Skocz do zawartości
IGNORED

Pompa ciepła gruntowa + panele fotowoltaiczne .


czester15.30
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. A jak zostawię podgrzewanie wody i spuszczę wodę z instalacji wodnej, to coś się stanie (w sensie spier...li)? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę. Dla pewności wyłączyłem piecyk całkiem. Zastanawiam się, czy pusty piecyk grzać się będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, szymon1977 napisał:

Dzięki. A jak zostawię podgrzewanie wody i spuszczę wodę z instalacji wodnej, to coś się stanie (w sensie spier...li)? 

kwestia tylko aby piec nie przełaczył ktory obieg grzeje , jesli zaczniesz grzac obieg bez wody to oczwiscie spalisz  wymiennik w piecu

w/g mnie oczywiscie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2020 o 07:09, jarekb napisał:

A czemu nie 2funkcyjny ? taki ok 20kw na cwu nagrzeje do wystarczająco

Moje zapotrzebowanie na moc  nagrzania domu to około 10 Kw . Rozumiem , że ,masz namyśli np. piec Junkersa , który ma modulację mocy . Piec będzie wykorzystywał maksymalną moc przy grzaniu c.w.u , a przy grzaniu c.o będzie efektywnie pracował z  mocą " nominalną 10 Kw " . 
Jestem skłonny do kupna pieca dwu-funkcyjnego z modulacją mocy i automatyką pogodową . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez czester15.30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)

Jestem skłonny do kupna pieca dwu-funkcyjnego z modulacją mocy i automatyką pogodową . 

 

Jeżeli pod automatyką pogodową rozumiesz zewnętrzny czujnik, to niewiele to daje. Programowalny termostat załatwia sprawę.

 

https://www.vokera.co.uk/homeowners/controls/7-day-rf-programmable-room-thermostat/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automatyka pogodowa to czujnik na zewnątrz, który szybciej reaguje na zmiany temperatury i na bieżąco zmienia (ustawia) moc kotła, na długo przed tym wewnętrznym który zaskoczy dopiero, gdy temperatura będzie spadać już w pomieszczeniu.

Programator?! ehh..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, czester15.30 napisał:

Moje zapotrzebowanie na moc  nagrzania domu to około 10 Kw . Rozumiem , że ,masz namyśli np. piec Junkersa , który ma modulację mocy . Piec będzie wykorzystywał maksymalną moc przy grzaniu c.w.u , a przy grzaniu c.o będzie efektywnie pracował z  mocą " nominalną 10 Kw " . 
Jestem skłonny do kupna pieca dwu-funkcyjnego z modulacją mocy i automatyką pogodową . 

Moc mojego stojącego kotła kondensacyjnego mieści się w przedziale 5,4 – 18,0 kW, a jego sprawność wynosi 110,2 % przy 30 % obciążeniu. Jest to kocił jednofunkcyjny

 

29 minut temu, Bogusław_59825 napisał:

automatyka pogodowa to czujnik na zewnątrz, który szybciej reaguje na zmiany temperatury i na bieżąco zmienia (ustawia) moc kotła, na długo przed tym wewnętrznym który zaskoczy dopiero, gdy temperatura będzie spadać już w pomieszczeniu.

Wprowadzasz w błąd zewnętrzny czujni temperatury jest tylko jednym z elementów automatyki pogodowej. Nie jest nią nawet  programowalny termostat pokojowy z rozbudowanymi nastawami, który pokazał Sine Metu.  Nawet do sterownika pokojowego można podłączyć różne elementy zewnętrzne - w tym własnie właśnie zewnętrzny czujnik temperatury, co nie znaczy, że stanie się w ten sposób automatyką pogodową pogodowym.

U mnie automatyka pogodowa składa się ze sterownika pokojowego (z wbudowanym czujnikiem temperatury) obsługującego wybrane funkcje kotła, głównego sterownika co i cwu, zewnętrznego czujnika temperatury i zewnętrznego elektronicznego modułu sterującego (zawory, pompy obiegowe, kocioł).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Zyzol napisał:

Moc mojego stojącego kotła kondensacyjnego mieści się w przedziale 5,4 – 18,0 kW

Twój dom jaką ma powierzchnię ? 

