Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła gruntowa + panele fotowoltaiczne .


czester15.30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, opteron napisał:

Faktycznie b.dużo, ja grzeję 6kW pompą dom parterowy ~150m plus poddasze drugie tyle czyli około 300mkw. Sezon 1600zł z CWU oraz zero pracy grzałek, nawet przy 3 dniach -20c dwa lata temu.

Ale to chyba z rekuperacją i grzaniem głównie w taryfie nocnej taki wynik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzema tonami węgla to trochę na wyrost powiedziałem , lecz gość liczył zużycie węgla 3 tony . Może brał pod uwagę ocieplony niebawem dom , lub COP większe od tego które zakładasz . Być może optymistycznie i zachęcającą obliczył moje zużycie prądu . 
Teraz są chyba inne PC te wysokotemperaturowe powietrzne . 
Tak czy tak to zobaczymy do wiosny , sprawa z gazem dynamicznie może rozwinąć się . Głównym powodem braku przyłączy w moim mieście w tej chwili jest , bojaźń mieszkańców przed zgłaszaniem chęci odbioru gazu . Od tego zależy czy będzie opłacało się  firmie przesyłowej podciągnąć gaz do mnie . 

Ps . Moja planowana duża moc PC może brać się z tego iż mam instalację grzewczą na kaloryfery ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Zbig napisał:

Ale to chyba z rekuperacją i grzaniem głównie w taryfie nocnej taki wynik?

To był wynik powtarzalny przez 2 lata od momentu wprowadzenia w taryfie G11, w tym roku przeszedłem od sierpnia na G13 i grzeję w tanich godzinach więc dopiero zobaczę jak to wyjdzie cenowo. Rekuperację tak, zrobiłem ją na taniutkim vents VUT300 z małymi wymiennikiem krzyżowym więc szału z odzyskiem niema, ale na pewno lepsze to niż wietrzenie oknami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, czester15.30 napisał:

Z trzema tonami węgla to trochę na wyrost powiedziałem 

...

Ps . Moja planowana duża moc PC może brać się z tego iż mam instalację grzewczą na kaloryfery ? 

Czyli ile średnio rocznie zużywałeś węgla w obecnej konfiguracji ocieplenia domu?

Nie, po prostu dom ma duże zapotrzebowanie na energię grzewczą i takiej mocy potrzebujesz.  Jak ktoś wcześniej przytomnie zauważył, najpierw trzeba docelowo docieplić a dopiero potem dobierać pompę.  Modele wysokotemperaturowe są zoptymalizowane konstrukcyjnie do pracy z wysokimi temperaturami na wyjściu, ale cudów nie ma i COP w sezonie grzewczym to 2-2,5, nie więcej.  przynajmniej tak wynika z danych typoszeregu pomp LG na przykład...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Zbig napisał:

Czyli ile średnio rocznie zużywałeś węgla w obecnej konfiguracji ocieplenia domu?

2,8 tony . 
Piec miałowo - węglowy Seko ma moc 15 KW . Mój cykl palenia w taką pogodę jak dziś na Podlasiu : Pale raz na dobę z rana  . Rozpalam podpałkę na której są trzy szufelki węgla . Gdy rozpali się ładuję węglarkę , a na górę jakiś jeden lu dwa grube kawałki węgla i zamykam na głucho . Piec czyszczę codziennie wyciorem gdy rozpali się rozpałka . Powoduje to między innymi , gdy zamknę na głuchu piec , mam pewność , że dym nie będzie uchodził drzwiczkami . Piec po pewnym czasie pracuje chyba z pełną mocą , bo kaloryfery bardzo gorące . 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie już CI się nie przyda bo kończysz przygodę z piecem :) , ten twój jest dolnego ,czy górnego spalania , że najpierw rozpałka pużniej węgiel , jak górnego próbowałeś palić od góry ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, że się wtrącę: co sądzicie o piecykach marki Vaillant? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szymon1977 napisał:

Sory, że się wtrącę: co sądzicie o piecykach marki Vaillant? 

