Skocz do zawartości
IGNORED

HCFR-kalibracja projektora JVC, jak zacząć?


Woodolec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym samodzielnie kalibrować projektor JVC DLA-X7000. Mam kalibrator Wacom (klon X-Rite i1 Display Pro). Ściągnąłem oprogramowanie HCFR 3.5.1.4, podłączyłem projektor kablem HDMI i kalibrator i... Nie wiem od czego zacząć.
Program jest nieintuicyjny. Nie potrafię znaleźć żadnych samouczków, filmików itp.
Kalibrowałem dotąd monitory, teorię znam. Nie wiem tylko od czego zacząć. Jak widać na załączonych zdjęciach, większość klawiszy jest nieaktywna. Próbuję coś włączyć, nic się nie dzieje.
Czy zna ktoś jakąś stronę, gdzie opisane jest krok po kroku, jak kalibrować projektory tym programem?
Sytuacji nie ułatwia fakt, że pracuję na Macu i nie znam wszystkich zagadnień Windowsa.

Liczę na Waszą pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_1894 3.jpg

IMG_1895 3.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, fetek napisał:

te uradzenia służą do profilowania nie kalibrowania.

Co to w ogóle znaczy? Te urządzenia to czujniki. To program: albo generuje profile (przy monitorach komputerowych), albo kalibruje automatycznie (Calman i projektory lub TV), albo podpowiada regulacje i odchylenia (jak HCFR).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samouczka raczej nie znajdziesz. Jeśli bierze się za to całkiem ładną kasę to myślisz, że ktoś będzie chętny żeby się tą wiedzą dzielić?
Kalibracja kolorów to ma sens tylko jeśli widać rozbieżności w cieniach (sprawdź na kilku filmach, niektóre mają zwyczajnie skopane kolory) i da się to spokojnie zrobić na oko, chociaż wymaga trochę wprawy. Przy półtonach i jasnościach zabawa z kolorem nie ma sensu - i tak nie zauważysz różnicy... A nawet jeśli to szkoda zachodu, to są zbyt małe różnice. I tak każdy film ma inaczej ustawione kolory w postprodukcji, kręcone są różnym sprzętem, który też coś od siebie dodaje. Najważniejsza jest krzywa gamma i tym trzeba się zająć. Dużo oglądać i modyfikować, aż będzie idealnie... po co pozbawiać się zabawy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może ten artykuł pomoże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Woodolec napisał:

Co to w ogóle znaczy?

to że dokonujesz korekcji na LUT'cie nie w urządzeniu tj projektorze. Aplikacja nie poinformuje Cie co masz przestawić by było dobrze, po za tym czujniki nie nadają się do pomoru na odległość (mimo że oryginalny czujnik i soft posiada taką opcję).

Max co możesz uzyskać to lekką korekcję RGB i nic więcej, nie zmierzysz kontrastu, gammy ani żadnych pozostałych wartości

pomijam już fakt że nawet nie roczny czujnik już będzie fałszował pompiery.

12 godzin temu, Woodolec napisał:

albo kalibruje automatycznie (Calman i projektory lub TV), albo podpowiada regulacje i odchylenia (jak HCFR).

tia, telepatycznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 31.10.2019 o 22:48, fetek napisał:

to że dokonujesz korekcji na LUT'cie nie w urządzeniu tj projektorze. Aplikacja nie poinformuje Cie co masz przestawić by było dobrze, po za tym czujniki nie nadają się do pomoru na odległość (mimo że oryginalny czujnik i soft posiada taką opcję).