Mój dom ma 110 metrów kwadratowych . Zakładając książkowo , zapotrzebowanie na ciepło metra kw. to 70-80 watów . To jakiej mocy maksymalnej kocioł 2-funkcyjny z modulacją mocy ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ztego co się orientuję to taki zawór jest potrzebny przy kotle jednofunkcyjnym gdy na cwu ma być gorętsza woda niż na grzejniki ,coś podobnego tylko na tym schemacie jest węglowiec , przy dwufunkcyjnym nie potrzebny 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Twój dom jaką ma powierzchnię ? 
Mój dom ma 110 metrów kwadratowych . Zakładając książkowo , zapotrzebowanie na ciepło metra kw. to 70-80 watów . To jakiej mocy maksymalnej kocioł 2-funkcyjny z modulacją mocy ? 
Ja do 85 m² mam model 28HE, czyli 20 kW na centralne ogrzewanie i 28 kW na ciepłą wodę.

I jeżeli chodzi o komfort użytkowania ciepłej wody jest dobrze - nie trzeba czekać wieczności na napełnienie wanny.

Na ogrzewanie też nie narzekam.
Przy piecu dwufunkcyjnym niska moc, to tylko pozorne oszczędności.

Np. przy ogrzewaniu piec nagrzewa wodę w rurach, wyłącza palik i dalej kręci pompą - i tak cyklicznie aż dojdzie do zadanej temperatury w pokoju.

8324b243d53b701cd426f62fb2de8d0c.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Sine Metu napisał:

Ja do 85 m² mam model 28HE, czyli 20 kW na centralne ogrzewanie i 28 kW na ciepłą wodę.

Rozumiem , że 20 Kw to jest moc znamionowa na centralne grzanie " maksymalna " Jeśli automat " modulacyjny uzna to będzie grzał c.o. z moca np 10, 12 , 15 Kw itd. ?  
Jaki masz koszt roczny gazu za grzanie c.o. ? 

34 minuty temu, Sine Metu napisał:

mam model 28HE

Jaka to marka ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, czester15.30 napisał:

Twój dom jaką ma powierzchnię ? 

Mój dom ma 110 metrów kwadratowych . Zakładając książkowo , zapotrzebowanie na ciepło metra kw. to 70-80 watów . To jakiej mocy maksymalnej kocioł 2-funkcyjny z modulacją mocy ? 

Też ok.110 m kw. Mnie moc kotła wyliczał instalator i to jest najlepsze i bezpieczne rozwiązanie. Kocioł nie jest na wyrost.

1 godzinę temu, czester15.30 napisał:

Jeszce jedno pytanko . W instalacji c.o. z kotłem gazowym kondensacyjnym to jest niepotrzebny zawór cztero -drogowy ?

Poprzednio w instalacji z jednofunkcyjnym kotłem gazowym z otwartą komorą spalania też miałem zawór tylko czterodrogowy bez siłownika. Pozwalał on utrzymywać w miarę stałą temperaturę w instalacji, u mnie było to 60/45 st. C. Teraz mam trójdrogowy z siłownikiem, który kieruje wodę grzewczą na grzejniki albo na 150 litrowy stojący zasobnik cwu. 

12 minut temu, czester15.30 napisał:

Jaka to marka ? 

Jeśli możesz zapytaj instalatora, jak jest z dostępnością części i podzespołów kotła konkretnej marki w przypadku naprawy. Mnie odradził kotły dwóch marek, w przypadku których były takie kłopoty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zyzol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyszukiwałem kotły dwufunkcyjne bez wbudowanego " dużego zasobnika " , czyli " przepływowe " zaczynają się chyba od 20 Kw . Te 20 Kw potrzebne jest zapewne do skutecznego nagrzania c.w.u. 
ta modulacja to w sposób prawidłowy dobierze moc do grzania c.o. ? 