Europejska czołówka obok Junkersa, Viessmanna czy De Dietricha - ten ostatni paradoksalnie francuski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jarekb napisał:

pewnie już CI się nie przyda bo kończysz przygodę z piecem ? , ten twój jest dolnego ,czy górnego spalania , że najpierw rozpałka pużniej węgiel , jak górnego próbowałeś palić od góry ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam piec dolnego spalania i u góry nie ma ciągu ( nie ma gdy jest zamknięta u góry zasuwa . Ciąg wtedy idzie do dołu i to działa jak rozpalany od góry " rozpalany od dołu , ale obrócony do góry nogami "  ( drugie zdjęcie , siódmy piec  z twego linku )

seko.jpg

w-jakich-piecach-mozna-palic-od-gory.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wtedy sposób palenia by się zgadzał , zapytałem bo duża część ludzi ma piec górnego spalania i pali od dołu co widać z komina ☠️ przy rozpalaniu i jak dorzucą do pieca  ,  sam byłem zaskoczony bo dziadek, tata ''byle jak'' palił , ja palę od góry w piecu górnego spalania 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2019 o 03:46, jarekb napisał:

ja palę od góry w piecu górnego spalania 

Już trzy razy rozpaliłem u znajomej która kupiła dom na Podlasiu . Piec z fajerkami  z  układem kaloryferów . Ze spalaniem od dołu dużo kłopotu przyduszał się ogień , fajerki podrywało do góry . Metoda bardzo dobra . Dym taki jak piszesz , spalanie efektywniejsze . Rozpala się dłużej .
W jakim piecu palisz i jak dużo powietrza mu trzeba dać ?  

Ps. taki fajny film . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu prawie max powietrza do momentu jak zacznie ''bić'' temperaturę i pompka chodzi  , potem patrzę na temperaturę i czy słychać ogień w piecu czwarty sezon z grubsza opanowany mam temat , ważne żeby piec nie był za wielki bo jak będzie sam żar to trudno opanować temperaturę , pomaga zmniejszenie komory cegłą szamotową , piec podobny do tego ta mała klapka na środkowych  to dodatek powietrza 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2019 o 10:10, jarekb napisał:

Przy rozpalaniu prawie max powietrza do momentu jak zacznie ''bić'' temperaturę i pompka chodzi  , potem patrzę na temperaturę i czy słychać ogień w piecu czwarty sezon z grubsza opanowany mam temat , ważne żeby piec nie był za wielki bo jak będzie sam żar to trudno opanować temperaturę , pomaga zmniejszenie komory cegłą szamotową , piec podobny do tego ta mała klapka na środkowych  to dodatek powietrza 

Jeśli masz miejsce w kotłowni , to aż prosi się postawić bufor . Grzałbyś bez cegły , aż naładuje się bufor i na jakiś czas spokój . Mógłbyś dać wtedy więcej powietrza . Piec będzie pracował z całą mocą i będzie najefektywniejszy . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Składam wniosek o przyłączenie gazu . Coś ruszyło w moim mieście . Jeśli będzie odpowiednia ilość chętnych na mojej ulicy to optymistycznie w  w końcu 2021 r. 
W tym roku zamontowałem stopnie dachowe i ławę kominiarską przy kominie , aby w niedalekiej przyszłości wstawić do szachtu komina komin stalowy spalinowo-powietrzny do kotła gazowego kondensacyjnego .  W związku tym mam pytania . 
Jaki kocioł ? Kocioł z zasobnikiem wbudowanym c.w.u z 50 l. , czy oddzielny postawić zasobnik c.w.u . ?
Jaką moc do ogrzania domu 110 - 120 metrów  i c.w.u. ( zużycie wody ciepłej nie będzie duże ) ? 
Dodam że kocioł typowy dwu funkcyjny gdzie woda użytkowa grzeje się " na zasadzie przepływowego "nie wchodzi w grę . 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)




Jaki kocioł ? Kocioł z zasobnikiem wbudowanym c.w.u z 50 l. , czy oddzielny postawić zasobnik c.w.u . ?
Jaką moc do ogrzania domu 110 - 120 metrów  i c.w.u. ( zużycie wody ciepłej nie będzie duże ) ? 
Dodam że kocioł typowy dwu funkcyjny gdzie woda użytkowa grzeje się " na zasadzie przepływowego "nie wchodzi w grę . 


Jeżeli zużycie ciepłej wody nie będzie duże, to po co Ci zbiornik grzejący wodę na zapas?
Wieszasz klasycznego Junkersa w kuchni, przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę i już.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to ma sens.

Plus dodatkowo prostsza instalacja i jeszcze kilka zalet. Pytanie tylko o sprawność takiego przepływowego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie 2funkcyjny ? taki ok 20kw na cwu nagrzeje do wystarczająco no chyba że lubisz się wyparzyć ? jak ja. masz baterie termostatyczne ?  . zasobnik 50 l mało , komin nie musi być stalowy już weszły jakieś ''plastiki'' sąsiadowi 2 miechy temu wkładali w komin do kondensacyjnego

42* to woda z lodówki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jarekb napisał:

A czemu nie 2funkcyjny ?

