Jump to content
lete

Referencyjna scena - hiper precyzja - wybór kolumn

Recommended Posts

Słucham aktualnie na zmodyfikowanej lampie Xindak MT-3 (wymienione lampy, kondensatory, rezystory - wszystko na klasy premium) oraz głośnikach Harpia Acoustics 300B Mini, które z założenia dedykowane są do lampy.

Barwa, dynamika, rozpiętość basu, wybrzmienia, detal - wg mnie na bardzo wysokim poziomie.

Jest jedno "ale"... Kolumny to spore podłogówki, które siłą rzeczy nie generują referencyjnej, holograficznej i przestrzennej sceny, a jedynie poprawną, prawidłową, z dobrym (ale nie wybitnym) pozycjonowaniem źródeł pozornych. Teoretycznie wszystko jest OK - słychać co, gdzie i jak (czy z lewej, czy z prawej, na środku, bliżej, dalej, itd.). Ale słyszałem już lepszą przestrzeń na bardzo dobrych monitorach - np. tak zachwalanych swego czasu przez red. Pacułę - Harpia Acoustics Nina (na tych samych kopułkach SEAS'a, co w moich 300B Mini).

I tu pojawia się pytanie... Jakie są Wasze doświadczenia, jeżeli chodzi o kolumny lubiące reprodukować holograficzną, perfekcyjną stereofonię, z idealną budową planów i rozkładem źródeł pozornych? Mówiąc inaczej, głośniki w STEREO powinny grać tak perfekcyjnie, jeżeli chodzi o przestrzeń, jakby fabrycznie każda płyta nagrana była w QSound 😉

Zakładając, że lampa zostaje (gra bardzo fajnie z Harpia Nina - pożyczone), to czy możecie coś polecić do posłuchania? Oczywiście, mówimy o używanych kolumnach/monitorach - załóżmy, przedział cenowy za używane, para - 10.000 zł (nowe do 50k max.).

Po wielu latach słuchania na 300B mini chcę coś zmienić, aby na nowo "poznawać" repertuar, który posiadam. To nie znaczy, że 300B mini grają źle! Przeciwnie, spełniały moje wymagania przez ostatnie 5 lat i nadal będą ze mną. Chcę jednak kupić jeszcze głośniki, które zachwycą mnie jakością sceny, prezentacją, mikrodetalem...

Czego warto posłuchać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pomieszczenie zapewne ogranicza Twoje doznania,ciesz sie tym,co masz,zmiana kolumn nie gwarantuje sukcesu,po zmianie kolumn,zazwyczaj czeka Cie zmiana kabli glosnikowych,i cala zabawa zaczyna sie od poczatku.

a efekt nieznany.nikt kto cos Ci poleci,tak naprawde nie wie jak to zagra u Ciebie.

i pamietaj,ze Twoj zmodyfikowany wzmacniacz,gra zupelnie inaczej niz seryjny,i byl modyfikowany pod posiadane kolumny.

 • Like 1
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, lete napisał:

Kolumny to spore podłogówki, które siłą rzeczy nie generują referencyjnej, holograficznej i przestrzennej sceny,

To nie jest oczywiste. Większa kolumna potrzebuje wokoło więcej wolnej przestrzeni i wtedy generuje jeszcze lepszą holografię niż małe monitory. Lepszy bas z dużych driverów też ma wpływ na...holografie, choć wydaje się, że jedno nie ma związku z drugim. Otóż ma i to sporo wspólnego.

 • Like 5
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
xavian

Zgadza się. Warunki mieszkaniowe chwilowo średnie - przeprowadzka w inny skraj Polski ze względów zawodowych. I nie zanosi się na szybką stabilizację, więc od paru lat wynajem i kopromisy. Chyba jest w tym sporo racji, aby nie kombinować póki co. Braki w stereofonii faktycznie mogą wynikać z upchania zestawu w dosyć wąskim pomieszczeniu. Wcześniej 300B Mini miały prawie 2x więcej metrów. Dzięki za rozsądną opinię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chciałbym Ciebie zniechęcać, ale kolumny za dychę (nawet te z 50 koła tracące 80 procent ceny do 10 tysi, co w moim odczuciu świadczy o ich przeciętności) z Xindakiem (bez względu ile w niego włożyłeś) bez dobrej akustyki nie wespną się na szczyty możliwości o jakich marzysz. I nie ma znaczenia, czy przerzucisz dziesiątki kolumn, bowiem nie będziesz wiedział o tych sprawdzonych nic więcej, jak tylko to, w jaki sposób radzą sobie z trudnymi warunkami lokalowymi, jakie ma zdecydowana większość piszących na tym forum miłośników muzyki. Wydaj tę dychę na najprostsze ustroje lub choćby wypożycz takowe na próbę od kolegi, a może okazać się, że nie musisz szukać kolumn, tylko wystarczy powalczyć z materią pomieszczenia.