14 minut temu, Zyzol napisał:

Mnie odradził kotły dwóch marek, w przypadku których były takie kłopoty

To według niego które marki mają ograniczony , drogi dostęp do podzespołów ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten link Ci pomoże w doborze: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)

https://www.vokera.co.uk/homeowners/boilers/unica-i/

Ja mam oczywiście starszy model, Vokera Unica 28HE.

Jak działa centralne ogrzewanie opisałem powyżej, ale prawdopodobnie ma dwie moce: na 100% i 50%, ponieważ tak działa ogrzewanie ciepłej wody. Jak odkręcisz kran mniej to palnik lekko szumi, a jak odkręcisz mocniej to daje czadu.

Kosztów Ci nie podam, ponieważ mieszkam w trochę innym klimacie i mamy własny gaz. Dodatkowo, mieszkam sam w szkielecie i jeszcze na dodatek mam bonus na ogrzewanie. Do tego, płacę stałą sumę miesięcznie za prąd i gaz. W sumie grosze i siedzę teraz w bieliźnie przy 23°C, aczkolwiek normalnie mam ustawione na 22°C. Trochę zimno i sztormowo na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem do takiej opinii niesponsorowanej ;
" Ze swojej strony polecę kocioł firmy Saunier Duval Thelia Condens lub Thema Condens " 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czester kocioł kupujesz taki jaki serwis masz najblizej z dobrymi opiniami od ludzi

jesli masz awarie w srodku zimy to liczy sie czas reakcji i dostepnosc czesci

piec i schemat instalacji  proponuje uzgodnic z polecanym przez ludzi instalatorem  z Twojej okolicy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
automatyka pogodowa to czujnik na zewnątrz, który szybciej reaguje na zmiany temperatury i na bieżąco zmienia (ustawia) moc kotła, na długo przed tym wewnętrznym który zaskoczy dopiero, gdy temperatura będzie spadać już w pomieszczeniu.

Programator?! ehh..

 

Dokładnie odwrotnie, piec się włączy już gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu - bez względu na temperaturę zewnętrzną.

 

A programator czasowy jest niezbędny i u mnie włącza się od 18 do północy - czyli bez względu o której będę w domu, to grzeje.

W weekend nie zmieniam, jak wstanę to po prostu wciskam guzik i grzeje wg termostatu.

 

Oczywiście dwie rzeczy są tu istotne, gaz i klimat - ponieważ u nas w nocy się nie grzeje. Rano wstaję i wychodzę (zęby, siusiu i kawka wliczone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup kocioł kondensacyjny o w miarę dużym zakresie modulacji mocy np 1:7 lub 1:10 z czujnikiem zewn. lub termostatem pokojowym lub i to i to. 

Kocioł kondensacyjny ma najwyższą sprawność jak pracuje z jak najniższą temperaturą (lepsza kondensacja ) więc może okazać się że  żeby uzyskać maksymalną sprawność kotła to powierzchnie grzejników mogą być za małe żeby zachodziła kondensacja. Chociaż przy takiej zimie jak tego roku to pewnie by i tak kondensowało.

Miejsce montażu kotła musi umożliwić odprowadzenie kondensatu więc blisko pionu kanalizacyjnego.

Kondensat ma odczyn kwaśny więc jak masz przydomową oczyszczalnię ścieków to teoretycznie może być jakiś kłopot ale niekoniecznie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony TA-FA777ES/ Sony MDS-JA555ES / Sony MDS-JA333ES / Sony ST-D777ES / Sony CDP-XA555ES / Sony CDP-CA80ES / SONY SEQ-333ES / Heco Music Style 900 / Heco Phalanx 302A / Audiolab M-DAC / Onkyo X-B7 / Onkyo D-N9BX/ Aiwa ADN-1 / Sansui SE-88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Testował ktoś grzanie przewodami / matami + fotowoltaika ?
Uprzedzam, że to moja wybitnie prywatna opinia, ok?

I w odpowiedzi na pytanie, głęboko bym się zastanowił nad fotowoltaiką.