Bo utrzymuje stale, długimi godzinami, nocami zadaną temperatury cwu, kiedy nie jest potrzebna. To kosztuje energię i pieniądze, które niepotrzebnie wylatują przez komin.

Można dla oszczędności włączać ogrzewanie cwu tylko  na krótko przed kąpielą, myciem naczyń, myciem zębów... upierdliwe to.

8 godzin temu, Sine Metu napisał:

Jeżeli zużycie ciepłej wody nie będzie duże, to po co Ci zbiornik grzejący wodę na zapas?
Wieszasz klasycznego Junkersa w kuchni, przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę i już.

Jak najbardziej. Ponadto w tym układzie awaria  kotła ogrzewania nie pozbawia cię ciepłej wody. A awaria przepływowego gazowego podgrzewacza wody (junkersa) nie pozbawia cię ogrzewania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Sine Metu napisał:

Wieszasz klasycznego Junkersa w kuchni, przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę i już.

Kocioł będzie w kotłowni w piwnicy tam gdzie jest kocioł węglowy . W zasadzie w jego miejsce . Ogrzewanie będzie tylko gazowe . 
Zapomniałem dodać , że w tej kotłowni jest zbiornik c.w.u z grzałką elektryczną  podłączony do pieca . Ma już dwadzieścia lat . Może wymienić na nowy mniejszy ?  Jaka pojemność ? Muszę obmierzyć , bo nie widać na tabliczce znamionowej . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem sprawność przepływowego junkersa marki Junkers. 70% więc według mnie bardzo przyzwoicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, czester15.30 napisał:

Kocioł będzie w kotłowni w piwnicy tam gdzie jest kocioł węglowy .

Nie chciało mi się o to dopytywać, ale sam napisałeś. Ciepła woda będzie wytracać ciepło w długich rurach. Będziesz długo czekał, zanim ciepła woda pojawi ci się w kranie. Po skorzystaniu sporo ciepłej wody w rurach pozostanie i ostygnie bezużytecznie.

Od junkersa w kuchni lub łazience miałbyś rury krótsze i mniejsze straty po drodze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, czester15.30 napisał:

Kocioł będzie w kotłowni w piwnicy tam gdzie jest kocioł węglowy . W zasadzie w jego miejsce . Ogrzewanie będzie tylko gazowe . 
Zapomniałem dodać , że w tej kotłowni jest zbiornik c.w.u z grzałką elektryczną  podłączony do pieca . Ma już dwadzieścia lat . Może wymienić na nowy mniejszy ?  Jaka pojemność ? Muszę obmierzyć , bo nie widać na tabliczce znamionowej . 

Kup stojący kondensacyjny kocił gazowy. Na rynku dostępne są kotły, które współpracują ze starą (istniejącą) instalacją  grzejną. Nie musisz też dużo inwestować w nowy komin. Jeżeli nie moc kotła nie przekracza 21 kW, możesz wyprowadzić komin przez ścianę. Inny wariant to wkład z tworzywa sztucznego w stary przewód dymny i pobór powietrza z kotłowni. Do tego automatyka pogodowa. Sprawdzi się w obecnych warunkach atmosferycznych najlepiej. Wymień też stary zasobnik cwu, który po 20 latach ma w wężownicy i w zbiorniku pełno szlamu. Jeżeli trzeba (długość rur) dołóż jeszcze cyrkulację cwu. Koszty nie powinny przekroczyć 18 - 20 tysięcy złotych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem i rozumiem skropliny w kotle kondensacyjnym muszą wracać do kotła . Muszę rozwiązać problem ze skroplinami . Zastosować pompkę i pompować w górę do rury kanalizacyjnej . 
Jakieś wiadro podstawić i co raz wylewać to dobry pomysł . Te skropliny nie śmierdzą i czy z tej mieszanki tylko odparowuje woda ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondensacyjny coś wylewa do kanalizacji bo mam tak jakiś syfon ale moze da sie to zrobić z pompka taka jaka zakładaja do klimy do skroplin jak nie masz grawitacyjnego odpływu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, cir napisał:

kondensacyjny coś wylewa do kanalizacji bo mam tak jakiś syfon ale moze da sie to zrobić z pompka

Ja mam kondensacyjny z pomką.

-----

Piec dwufunkcyjny, CO+przepływowe grzanie wody. Potrzebuję spuścić wodę z instalacji wodnej. Czy mogę zostawić włączone CO? Czy coś się stanie jak zostawię włączone CO+grzanie wody?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.