J.  

 • Like 4
 • Thanks 1

Ciężko jest lekko żyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam wrażenie, że duży wpływ na scenę mają odbicia od ścian/podłogi i charakterystyka impulsowa. Spróbowałbym poruszać kolumny, odsunąć je od ścian, postawić blisko fotela, na którym słuchasz.

Błąd fazowy można spróbować poprawić w domenie cyfrowej. Albo nauczyć się darmowego rePhase, albo skorzystać z oferty Ulricha:

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To pomieszczenie w kształcie "L" - z aneksem. Zauważyłem, że brzmienie znacznie się poprawia po "zagraceniu" go poduchami, przy rozłożonej sofie (3-osobowej). Mówiąc inaczej, im więcej miękkich materiałów, tym brzmienie staje się bardziej precyzyjne, mniej "dudnień" (pogłos) w pokoju, a bas zyskuje jeszcze dodatkowo przyjemną fakturę (pełna kontrola, idealnie jest trzymany w ryzach).

Macie rację. Zmienię głośniki, potem zmienię pewnie lampę, następnie wpadnę w pułapkę wydawania kasy na nowe źródło (teraz to praktycznie kopia Goldmund'a, bez tak rozbudowanego zasilania), a i tak "coś" zawsze będzie do poprawy... Zacznę więc od pomieszczenia. Jakieś ustroje, piramidki na ścianę, wrzucę coś za głośniki, etc. Zobaczymy. 

Dzięki!

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, lete napisał:

Ale słyszałem już lepszą przestrzeń na bardzo dobrych monitorach - np. tak zachwalanych swego czasu przez red. Pacułę - Harpia Acoustics Nina (na tych samych kopułkach SEAS'a, co w moich 300B Mini).

Postawionych w tych samych miejscach co obecne Twoje ?

Bo tylko takie porównanie ma sens

 

Wytargaj obecne paki na środek pokoju , najbardziej jak tylko to możliwe

 

i wtedy oceniaj

Całkiem spora grupa, przez 20 lat odsłuchała i poznała "sygnaturę brzmienia" kabli zasilających
I nazywa to  ... wiedzą 

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 28.10.2019 o 22:44, lete napisał:

Jest jedno "ale"... Kolumny to spore podłogówki, które siłą rzeczy nie generują referencyjnej, holograficznej i przestrzennej sceny

Jest jeszcze jedno „ale”: aby tę hiper scenę osiągnąć to pomieszczenie rownież winno być „referencyjne”...

To co próbujesz robić poprzez zmianę klocków to zmiany „siłowe”: większa moc wzmacniacza, większe kolumny wpłyną na zmianę/różnicowanie przekazu i sposobu jak to odbierasz, ale to wcale nie musi znaczyć że jest lepiej. Wielu odbiera podbicie zakresu 60-110 Hz jako poprawę „jakości” w stosunku do jego braku....

zaczynajac od początku przygodę audio czyli od pomieszczenia, wygładzenia charakterystyki, może pozwoli Tobie zobaczyć, że to nie musza być klocki Goldmunda z dedykowanym zasilaniem, aby usłyszeć „referencyjną, holograficzną i przestrzenną scenę” 🤔😀

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tak w ogóle po co Ci referencyjna scena hiper precyzja??? Przecież wtedy będzie wszystko sztuczne i nienaturalne... Nawet na koncercie nie ma referencji ani hiper precyzji. Po psuć takimi wymaganiami radość słuchania muzyki???

 • Like 2

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś zrobiłem trochę zmian. Głośniki wysunąłem około 1 metr od ściany (wcześniej było to 0,5 metra), a tryb na lampie przełączyłem z pentody na triodę. W efekcie jest więcej przestrzeni oraz pojawiło się zdecydowanie więcej "triodowych" smaczków, które w trybie pentodowym były jakby przykryte nieco bardziej dynamicznym graniem, ale za to mniej "plastycznym". Właśnie skończyłem odsłuchy. Jest prawie 23.00, a mi wciąż nie schodzi banan z twarzy... System gra teraz bardziej "malowniczo" i pojawiły się wszelakie mikro-smaczki, które ładnie są pozycjonowane w przestrzeni. Muszę jeszcze powalczyć z akustyką, bo i basu nieco przybyło. Nie chcę zatykać bass-reflexów gąbką, więc trzeba będzie wrzucić ustroje na ścianę - być może jakieś piramidki załatwią sprawę.

