Jump to content
lete

Kiedy wymienić lampy we wzmacniaczu?

Recommended Posts

Zakładając, że nie dysponuję urządzeniami pomiarowymi, chciałbym "odsłuchowo" wychwycić moment, kiedy należy - ze względu na zużycie - wymienić lampy we wzmacniaczu.

Od około 3 lat używam lamp mocy EL34 Electro-Harmonix. Odsłuchowo chyba wszystko nadal jest OK.

Czy zużycie lamp będzie w jakikolwiek sposób ewidentnie słyszalne? Wzmacniacz jest zestrojony wzorowo, biasy ustawione, itd. Trzymał parametry na dobranej kwadrze rewelacyjnie. Ale to było 3 lata temu... Jak wyczuć ten moment na wymianę? Chcę kupić dobraną kwadrę.

A coś chrupie, puka, brzdąka, strzela, skwierczy? Jakieś nierówności w graniu kanałów?  Zakłócenia? Zniekształcenia? 
Zmulony dźwięk? 

Czy aby ustawić prawidłowe biasy, musiałeś dobijać potkiem do zupełnie skrajnych pozycji (o ile ustawianie manualne)?

Czy getter jest nadal srebrny, czy już czarny? 

"... Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life. ..." - Confucius

Na razie nie słyszę żadnych problemów przy załączaniu wzmacniacza i w trakcie gry - wszystko jest ok.

Lampy mają "wygrane" jakieś 4 tys. godzin przez te 3 lata (nie więcej).

Getter wygląda normalnie w sumie...

Znalazłem taki wpis na blogu - 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

If it works - don't fix it. 

Jeśli lampy się zaczną "kończyć" - to na pewno to zauważysz. 

• Like 1

"... Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life. ..." - Confucius

Kupiłem kiedyś ECC81 Bugle Boy za 50 zł. Grają świetnie ale jak delikatnie się stuknie w jedną z nich to słychach efekt mikrofonowania. Mimo to grają prawidłowo.

5 godzin temu, naczesany napisał:

Kupiłem kiedyś ECC81 Bugle Boy za 50 zł. Grają świetnie ale jak delikatnie się stuknie w jedną z nich to słychach efekt mikrofonowania. Mimo to grają prawidłowo.

... mikrofonowanie lampy przy stuknięciu w bańkę nie ma nic wspólnego z jej zużyciem. To słyszalny efekt jej jakości wykonania - czyli wada.

• Like 1

9 godzin temu, naczesany napisał:

To normalne. Niektóre typy lamp tak mają. 
Polecam Love, Sex, Durex.  Pomaga. 

Edited by zjj_wwa

Może tak z innej beczki, ale coś o wymianie lamp:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

Była okazja - kupiłem, a tu zonk, po ok. 20 godzinach grania bias całkowicie "rozjechał" się, a jedna lampa już "padła". Cała zaświeciła się na czerwono, a potem umarł jeden kanał. Nauczka na przyszłość, jak kupować lampy, to najlepiej pomierzone, a potem zweryfikować  (jeśli jest możliwość) ich parametry.

Pomiary nie dają gwarancji... mogą mieć super parametry a po czasie wychodzą takie kwiatki.

• Like 1

Zakup nowych chińskich lamp jest ryzykowny a używane...

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Wczoraj odezwał się do mnie mój kolega, który był szczęśliwym posiadaczem lamp KR 300B (cenę zapewne znacie). Był szczęśliwy przez kilka miesięcy, bowiem okazało się, że jedna z pary lamp miała uszkodzoną płytkę anody. Nowe lampy, kupione bezpośrednio od producenta, teoretycznie sprawdzone i sparowane.

Oczywiście, będzie wymiana w ramach gwarancji. Jednakże to kolejne potwierdzenie, że jakość dzisiejszych lamp pozostawia wiele do życzenia. Nawet tych bardzo drogich, które często okazują się przemalowanymi lampami z masowej produkcji 😞

Zakup używanych lamp to także loteria. Ponad to ceny niektórych lampy NOS są tak podbite, że masakra. A i tak nie mamy pewności, że faktycznie nie są używane. 

