Skocz do zawartości
IGNORED

jaki tani a dobry kabel optyczny....???


rafko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis zapytal mnie kumpel, a zupelnie nie znam sie na kinie domowym wiec pytam Was- jakie są względnie tanie a zarazem dobre kable optyczne?

 

Chce nim połączyć odtwarzacz DVD z amplitunerem. Jedno i drugie to Yamaha.

Czy lepiej bedzie mu to polaczyc optycznym , czy lepiej analogowym kablem.

Wdg mojej skromnej wiedzy to chyba optycznym, bo wtedy dzwiek jest dekodowany w amplitunerze, a jak by polaczyl znalogowym, to dekodowanie zachodzi w odtwarzaczu...

 

Napiszcie cos o tym kablu, co polecacie na dobry poczatek???

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatek i na koniec polecam każdy w twej ocienie wygladający przyzwoicie kabelek, cyfra jest cyfrą i różnic nie będziesz słyszał, nie przepłacaj każdy optyczny kabelek będzie robił dokładnie to samo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ma być tani to proponuję zrobić samemu tzn. 2 wtyki cinch (2-3zł/szt) + kabelek jakiś cyfrowy 2zł/mb podłączyć to pod wyjście coaxial i gotowe. Dzwięk jest dekodowany w Ampli i co ważne słuchać dużą różnicę pomiędzy zwykłym analogowym podłączeniem. Z tego co poczytałem w instrukcji, to Ampli. wybiera najpierw sygnał z gniazda coaxial później cyfrowego a na końcu z analogowego. Czyli chyba coaxial jest deko lepsze niż typowe cyfrowe :-), ale mogę się mylić.

 

pzdrv

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

123... test

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ma wyglad do brzmienia (np. kable Reson).

Co sie tyczy dzwięku z kabli optycznych to jest roznica bo miałem juz chyba z 5 kabli , przeprowadziłem test przełaczając kolejne przewody i jest roznica wiec nie pisz głupot.

Uzywam teraz Profigolda , polecam ten kabel jesli nie masz suba bo duzo basu w nim jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rożnice wynikają głównie z jakości wykonania kabli , złącz czy lutowania w przewodzie coaxial. Kup sobie beldena, dwa wtyki dobrej jakości np nakamishi, trochę cyny i zrobisz highedowy kabel za ok. 20PLN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale nie teoretycznie. Znajomy mierzył to wszystko i lepszy sygnał (mniej strat) miał coaxial. To wynik konwersji cyfrowego sygnału na optyczny w DVD i spowrotem z optycznego na cyfrowy w ampl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając co powyżej doszedłem do wniosku, że część kolegów z elektroniką ma mało wspólnego. Dobre kable to jeden z ważnych elementóe w analogowym przekazie pasma akustycznego. Przy połączeniach cyfrowych OPTO czy drut jakość przekazywanego sygnału jest identyczna i zależy tylko od przetworników AC/CA w sprzęcie.

Oczywiście wykonanie kabli OPTO i COAX jak zawsze powinno byś na przyzwoitym poziomie (lutowanie, brak luzów na wtykach, czystość czoła światłowodu i takie tam).

No i kolego Tomku jestem ciekaw jak ten pana kolega pomierzył straty i czego one dotyczyły. Chyba, że ma laboratorium pomiarowe z kilaka ładnych PLN.

 

Wracając do głównego pytania. Jeśli w zestawie masz tylko jedno żrodło sygnału cyfrowego (DVD) to taniej będzie COAX, a modniej OPTO. Wybór jest Twój bo różnicy na pewno nie usłyszysz.

 

Pozdrawiam wszystkich znających sie na kablach tak czy inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem,

Jako ze jestem nowy na tym forum nie chce dozucac oliway do...

Ale mysle ze niektorzy to nie tylko z elektronika , ale i ze zdrowym razsadkiem (nie mowiac o matematyce) nie mialo wiele wspolnego.

Ty tyle

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam kabel coaxial!! Od paru miesięcy miałem podpiete dvd z ampli yamahy rx-v650 kablem optycznym. Twierdziłem od zawsze, że cyfra to cyfra, ale po przeczytaniu masy postów i rozmowie z kumplem "rzuciłem się" i kupiłem coaxiala profigolda. Jakie było moje zdziwienie, że jest "jakaś" różnica. Prostym sprawdzianem jest pogłośnienie na maxa ampli (oczywiście bez żródła dźwięku, tylko na włączonym sprzęcie). Okazało się że kabel optyczny (tzn. bardziej przetworniki a/c) wydziela spory szum !! Po zmianie na coaxial -> totalna cisza. Zauważalne jest większa precyzyjność dźwięku przez co trochę wyostrza się "góra", ale za to dźwięk przestrzenny "wreszcie" sprawia wrażenie jednej całości (dotychczas każdy głośnik jakby "sobie" grał).

 

Pozdrawiam

Bartek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Miał ktoś do czynienia z którymś z tych kabelków ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... chcę odseparować masę ampli od reszty sprzętu i przydał by się przyzwoity kabel optyczny (aby się nie złamał za łatwo, aby końcówki były jakoś szlifowane a nie "mat" ;), aby nie był za sztywny bo można jedynie gniazdo uszkodzić, nie chcę by tandetnie farba schodziła, i nie chcę by wyglądał tandetnie jak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... długość minimum 1,5m ... ale nie więcej niż 2m .