Że też wcześniej nie wpadłem na pomysł "barwnego" słuchania w trybie triodowym, zamiast pentodowym? 😉 Być może przy ścianie faktycznie pentoda miała rację bytu (dźwięk zyskiwał na dynamice), ale po wysunięciu kolumn trioda wydaje się dużo bardziej ciekawa. W pomiarach moc uzyskiwana na triodach ma bardzo ładny przebieg (weryfikowaliśmy to z Haiku Audio), podczas gdy w trybie pentody już jest trochę "śmieci".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acz... "doszły mnie słuchy", że warto sprawdzić Xavian Stella - z nowej serii, 8 Ohm, 88dB. Nie są przesadnie drogie (nowe 17k), a doświadczenia niektórych forumowiczów bardzo pozytywne. Może przy okazji uda mi się ich posłuchać, acz... po dzisiejszym dniu "ciśnienia" nie mam 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites
Muszę jeszcze powalczyć z akustyką, bo i basu nieco przybyło. Nie chcę zatykać bass-reflexów gąbką, więc trzeba będzie wrzucić ustroje na ścianę - być może jakieś piramidki załatwią sprawę.

 Piramidki nie zalatwia zadnych problemow z basem.

 

Tutaj znajdziesz ciekawe testy, miedzy innymi odnosnie precyzji reprodukcji sceny.

 

Ten LEDR to jeden z najbardziej wymagajacych

 

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za poprawę sceny jest nie tylko akustyka odpowiedzialna,
dodatkowo wydajność systemowa, zwrotnice, filtry i zoptymalizowanie zakłóceń sygnału.

Lokalizacja odbić akustyczki (pierwszych i późnych) ma wpływ na przestrzeń i glebie sceny,
a także dodatki o których wspomniałem, tworzą krótkie opóźnienia, (prawidłowo skorygowane) pogłosy, w efekcie powiększają i poprawiają przejrzystość źródeł eksponując środowisko każdego instrumentu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten test chyba nie jest aż tak wymagający - raczej podstawy 😉

Prawdziwe wyzwanie to nagrania, gdzie scena jest nasycona mikrodźwiękami o różnej lokalizacji pozornej.
Pamiętam z odsłuchów niesamowity efekt, kiedy Harpia Nicolo odtworzyły przed jednym z utworów kapeli rockowej (nazwy nie pamiętam) ścieżkę dźwiękową rodem z pola walki - wybuchy, odgłosy biegających ludzi, strzały gdzieś w oddali, krzyki o setki metrów dalej, przelatujące na horyzoncie helikoptery, czy spadające gruzy walącego się budynku. Ten dźwięk był w pełni trójwymiarowy i bardzo sugestywny. Uczucie, jakbym w rzeczywistości znalazł się na środku bitwy, a dźwięki dobiegały z każdej strony - wrażenie wręcz kilometrowej rozpiętości sceny. Coś niesamowitego.

Ja osobiście testuję na dosyć łatwym dla kolumn nagraniu - tu prawie wszystkie zagrają to dobrze. Doskonale znane Wam "Amused to death" - Roger Waters

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Hi end to..

powinno się od akustyki pomieszczenia zaczynać.. zrobić na cacy..

bo 

..jaki sens ma  branie coraz droższych klocków.. do słabego pokoju..?

 • Like 1

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, lete napisał:

Ten test chyba nie jest aż tak wymagający - raczej podstawy 😉

....

Ja osobiście testuję na dosyć łatwym dla kolumn nagraniu - tu prawie wszystkie zagrają to dobrze. Doskonale znane Wam "Amused to death" - Roger Waters

Waters jest super, ale niemalze jak wszystkie testy/porownania odnosi sie do lokalizacji w plaszczyznie poziomej, czyli lewo/prawo + glebia. To wszystko opiera sie o roznice fazowe i poziomowe odbioru naszych dwojga uszu.

Ale LEDR dodaje jeszcze test lokalizacji w plaszczyznie pionowej (gora/dol), gdzie lokalizacja jest oparta o zmiany w spektrum/pasmie czestotliwosci (patrz HRTF). To jest ciekawe i trudniejsze do poprawnego odegrania/odbioru

Edited by xajas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawdziwy sens to kupić dobrze nagrane płyty i w miarę dobre kolumny w mojej ocenie oczywiście

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szerokosc scianki ma drugozedne znaczenie, sa kolumny bardzo szerokie, ktore potrafia generowac super szeroka, zamaszysta scene. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

dokladnie tak,bo to recenzenci wmawiaja ze tylko waska przednia scianka,da holograficzne efekty.

sciemniacze jak zwykle.