Ja się jeszcze załapałem na zajebisty energooszczędny domek bez tego.

Ulicę dalej ten sam developer, na budowanym jeszcze osiedlu, dołożył panele fotowoltaiczne na dachu - nie to aby po całości, co ma sens, tylko tyle ile mu rząd dopłacił.

Tak że ten...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, czester15.30 napisał:

Dotarłem do takiej opinii niesponsorowanej ;
" Ze swojej strony polecę kocioł firmy Saunier Duval Thelia Condens lub Thema Condens " 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Od blisko roku mam kocioł stojący tej firmy. Zero kłopotów. I co ważniejsze bezobsługowy po jednorazowym zaprogramowaniu. Przeglądów jego poprzednika dokonywał mi ostatnio serwisant z firmy, która instalowała mi nowy kocioł i zasobnik. Firma ta wzbudziła moje zaufanie pracą serwisanta oraz tym, że przedstawiła mi dwa warianty wyposażeniowo-cenowe nowej kotłowni. Montaż nowej kotłowni wykonała w ciągu 12 godzin, a modernizację obiegu cwu na moje życzenie już po instalacji wykonała niezwłocznie i bez dodatkowych opłat. 

Po 15 latach w każdym kotle mogą pojawiać się usterki. Mój poprzedni kocioł w ciągu 20 lat eksploatacji non stop miał dwie usterki raz  (po ok. 15 latach) uszkodził mu się termostat, a drugi raz (po 18 latach)trzeba było oczyścić wewnętrzny tor spalin, aby nie zawieszały się palniki. Konserwator, który robił przeglądy wcześniej, ograniczał się tylko do pomiarów ciągu i sprawdzania szczelności. Pierwszą usterkę naprawiłem samodzielnie, wymieniając termostat na nowy.

3 godziny temu, Sine Metu napisał:

Czyli część kasy idzie "na zaś" - niezależnie czy zużyjesz.

 

Nie rozumiem dlaczego tak uważasz. Pracą zasobnika steruje automatyka. Jest ona dostosowana do moich potrzeb. Pisałem już, że porównując rachunki za gaz wypracowane przez starą kotłownię i nową, mam oszczędności rzędu 25 - 40 % miesięcznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Sine Metu napisał:

I w odpowiedzi na pytanie, głęboko bym się zastanowił nad fotowoltaiką.

Ja się jeszcze załapałem na zajebisty energooszczędny domek bez tego.

Ulicę dalej ten sam developer, na budowanym jeszcze osiedlu, dołożył panele fotowoltaiczne na dachu - nie to aby po całości, co ma sens, tylko tyle ile mu rząd dopłacił.

Tak że ten...

trochę nie rozumiem płęty... zwłaszcza że dopłat nie ma, są jedynie ulgi podatkowe a moc i tak dobiera się względem potrzeb

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, cir napisał:

czester kocioł kupujesz taki jaki serwis masz najblizej z dobrymi opiniami od ludzi

jesli masz awarie w srodku zimy to liczy sie czas reakcji i dostepnosc czesci

piec i schemat instalacji  proponuje uzgodnic z polecanym przez ludzi instalatorem  z Twojej okolicy

W tym sęk , że gazyfikacja mego miasta dopiero zaczyna się . W miarę możliwości będę posiłkował się ich wiedzą . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili w instalacji c.o. mam naczynie wzbiorcze przelewowe otwarte ( stosowane w kotłach na paliwo stałe )  . Zostanie ono zdemontowane . W kotle kondensacyjnym dwufunkcyjnym jest wbudowane naczynie przeponowe małej objętości . Czy potrzebne jest jeszcze dodatkowe przeponowe  większe w instalacji ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



W kotle kondensacyjnym dwufunkcyjnym jest wbudowane naczynie przeponprzeponoweowe małej objętości . Czy potrzebne jest jeszcze dodatkowe  większe w instalacji ? 


Nie. Natomiast ważny jest zapas mocy przy grzaniu ciepłej wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.