 

Myślałem jeszcze o

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... ale producent uszkadza niemal przewody już przy pakowaniu (kupiłem coax z tej serii i był na siłę upchany/"połamany" w blisterze ... a na bandridge profigold za 200 PLN mi szkoda pieniędzy - może są świetnie zrobione i poprawnie zapakowane ale ta marża 1000% to już lekka przesada)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby końcówki były jakoś szlifowane a nie "mat" ;) ---- tu mi chodziło oczywiście o końcówkę światłowodu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia.

Zapewniam, że wszystkie brzmią identycznie. Ale ja kabli nie słyszę ;).

 

Jedna uwaga. Przez TOSLINK pójdzie max. 5.1 i to nie z najwyższym bitrate. Zaletą jest rzeczywiście separacja galwaniczna. Na złocenia nie zwracaj uwagi, nie maja żadnego znaczenia.

Ceny są bandyckie. Sam światłowód w hurcie to ułamek procenta tych dla ludu. Wtyczki występują zawsze, więc nie rozumiem proporcjonalnego do długości wzrostu (wysokich) cen.

Kabelek optyczny daje się wbrew pozorom swobodnie wyginać. U mnie obecnie; chwilowo jeden taki 0,5 m łączący dekoder cyfrowy TV z ampli jest fest naprężony i oczywiście gra. Używałem tez takich 3 m. Robiłem również doświadczenie na „gubienie bitów” stopniowo wysuwając wtyk z gniazda. Gra do momentu przerwania transmisji, żadnych ściem audiofilskich.

Ograniczenia przepustowości w stosunku do COAXIAL S/PDIF wynikają z technologii; nie z voodoo.

W praktyce do połączeń klasy KD, TV i stereo jest absolutnie wystarczającym IC. Do SACD stosuję już COAX (tylko 5.1 kanałów). Mam wrażenie lepszego dźwięku ;).

Nigdy nie słyszałem aby jakikolwiek IC cyfrowy miał wpływ na basy i tym podobne ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo kabelek i tak będzie łączył studyjny DAC "napędzający" monitory studyjne więc STEREO wystarczy ;) ( obecnie i tak ampli używam do stereo ... jednak nie podoba mi się to że jest uziemiony przez coax ... a jak z obudowy poprowadzę kabel do uziemienia to i tak będę miał pętlę mas co może mieć niekontrolowane skutki).

 

Tak więc nikt nie słyszał by któryś z tych co podałem był jakoś mechanicznie niepoprawny ? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7

"Jedna uwaga. Przez TOSLINK pójdzie max. 5.1 i to nie z najwyższym bitrate"

A ja miałem okazję oglądać film w zapisie 6.1, coax też puści 6.1

 

"Do SACD stosuję już COAX (tylko 5.1 kanałów). Mam wrażenie lepszego dźwięku ;)."

No to bardzo dziwne bo SACD w 5.1 uzyskać można jedynie używając wejść analogowych x 6.,przez coax uzyskamy tylko 2.0

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A ja miałem okazję oglądać film w zapisie 6.1, coax też puści 6.1

Przy coax/optic można puścić skompresowane stratnie max 6 kanałów dyskretnych (5.1) .... przy 6.1 (7 kanałów) kanał tylny jest tworzony matrycowo z dwóch tylnych. ... ale mnie nie interesuje niska jakość ... tylko bezstratne PCM ;)

 

>No to bardzo dziwne bo SACD w 5.1 uzyskać można jedynie używając wejść analogowych x 6.,przez coax

>uzyskamy tylko 2.0

 

Przy SACD może uzyskać 5.1 też poprzez HDMI ... a nie tylko poprzez analogowe połączenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundi21:

O tych TOSLINK`ach i RCA (coaxial to mało poprawny synonim) pisałem w kontekście prób z DAC`ami i kartami, oraz jakością dla PURE STEREO (poniżej).

Wykreślmy to COAX i zastąpmy HDMI w mojej wypowiedzi.

Z tego wszystkiego zajrzałem za szafkę ze sprzętem. Próby robiłem dla PURE STEREO aby przekonać się słuchowo kiedy lepiej zabrzmi. Wynik wyglądał tak (kolejność od najlepszego): RCA, HDMI, TOSLINK ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coax to jak najbardziej poprawne określenie koncentrycznego kabla ... a "RCA" to wtyk taki który również znajdziemy przy interkonektach analogowych (RCA="chinch")

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Coaxial to kable i filozofia przesyłu sygnałów (przewody współosiowe w sensie geometrii i ważkości zachowania symetrii dla zjawisk falowych).

RCA to jedynie standard złączy, wcale nie zbudowanych dla przesyłu pasm dla których znaczenie mają zjawiska falowe. RCA (firma) dawno temu pierwszy raz takie złącze wykorzystała w gramofonie mono.

Co prawda w audio przez RCA (cinch) przesyła się nawet S/PDIF. Ale wystarczy zajrzeć jakie są gniazda w dekoderach TV, TV i instalacjach TV: RF, F, . . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.