i to nie sa idioci,tylko z czytelnikow robia glupcow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobnie jak dlugo bylem przekonany, ze podstawa sa przetworniki koaksjalne/wspolosiowe. W miedzyczasie, w oparciu o „swiezsze“ doswiadczenia zmienilem zdanie :-)
Takze wielodrozne zestawy z duzym odstepem miedzy przetwornikami, sa w stanie stworzyc dobra, holograficzna scene.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziś zrobiłem trochę zmian. Głośniki wysunąłem około 1 metr od ściany (wcześniej było to 0,5 metra), a tryb na lampie przełączyłem z pentody na triodę. W efekcie jest więcej przestrzeni oraz pojawiło się zdecydowanie więcej "triodowych" smaczków, które w trybie pentodowym były jakby przykryte nieco bardziej dynamicznym graniem, ale za to mniej "plastycznym". Właśnie skończyłem odsłuchy. Jest prawie 23.00, a mi wciąż nie schodzi banan z twarzy... System gra teraz bardziej "malowniczo" i pojawiły się wszelakie mikro-smaczki, które ładnie są pozycjonowane w przestrzeni. Muszę jeszcze powalczyć z akustyką, bo i basu nieco przybyło. Nie chcę zatykać bass-reflexów gąbką, więc trzeba będzie wrzucić ustroje na ścianę - być może jakieś piramidki załatwią sprawę.
Że też wcześniej nie wpadłem na pomysł "barwnego" słuchania w trybie triodowym, zamiast pentodowym?  Być może przy ścianie faktycznie pentoda miała rację bytu (dźwięk zyskiwał na dynamice), ale po wysunięciu kolumn trioda wydaje się dużo bardziej ciekawa. W pomiarach moc uzyskiwana na triodach ma bardzo ładny przebieg (weryfikowaliśmy to z Haiku Audio), podczas gdy w trybie pentody już jest trochę "śmieci".
Z całym szacunkiem, ale huczny tytuł wątku w zakładce hi end, a kończy się odkryciem, że przesunięcie kolumn o metr daje taki efekt.
Może trochę więcej dbałości i tworzących wątki i administratorów , bo zaraz już nic z tego forum nie da się czytać.
W zakładce hifi to już całkiem ścieki informacyjne.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może trochę więcej dbałości i tworzących wątki i administratorów , bo zaraz już nic z tego forum nie da się czytać.

W zakładce hifi to już całkiem ścieki informacyjne.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

widze ze masz ped do porzadkowania/szufladkowania (sobota wiec trzeba auto umyc i posprzatac). :-)

 

Najwiecej sciekow znajdziesz na zakladce High-End rozpowdzechnianych przez „pseudo-expertow“ od High-End ;-)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, xajas napisał:

widze ze masz ped do porzadkowania/szufladkowania (sobota wiec trzeba auto umyc i posprzatac). 🙂

 

Najwiecej sciekow znajdziesz na zakladce High-End rozpowdzechnianych przez „pseudo-expertow“ od High-End 😉

 

Wiesz, jak tu mogę tyle co nic, ewentualnie napisać kilka zdań, a to też nigdy nie wygłaszam poglądów jedynie słusznych.

Jeśli do mnie pijesz z pseudo expertem to mocno niecelny strzał. Ja tutaj w przeciwieństwie do Ciebie nie udzielam się na lewo i prawo.

Niemniej denerwujące jest to, że wiele wątków jest nieprzemyślanych, ludzie żądają porad tu i teraz, a jak nie dostają ich to się obrażają.

Tutaj mamy tytuł hiper precyzja, referencyjna scena. Człowiek oczekiwałby trochę jednak innej treści w dziale hi end z takim tytułem.

Tylko tylko, a może aż tyle patrząc na całe forum.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, nie, nie mialem Ciebie na mysli, nie pije do Ciebie. To raczej wynik dluzszej obserwacji.

Jesli Cie denerwuje zachowanie wielu uczestnikow i nie potrafisz pewnych odpowiedzi/reakcji zignorowac, to jedynym sposobem na to jest przestac odwiedzac AS 😉 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forum to nie tylko czysta informacja. To również relacje i zaangażowanie. Wielu ludzi wraca tu, bo ma zbudowane relacje, ludzi których docenia i chętnie słucha ich porad. Nie zawsze i nie każdy wpis będzie idealnie doprecyzowany do kategorii. Ale jeżeli będzie w nim interesująca dyskusja i życzliwi ludzie, to nie widzę powodu, aby podnosić z tego tytułu larum. Może i faktycznie, ten wątek nieco przesadnie znalazł się w tym miejscu. Pierwotnie zależało mi na czymś innym, a potem wnioski poszły w inną stronę.

Wszystkiego dobrego.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie wystarczy jedna zkladka mili ludzie i ciekawe tematy, a z filtrowaniem informacji poradze sobie bez szufladek :-)

Wszystkie szufladki to tylko sztuczna blokada wolnego przeplywu mysli i doswiadczen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.