przypadku spodziewał.

Skoro zużywasz 3 tony węgla rocznie do co i cwu w okresie grzewczym, załóżmy że z 1kg węgla masz 8 kWh to przy sprawności kotła 80% wychodzi że masz zapotrzebowanie na energię cieplną 19200 kWh, czyli z cwu całorocznym wyjdzie 20-21 tys kWh w zależności od tego ile zużywasz na cwu, a to przy COP=2,5 daje pobór energii el. min. 8000 kWh i koszt roczny ok. 4800 zł - przy założeniu że korzystamy z G11 0,6 zł / kWh.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2019 o 10:13, Zbig napisał:
W dniu 29.11.2019 o 09:57, czester15.30 napisał:

Powiedział , że pompa ma mieć 10 KW . 

To bardzo duża moc jak na dom 110 m2.  Ja mam PC 9kW w domu 140 m2, i jest nieco przewymiarowana.  

Faktycznie b.dużo, ja grzeję 6kW pompą dom parterowy ~150m plus poddasze drugie tyle czyli około 300mkw. Sezon 1600zł z CWU oraz zero pracy grzałek, nawet przy 3 dniach -20c dwa lata temu. Na razie nawet fotowoltaiki nie zakładam bo mi się to nie specjalnie opłaca przy takim koszcie ogrzewania. Z tej perspektywy 10kW do 110m wydaje się totalnym overkillem no chyba że dom nieocieplony?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.