Max co możesz uzyskać to lekką korekcję RGB i nic więcej, nie zmierzysz kontrastu, gammy ani żadnych pozostałych wartości

pomijam już fakt że nawet nie roczny czujnik już będzie fałszował pompiery.

tia, telepatycznie

Człowieku, kalibrowałeś cokolwiek? Wyraźnie widać, że nie wiesz o czym piszesz. Dla Twojej informacji, zacząłem kalibrowanie z Calmanem i HCFR. Nie wiem, co masz na myśli pisząc „LUT'cie” (widać mylą Ci się „profile” z w budowanymi tablicami) ale aplikacja PODPOWIADA co przestawić, nie tylko „lekką korekcję RGB”. Co więcej, jedynym sposobem obróbki gammy w tych projektorach jest ustawienie jej ręcznie na PC lub skorygowanie czujnikami typu i1 Display pro i zaimportowanie ich do projektora. Więc tak, kalibruję ten projektor bez względu na to, co Ty sobie tam roisz. I tak, zmiany są kolosalne. Jedyna różnica między moją kalibracją a profesjonalną jest taka, że posiłkuję się tanim kolorymetrem zamiast spektofotometrem za 13 tys. I tak, czujnik jak najbardziej nadaje się do „pomoru na odległość”. Będzie lepiej, bo idzie do mnie generator paternów. Po co zabełtujesz temat?

W dniu 31.10.2019 o 12:37, DarthV napisał:

Witam, może ten artykuł pomoże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzięx ?

Zaczynam zabawę. Wymieniam czujnik, bo Wacom nie chce współpracować. Skontaktowałem się z kolegą, który ogarnia temat. Idą do mnie zza Wielkiej Wody generator paternów i HDFury Integral. Gdy już wszystko będę miał i rozkminię jak to działa, opiszę krok po kroku. Chciałbym zrobić poradnik dla wszystkich zagubionych jak ja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Woodolec napisał:

Jedyna różnica między moją kalibracją a profesjonalną jest taka, że posiłkuję się tanim kolorymetrem zamiast spektofotometrem za 13 tys.

kalibrujesz czujnikiem który nie działa na odległość, bardzo szybko się zużywa a skoro jesteś taki kozak to wiesz że D1 pro, spyder i cała reszta sprzętu z tego segmentu nie jest w stanie poprawnie zmierzyć gammy, ba część urządzeń jej nawet nie mierzy.

Twoja kalibracja to zwyczajna zabawa

18 godzin temu, Woodolec napisał:

Człowieku, kalibrowałeś cokolwiek?

regularnie co 2 tygodnie od 10 lat, dlatego nie będę tracił czasu na pyskówkę z kolesiem który tydzień temu jeszcze niczego nie wiedział.

BTW: Tablice w monitorze/gpu też możesz korygować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„regularnie co 2 tygodnie od 10 lat, dlatego nie będę tracił czasu na pyskówkę z kolesiem który tydzień temu jeszcze niczego nie wiedział”
Ja też kalibruję regularnie, tyle że monitory robocze. Jeśli masz tak rozwadniać temat tylko by się pomądrzyć, jak to słabymi czujnikami nic się nie da zrobić, to jestem Ci wdzięczny że rezygnujesz z dyskusji. Jestem też wdzięczny opatrzności że trafiłem na kompetentniejszych doradców i mogłem zacząć z zadowalającym efektem mimo twoich prób zniechęcenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki maksymalnie co 24 miesiące oddaje się do reklamacji, często używane już po 6 miesiącach potrafią pokazywać herezję a żaden z nich nie został stworzony z myślą o projektorach.

No ale jeśli mierzysz gammę, czujnikiem który tego nie potrafi to i pewno z kalibracją sobie poradzisz... w końcu od profesjonalny się różni tylko (albo aż) urządzaniem... już Ci psiałem, kozak jesteś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to błąd próbować robić kalibrację na takim sprzęcie. Albo masz sprzęt profesjonalny za jakieś chore pieniądze albo robisz to "na oko". Widziałem skalibrowany projektor podobnym sprzętem o jakim piszesz i obraz był o wiele gorszy niż na moim kalibrowanym "na oko", ale rób jak chcesz... widać że wiesz wszystko najlepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D1 pro to dość dobry i co najważniejsze powtarzalny Kolorymetr,  teoretycznie ma opcje zastosowania przy projektorach ale jego zdolności pomiarowe są ograniczone do minimum. Nawet w przypadku ekranów płaskich służy do korekcji jasności i kolorów, nie skoryguje poprawnie gammy i nie poradzi sobie z gorszymi monitorami (np tanie ledy) a co dopiero z projektorami...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.