Wracając do głównego pytania, kiedy wymienić lampy. Ja w ostatnim miesiącu walczyłem z przesunięciem sceny zdecydowanie w kierunku prawej strony. Co się nakombinowałem z ustawieniem kolumn i elementów wystroju pokoju (mebli) obwiniając akustykę. W końcu tknęło mnie aby zamienić miejscami lampy sterujące i co się okazało to po zmianie scena ucieka w lewo.

Zatem to ewidentny objaw zużycia/może wady lamp sterujących . U mnie były to Tung Sol 12AX7 (myślę, że pograły nie wiecej niż 1000 godzin więc jak na lampy sterujące szybko padły).  Po zmianie na inne (tym razem FullMusic) scena się wyrównała.   

Jakiś czas temu wymieniłem też sextet lamp mocy TungSol EL34.  Powodem wymiany nie było to, że przestało grać. Cały czas wydawało się, że wszystko jest ok. Natomiast zacząłem odczuwać jakieś braki w dynamice, dźwięk robił tez się jakiś bardziej płaski (lampy grały jakieś 1500-2000 godzin). Jako, że miałem  zapasowy nowy sextet takich samych lamp to zrobiłem test. Wymieniłem stare na nowe i wróciło życie do muzyki. Niestety to zużycie lamp przebiegało bardzo płynnie więc ciężko wychwycić kiedy już czas. Najlepiej chyba mieć drugi komplet nowych lamp i co kilka miesięcy zrobić podmiankę aby mieć pewność, że nadal jest ok lub już nie jest ok.  

Edited by sebgla

BMN BERGES 3 z Scan Speak R3004+UNISON RESEARCH S6+ROKSAN CASPIAN CD M2+gramofon REGA Planar 6 z wkładką REGA Exact +  przedwzmacniacz 1 ARC ARROW + tuner FM Kenwood KT-6050+ CHROMECAST Audio + kable głośnikowe Tellurium Q Black II+ IC VDH FIRST ULTIMATE MK2+ IC Tellurium Q Graphite + Kable zasilające Wireworld STRATUS+ listwa Tomanek TAP8 z DC Blockerami.

5 godzin temu, sebgla napisał:

Najlepiej chyba mieć drugi komplet nowych lamp i co kilka miesięcy zrobić podmiankę aby mieć pewność, że nadal jest ok lub już nie jest ok.  

To jest dobry pomysł. Miałem wrażenie, ze lampki sprawują się poprawnie, dopóki nie założyłem nowiutkich.

Racja, Panowie. Trza również pamiętać, aby co jakiś czas zamieniać lampy miejscami, zwłaszcza lampy sterujące. Pozwoli to na ich równomierne zużycie i ocenę stanu technicznego.

3 godziny temu, Łukasz_62438 napisał:

zamieniać lampy miejscami, zwłaszcza lampy sterujące

Nie zawsze to coś da. Lampy sterujące to najczęściej podwójna trioda. Kiedy pracują w różnych układach jedna połówką może zużywać się szybciej jak druga i nie ma ich jak zamienić miejscami.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Można przelutować kabelki przy podstawkach, jeśli są zrobione na pająka.

W przypadku 9 nóżek, (ECC....), można od razu przewidzieć zamianę i odpowiednio ustawić żarzenia.

3 minuty temu, toptwenty napisał:

Można przelutować kabelki przy podstawkach, jeśli są zrobione na pająka.

W przypadku 9 nóżek, (ECC....), można od razu przewidzieć zamianę i odpowiednio ustawić żarzenia.

A w jakim celu chcesz kabelki przelutowywać?

BMN BERGES 3 z Scan Speak R3004+UNISON RESEARCH S6+ROKSAN CASPIAN CD M2+gramofon REGA Planar 6 z wkładką REGA Exact +  przedwzmacniacz 1 ARC ARROW + tuner FM Kenwood KT-6050+ CHROMECAST Audio + kable głośnikowe Tellurium Q Black II+ IC VDH FIRST ULTIMATE MK2+ IC Tellurium Q Graphite + Kable zasilające Wireworld STRATUS+ listwa Tomanek TAP8 z DC Blockerami.

W dniu 5.11.2019 o 15:15, Łukasz_62438 napisał:

Racja, Panowie. Trza również pamiętać, aby co jakiś czas zamieniać lampy miejscami, zwłaszcza lampy sterujące. Pozwoli to na ich równomierne zużycie i ocenę stanu technicznego.